Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    ...για να γίνω πιο σαφής , σε έναν χώρο , χρησιμοποιείται η παρακάτω συνδεσμολογία της εικόνας:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untitled.png 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  41,5 KB 
ID: 123498


    Και τα 2 ap's , τα έχω ρυθμίσει να έχουν static ip , έτσι ώστε να τα βλέπει το router , (να υπάρχει δηλαδή επικοινωνία)

    Και τα 2 ap's , εκπέμπουν διαφορετικο SSID name(για να ξέρω ποιο είναι ποιο) , αλλά με ίδιο WPA/WPA2 AES password και ίδιο channel.

    Και στα 2 ap's έχω απενεργοποιήσει το DHCP , έτσι ώστε μόνο το router να κανονίζει που θα δώσει lan IP'S.

    Αλλά υπάρχει το εξής πρόβλημα:


    Την πρώτη φορά που συνδέθηκα μέσω ΑP1 , είχα κανονικά internet. 'Yστερα , αποσυνδέθηκα από το ΑΡ1 , και μπήκα στο ΑΡ2 , και πάλι έχω κανονικά internet.

    ΑΛΛΑ , όταν θέλω να ξανασυνδεθώ πάλι πίσω στο 1 , ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΝΤΕRNET!!!

    Μόνο άμα βγάλω από την πρίζα το 2 , και κάνω reboot το 1 , επανέρχεται.

    Tι ακριβώς έχω κάνει λάθος;

    Όλη η λογική έιναι να μπορεί κάποιος να έχει σήμα wifi , και στις 2 άκρες του χώρου , και να τον συνδέει αυτόματα σε όποιο ap βρίσκεται πιο κοντά , αλλά αυτό το πρόβλημα στέκεται εμπόδιο στο εγχείρημα αυτό...

    Ελπίζω το σχήμα να είναι αρκετά κατατοπιστικό

  2. #2
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    547
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Router
    DLINK 320B
    Μπορεις να βαλεις ιδιο SSID..
    Δες οταν δε δουλευει τι IP σου δινει και ολα..Δοκιμασε να κανεις και ping στα access point.
    DHCP σε ποιο range δινει;

  3. #3
    Εγγραφή
    28-09-2012
    Μηνύματα
    860
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Forthnet
    Path Level
    Interleaved
    Τρέξε ένα ipconfig την ώρα που δεν έχεις συνδεσιμότητα, να δείς αν έχεις πάρει ip σωστά.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αν δεν έχουν δυνατότητα για wds, repeater, τότε θα τους άλλαζα ssid, channel, password για δοκιμή

  5. #5
    Εγγραφή
    26-03-2005
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι πως για κάποιο λόγο ο router βλέπει ανοιχτή σύνδεση από το προηγούμενο AP με αρχικοποίηση που περιλαμβάνει την MAC του υπολογιστή που είχε συνδεθεί και όταν ανοίγεται δεύτερη σύνδεση από το τελευταίο AP, τότε ο router δεν μπαίνει στον κόπο να αποδώσει (νέα) διεύθυνση, αφού ισχύει ο κανόνας του DHCP lease. Κατά συνέπεια δεν αποδίδεται νέα (αλλά ούτε και εκ νέου) IP στον υπολογιστή, με αποτέλεσμα να αποτυγχάνει η σύνδεση από μέρους του stack του υπολογιστή.
    Δοκίμασε να φτιάξεις προφίλ σύνδεσης στον υπολογιστή, με στατική IP για κάθε ένα ξεχωριστό BSSID (AP) χωρίς να αλλάξεις κάτι άλλο από τα παραπάνω που έχεις στο αρχικό setup. Αν και τότε δεν μπορείς να αποκτήσεις πλήρη επικοινωνία με το internet, τότε είναι ίσως ΚΑΙ θέμα RIP, αλλά αυτό θα το δούμε μετά...
    Το κυριότερο είναι αυτό που ανέφεραν τα παιδιά πιο πάνω, δηλαδή να δεις (από τα logs) αν παίρνεις IP από DHCP την δεύτερη φορά, ώστε να μην μιλάμε μόνο θεωρητικά.
    Αν το Linux είναι τρύπιο, φανταστείτε πόσο είναι τα οπίσθια σας.

  6. #6
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    To DHCP range του router , από ότι είδα , είναι από 192.168.178.20 έως 192.168.178.200


    Όταν συνδέομαι στο ΑΡ2 , με το λάπτοπ , το ιpconfig λέει ip 192.168.178.43 και έχω ίντερνετ κανονικά , και τα pings να δουλεύουν κανονικά και στο router , και στα 2 aps.

    Aλλά όταν πάω να συνδεθώ στο 1 , το ipconfig δείχνει την ίδια ip , δεν έχει ίντερνετ , ούτε μπορώ να κάνω ping πουθενά , ΕΚΤΟΣ από την ip του ΑΡ1 , φυσικά.

    Mήπως πρέπει να κάνω enable τα DHCP και στα ΑΡ , χωρίς να τέμνονται τα εύρη τους; Ή πρέπει από το router να κάνω assign μια static ip σε κάθε συσκευή που συνδέεται ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bobis : 07-05-13 στις 17:34.

  7. #7
    Εγγραφή
    26-11-2009
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    You need to find the range of IPs used for DHCP so you can later set your access point to use an IP address outside that range (but on the same subnet).Χωρίς να έχω πολλές γνώσεις,νομίζω ότι πρέπει να δώσεις IP address σε κάθε AP, που να είναι εκτός του [192.168.178.20 έως 192.168.178.200].

  8. #8
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    Eν τω μεταξεί , έκανα το εξής πείραμα:

    1) Πήγα στο router , και διέγραψα την καταχώρηση ip του android μου (συσκευή για τεστ) και μετά στο android , έβγαλα από την μνήμη τα δίκτυα τελείως.

    2) Συνδέθηκα πρώτη φορά στο ΑΡ1 , η συσκευή είχε κανονικά internet.

    3) Aποσυνδέθηκα από το ΑΡ1 , και μπήκα στο ΑΡ2 , και πάλι έιχα internet κανονικά

    4) Αποσυνδέθηκα από το ΑΡ2 , και μπήκα στο ΑΡ1 , αλλά ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΙΝΤΕΡΝΕΤ (ping μόνο στο 1)

    Μετά , επανέλαβα το βήμα 1 και έκανα τα εξής:

    2) Συνδέθηκα αυτή τη φορά , πρώτα στο ΑΡ2 , είχα κανονικά internet.

    3) Συνδέθηκα μετά στο ΑΡ1 , αλλά δεν είχα internet και πάλι.


    Συμπέρασμα : Σε κάθε περίπτωση , η σύνδεση στο internet με το ΑP1 είναι ΑΔΥΝΑΤΗ , αν προηγουμένως είχα χρησιμοποιήσει το AP2.

    Και έτσι ακριβώς πιστέυω περιγράφεται το πρόβλημά μου καλύτερα , με το παραπάνω πείραμα.

    Γιατί όμως συμβαίνει αυτό;

  9. #9
    Εγγραφή
    26-03-2005
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Δοκίμασε τα εξής:
    1) Δώσε στατικές διευθύνσεις στα AP, πχ 192.168.1.70 και 192.168.1.71 και ας έχουν διαφορετικά SSID, ίσως και να μας βολέψει αυτό στην πορεία. Κλείσε DHCP server και clients. Όρισε τα γνωστά netmask και gateway πάραυτα.
    2) Όρισε το DHCP pool στον router να αποδίδει διευθύνσεις μεταξύ 192.168.1.129 και 192.168.1.143 (έτσι, λίγες για να μην μπερδευόμαστε).
    3) Σώσε τις ρυθμίσεις και επανεκκίνησε τα όλα.
    Δοκίμασε να συνδεθείς όπως έκανες ως τώρα και δες το syslog του υπολογιστή σου σε κάθε φάση (deamon.log αν έχεις linux, αλλιώς ας βοηθήσει κάποιος άλλος για αυτό αν έχεις διαφορετικό λειτουργικό). Δυστυχώς, χωρίς την γνώση του τι θα γράψει στο log, μόνο υποθέσεις θα κάνουμε.
    Αν το Linux είναι τρύπιο, φανταστείτε πόσο είναι τα οπίσθια σας.

  10. #10
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BadSector Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασε τα εξής:
    1) Δώσε στατικές διευθύνσεις στα AP, πχ 192.168.1.70 και 192.168.1.71 και ας έχουν διαφορετικά SSID, ίσως και να μας βολέψει αυτό στην πορεία. Κλείσε DHCP server και clients. Όρισε τα γνωστά netmask και gateway πάραυτα.
    2) Όρισε το DHCP pool στον router να αποδίδει διευθύνσεις μεταξύ 192.168.1.129 και 192.168.1.143 (έτσι, λίγες για να μην μπερδευόμαστε).
    3) Σώσε τις ρυθμίσεις και επανεκκίνησε τα όλα.
    Δοκίμασε να συνδεθείς όπως έκανες ως τώρα και δες το syslog του υπολογιστή σου σε κάθε φάση (deamon.log αν έχεις linux, αλλιώς ας βοηθήσει κάποιος άλλος για αυτό αν έχεις διαφορετικό λειτουργικό). Δυστυχώς, χωρίς την γνώση του τι θα γράψει στο log, μόνο υποθέσεις θα κάνουμε.
    Έκανα αυτά που είπες , το πρόβλημα παρέμεινε!!!

    Δοκίμασα ακόμα και να συνδέσω παράλληλα τα 2 ΑΡ , με ένα switch , αλλά τπτ.

    Δοκίμασα στο τέλος , να αντικαταστήσω το AP1 (huawei router) με ένα άλλο TP-LINK router που έχω στη διάθεση μου....και είδα ΦΩΣ!!!

    Problem solved !!!

    Δηλαδή , απλά στο νέο router , ρύθμισα κανονικά την ip , dhcp disabled kai ρυθμίσεις wifi κανονικά (wpa/wpa2 aes password , channel 1 , ssid ap1) ό,τι ακριβώς έιχα κάνει και στο huawei , και η συνδεσμολογία του σχήματος ίδια (απλά η συσκευή "AP1" άλλαξε)

    Άρα , αυτό σημαίνει ότι το huawei είναι προβληματικό σε κάτι....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bobis : 07-05-13 στις 22:03.

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με το Internet
    Από Atilas στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-13, 23:19
  2. [Other] Περίεργο πρόβλημα με το Internet σε σχολικό εργαστήριο
    Από xpan στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-13, 02:28
  3. Netfaster IAD 2 Access Point??
    Από tnt στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-13, 08:16
  4. [Other] ταυτόχρονη ύπαρξη 2 access points
    Από xrhstos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-12, 13:55
  5. Πρόβλημα με το Internet Download Manager...
    Από corduroy27 στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-12, 03:25

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας