Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    10-05-2013
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Καλησπέρα ,

    Θέλω την βοήθεια σας ….

    Θέλω να φτιάξω ένα δίκτυο στο γραφείο εργασίας μιας γνωστής… Δεν ξέρω για πόσους υπολογιστές θα χρειαστεί αλλά σίγουρα 3 ξέρω ότι έχει και φυσικά 1 εκτυπωτή ( μπορεί να βάλει και 2ρο δεν ξέρω)

    Δεν έχω και πολλές γνώσεις πάνω σε αυτό το θέμα…

    Τι switch πρέπει να πάρω και τι καλώδια…

    Και ένα μικρό tutorial αν υπάρχει πουθενά το πώς τα στήνω…

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Εγγραφή
    28-09-2012
    Μηνύματα
    860
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Forthnet
    Path Level
    Interleaved
    Θα χρειαστείς σίγουρα ένα modem/router για πρόσβαση στο internet, καθώς και ένα switch σαν αυτό http://www.e-shop.gr/product?id=PER.616486, το οποίο θα συνδέσεις το ρούτερ καθώς και τα PC/printers με UTP cat5e καλώδιο.

    Το πάραπάνω switch έχει 8 θύρες πράγμα που σημαίνει, ότι αν βάλει 3 υπολογιστές και 2 εκτυπωτές + το ρούτερ θα μείνουν άλλες δύο θύρες ελύθερες. Αν υπάρχει πρόβλεψει, για περισσότερες συσκευές πας σε switch περισσοτέρων θυρών.

  3. #3
    Εγγραφή
    10-05-2013
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HackFreak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα χρειαστείς σίγουρα ένα modem/router για πρόσβαση στο internet, καθώς και ένα switch σαν αυτό http://www.e-shop.gr/product?id=PER.616486, το οποίο θα συνδέσεις το ρούτερ καθώς και τα PC/printers με UTP cat5e καλώδιο.

    Το πάραπάνω switch έχει 8 θύρες πράγμα που σημαίνει, ότι αν βάλει 3 υπολογιστές και 2 εκτυπωτές + το ρούτερ θα μείνουν άλλες δύο θύρες ελύθερες. Αν υπάρχει πρόβλεψει, για περισσότερες συσκευές πας σε switch περισσοτέρων θυρών.
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση...

  4. #4
    Εγγραφή
    05-02-2004
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Μηνύματα
    758
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13931 / 1023
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 32.5(dB)
    Path Level
    Interleaved

  5. #5
    Εγγραφή
    12-02-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.675
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    89836/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ θα σου έλεγα ότι κακώς δέχτηκες να αναλάβεις τέτοια εργασία, ιδιαίτερα σε εργασιακό περιβάλλον αν δεν έχεις τις απαραίτητες γνώσεις.
    Επίσης σίγουρα, πριν ξεκινήσεις να αγοράσεις οτιδήποτε θα πρέπει να ξέρεις ακριβώς, τι θα περιλαμβάνει το δίκτυο και τι απαιτήσεις θα έχουν από αυτό.
    Θα ήταν καλή ιδέα να επισκεφτείς το γραφείο της γνωστής σου, πριν πας για την εγκατάσταση, να δεις τα μηχανήματα και να νου εξηγήσουν τι ακριβώς θέλουν.
    Π.χ. οι εκτυπωτές είναι δικτυακοί ή θα συνδέονται σε κάποιον υπολογιστή; Ξέρεις πως να τους ρυθμίσεις στην καθεμία περίπτωση;
    Υποθέτω, ότι δεν ξέρεις να δημιουργείς καλώδια, έτσι μάλλον θα χρειαστεί να στηριχτείς στα έτοιμα, δεν θα πρέπει να ξέρεις, πόσα καλώδια θα πρέπει να αγοράσεις και σε τι μήκος;
    Έχουν όλοι οι υπολογιστές κάρτες δικτύου; Μήπως θα χρειαστεί να αγοράσεις; Αν έχουν, είναι όλες gigabit ethernet; Μήπως θα πρέπει να προτείνεις να αντικατασταθούν, αυτές που δεν είναι, έτσι ώστε να λειτουργεί ταχύτερα το δίκτυο;
    Θα είναι όλοι οι υπολογιστές ομότιμοι στο δίκτυο ή θα υπάρχει υπολογιστής που τρέχει λειτουργικό server, οπότε μετά πάμε σε εντελώς διαφορετικό επίπεδο γνώσεων;
    Θα χρειαστεί να εφαρμόσεις συγκεκριμένες πολιτικές ασφαλείας; Π.χ. ένα πολύ απλό παράδειγμα, αν έχουν internet στο γραφείο, θα έχουν όλοι οι υπολογιστές πρόσβαση στο internet;
    Και η λίστα αυτή μπορεί να μεγαλώσει.
    Δεν θέλω να σε φοβίσω, αλλά πριν πας για να κάνεις την εγκατάσταση, καλά θα είναι να ξέρεις ακριβώς τι χρειάζεται να κάνεις, ώστε να μην βρεθείς προ εκπλήξεως.
    Τα όνειρα που κάνω από τα 20 παρκάρουν στον ακάλυπτο νωρίς. Μα εσύ που με κοιτάς σαν λύτρωση ζωή παρκαρισμένη μην δεχτείς.

  6. #6
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    547
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Router
    DLINK 320B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ZORO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα σου έλεγα ότι κακώς δέχτηκες να αναλάβεις τέτοια εργασία, ιδιαίτερα σε εργασιακό περιβάλλον αν δεν έχεις τις απαραίτητες γνώσεις.
    Επίσης σίγουρα, πριν ξεκινήσεις να αγοράσεις οτιδήποτε θα πρέπει να ξέρεις ακριβώς, τι θα περιλαμβάνει το δίκτυο και τι απαιτήσεις θα έχουν από αυτό.
    Θα ήταν καλή ιδέα να επισκεφτείς το γραφείο της γνωστής σου, πριν πας για την εγκατάσταση, να δεις τα μηχανήματα και να νου εξηγήσουν τι ακριβώς θέλουν.
    Π.χ. οι εκτυπωτές είναι δικτυακοί ή θα συνδέονται σε κάποιον υπολογιστή; Ξέρεις πως να τους ρυθμίσεις στην καθεμία περίπτωση;
    Υποθέτω, ότι δεν ξέρεις να δημιουργείς καλώδια, έτσι μάλλον θα χρειαστεί να στηριχτείς στα έτοιμα, δεν θα πρέπει να ξέρεις, πόσα καλώδια θα πρέπει να αγοράσεις και σε τι μήκος;
    Έχουν όλοι οι υπολογιστές κάρτες δικτύου; Μήπως θα χρειαστεί να αγοράσεις; Αν έχουν, είναι όλες gigabit ethernet; Μήπως θα πρέπει να προτείνεις να αντικατασταθούν, αυτές που δεν είναι, έτσι ώστε να λειτουργεί ταχύτερα το δίκτυο;
    Θα είναι όλοι οι υπολογιστές ομότιμοι στο δίκτυο ή θα υπάρχει υπολογιστής που τρέχει λειτουργικό server, οπότε μετά πάμε σε εντελώς διαφορετικό επίπεδο γνώσεων;
    Θα χρειαστεί να εφαρμόσεις συγκεκριμένες πολιτικές ασφαλείας; Π.χ. ένα πολύ απλό παράδειγμα, αν έχουν internet στο γραφείο, θα έχουν όλοι οι υπολογιστές πρόσβαση στο internet;
    Και η λίστα αυτή μπορεί να μεγαλώσει.
    Δεν θέλω να σε φοβίσω, αλλά πριν πας για να κάνεις την εγκατάσταση, καλά θα είναι να ξέρεις ακριβώς τι χρειάζεται να κάνεις, ώστε να μην βρεθείς προ εκπλήξεως.
    Καλα αυτο ειναι ενα μερος του προβληματος ,αν χρειαστει να περασει καλωδια ποιος θα τα βαλει :P?
    Δε νομιζω παντως να θελει ολα αυτα που λες νομιζω πως υπερβαλεις λιγο. Δλδ εχω εξαναγκαστει να βγαλω προσφορα για χωρο που δε ξερω καν πως ειναι γιατι ειναι αντιεπαγγελματικο να μη λες μια τιμη αμεσως στο περιπου (πολλοι στην ελλαδα ετσι το βλεπουν ) και σε αντιμετωπιζουν ως καθυστερημενο αλλιως

  7. #7
    Εγγραφή
    12-02-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.675
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    89836/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Υποθέτω, ότι όντως υπερβάλω λίγο. Επειδή όμως μάλλον η φίλη μας, ανέφερε ότι δεν έχει γνώσεις γύρω από τα δίκτυα, καλά θα ήταν να γνωρίζει εκ των προτέρων τι θα χρειαστεί να κάνει ακριβώς, πριν κληθεί, να το κάνει. Υποθέτω ότι το πιο πιθανό σενάριο είναι να μιλάμε για 3 υπολογιστές, πιθανόν σε έναν ενιαίο χώρο, οπότε με μικρές αποστάσεις οι υπολογιστές μεταξύ τους. Με έναν εκτυπωτή που συνδέεται τοπικά σε κάποιον υπολογιστή και με έναν adsl router για πρόσβαση στο internet. Σε αυτό το σενάριο μιλάμε για μια πολύ απλή υλοποίηση δικτύου.
    Τα όνειρα που κάνω από τα 20 παρκάρουν στον ακάλυπτο νωρίς. Μα εσύ που με κοιτάς σαν λύτρωση ζωή παρκαρισμένη μην δεχτείς.

  8. #8
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PGouv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δλδ εχω εξαναγκαστει να βγαλω προσφορα για χωρο που δε ξερω καν πως ειναι γιατι ειναι αντιεπαγγελματικο να μη λες μια τιμη αμεσως στο περιπου (πολλοι στην ελλαδα ετσι το βλεπουν ) και σε αντιμετωπιζουν ως καθυστερημενο αλλιως
    Κάνεις λάθος.

    Καθυστερημένοι είναι αυτοί οι άσχετοι, αγράμματοι, και βοσκοί, που σε νομίζουν καθυστερημένο.

    Ο σωστός επαγγελματίας βγάζει προσφορά, μόνο αφού γνωρίζει όλα τα δεδομένα.

    Μέχρι τότε λέει "δεν ξέρω, δεν έχω όλα τα απαραίτητα δεδομένα".

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-13, 00:55
  2. Wi-Fi σε δίκτυο εργασίας
    Από reifen στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-12, 17:35
  3. Ασύρματο δίκτυο στο χωριό
    Από barbajohn στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-12, 02:58
  4. δικτυο στο σπιτι
    Από apostatis στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-12, 19:58
  5. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-12, 23:44

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας