Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    01-05-2013
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπερα σε ολους ειμαι καινουργιος στη σελιδα και θα ηθελα τα φωτα σας γιατι ειμαι λιγο ασχετος.Εδω και 4 χρονια ειμαι συνδρομητης της συγκεκριμενης εταιρειας χωρις κανενα προβλημα και γι αυτο και ανανωσα πριν 2 μηνες το συμβολαιο μου για αλλο 1 χρονο.Ξαφνικα εκει που κατεβαζα με 1,2 1,3 mb/s ξαφνικα επεσα στα 600. Μετα απο παραπονα στην εταιρεια ξαναγυρισα στη γνωστη μου ταχυτητα αλλα κρατησε για πολυ λιγο γιατι ξαναειχα παλι τα ιδια προβληματα. Μετα παλι απο αμετρητα τηλεφωνα στην εταιρεια μου ειπαν οτι θα στειλουν τεχνικο,και οντως ετσι εγινε.Οταν ηρθε ο τεχνικος μετρησε την ταχυτητα στο κουτι κατω και βρηκε οτι συγχρονιζει στα 14800 και οτι στο σπιιτι μου συγχρονιζει στα 6 υστρα απο μετρηση που εκανε. Οποτε τι φταιει τα καλωδιο του σπιτιου. Λεω και γω οκ θα φωναξω ηλεκτρολογο ο οποιος μου ειπε οτι καθε μερα συνανταει τετοια προβληματα και πως οι εταιρειες του δημιουργουν συνεχεια προβηματα. Παρολαυτα ομως για να ειμαι σιγουρος μου αλλαξε το καλωδιο και μου εδωσε ενα εξωτερικο καλωδιο ( utp ) απο τπ κουτι κατευθειαν στο μοντεμ ετσι ωστε να μην υπαρχει κανενα προβλημα. Δοκιμασα να κατεβασω κατι και παλι τα ιδια. Ξαναπηρα παλι την εταιρεια τηλεφωνο και αφου τους εξηγησα τι εκανα μου ειπαν οτι φταιει το καλωδιο τωρα. Μετα απο αυτο τα πηρα στο κρανιο και εκανα αμεσως αιτηση στον ΟΤΕ ο οποιος μου ειπε οτι για την περιοχη μου δεδομενου της αποστασης με το κεντρο ( 1,6 χιλ ) το μοντεμ θα κλειδωνε στα 11, Αρα που ειναι τα 14800? Τεσπα περασενε οι μερες ηρθε ο τεχνικος του ΟΤΕ για να μετρησει την γραμμη μου και στο κουτι κατω κλειδωσε στα 8.Δυστυχως δεν ημουν εκει για να κανω δοκιμη γιατι ειχα φυγει για Πασχα αλλα μολις ακουσα το 8 απογοητευτηκα. Θα ηθελα σας παρακαλω την γνωμη σας για το τι μπορει να φταιει. Ευχαριστω εκ των προτερων.

  2. #2
    Εγγραφή
    12-02-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.674
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    89836/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Υποθέτω, ότι δεν ξέρεις ούτε, σε τι ταχύτητα συγχρόνιζες αρχικά και ποια ήταν τα στατιστικά του ρούτερ σου, ούτε την ταχύτητα συγχρονισμού σου και τα αντίστοιχα στατιστικά, όταν έπεσε η ταχύτητα σου. Το μοναδικό που μπορείς να δεις είναι τώρα που είσαι στον ΟΤΕ τα αντίστοιχα στοιχεία της γραμμής σου. Υπό αυτά τα δεδομένα είναι δύσκολο κάποιος να σου πει γιατί έπεσε η ταχύτητα σου. Πάντως ως ένα σημείο με την πάροδο του χρόνου είναι λογικό να έχεις μια πτώση συγχρονισμού. Αυτό προκαλείτε κυρίως από τις παρεμβολές που δημιουργούνται στην γραμμή σου από τις γραμμές των καινούργιων συνδρομητών internet. Π.χ. εγώ ξεκίνησα με 22,4 και μπορούσα με το dmt να συγχρονίσω και στα 24,πριν από αρκετά χρόνια, τώρα είμαι στα 18,8. Συνήθως λόγω το ότι η forthnet εφαρμόζει μικρότερο snrm σε σχέση με τους άλλους παρόχους, έχεις μεγαλύτερη ταχύτητα συγχρονισμού, σε σχέση με τους υπόλοιπους. Π.χ. ένας φίλος μου όταν ήταν στη wind, παρόμοια εξασθένηση η γραμμή του με την δική μου, συγχρόνιζε στα 11 με 12, τώρα στην forthnet είναι στα 19,5.
    Αν δεν ξέρεις τι είναι αυτά ψάξε στα άρθρα του adslgr.com έχει ένα πολύ επεξηγηματικό άρθρο.
    Αφού έκανες ήδη τις επιλογές σου, το μοναδικό που μπορεί να γίνει είναι να μας πεις τα στατιστικά του ρούτερ σου, να δούμε που θα έπρεπε να κλειδώνεις στο περίπου.
    Επίσης το άσχημο για σένα είναι ότι αφού υπέγραψες πριν 2 μήνες καινούργιο συμβόλαιο με την forthnet, θα αναγκαστείς να πληρώσεις το πρόστιμο που προβλέπεται στην σύμβαση που υπέγραψες που αν θυμάμαι καλά είναι γύρω στα 70€. Αλήθεια γιατί υπέγραψες καινούργιο συμβόλαιο; Μέτα το τέλος του πρώτου χρόνου, η σύμβαση σου γίνεται αορίστου και συνεχίζεις κανονικά μέχρι να κάνεις διακοπή. Εκτός αν σου έκαναν κάποια προσφορά, τότε το καταλαβαίνω.
    Τα όνειρα που κάνω από τα 20 παρκάρουν στον ακάλυπτο νωρίς. Μα εσύ που με κοιτάς σαν λύτρωση ζωή παρκαρισμένη μην δεχτείς.

  3. #3
    Εγγραφή
    03-12-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από radioforce Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...... και εκανα αμεσως αιτηση στον ΟΤΕ ο οποιος μου ειπε οτι για την περιοχη μου δεδομενου της αποστασης με το κεντρο ( 1,6 χιλ ) το μοντεμ θα κλειδωνε στα 11, Αρα που ειναι τα 14800? Τεσπα περασενε οι μερες ηρθε ο τεχνικος του ΟΤΕ για να μετρησει την γραμμη μου και στο κουτι κατω κλειδωσε στα 8.Δυστυχως δεν ημουν εκει για να κανω δοκιμη γιατι ειχα φυγει για Πασχα αλλα μολις ακουσα το 8 απογοητευτηκα. Θα ηθελα σας παρακαλω την γνωμη σας για το τι μπορει να φταιει. Ευχαριστω εκ των προτερων.....

    Εγώ με αυτά που γράφει ο radioforce καταλαβαίνω ότι η γραμμή του είναι στον ΟΤΕ. Δηλαδή το thread πρέπει να μεταφερθεί σε άλλο section του forum.

  4. #4
    Εγγραφή
    12-02-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.674
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    89836/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όντως η γραμμή του πλέον είναι στον ΟΤΕ, αλλά ουσιαστικά η ερώτηση του είναι κάποτε είχα την χ ταχύτητα στην forthnet, κάποια στιγμή η ταχύτητα μου μειώθηκε στο μισό, μετά από επικοινωνία με την τεχνική υποστήριξη δεν μπόρεσε να βρεθεί κάποια μόνιμη λύση, οπότε αποφάσισα να πάω στον ΟΤΕ, αλλά και εκεί έχω μικρή ταχύτητα. Τι γίνεται πως θα ξανά αποκτήσω την αρχική μου ταχύτητα;
    Τα όνειρα που κάνω από τα 20 παρκάρουν στον ακάλυπτο νωρίς. Μα εσύ που με κοιτάς σαν λύτρωση ζωή παρκαρισμένη μην δεχτείς.

  5. #5
    Εγγραφή
    03-12-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Γι' αυτό λέω κι εγώ ότι πρέπει ο radioforce να ανοίξει το θέμα αυτό στο thread του ΟΤΕ γιατί τα παιδιά εκεί βρίσκονται στον ίδιο πάροχο και πιθανά να μπορέσουν να τον βοηθήσουν περισσότερο.

  6. #6
    Εγγραφή
    01-05-2013
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σας ευχαριστω ολους

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-13, 22:10
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-13, 09:28
  3. Πρόβλημα με ταχύτητα στη forthnet...
    Από jimakos9 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-12, 17:50
  4. Προβλημα με Gennet router της Forthnet
    Από rafa στο φόρουμ Cisco ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-12, 21:44
  5. βοηθεια για προβλημα με forthnet
    Από seloner7 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-12, 13:48

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας