Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    23-07-2008
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Καλημερα σε ολη την κοινοτητα.

    Εχω 1 netmode του ΟΤΕ με την S0 συνδεδεμενη πανω σε κεντρο Elastix. Αυτο που θελω να κανω ειναι να ενεργοποιησω και την θυρα S1 ωστε να χτυπανε ταυτοχρονα. Δηλ. οτι βγαινει απο την S0 να βγαινει ταυτοχρονα και απο την S1. Δεν εχω manual του netmode και με τον ΟΤΕ δεν μπορω να βγαλω ακρη. Αν καποιος ξερει κατι και μπορει να βοηθησει θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα.

    Σας ευχαριστω για τον χρονο σας.

  2. #2
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    808
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οι δυο θύρες S0 του netmod του ΟΤΕ είναι σε bus, οπότε είναι σαν να είναι παράλληλα.
    Αν δηλαδή έχεις 2 συσκευές ISDN και τις συνδέσεις πάνω στις δυο θύρες θα χτυπούσαν παράλληλα.
    Δε γνωρίζω να υπάρχει κάτι να ενεργοποιείς τη θύρα.

  3. #3
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.611
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    ένα νούμερο έχεις ή έχεις και msn ?

    στις isdn πορτες νομίζω ρυθμίζεις τις συσκευές σε ποιο νούμερο ακούνε. Τις απλές τις ενεργοποιείς από το netmod. εγώ έχω intracom (http://www.karanik.gr/2012/07/msn-is...-intracom.html)

  4. #4
    Εγγραφή
    23-07-2008
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Κατ' αρχας σας ευχαριστω για τον χρονο και τις απαντησεις σας.

    Λιγες περισσοτερες πληροφοριες.

    Το netmode ειναι Santis

    http://www.karanik.gr/2011/03/msn-isdn-santis.html

    Επανω εχει το κυριως νουμερο και ενα msn

    Θεωρητικα θα επρεπε οτι βγαζει η S0 να βγαζει και η S1 αλλα δεν συμβαινει αυτο. Απεναντιας σημερα διαπιστωσα πως αν συνδεσω και την S0 και την S1 το Netmode δεν κανει τιποτα. Δεν δρομολογει καμια κληση ειτε εισερχομενη ειτε εξερχομενη.

    Επισης η ISDN καρτα επανω στο κεντρο μου εχει απο 1 led για καθε ISDN θυρα. Αν δεν εχω συνδεσει καλωδιο πανω σε αυτες τις θυρες αναβοσβηνουν κοκκινο. Αν συνδεσω καλωδιο και το καναλι ειναι οκ τοτε γυρναει σε μονιμο πρασινο. Οταν λοιπον συνδεω πανω στην καρτα την θυρα S0 ολα οκ το LED γινεται μονιμα πρασσινο. Αν συνδεσω την S1 τοτε δεν αλλαζει τιποτα και συνεχιζει να αναβοσβηνει κοκκινο. Σημειωση οτι προσπαθησα να κανω κλησεις παροτι αναβοσβηνε κοκκινο χωρις καμια φυσικα επιτυχια.

    Βαση αυτης της λογικης οδηγουμε στο συμπερασμα οτι η S1 θυρα ειτε δεν ειναι ενεργοποιημενη ειτε συμβαινει κατι αλλο που δεν μπορω να βγαλω ακρη και δυστυχως και απο τον ΟΤΕ δεν εχουν δωσει την απαραιτητη σημασια παροτι ειμαστε εταιρικοι πελατες

    Και παλι σας ευχαριστω για τον χρονο σας

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αν το isdn είναι σε point to point τότε λογικά και δεν σου δίνει δεύτερη θύρα

  6. #6
    Εγγραφή
    23-07-2008
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Point to point? Τι σημαινει αυτο? Μπορει να αλλαξει?

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από coyoty Εμφάνιση μηνυμάτων
    Point to point? Τι σημαινει αυτο? Μπορει να αλλαξει?
    Θα πρέπει να μιλήσεις με αυτόν που εχεί το κέντρο, συνήθως αυτός ζητάει απο τον ΟΤΕ την αλλαγή,

  8. #8
    Εγγραφή
    23-07-2008
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Εγω εχω στησει το κεντρο... αλλα ακρη με τον ΟΤΕ δεν μπορω να βγαλω...

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από coyoty Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω εχω στησει το κεντρο... αλλα ακρη με τον ΟΤΕ δεν μπορω να βγαλω...
    τι κέντρο έχεις βάλει;

  10. #10
    Εγγραφή
    23-07-2008
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Το κεντρο ειναι Elastix

    Τελικα σιγουρα κατι παιζει με το netmod γιατι "κολαει" οταν ειναι συνδεδεμενες και οι 2 S θυρες. Αποσυνδεσα την S0 και κρατησα την S1 συνδεδεμενη και κανω κανονικα κλησεις. Δηλ παιζει κανονικα μονο οταν ειναι 1 απο τις 2 S συνδεδεμενη. Οχι και οι 2 ταυτοχρονα

  11. #11
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από coyoty Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κεντρο ειναι Elastix

    Τελικα σιγουρα κατι παιζει με το netmod γιατι "κολαει" οταν ειναι συνδεδεμενες και οι 2 S θυρες. Αποσυνδεσα την S0 και κρατησα την S1 συνδεδεμενη και κανω κανονικα κλησεις. Δηλ παιζει κανονικα μονο οταν ειναι 1 απο τις 2 S συνδεδεμενη. Οχι και οι 2 ταυτοχρονα

    Τότε σου περνάει δυο γραμμές με ένα καλώδιο, δεν χρειάζεται λοιπόν να βάλεις δυο καλώδια


    Πάνε ακόμα στο /etc/dahdi/genconf.parameters

    και δες τι έχεις στο bri_sig_style
    ή στο /etc/asterisk/dahdi-channels.conf το signaling
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 22-05-13 στις 16:26.

  12. #12
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Κάπου έχει δύο διακοπτάκια στο 100 Ohm. Γύρνα τα στο off.

  13. #13
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.442
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από coyoty Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα σε ολη την κοινοτητα.

    Εχω 1 netmode του ΟΤΕ με την S0 συνδεδεμενη πανω σε κεντρο Elastix. Αυτο που θελω να κανω ειναι να ενεργοποιησω και την θυρα S1 ωστε να χτυπανε ταυτοχρονα. Δηλ. οτι βγαινει απο την S0 να βγαινει ταυτοχρονα και απο την S1. Δεν εχω manual του netmode και με τον ΟΤΕ δεν μπορω να βγαλω ακρη. Αν καποιος ξερει κατι και μπορει να βοηθησει θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα.

    Σας ευχαριστω για τον χρονο σας.
    Βασικά γιατί θέλεις να βάλεις κάτι στην S1 και είναι αυτό ? Εχω κέντρο Elastix και το έχω στην S0... Επειδή έχω και MSN παρμένα από τον ΟΤΕ αυτά για παίξουν πείραξα μονάχα τις ab1 και ab2.. Στις S θύρες δεν έκανα κάτι γιατί δεν χρειάζεται....Είναι τα ψηφιακά κανάλια και επειδή είναι σε bus ότι πάει στην μια πάει και στην άλλη ! Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι ...

    Επειδή είδα το netmode που έχεις θέλεις να πεις τι προσπαθείς να κάνεις ? Στο ψηφιακό παντως ότι φτάνει στις S πάει στο Elastix και μέσα από το trunk+inbound route το κάνεις ότι θέλεις.... Βασικό είναι να να έχεις στήσει σωστά την κάρτα μέσα στο Elastix σωστά ..

    Πες τι θέλεις να κάνεις ...Με τον οτε δεν βγάζεις άκρη όντως !

    Πες τι θέλεις να κάνεις όμως ...Εγώ στην θέση σου θα ζήταγα από τον ΟΤΕ 2 πράγματα:

    1. Αλλαγή netmod και να μου φέρει Intracom τα usb όμως, μακρά τα καλύτερα...
    2 Μόνιμη πόρτα αναμμένη στο κέντρο τους ώστε στο netmod να είναι μόνιμα αναμμένο το λαμπάκι του link αλλιώς μπορεί η κλήση να μην φτάνει ώρες ώρες σωστά στο Elastix....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DVader : 22-05-13 στις 16:40.

  14. #14
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Τσάμπα θα τα ζητούσες αν ρύθμιζες λάθος το bus.

  15. #15
    Εγγραφή
    14-03-2006
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    2.617
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΥ
    Router
    speedport entry 2i
    SNR / Attn
    26,8(dB) / 4,3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από coyoty Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατ' αρχας σας ευχαριστω για τον χρονο και τις απαντησεις σας.

    Λιγες περισσοτερες πληροφοριες.

    Το netmode ειναι Santis

    http://www.karanik.gr/2011/03/msn-isdn-santis.html

    Επανω εχει το κυριως νουμερο και ενα msn

    Θεωρητικα θα επρεπε οτι βγαζει η S0 να βγαζει και η S1 αλλα δεν συμβαινει αυτο. Απεναντιας σημερα διαπιστωσα πως αν συνδεσω και την S0 και την S1 το Netmode δεν κανει τιποτα. Δεν δρομολογει καμια κληση ειτε εισερχομενη ειτε εξερχομενη.

    Επισης η ISDN καρτα επανω στο κεντρο μου εχει απο 1 led για καθε ISDN θυρα. Αν δεν εχω συνδεσει καλωδιο πανω σε αυτες τις θυρες αναβοσβηνουν κοκκινο. Αν συνδεσω καλωδιο και το καναλι ειναι οκ τοτε γυρναει σε μονιμο πρασινο. Οταν λοιπον συνδεω πανω στην καρτα την θυρα S0 ολα οκ το LED γινεται μονιμα πρασσινο. Αν συνδεσω την S1 τοτε δεν αλλαζει τιποτα και συνεχιζει να αναβοσβηνει κοκκινο. Σημειωση οτι προσπαθησα να κανω κλησεις παροτι αναβοσβηνε κοκκινο χωρις καμια φυσικα επιτυχια.

    Βαση αυτης της λογικης οδηγουμε στο συμπερασμα οτι η S1 θυρα ειτε δεν ειναι ενεργοποιημενη ειτε συμβαινει κατι αλλο που δεν μπορω να βγαλω ακρη και δυστυχως και απο τον ΟΤΕ δεν εχουν δωσει την απαραιτητη σημασια παροτι ειμαστε εταιρικοι πελατες

    Και παλι σας ευχαριστω για τον χρονο σας
    Αν άφησες την S1 στο κέντρο με την S0 ασύνδετη τότε πας για αλλαγή SANTIS και μην τρέφεις ελπίδες για Ιντρακομ γιατί πρώτον δεν υπάρχουν και αν υπάρξει θα είναι χιλιομεταχειρισμένο η επισκευασμένο.
    Υπάρχει και η περίπτωση όταν συνδέεις οποιοδήποτε S η κάρτα σου να δεσμεύει και τα 2 κανάλια επικοινωνίας και ουσιστικα να πετάει εκτός το ενα από τα δύο S.
    Καλό θα ήταν να ζητήσεις και ενεργοποίηση του LAYER1 ( το 2 που προτείνει ο DVader ) από τον τεχνικό που πιθανόν να έρθει η από το 13888.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-13, 20:28
  2. απορία για μετατροπή mkv σε avi μέσω του format factory
    Από nikraven στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-12, 16:51
  3. Μπλοκάρισμα του OTE στην port 53/udp
    Από mpetou στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 64
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-12, 23:55
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-12, 01:26
  5. Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-12, 22:02

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας