Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Εγγραφή
    22-04-2013
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    καλημέρα,
    είδα την νέα προσφορά του ΟΤΕ και σκέφτηκα να ανοίξω ένα thread για να δω τι πιστεύουν κι οι υπόλοιποι, κάνοντας μία σύγκριση με το αντίστοιχο της Forthnet.

    Το πρώτο πράγμα που μου έκανε τρομερή εντύπωση είναι τα 2mbps. Πώς και γιατί βγάζεις μία προσφορά, για την οποία κάποιος πρέπει να πληρώσει (41,8*6+46,8*6)=531 ευρώ τον πρώτο χρόνο, στην οποία δίνεις 2mbps; προσωπική μου γνώμη είναι πως πλέον τα 2mbps δεν έχουν λόγο ύπαρξης, ειδικά συγκριτικά με τις τιμές τους προς αυτές των 24, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.
    Από την στιγμή που δεν βγάζεις λοιπόν μια προσφορά για αυτούς που το σκέφτονται αν θα δώσουν κάτι πάνω από ενα 20αρικο τον μήνα, αλλά για κάποιον που είναι διατεθημένος να δίνει ένα 50αρικο μηνιαίος, λιγότερο αλλά σαν τάξη μεγέθους, έχει κάποια λογική να βάλεις στο πακέτο 2mbps;

    Δίνει 30 λεπτά σε κινητά τα οποία στην forthent πρέπει να τα πληρώσεις 30*0,03=0,9 ευρώ, μετά τα 30 λεπτά πληρώνεις 0,03, περίπου περισότερο στον οτε, δηλαδή 0,9 ευρώ το μισάωρο.
    210 λεπτά σε σταθερά, στη forthnet παίρνεις προαιρετικά απεριόριστα σταθερά τους πρώτους 6 μήνες δωρεάν και τους επόμενους 6, 5 ευρώ τον μήνα, που σημαίνει 30 ευρώ το χρόνο, για απεριόριστα βέβαια αντί 210 λεπτά. Επίσης αν δεν θες τα σταθερά τα 30 τον χρόνο αντιστοιχούν σε 1000 λεπτά σε κινητά.

    full pack vs start pack

    ΟΤΕ - 531 ευρώ
    Forthnet - 358,8 + 10,8 (0,9*12 για το κινητό) +30 (σταθερά απεριόριστα) = 399,6

    2mbps - 24mbps
    210 σταθερά - απεριόριστα σταθερά
    30 λεπτά κινητά - 30 λεπτά κινητά
    full pack - start pack
    0,06161 - 0,0299 χρέωση κινητών ανά λεπτό
    531ευρώ - 400 ευρώ

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Γιατί δεν βάζεις το full double play και βάζεις το start;
    τα HD;
    δεν συμφέρει ε;

  3. #3
    Εγγραφή
    25-01-2013
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    388
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί δεν βάζεις το full double play και βάζεις το start;
    τα HD;
    δεν συμφέρει ε;
    Ε...μα τι του λες κι εσύ τώρα??? Άστον να βρει κανα πελάτη βρε παιδάκι μου!! Τσάμπα μπήκε στον κόπο να μας πουλήσει την Forthnet, πουρνό πουρνό??

    Μου αρέσει το 2mbps VS 24 Mbps (και για ευνόητους λόγους καταπίνει το έως τάδε έφη ταχύτητα)

  4. #4
    Εγγραφή
    22-04-2013
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    @sdikr θα μπορούσες να κάνεις μία συγκριτική παρουσίαση των τιμών με hd και full pack, θα τα κοιτάξω και θα γράψω για παροχές σε διάφορες τιμές, δεν είναι τόσο απλό straight forward γιατί παίζουν συνδυαστικές προσφορές.

    @PerseasG "(και για ευνόητους λόγους καταπίνει το έως τάδε έφη ταχύτητα)" , ναι ok, βγήκα στην τηλεόραση και πήγα να κοροϊδέψω την θεία και τον μπάρμπα, οι οποίοι ακούσαν 24 και κατάλαβαν, 24 στρογγυλά, δεν πόσταρα στο adsl, όπου και η κουτσή Μαρία ξέρει τι πάει να πει όταν κάποιος γράφει 24αρι ίντερνετ.

    πέρα από το περιεχόμενο των πακέτων σε αντίστοιχα χρήματα, στο οποίο θα επανέλθω μόλις τα βάλω συγκεντρωμένα ή και αν κάποιος άλλος κάνει κάποια σύγκριση, εσάς δεν σας κάνει εντύπωση το 2Mbps; υπάρχουν / ξέρετε πολλούς σήμερα που σε αυτό το budget θα έβαζαν 2αρα γραμμή; εγώ πιστεύω πως ακόμα κι αυτός που θα ήθελε το πακέτο κατά κύριο λόγο για τβ, θα την έβαζε την 24αρα, εδώ βάζουν 24αρες για email και facebook, δεν θα βάλουν όταν έχουν σκοπό να δίνουν 45 το μήνα; παράλογη είναι η απορία;

  5. #5
    Εγγραφή
    25-01-2013
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    388
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xatzikiriakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    @sdikr θα μπορούσες να κάνεις μία συγκριτική παρουσίαση των τιμών με hd και full pack, θα τα κοιτάξω και θα γράψω για παροχές σε διάφορες τιμές, δεν είναι τόσο απλό straight forward γιατί παίζουν συνδυαστικές προσφορές.

    @PerseasG "(και για ευνόητους λόγους καταπίνει το έως τάδε έφη ταχύτητα)" , ναι ok, βγήκα στην τηλεόραση και πήγα να κοροϊδέψω την θεία και τον μπάρμπα, οι οποίοι ακούσαν 24 και κατάλαβαν, 24 στρογγυλά, δεν πόσταρα στο adsl, όπου και η κουτσή Μαρία ξέρει τι πάει να πει όταν κάποιος γράφει 24αρι ίντερνετ.

    πέρα από το περιεχόμενο των πακέτων σε αντίστοιχα χρήματα, στο οποίο θα επανέλθω μόλις τα βάλω συγκεντρωμένα ή και αν κάποιος άλλος κάνει κάποια σύγκριση, εσάς δεν σας κάνει εντύπωση το 2Mbps; υπάρχουν / ξέρετε πολλούς σήμερα που σε αυτό το budget θα έβαζαν 2αρα γραμμή; εγώ πιστεύω πως ακόμα κι αυτός που θα ήθελε το πακέτο κατά κύριο λόγο για τβ, θα την έβαζε την 24αρα, εδώ βάζουν 24αρες για email και facebook, δεν θα βάλουν όταν έχουν σκοπό να δίνουν 45 το μήνα; παράλογη είναι η απορία;
    Να σου κάνω μία ερώτηση...μένω 4 χιλιόμετρα μακριά απο το αστικό κέντρο μου, θα πάρω την έως 2άρα ή την έως 24άρα?

  6. #6
    Εγγραφή
    22-04-2013
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    αν υπολογίσεις τα χαμένα Mbps που θα μπορούσες να έχεις στην ίδια τιμή με κάποιον που μένει πιο κοντά θα έπαιρνες την 2αρα, αλλά αν δεις τις τιμές των διάφορων παρόχων οι οποίοι δεν δίνουν 2αρα, αλλά 24αρα πιστεύω ότι δεν θα βαζες τα 2.

  7. #7
    Εγγραφή
    09-11-2006
    Μηνύματα
    2.252
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    26(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και τι θα έβαζε; τα 24; Μετά δεν θα συγχρόνιζε.

    Ενημερωτικά πάντως θα σου πω πως είναι πολύς (πάρα πολύς) κόσμος που επιλέγει ακόμη τα 2 mbps, όχι απαραίτητα επειδή υπάρχει πρόβλημα με την γραμμή.
    Μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια.

    Τέλος, σιγά μην χρειάζεται κάποιος προφίλ 24 μbps για να βλέπει τα mail του και να μπαίνει στον "ρουφιάνο".
    Υπερβολή.

  8. #8
    Εγγραφή
    22-04-2013
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    ok, μπορεί αυτοί που ξέρω εγώ να μην έχουν 2αρα, αλλά από οικονομική πλευρά δεν μου φαίνεται ότι αξίζει γιατί δεν γλυτώνεις λεφτά
    για τα mail και fb, δεν εννοούσα ότι τα χρειάζονται, προφανώς δεν έχουν χρησιμότητα, απλά είπα ότι αρκετοί τα βάζουν χωρίς να τα χρειάζονται
    και οι συγκρίσεις που κατάφερα να κάνω, αν βρείτε δυνατές διαφοροποιήσεις γράψτε, δεν είναι απλό, κοιτούσα άπειρους διαφορετικούς τιμοκαταλόγους και προσφορές για να βρω άκρη και προφανώς δεν σύγκρινα τα πάντα. οι συνδυασμοί είναι πολλοί, κάντε την σύγκριση σας όπου πιστεύετε ότι έχετε κάτι διαφορετικό και γράψτε.

    δεν μπορώ να βρω στο site του οτε, τιμές ή τι παρέχουν δωρεάν με την τβ, πχ hd multiview, τι πρέπει να πληρώσω για διεθνείς κλήσεις, αν υπάρχει σε πακέτο κλπ, αν κάποιος

    μπορεί ας μου στείλει το link.
    θα κάνω μια προσπάθεια να παρουσιάσω κάποια συγκριτικά, παρατηρήσεις κλπ είναι ευπρόσδεκτες, γι' αυτό άνοιξα το thread.
    μία κατηγορία είναι το οικονομικό πακέτο, για όσους τους καλύπτει, μετά είναι μια σύγκριση τιμών σε ίδιες - αντίστοιχες παροχές.
    η forthnet είναι στα 29,9 ο ΟΤΕ 36,8 1ο εξάμηνο, 41,80 2ο μέσο όρο 39,3 για τον 1ο χρόνο, τον 2ο πάει 41,8 όλο τον χρόνο απ' ό,τι καταλαβαίνω +30 ευρώ το χρόνο σε σχέση με

    τον 1ο, θα γράφω απά δω και πέρα τον μέσο όρο της πρώτης χρονιάς για να μην μπλεκόμαστε, άρα:

    Γενικά: κόστη εγκαταστάσεις, (απ' ό,τι βρήκα, διορθώστε αν κατάλαβα κάτι λάθος ή δεν το δα, είναι χάσιμο τα sites και οι τιμοκατάλογοι)
    ο οτε δίνει τσάμπα τον αποκωδικοποιητή - η νόβα 49 ευρώ, στο full cinema ή full sports, με πιστωτική, τσάμπα
    οτε κεραία 49 ευρώ - νόβα τσάμπα
    οτε εγκατάσταση, νέα κεραία 50 ευρώ, εγκατεστημένη κεραία 25ευρώ, συνεγκατάσταση σε υφιστάμενη κεραία 30ευρώ - νόβα τσάμπα
    το βρίσκω απλό για μένα να αναφερθώ σε νέους πελάτες, αλλά γέρνει πολύ υπέρ της νόβα και θα πέσει πάλι σχολιασμός αρνητικός οπότε θα τα βάλω σαν εύρος κι ο καθένας κάνει τον

    υπολογισμό του ανάλογα με το που ανήκει.

    οικονομικό πακέτο
    4νετ - οτε
    29,9ε - 39,3ε (τιμή)
    έως 24Mbps - 2Mbps (ταχύτητα)
    start-family (τβ)
    0,0299/λεπτό - 0,06161/ λεπτό (χρεώσεις κινητών)
    προς 4νετ - 210' σταθερά, 30' κινητά (δωρεάν) (240' κλήσεις, ανεξάρτητα σταθερό κινητό είναι 7,2 ευρώ στην 4net, ή 5 ευρώ για απεριόριστα σταθερά και 0,9 ευρώ 30' κινητά)

    καθόλου stright forward
    2 μήνες hd, 1 μήνας adult - hd τσάμπα (;δεν μπορώ να το βρω,αλλά αυτό έχω διαβάσει παντού, pls help, μπήκα στο site tou otetv, αντί το γενικό του οτε και αναπτερώθηκαν οι

    ελπίδες αλλά πάλι δεν το βρήκα)
    358,8- 471,6 (ετήσιο κόστος)
    49 αποκωδικοποιητής - 25-99 εγκατάσταση (αναλυτικά πιο πάνω)

    πάω τώρα για κάτι με ίδιο (παραπλήσιο) περιεχόμενο, ελπίζω να το βγάλω πιο γρήγορα, αυτή τη φορά, πολύ ψάξιμο.

    έως 24αρι ίντερνετ
    start - family
    απεριόριστα σταθερά
    hd
    4νετ 0,0299/λεπτό - οτε 0,06161/ λεπτό (χρεώσεις κινητών)
    τιμές :
    οτε 46,7*6 + 51,7*6= 590,4
    4νετ 29,9*12 + 30 (για ένα χρόνο, οι 6 μήνες δωρεάν) + 49,9 (για ένα χρόνο, οι 2 μήνες είναι δώρο) = 438,7

    για το φουλ πακ δεν έχω απόλυτη συσχέτιση, γράφω αυτά που βρήκα, με διευκρινήσεις, αν κάποιος βρει αλλες λεπτομέρειες ας γράψει
    έως 24αρι ιντερνετ
    full pack
    hd
    multiview (δεν ξέρω αν δίνει ο οτε και πόσο το χρεώνει)
    απεριόριστα σταθερά
    4νετ απεριόριστα κινητά (720') - οτε 360' 17,8, τα υπόλοιπα 360' 22ευρώ (+ για οτε βρήκα αυτό για τηλεφωνία δεν είμαι σίγουρος αν το προσθέτεις στο πακέτο, αλλά φαντάζομαι

    μπορείς)
    4νετ απεριόριστα διεθνή - οτε απεριόριστα διεθνή (6,2 όπως και για τα κινητά υποθέτω προστίθεται)
    3μήνες adult στη 4νετ
    κόστη εγκατάστασης όπως φαίνονται στην αρχή

    τιμές
    4νετ 79,9
    οτε 54,2(μέσο όρο για 1 χρόνο) + 6,2 (διεθνή) + 17,8+22 (κινητά)= 100,2

  9. #9
    Το avatar του μέλους vforvendetta85
    vforvendetta85 Guest
    Προς topic starter:
    α) Νέα προσφορά του Οτέ δεν υπάρχει.Τις τιμές που είχε, έχει και τώρα.Οι λόγοι marketing προφανώς επιβάλλουν τη λέξη "προσφορά" γιατί πουλάει περισσότερο(dp economy + otetv full pack 21,90+19,90=41,80, για τους 6 πρώτους μήνες.Μετά είναι 26,90+19,90=45,80).Ποια είναι η νέα προσφορά οέο;
    β)Δεν κάνει να συγκρίνουμε full pack otetv με το start pack nova.Καμία σχέση.
    γ)Δε μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο,αν θες otetv,πρέπει να έχεις Οτέ.Η διαφορά τιμής συνδρομητών ή μη,είναι μονάχα 5 ευρώ.Δεν είναι forthnet-νοβα που η διαφορά είναι χαοτική.

  10. #10
    Εγγραφή
    22-04-2013
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    ναι όντως έχεις δίκιο, δικό μου λάθος να το γράψω ως προσφορά, απλά μπερδεύτηκα επειδή είδα στην τβ τη διαφήμιση και νόμιζα πως έβγαλε προσφορά
    για το 2ο εννοείτε πως δεν είναι προς σύγκριση full με start, τα έβαλα σαν διαφορά όχι ως παραπλήσια.
    το γ είναι μια καλή πρόταση, σε άλλη εταιρία ιντερνετ και να βάλεις σκέτο οτε τβ. δίνεις εφάπαξ το κόστος εγκατάστασης και οκ. πάει 8 ευρώ το μήνα αν είναι για ένα χρόνο, μετά θα πέφτει η αναλογία. καμιά μόντα να γλυτώσεις κάτι, ίσως αν σου βάλει η νόβα τσάμπα την εγκατάσταση μετά αρκούν τα 30 για συνεγκατάσταση που λέει;

  11. #11
    Εγγραφή
    30-04-2013
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    155
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    τουλάχιστον ο οτε δεν δίνει τον εξοπλισμό με χρησιδάνειο όπως η 4net και έχει και 60cm κεραία αντί για την κουμούτσα της νόβα

  12. #12
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.515
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Και ο ΟΤΕ έχει ξεκινήσει να δίνει εξοπλισμό με χρησιδάνειο. Η διαφορά στο μέγεθος των πιάτων είναι 5εκ η οποία είναι πολύ μικρή.

  13. #13
    Εγγραφή
    25-01-2013
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    388
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apto Εμφάνιση μηνυμάτων
    τουλάχιστον ο οτε δεν δίνει τον εξοπλισμό με χρησιδάνειο όπως η 4net και έχει και 60cm κεραία αντί για την κουμούτσα της νόβα
    Eγώ με χρησιδάνειο έχω τον εξοπλισμό του ΟΤΕ TV.

  14. #14
    Εγγραφή
    30-04-2013
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    155
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ο ΟΤΕ έχει ξεκινήσει να δίνει εξοπλισμό με χρησιδάνειο. Η διαφορά στο μέγεθος των πιάτων είναι 5εκ η οποία είναι πολύ μικρή.
    α, δεν ήξερα για το χρησιδάνειο, λάθος μου.
    τι 5 εκ; ο οτε λέει 60εκ και η νόβα 80

  15. #15
    Εγγραφή
    25-08-2007
    Περιοχή
    Άρτα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.229
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    ~13000/~1000
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΤΑ
    Path Level
    Fastpath
    Ναι, η nova πλέον δίνει 80άρι κάτοπτρο.
    Φιλικά, Άκης

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 4165
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-24, 11:31
  2. Οτε TV μεσω δορυφορου σε 2 TVs
    Από giannis_agrinio στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-14, 13:19
  3. Μηνύματα: 54
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-13, 16:23
  4. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-12, 22:35

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας