Σελ. 14 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 49121314
Εμφάνιση 196-207 από 207
  1. #196
    Εγγραφή
    27-07-2010
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    878
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Sercomm H300S
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από np1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πολύ θα ήθελα να το υποστηρίξω, πραγματικά, αλλά όσες φορές τα έβαλα τα τελευταία 10+ χρόνια, τα drivers, κυρίως όσον αφορά τα περιφερειακά ήταν από απολύτως βασικά μέχρι ανύπαρκτα, συν το ότι προγραμμάτα και παιχνίδια δε γίνονται port (το WINE είναι για να γελάμε δυστυχώς), οπότε θέλοντας και μη, χρησιμοποιώ Windows. Όχι ότι το Linux δε μου έσπασε ΠΑΡΑ πολλές φορές τα νεύρα από τότε που το πρωτοδοκίμασα με το Suse 8 μέχρι και πρόσφατα με τις διάφορες εκδόσεις Ubuntu και Fedora, αλλά δε βλέπω φως και σταμάτησα να προσπαθώ να δουλέψω dual boot. Μακάρι να άλλαζε η κατάσταση αλλά μέχρι στιγμής, κρεμόμαστε από τα παντζούρια της Microsoft.
    Ναι ειναι αυτο, οτι πιο πολυ ασχολουνται με τα Windows. Και γω χρησιμοποιω κανονικα windows, αρκετα σπανια θα μπω linux. Ειναι και τα παιχνιδια βλεπεις. Και πολλα προγραμματα που τα θελω τρεχουν στα windows.

  2. #197
    Το avatar του μέλους JustOne
    JustOne Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JohnPro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι να μην υποστηριζεις ενα λειτουργικο ποσο μαλλον εαν ειναι open source?
    Εσύ πώς το υποστηρίζεις; Είσαι σε ομάδα και γράφεις κώδικα ή το χρησιμοποιείς;

  3. #198
    Εγγραφή
    27-07-2010
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    878
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Sercomm H300S
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JustOne Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ πώς το υποστηρίζεις; Είσαι σε ομάδα και γράφεις κώδικα ή το χρησιμοποιείς;
    Τα χρησιμοποιω οσο μπορω. Μ'αρεσει το περιβαλλον. Χρησιμοποιω Ubuntu (οταν τα χρησιμοποιω). Και εχω διακρινει οτι παει σφαιρα στο διαδικτυο και στην μεταφορα δεδομενων απο το usb. Επισης ξεχασα να αναφερω οτι το ενα netbook τρεχει joli os.


    Ξεφευγουμε απο το θεμα.

  4. #199
    Το avatar του μέλους JustOne
    JustOne Guest
    Κατευθείαν σε desktop για τους "παραπονιάρηδες"!
    Επίσης, μπορείς να βάλεις ίδιο φόντο με την επιφάνεια εργασίας στο Start Menu.

  5. #200
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    Berlin, Deutschland
    Μηνύματα
    4.560
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    1&1
    Router
    FRITZ!Box 7362 SL
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JustOne Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης, μπορείς να βάλεις ίδιο φόντο με την επιφάνεια εργασίας στο Start Menu.
    Ω, τι πρόοδος!

    Spoiler:

  6. #201
    Εγγραφή
    12-01-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    823
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    TP-Link Archer VR900
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JohnPro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ειναι αυτο, οτι πιο πολυ ασχολουνται με τα Windows. Και γω χρησιμοποιω κανονικα windows, αρκετα σπανια θα μπω linux. Ειναι και τα παιχνιδια βλεπεις. Και πολλα προγραμματα που τα θελω τρεχουν στα windows.
    Και εγώ θα ήθελα να πάω μόνιμα σε linux αλλά δεν μπορώ γιατί χρησιμοποιώ χρόνια τοπικές εφαρμογές που χρησιμιοποιώ χρόνια και δεν θέλω να ξεβολευτώ. Όμως στους γονείς μου που δεν τρέχουν καμιά τοπική εφαρμογή τους έβαλα ubuntu. Το μόνο που θέλουν είναι ο chrome! Και αυτός είναι και ίσως ο μεγαλύτερος κίνδυνος για τη microsoft. Δηλαδή όσο μειώνουμε τις desktop εφαρμογές για χάρη των web applications, το απίστευτο μονοπώλιο των windows θα πάει σταδιακά περίπατο αφού οι νέοι χρήστες που έχουν βασικές ανάγκες θα πάνε σε ubuntu ή κανά chrome OS μελλοντικά.

  7. #202
    Εγγραφή
    01-03-2010
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    57
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Technicolor TG788v v3
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grayden Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ω, τι πρόοδος!

    Spoiler:
    Ένα μεγάλο άλμα για τη MS, ένα μικρό βήμα για την ανθρωπότητα

  8. #203
    Το avatar του μέλους JustOne
    JustOne Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Centurion Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα μεγάλο άλμα για τη MS, ένα μικρό βήμα για την ανθρωπότητα
    Είναι μεγάλο άλμα ναι, περισσότερες ρυθμίσεις και μεγέθη των tiles, ενοποιημένο search.

    Διαμορφώνεται ένα πολύ καλό λειτουργικό και για τους "γκρινιάρηδες" που ειρωνεύονται...

    More here

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panos.2006 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ θα ήθελα να πάω μόνιμα σε linux αλλά δεν μπορώ γιατί χρησιμοποιώ χρόνια τοπικές εφαρμογές που χρησιμιοποιώ χρόνια και δεν θέλω να ξεβολευτώ. Όμως στους γονείς μου που δεν τρέχουν καμιά τοπική εφαρμογή τους έβαλα ubuntu. Το μόνο που θέλουν είναι ο chrome! Και αυτός είναι και ίσως ο μεγαλύτερος κίνδυνος για τη microsoft. Δηλαδή όσο μειώνουμε τις desktop εφαρμογές για χάρη των web applications, το απίστευτο μονοπώλιο των windows θα πάει σταδιακά περίπατο αφού οι νέοι χρήστες που έχουν βασικές ανάγκες θα πάνε σε ubuntu ή κανά chrome OS μελλοντικά.
    Δηλαδή όσοι θέλουν να τρέχουν και εφαρμογές, οι οποίες μπορεί να μην υπάρχουν στα linux, ή αν υπάρχουν, να μην συγκρίνονται λόγω της απλότητάς τους, τι θα κάνουν στα linux? Μόνο για browsing στο internet δηλαδή τα linux?
    Το System configuration για έναν average χρήστη που δεν πρέπει να ξέρει σωληνώσεις, ανακατευθύνσεις, εντολές σε terminal, για να κάνει μια ρύθμιση, να ρυθμίσει ή να φορτώσει έναν εκτυπωτή ή scanner...
    Δεν είναι μόνο θέμα ξεβολέματος, είναι το αν θα βρεις αντίστοιχη εφαρμογή ή/και ίδιας ποιότητας απ' ότι στα Windows.

    Τα Windows για μένα είναι τα καλύτερα για γενική χρήση. Επίσης, δείτε λίγο την γκάμα εφαρμογών που υπάρχουν στα Windows, στα Mac, στα Linux. Δε διαφωνώ ότι διαμορφώθηκε αυτή γκάμα επειδή οι εταιρίες θέλανε/θέλουν/θα θέλουν να πουλήσουν πιο πολλά, και σε Windows θα πουλούσαν καλύτερα απ' ότι σε Mac ή linux, λόγω του πλήθους κόσμου που τα χρησιμοποιούσε(και τα χρησιμοποιεί), αλλά έτσι είναι η πραγματικότητα. Δείτε πόσες εφαρμογές, καλές, επαγγελματικές, επί πληρωμή, freeware ακόμα, υπάρχουν στα Windows. Πείστε τις εταιρίες να προγραμματίζουν και για Linux, Mac, και εγώ μαζί σας, αλλά τα Windows είναι μαρκάν πιο εύχρηστα σε σχέση με όλα τα άλλα λειτουργικά(κατά τη γνώμη μου).

    Για κάτι ειδικό, και για αυτούς που γνωρίζουν, ναι τα linux είναι πολύ καλά (από άποψη αποδοτικότητας). Όπως στήσιμο server π.χ..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος JustOne : 30-06-13 στις 22:52.

  9. #204
    Εγγραφή
    09-09-2004
    Μηνύματα
    1.835
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    SNR / Attn
    3(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ignorance is bliss.

  10. #205
    Το avatar του μέλους JustOne
    JustOne Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yuk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ignorance is bliss.
    Περί ποιας άγνοιας μιλάς;

  11. #206
    Εγγραφή
    05-10-2011
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    269
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30 Mbps / 5 Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    Path Level
    Fastpath
    http://software.opensuse.org/123

    Ρίξε του μια ματιά.

  12. #207
    Εγγραφή
    13-10-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.208
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49998/4996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    13.1(dB) / 7.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JustOne Εμφάνιση μηνυμάτων



    Δηλαδή όσοι θέλουν να τρέχουν και εφαρμογές, οι οποίες μπορεί να μην υπάρχουν στα linux, ή αν υπάρχουν, να μην συγκρίνονται λόγω της απλότητάς τους, τι θα κάνουν στα linux? Μόνο για browsing στο internet δηλαδή τα linux?
    Το System configuration για έναν average χρήστη που δεν πρέπει να ξέρει σωληνώσεις, ανακατευθύνσεις, εντολές σε terminal, για να κάνει μια ρύθμιση, να ρυθμίσει ή να φορτώσει έναν εκτυπωτή ή scanner...
    Δεν είναι μόνο θέμα ξεβολέματος, είναι το αν θα βρεις αντίστοιχη εφαρμογή ή/και ίδιας ποιότητας απ' ότι στα Windows.

    Τα Windows για μένα είναι τα καλύτερα για γενική χρήση. Επίσης, δείτε λίγο την γκάμα εφαρμογών που υπάρχουν στα Windows, στα Mac, στα Linux. Δε διαφωνώ ότι διαμορφώθηκε αυτή γκάμα επειδή οι εταιρίες θέλανε/θέλουν/θα θέλουν να πουλήσουν πιο πολλά, και σε Windows θα πουλούσαν καλύτερα απ' ότι σε Mac ή linux, λόγω του πλήθους κόσμου που τα χρησιμοποιούσε(και τα χρησιμοποιεί), αλλά έτσι είναι η πραγματικότητα. Δείτε πόσες εφαρμογές, καλές, επαγγελματικές, επί πληρωμή, freeware ακόμα, υπάρχουν στα Windows. Πείστε τις εταιρίες να προγραμματίζουν και για Linux, Mac, και εγώ μαζί σας, αλλά τα Windows είναι μαρκάν πιο εύχρηστα σε σχέση με όλα τα άλλα λειτουργικά(κατά τη γνώμη μου).

    Για κάτι ειδικό, και για αυτούς που γνωρίζουν, ναι τα linux είναι πολύ καλά (από άποψη αποδοτικότητας). Όπως στήσιμο server π.χ..
    Μην το λες, κι εγώ γενικότερα προτιμώ τα Windows λόγω υποστήριξης και σχετικώς καλύτερων εμπορικών εφαρμογών αλλά η εντύπωση που έχω για το linux, για όσα δούλευαν τουλάχιστον είναι πολύ θετική, όσο το χρησιμοποιούσα. Σίγουρα θα ήταν ένα πολύ καλό εναλλακτικό λειτουργικό αν υπήρχε ο ίδιος βαθμός υποστήριξης. ΔΕΝ είναι πιο δύσκολο το Linux στο χειρισμό για ένα μέσο χρήστη, ούτε καν για τα system configurations. Αν θυμάσαι, στα παλιά Windows πολύ συχνά χρησιμοποιούσαμε την κονσόλα για διάφορα, σίγουρα όχι στο επίπεδο του linux, αλλά χρειαζόταν αρκετές φορές πριν τα Millenium/2000/XP όπου έγιναν obsolete τα DOS config files. Απλά οι εταιρείες για διάφορους λόγους δε θέλουν να τα υποστηρίξουν.

    Δυστυχώς δεν υπάρχει, οπότε, για εμάς που θέλουμε dedicated onboard κάρτες ήχου με full extra (dolby, 6-8 dedicated κανάλια, etc), native ms office και παιχνίδια, τα Windows αυτή τη στιγμή, και εδώ και πάρα πολλά χρόνια, είναι μονόδρομος, και δε βλέπω να αλλάζει αυτό στο άμεσο μέλλον. Τα Vista, όταν βγήκαν, ήταν "το χειρότερο OS ever" για αρκετούς, και πάλι το Linux δεν πήρε τα πάνω του. Ούτε με τα 8 θα γίνει τίποτα, υπάρχει και μετατόπιση προς το mobile computing, και εκεί, τα Windows Phone 8, μπορεί να μην έχουν το ποσοστό που θα ήθελαν, αλλά είναι αρκετά καλό mobile λειτουργικό και θα γίνει καλύτερο με την επικείμενη αναβάθμιση. Ένα μεγάλο λάθος έκανε η MS, προσπάθησε να εισάγει με το ζόρι mobile νοοτροπία σε περιβάλλον που κανονικά δεν το σηκώνει ακόμα, και ούτε πρόκειται για τα επόμενα 10 χρόνια. Και φοβάμαι ότι το κύριο πρόβλημα της δεν ήταν το "όνειρο της ενοποίησης" των λειτουργικών αλλά το να βγάλει φράγκα και να κάνει τα Windows Phone απαραίτητα ΚΑΠΩΣ.

Σελ. 14 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 49121314

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας