Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    22-05-2005
    Μηνύματα
    826
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σας.Πριν 7 μήνες πούλησα ένα σπίτι σε έναν αλλοδαπό.Ο αλλοδαπός το αγόρασε μέσω μεσίτη και επέστρεψε στην πατρίδα του.
    Το πρόβλημα είναι πως ενώ η αγοραπωλησία πραγματοποιήθηκε κανονικά,ο αλλοδαπός ΠΟΤΕ δεν πήρε στο όνομα του τους λογαριασμούς ΔΕΗ,ΕΥΔΑΠ.Την ΔΕΗ την εξοφλήσαμε και την κόψαμε.
    Με την ΕΥΔΑΠ υπάρχει πρόβλημα καθώς η υπηρεσία υποστηρίζει πως το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να περιμένουμε το ποτε και ΑΝ ελθει πάλι ελλάδα ο ιδιοκτήτης για να πάρει την ΕΥΔΑΠ στο όνομα του!!Δεν δέχεται τίποτα άλλο.
    Δηλαδή μεχρι(και αν ξαναέλθει) αυτός στην Ελλάδα,εμάς θα μας έρχονται κανονικά οι λογαριασμοί της ΕΥΔΑΠ στο όνομα μας!!
    Ο μεσίτης που έπρεπε να φέρει εις πέρας την διαδικασία(μιας και αυτό είχε δεσμευτεί να κάνει)δεν έχει τα στοιχεία επικοινωνίας του αλλοδαπού ιδιοκτήτη(πλεον) και φυσικά ούτε και εμείς(είχαμε ένα τηλέφωνο που πλεον δεν ισχύει).
    Εντελώς εξωφρενικό και παράλογο όλο αυτό.
    Πώς μπορώ να βρω το δίκιο μου.Τι μπορώ να κάνω για να μην με ενοχλεί η ΕΥΔΑΠ με τους λογαριασμούς που δεν θα έπρεπε καν να μου στέλνει?

  2. #2
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maxcp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας.Πριν 7 μήνες πούλησα ένα σπίτι σε έναν αλλοδαπό.Ο αλλοδαπός το αγόρασε μέσω μεσίτη και επέστρεψε στην πατρίδα του.
    Το πρόβλημα είναι πως ενώ η αγοραπωλησία πραγματοποιήθηκε κανονικά,ο αλλοδαπός ΠΟΤΕ δεν πήρε στο όνομα του τους λογαριασμούς ΔΕΗ,ΕΥΔΑΠ.Την ΔΕΗ την εξοφλήσαμε και την κόψαμε.
    Με την ΕΥΔΑΠ υπάρχει πρόβλημα καθώς η υπηρεσία υποστηρίζει πως το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να περιμένουμε το ποτε και ΑΝ ελθει πάλι ελλάδα ο ιδιοκτήτης για να πάρει την ΕΥΔΑΠ στο όνομα του!!Δεν δέχεται τίποτα άλλο.
    Δηλαδή μεχρι(και αν ξαναέλθει) αυτός στην Ελλάδα,εμάς θα μας έρχονται κανονικά οι λογαριασμοί της ΕΥΔΑΠ στο όνομα μας!!
    Ο μεσίτης που έπρεπε να φέρει εις πέρας την διαδικασία(μιας και αυτό είχε δεσμευτεί να κάνει)δεν έχει τα στοιχεία επικοινωνίας του αλλοδαπού ιδιοκτήτη(πλεον) και φυσικά ούτε και εμείς(είχαμε ένα τηλέφωνο που πλεον δεν ισχύει).
    Εντελώς εξωφρενικό και παράλογο όλο αυτό.
    Πώς μπορώ να βρω το δίκιο μου.Τι μπορώ να κάνω για να μην με ενοχλεί η ΕΥΔΑΠ με τους λογαριασμούς που δεν θα έπρεπε καν να μου στέλνει?

    http://www.dolceta.eu/greece/Mod6/%C...CE%B1,308.html
    Απ το λίγο που έψαξα απ το κινητό

    Sent from my Nexus 4 using Forum Runner

  3. #3
    Εγγραφή
    22-05-2005
    Μηνύματα
    826
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DSLaManiaC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ το λίγο που έψαξα απ το κινητό

    Sent from my Nexus 4 using Forum Runner
    σε ευχαριστώ πολύ!!

  4. #4
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Το 2002, ενας θειος μου πουλησε ενα σπιτι σε εναν Ελληνα αλλα μουσουλμανο και ισως και Ρομα ο οποιος εχει σοι αλλα και σχεσεις στην Γερμανια, στην Βουλγαρια αλλα και στα πομακοχωρια. Ο αγοραστης πηρε δανειο τοτε απο τον ΟΕΚ, τα συμβολαια ηταν αψογα μιας και επαληθευτηκαν αναγκαστικα οπως καταλαβαινεις και απο τον οργανισμο που χορηγησε το στεγαστικο δανειο και ολα πηγαν μια χαρα.

    Πριν απο κανα διμηνο, ο θειος μου διαπιστωσε, κανοντας μια βολτα στην παλια γειτονια, οτι ο αγοραστης ειχε κλειδωσει το σπιτι, ειχε καρφωσει τα παραθυρα και ειχε κατα δηλωση του αναχωρησει προς αγνωστη κατευθυνση, πιθανοτατα στη Γερμανια. Ομως εμαθε πως ειχε σταματησει να πληρωνει το δανειο εδω και χρονια, ενω στην πορτα του υπηρχαν και συσσωρευμενοι στοιβες διαφορων απληρωτων λογαριασμων. Δυο απο αυτους τους λογαριασμους αφορουσαν την ΔΕΗ και την ΕΥΔΑΠ. Ο λογαριασμος της ΔΕΗ εξακολουθουσε να ειναι στο ονομα του θειου μου με το ποσο να εχει φτασει στα 5500€ ενω της ΕΥΔΑΠ στο ονομα του παππου μου, ο οποιος εχει πεθανει ηδη απο το 1991, με το ποσο να φτανει στα 10700€ !!

    Ο θειος μου, τρελαμενος φυσικα, επισκεφθηκε την ΔΕΗ καταρχην, η οποια και του ζητησε τα συμβολαια πωλησης και καποια αλλα χαρτια, αποδειξεις ισως της μεταβιβασης, τα οποια και τα δεχτηκε πληρως και του ανεφερε πως δεν θα πρεπει να τον απασχολει το ζητημα μιας και αναγνωριζει πληρως την ιδιοκτησια του αγοραστη αρα και τις αντιστοιχα δικες του υποχρεωσεις. Παρομοια αντιμετωπιση ειχε και απο την ΕΥΔΑΠ, αν και εκει τα πραγματα ειναι λιγο πιο φλου μιας και το νερο εχει αλλη αντιμετωπιση και εμπλεκονται και ο δημος αλλα και αλλοι ενδεχομενως. Ομως και σε απλη συζητηση που εκανε με δικηγορο, του ανεφερε πως το θεμα απο τη στιγμη που τα συμβολαια ειναι πληρως σωστα και εγκυρα, αποτελουν και πληρη αποδειξη αποκλειστικης ευθυνης του αγοραστη και οχι του πωλητη. Ενδεχομενα ομως να αντιμετωπισει και καποια ταλαιπωρια στο μελλον, αναλογα με το πως θα κινηθει ειτε η ΔΕΗ ειτε η ΕΥΔΑΠ.

    Δεν εχω περισσοτερες πληροφοριες, αν και το θεμα ειδικα της ΕΥΔΑΠ ουσιαστικα αφορα ολους τους κληρονομους του παππου μου και οχι μονον τον θειο μου, αλλα θα σου προτεινα να μαζεψεις οτι χαρτια εχεις και να πας απο το αρμοδιο καταστημα για διευκρινησεις, οπως και να κανεις και μια ερωτηση σε εναν δικηγορο για παν ενδεχομενο.

  5. #5
    Εγγραφή
    22-05-2005
    Μηνύματα
    826
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    29gk σε ευχαριστώ πολύ.Αυτό θα κάνω.

  6. #6
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maxcp Εμφάνιση μηνυμάτων
    29gk σε ευχαριστώ πολύ.Αυτό θα κάνω.
    Στη τελική, αν σε ζορίσουν πολύ, στείλτους ένα εξώδικο να τους το δώσει στα χέρια κλητήρας που θα λέει μέσες άκρες "σας ενημερώνω επίσημα πως το σπίτι δεν ανήκει σε μένα και οι πολιτικές που ακολουθείτε δεν μου επιτρέπουν να αλλάξω το όνομα. Τα χαρτιά μεταβίβασης όποτε θέλετε είναι διαθέσιμα και κόψτε το λαιμό σας γιατί εγώ δεν αναγνωρίζω καμία κατανάλωση από δω και στο εξής".
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DSLaManiaC : 06-06-13 στις 11:20.

  7. #7
    Εγγραφή
    22-05-2005
    Μηνύματα
    826
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DSLaManiaC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στη τελική, αν σε ζορίσουν πολύ, στείλτους ένα εξώδικο να τους το δώσει στα χέρια κλητήρας που θα λέει μέσες άκρες "σας ενημερώνω επίσημα πως το σπίτι δεν ανήκει σε μένα και οι πολιτικές που ακολουθείτε δεν μου επιτρέπουν να αλλάξω το όνομα. Τα χαρτιά μεταβίβασης όποτε θέλετε είναι διαθέσιμα και κόψτε το λαιμό σας γιατί εγώ δεν αναγνωρίζω καμία κατανάλωση από δω και στο εξής".
    Μίλησα πριν λίγο τηλεφωνικά με τον δικηγόρο μου και μου πρότεινε αυτό ακριβώς.Είναι η μοναδική λύση είπε.
    Ευχαριστώ για την βοήθεια

  8. #8
    Εγγραφή
    22-01-2006
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    376
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Linksys WAG200
    Path Level
    Interleaved
    Αν δεις το συμβολαιο σου λογικά πρέπει να αναγράφει κάτι ανάλογο με το δικό μου. Λογικά ο συμβολαιογράφος για να το γράψει
    κάποιος λόγος υπάρχει. Καλό ειναι να δείς τι λέει το συγκεκριμένο ΦΕΚ http://anatolikisympraxi.gr/wp-conte...%CE%91-222.pdf

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untitled.jpg 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  94,2 KB 
ID: 124739

  9. #9
    Εγγραφή
    19-11-2007
    Περιοχή
    Στη δυτική πλευρά της Νήσου Ντάσχαν
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    610
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Speedport 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DSLaManiaC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στη τελική, αν σε ζορίσουν πολύ, στείλτους ένα εξώδικο να τους το δώσει στα χέρια κλητήρας που θα λέει μέσες άκρες "σας ενημερώνω επίσημα πως το σπίτι δεν ανήκει σε μένα και οι πολιτικές που ακολουθείτε δεν μου επιτρέπουν να αλλάξω το όνομα. Τα χαρτιά μεταβίβασης όποτε θέλετε είναι διαθέσιμα και κόψτε το λαιμό σας γιατί εγώ δεν αναγνωρίζω καμία κατανάλωση από δω και στο εξής".
    - Albert Einstein: “Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe.”

    -Terry Pratchett:
    “An education was a bit like a communicable sexual disease. It made you unsuitable for a lot of jobs and then you had the urge to pass it on.”

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με ενεργειακό τζακι στο σπίτι..
    Από stefp στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 279
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-23, 21:00
  2. Πρόβλημα με router και switch
    Από geram στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-13, 00:17
  3. πρόβλημα με αναγνώριση δίσκου WD
    Από thunderbill84 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-13, 08:13
  4. [Netgear] Πρόβλημα με ασύρματο NetGear
    Από oust_alex στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-13, 00:34
  5. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-12, 11:43

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας