Σελ. 16 από 397 ΠρώτηΠρώτη ... 6111415161718212636 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 226-240 από 5944
  1. #226
    Εγγραφή
    06-11-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    288
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Vivodi Full
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    Vood 452W_A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gogos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    β) Πληρώνεις μηνιαίο fee ως seller;; Αυτό που κολλάει;; Δεν μπορώ να καταλάβω ούτε από που προκύπτει, ούτε πως ακριβώς υπολογίζεται.

    Όχι τίποτε άλλο, αλλά χάνεις όλο το "fun". Το e-bay είναι χάλι για τους πωλητές. Μόνο για να αγοράζεις αξίζει τελικά.
    Πληρώνεις κάποια χρήματα για κάθε δημοπρασία που βάζεις.

    Αν η πώληση είναι επιτυχής, πληρώνεις ένα ακόμη ποσό επί της τελικής τιμής που επιτεύχθηκε.

    Μηνιαία ποσό πληρώνεις μόνο αν διατηρείς 'κατάστημα' στο ebay.

    Τα ακριβή ποσά θα τα βρεις στο site τους.

  2. #227
    Εγγραφή
    12-11-2006
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    SNR / Attn
    10.8(dB) / 43.5(dB)
    αν θελεις να πουλησεις κατι, συνηθως το ebay καθε μηνα κανει και καποια προσφορα στις χρεωσεις των πωλητων. Οποτε περιμενε καποιο μηνυμα τους και τοτε χρησιμοποιησε το.

    Δυστυχως ομως τα υψηλα κοστη του συνολου των πρρομηθειων ειναι απαγορευτικα αν σκεφτεις και το σχετικο ρισκο.

    Οντας μελος απο το 1999, βλεπω οτι οι καταχωρησεις του ebay αντι να αυξανονται, μειωνονται αισθητα, οπως και μειωνονται οι λεγομενες ευκαιριες αλλα και τα ποιοτικα προϊοντα. Παλαιοτερα ηταν σαφως καλυτερα τα πραγματα.

    Απο την αλλη, το να ψωνιζεις απ'ευθειας απο ηλεκτρονικα καταστηματα εταιρεων επωνυμα ή εξειδικευμενα προϊοντα ειναι σαφως οικονομικοτερη και ασφαλεστερη μεθοδος, ενω τις περισσοτερες φορες ειναι δωρεαν τα μεταφορικα.

  3. #228
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.378
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pomolos Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν θελεις να πουλησεις κατι, συνηθως το ebay καθε μηνα κανει και καποια προσφορα στις χρεωσεις των πωλητων. Οποτε περιμενε καποιο μηνυμα τους και τοτε χρησιμοποιησε το.

    Δυστυχως ομως τα υψηλα κοστη του συνολου των πρρομηθειων ειναι απαγορευτικα αν σκεφτεις και το σχετικο ρισκο.

    Οντας μελος απο το 1999, βλεπω οτι οι καταχωρησεις του ebay αντι να αυξανονται, μειωνονται αισθητα, οπως και μειωνονται οι λεγομενες ευκαιριες αλλα και τα ποιοτικα προϊοντα. Παλαιοτερα ηταν σαφως καλυτερα τα πραγματα.

    Απο την αλλη, το να ψωνιζεις απ'ευθειας απο ηλεκτρονικα καταστηματα εταιρεων επωνυμα ή εξειδικευμενα προϊοντα ειναι σαφως οικονομικοτερη και ασφαλεστερη μεθοδος, ενω τις περισσοτερες φορες ειναι δωρεαν τα μεταφορικα.
    Διαφωνώ εντελώς ως προς το οικονομικότερη.
    Εγώ το χρησιμοποιώ "μόνο" 3 χρόνια, αλλά έχοντας αγοράσει αντικείμενα από 5€ (μπαταρίες) μέχρι 550€ (κινητό) μπορώ να πω ότι οι προσφορές του EBAY είναι αναντικατάστες και δεν μπορούν να συγκριθούν με ότιδήποτε άλλο (online ή κανονικό μαγαζί).
    Αυτό για τα καινούρια.
    Αν πας για μεταχειρισμένα, τότε απλά δεν παίζεται.
    Απλά, θέλει προσοχή η όλη φάση και να ψωνίζεις όταν βλέπεις ότι είναι ευκαιρία και παράλληλα από σωστό πωλητή.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  4. #229
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Oκ μολις εχω βγαλει προπληρωμενη πιστωτικη και εχω κανει account στο ebay.

    Απαριθμω τις noobικες ερωτησεις μου:

    1) Nα μπουκαρω στο paypal? Βλεπω πολλοι αγοραστες δεχονται μονο απο Paypal, προσωπικα θελω να το αποφυγω γιατι θελκω να αποφυγω τις προμηθειες.

    Σε περιπτωση που χρειαστει να μου κανει καποιος refund ομως τι γινεται;

    2) Βλεπω πολλα μικροαντικειμενα γιαυπολογιστες πραγματικα φτηνα, οπως αυτο εδω.

    Αναρωτιεμαι, ειναι δυνατον να ειναι τοσο φτηνο?

  5. #230
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    356
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    @nikchris

    Ebay και paypal πάνε πακέτο και αυτό γιατί όταν πληρώνεις μέσω paypal και κάποιος σου κάνει λαγογιά τότε μπαίνει ο ενδιάμεσος το paypal ως εγγυητής. Αρχικά αν βρεθείς νικητής σε μια διένεξη σε πληρώνει από την τσέπη του και μετά αυτό θα κυνηγήσει τον πωλητή να πάρει τα λεφτά του πίσω.

    Στα μικροπράγματα για υπολογιστές έχω να πω ότι τα μαγαζιά στην Ελλάδα είναι κλέφτες. Πάντα βρίσκεις κάτι καλύτερο και φθηνότερο στο ebay. Για το αντικείμενο που λες θα κοιτούσα καλύτερα να το πάρω από έναν Άγγλο παρά από Κινέζο. Εγώ προτειμώ το ebay.co.uk γιατί έχει να δεις μόνο τα αρνητικά feedback του άλλου, επίσης οι πωλητές δεν έχουν το δικαίωμα για αρνητικό feedback στους αγοραστές.

  6. #231
    Εγγραφή
    09-11-2005
    Περιοχή
    Σπίτι μου...
    Μηνύματα
    389
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikchris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Oκ μολις εχω βγαλει προπληρωμενη πιστωτικη και εχω κανει account στο ebay.

    Απαριθμω τις noobικες ερωτησεις μου:

    1) Nα μπουκαρω στο paypal? Βλεπω πολλοι αγοραστες δεχονται μονο απο Paypal, προσωπικα θελω να το αποφυγω γιατι θελκω να αποφυγω τις προμηθειες.

    Σε περιπτωση που χρειαστει να μου κανει καποιος refund ομως τι γινεται;

    2) Βλεπω πολλα μικροαντικειμενα γιαυπολογιστες πραγματικα φτηνα, οπως αυτο εδω.

    Αναρωτιεμαι, ειναι δυνατον να ειναι τοσο φτηνο?
    1.ΜΠΟΥΚΑΡΕ Σε πολλές περιπτώσεις είναι μονόδρομος αλλά έτσι κι αλλιώς για μένα τουλάχιστον παρέχει τη μέγιστη δυνατή ασφάλεια στις συναλλαγές .
    Προμήθεια-προμήθεια πληρώνει μόνο αυτός που λαμβάνει το ποσό ,άρα ο πωλητής .Προφανώς την προμήθεια τη έχει βάλει στην τιμή αλλά εσύ και χωρίς paypal θα την πληρώσεις . Βέβαια κλέβει λίγο το paypal στην ισοτιμία και από εσένα αλλά μιλάμε για 1-2%.
    Που να μπλέκεις τώρα με εμβάσματα και εταιρίες μεταφοράς χρημάτων.

    Σε περίπτωση refund τα χρήματα γυρίζουν στον τραπεζικό σου λογαριασμό μετά από μερικές μέρες κανονικότατα .

    2.Είναι δυνατόν γιατί ποιοτικά δεν είναι κορυφαία,είναι αντίγραφα .Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και σκάρτα .Ένα τέτοιο KVM ,ps2 όχι usb , το δουλεύω τώρα και 2+ χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα .Κολλούσε που και που το κουμπάκι γιατί το πλαστικό δεν το είχαν λιάνει καλά ,το έβγαλα το έξισα λίγο και όλα καλά .Το είχα πάρει 8 ευρώ με τα καλώδια μαζί.

    Στην αρχή προσοχή μην πέσεις με τα μούτρα και αγορές μόνο από πωλητές με αξιολόγηση
    98,5% και άνω και με πολλές πωλήσεις .Επίσης προσοχή στους δασμούς αν αγοράσεις εκτός
    ευροζώνης.Και καλύτερα να δίνεις 2-3 ευρώ να έρχεται ασφαλισμένο με κωδικό αναζήτησης.

  7. #232
    Εγγραφή
    18-04-2006
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    205
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Technicolor TG788vn v2
    SNR / Attn
    17,6(dB) / 4,8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikchris Εμφάνιση μηνυμάτων
    2) Βλεπω πολλα μικροαντικειμενα γιαυπολογιστες πραγματικα φτηνα, οπως αυτο εδω.

    Αναρωτιεμαι, ειναι δυνατον να ειναι τοσο φτηνο?
    Βλέποντας τις κριτικές που του έχουν κάνει, όντως είναι δυνατόν. Έίδα μάλιστα ένας που αγόρασε το συγκεκριμένο KVM πριν 3 ημέρες και ήταν ευχαριστημένος.
    Εγώ ψωνίζω και από Hong Kong και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

    ........Auto merged post: Theo X πρόσθεσε 7 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kyrnikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    2.Είναι δυνατόν γιατί ποιοτικά δεν είναι κορυφαία,είναι αντίγραφα .Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και σκάρτα.
    Όντως θέλει προσοχή σε επώνυμα από Κίνα. Παραλίγο να χτυπήσω ένα sony ericsson bluetooth από hong kong και είδα σε κριτικές ότι ήταν μαϊμούδες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Theo X : 27-06-08 στις 22:24. Αιτία: auto merged post

  8. #233
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Yπαρχει καποιος τροπος να βλεπω τιμες σε €€€, τοσο στο .com οσο και στο .co.uk;

    Επισης οι τιμες του shipping ειναι τελικες ανεξαρτητως του βαρους του item?

    Ευχαριστω παιδια....

  9. #234
    Εγγραφή
    09-11-2005
    Περιοχή
    Σπίτι μου...
    Μηνύματα
    389
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikchris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Yπαρχει καποιος τροπος να βλεπω τιμες σε €€€, τοσο στο .com οσο και στο .co.uk;

    Επισης οι τιμες του shipping ειναι τελικες ανεξαρτητως του βαρους του item?

    Ευχαριστω παιδια....
    Για δες λίγο και το .ie (Ιρλανδικό ) . Αγγλικά και τιμές σε € .Εξάλλου με σύνθετη αναζήτηση
    βλέπεις όλα τα ebay .

    Το βάρος δεν έχει σχέση ,ότι πει ο πωλητής και είναι τελικές.
    Πολλοί βάζουν μικρή τιμή εκκίνησης και υπέρογκα μεταφορικά (γλυτώνουν την προμήθεια έτσι ) ..

  10. #235
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.308
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikchris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Yπαρχει καποιος τροπος να βλεπω τιμες σε €€€, τοσο στο .com οσο και στο .co.uk;

    Επισης οι τιμες του shipping ειναι τελικες ανεξαρτητως του βαρους του item?

    Ευχαριστω παιδια....
    Καταρχάς, το 98,5% που σου λέει ο kyrnikos το θεωρώ λίγο, θα σου έλεγα 99,6-99,7 και πάνω, και πάντα διαβάζοντας με προσοχή αρκετά σχόλια στο feedback, για να καταλάβεις τι είδους προβλήματα έχει ο κάθε πωλητής. Π.χ. άλλο να καθυστερεί 2-3 μέρες να στείλει, άλλο να μην απαντά καθόλου στα e-mail κι άλλο να πουλά μαϊμούδες.

    Προσωπικά, για αγορές μέσω ebay προτιμώ πάντα το paypal, για τους λόγους που σου ανέφεραν ήδη. Δέχομαι και πληρωμές μέσω paypal (καμία σχέση με ebay) μόνο σε αυτές υπάρχει προμήθεια.

    Για αυτό που ρωτάς, έχεις ανοιχτό το ebay που σε ενδιαφέρει και παράλληλα το ιρλανδικό και δίνεις το νούμερο της εκάστοτε δημοπρασίας. Αλλά αν θες να το εκμεταλλευτείς θα πρέπει να μάθεις λίγο απέξω τις ισοτιμίες και εύκολους τρόπους μετατροπής.

    Οι τιμές του shipping, διαφέρουν από item σε item. Σε μερικές περιπτώσεις είναι ίδιες γιατί έτσι κι αλλιώς είναι πλασματικά μεγάλες, απλά για να παίρνει ο πωλητής τα λεφτά που θέλει χωρίς να πληρώνει χοντρές προμήθειες, που είναι ποσοστό επί της τιμής πώλησης, χωρίς μεταφορικά. Το σύστημα του ebay έχει σοβαρές ελλείψεις στον σωστό υπολογισμό μεταφορικών, για αυτό και πολλοί πωλητές σε παραπέμπουν σε δικό τους σύστημα που τα υπολογίζει χωριστά.

    Αν γνωρίζεις εξειδικευμένο κατάστημα σε Γερμανία - Αγγλία με τα είδη που θες, εντός ή εκτός ebay, βρίσκεις καλύτερα είδη σε ποιότητα, σταθερά καλές τιμές και καλύτερη κατά μέσο όρο εξυπηρέτηση, και σταθερά μεταφορικά. Από Αμερικές και Χονγκ Κονγκ μόνο αν αγοράζεις κάτι πολύ ακριβό ή αν γλιτώνεις πάρα πολλά χρήματα, και πάντα από αξιόπιστους πωλητές.
    hnesne

  11. #236
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    356
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ξέχασα να πω ότι το paypal κρατάει προμήθεια μόνο στους πωλητές και αυτή είναι 0,35 ευρώ + κάτι% ανάλογα με το ποσό της πληρωμής. Επίσης όταν πληρώνεις σε νόμισμα διαφορετικό του ευρώ (σχεδόν σε όλα τα ebay εκτός γερμανικό, ιρλανδικό, ιταλικό και όπου αλλού έχουν το ευρώ ως νόμισμα) το paypal κρατάει προμήθεια 2,5% για εναλλαγή του νομίσματος. Παράδειγμα κάτι κάνει 125 British pounds = 158.23 Euros εννοώ εσύ θα πληρώσεις 162.19 Euro περίπου. Δεν κλέβει το paypal, μια χαρά προμήθεια για την εξυπηρέτηση που μας κάνει.

  12. #237
    Εγγραφή
    09-11-2005
    Περιοχή
    Σπίτι μου...
    Μηνύματα
    389
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχάς, το 98,5% που σου λέει ο kyrnikos το θεωρώ λίγο, θα σου έλεγα 99,6-99,7 και πάνω, και πάντα διαβάζοντας με προσοχή αρκετά σχόλια στο feedback, για να καταλάβεις τι είδους προβλήματα έχει ο κάθε πωλητής. Π.χ. άλλο να καθυστερεί 2-3 μέρες να στείλει, άλλο να μην απαντά καθόλου στα e-mail κι άλλο να πουλά μαϊμούδες.
    Δεν έχεις και άδικο,δεν το έθεσα καλά (αν και το 99,5 το θεωρώ γενικά υπερβολικό).
    Η αξιοπιστία είναι συνδυασμός ποσοστού θετικών,συνόλου πωλήσεων και σχολίων .
    Υπάρχουν πολλοί που αφήνουν αρνητικές για ψύλλου πήδημα ή γιατί δεν ήξεραν τι αγόραζαν ή για καθυστέρηση 5 ημερών.
    Ύστερα μπορεί να έχει ένας ποσοστό 99,5% και από τις 100 πχ αρνητικές να έχει πάρει τις 60
    τον τελευταίο μήνα . Τότε μάλλον αρχίζει να πακετάρει τα μπογαλάκια του και τα γράφει όλα.
    Κάτι τέτοια τα κάνουν οι Κινέζοι.
    Από την άλλη έχω αγοράσει από UK από περιστασιακούς πωλητές πχ μνήμη και ήταν ΟΚ
    αν και είχαν μόνο μερικές πωλήσεις και ποσοστό 100%.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αυτό που ρωτάς, έχεις ανοιχτό το ebay που σε ενδιαφέρει και παράλληλα το ιρλανδικό και δίνεις το νούμερο της εκάστοτε δημοπρασίας. Αλλά αν θες να το εκμεταλλευτείς θα πρέπει να μάθεις λίγο απέξω τις ισοτιμίες και εύκολους τρόπους μετατροπής.
    Αν έχεις ανοικτό ένα παράθυρο με το h##p://www.xe.com/ έχεις μια καλή εκτίμηση αμέσως
    αν και το paypal σου παίρνει κάτι παραπάνω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν γνωρίζεις εξειδικευμένο κατάστημα σε Γερμανία - Αγγλία με τα είδη που θες, εντός ή εκτός ebay, βρίσκεις καλύτερα είδη σε ποιότητα, σταθερά καλές τιμές και καλύτερη κατά μέσο όρο εξυπηρέτηση, και σταθερά μεταφορικά. Από Αμερικές και Χονγκ Κονγκ μόνο αν αγοράζεις κάτι πολύ ακριβό ή αν γλιτώνεις πάρα πολλά χρήματα, και πάντα από αξιόπιστους πωλητές.
    Από ΗΚ και USA προσοχή στους δασμούς.Υπάρχει και σχετικό θέμα εδώ για κούριερ που
    κάνουν λαμογιές και χρεώνεσαι κερατιάτικα.

  13. #238
    Εγγραφή
    06-10-2003
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    1.335
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100mbps/10mbps
    ISP
    TUC
    Παιδια, έχω το εξής πρόβλημα...

    Παρήγγειλα απο το ebay την Dell 2408wfp. Ολα καλα, συννενοθήκαμε μάλιστα να μου τη στείλει εκτος paypal διεύθυνσης γιατι μένω στην επαρχία. Τελικά η οθόνη πήγε στο σπίτι μου στην Αθήνα που οι γονείς μου φυσικά τη παραλάβανε. Επικοινώνησα μαζί του, του εξήγησα το λάθος του (ΑΝ και κανονικά μονο σε paypal διευθύνσεις στέλνουνε οι πωλητές.Αλλα εμεις ομως το είχαμε κανονίσει χωρίς να μου ζητήσει εστω να προσθέσω την διεύθυνση στο MY e-bay.) και μου έκανε refund ενα ποσο, 30 περίπου ευρω αν και επρεπε να του ζητήσω περισσότερα, για να τη στείλω στα Χανια αφου ήταν δικο του λάθος.

    Σημερα που τη παρέλαβα είδα οτι ούτε πουθενα στο κουτί, ούτε στο εσωτερικο του κουτιου υπάρχει απόδειξη. Οι γονείς μου επίσης δεν παρέλαβαν τίποτα. Εφοσον ειναι αγορά μέσα στην E.U δεν πρέπει να εκδοθεί απόδειξη; Με την εγγύηση τι γίνεται; Τη χάνω χωρις την απόδειξη η μπορώ ν αβρω ακρη με την Dell Hellas;

    Οταν συννενοούμασταν για την αποστολη θα επρεπε να τον ρωτήσω και για την απόδειξη εφοσον δεν είχαν πάρει τίποτα οι γονεις μου, τώρα μάλλον πως δεν θα καταφέρω τίποτα...

    Τι προτείνεται εσεις βρε παιδια;

    EDITED:

    Απ όσο έψαξα με τον σειριακο αριθμο της Dell εισαι καλυμμένος, οπότε όλα μια χαρούλα.Απλα μ@λακία να μην στείλει αποδειξούλα...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος profitis : 28-06-08 στις 18:38.
    - Oι ανθρωποι που προτιθενται, να ανταλλαξουν την ελευθερια τους με την προσωρινη ασφαλεια, δεν αξιζουν κανενα απο τα δύο και θα χασουν και τα δύο...

  14. #239
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    356
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από profitis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια, έχω το εξής πρόβλημα...

    Παρήγγειλα απο το ebay την Dell 2408wfp. Ολα καλα, συννενοθήκαμε μάλιστα να μου τη στείλει εκτος paypal διεύθυνσης γιατι μένω στην επαρχία. Τελικά η οθόνη πήγε στο σπίτι μου στην Αθήνα που οι γονείς μου φυσικά τη παραλάβανε. Επικοινώνησα μαζί του, του εξήγησα το λάθος του (ΑΝ και κανονικά μονο σε paypal διευθύνσεις στέλνουνε οι πωλητές.Αλλα εμεις ομως το είχαμε κανονίσει χωρίς να μου ζητήσει εστω να προσθέσω την διεύθυνση στο MY e-bay.) και μου έκανε refund ενα ποσο, 30 περίπου ευρω αν και επρεπε να του ζητήσω περισσότερα, για να τη στείλω στα Χανια αφου ήταν δικο του λάθος.

    Σημερα που τη παρέλαβα είδα οτι ούτε πουθενα στο κουτί, ούτε στο εσωτερικο του κουτιου υπάρχει απόδειξη. Οι γονείς μου επίσης δεν παρέλαβαν τίποτα. Εφοσον ειναι αγορά μέσα στην E.U δεν πρέπει να εκδοθεί απόδειξη; Με την εγγύηση τι γίνεται; Τη χάνω χωρις την απόδειξη η μπορώ ν αβρω ακρη με την Dell Hellas;

    Οταν συννενοούμασταν για την αποστολη θα επρεπε να τον ρωτήσω και για την απόδειξη εφοσον δεν είχαν πάρει τίποτα οι γονεις μου, τώρα μάλλον πως δεν θα καταφέρω τίποτα...

    Τι προτείνεται εσεις βρε παιδια;

    EDITED:

    Απ όσο έψαξα με τον σειριακο αριθμο της Dell εισαι καλυμμένος, οπότε όλα μια χαρούλα.Απλα μ@λακία να μην στείλει αποδειξούλα...

    Ας άλλαζες την διέυθυνση του Paypal πριν την πληρώσεις έτσι ώστε να έβλεπε ο πωλητής τη διεύθυνση σου στα Χανιά. Την πήρες από ebay store ή από πωλητή; Σε μένα πάντως σχεδόν ποτέ δεν μου έχουν στείλει απόδειξη και αν συμβεί κάτι θα κοιτάξω να το λύσω με το sn αρκεί να μην είναι κλεμμένο.

  15. #240
    Εγγραφή
    06-10-2003
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    1.335
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100mbps/10mbps
    ISP
    TUC
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SantoPtol Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας άλλαζες την διέυθυνση του Paypal πριν την πληρώσεις έτσι ώστε να έβλεπε ο πωλητής τη διεύθυνση σου στα Χανιά. Την πήρες από ebay store ή από πωλητή; Σε μένα πάντως σχεδόν ποτέ δεν μου έχουν στείλει απόδειξη και αν συμβεί κάτι θα κοιτάξω να το λύσω με το sn αρκεί να μην είναι κλεμμένο.
    Nα σου πω την αλήθεια δεν εχω καταλάβει τη διαφορα ως τώρα αλλα μάλλον απο πωλητή...

    Η εγγύηση όντως μονο με το serial number πρέπει να καλύπτεται, πάλι καλα.

    Βασικά όντως, ψιλοβλακεια μου και μένα αλλα και αυτος μου είχε πει οτι θα μου τη στείλει Χανιά χωρίς να μου πει ΤΙΠΟΤΑ να αλλάξω διευθυνση στο paypal ή οτι εστω δεν γίνεται ή οτι ξέρεις ειπαμε ετσι αλλα άλλαξα γνώμη. Γι αυτο κιόλας μου έκανε refund αν και δεν έχουν μπει ακόμη τα λεφτά στο λογαριασμο
    - Oι ανθρωποι που προτιθενται, να ανταλλαξουν την ελευθερια τους με την προσωρινη ασφαλεια, δεν αξιζουν κανενα απο τα δύο και θα χασουν και τα δύο...

Σελ. 16 από 397 ΠρώτηΠρώτη ... 6111415161718212636 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Online αγορές & εκτελωνισμός (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε.)
    Από Deimos στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 10690
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-24, 22:55
  2. PRB: Πώς κάνουμε EJECT το CD εκτός OsX;
    Από YiannisM στο φόρουμ Apple Hardware και Software
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-08, 16:32
  3. Παρασκευή 21 Δεκεμβρίου ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΓΕΛΝΟΥΜΕ DELIVERY!
    Από k_koulos στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 70
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-08, 18:44
  4. Δεν εχω αλλη υπομονη
    Από vgeorgeg7 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-07, 22:22

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας