Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    16-12-2005
    Μηνύματα
    597
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Router
    Draytek 2865ac
    SNR / Attn
    11(dB) / 17(dB)
    Ρε παιδια αγανακτησα, προσπαθω να κανω port forward την θυρα 8002 για να βλεπει το καταγραφικο ο πελατης και δεν υπαρχει πουθενα τετοια ρυθμιση στο μενου. Μονο port trigger βλεπω αλλα δεν κανει δουλεια.
    Το dyndns ενταξει το ρυθμισα και δουλευει.
    Που ειναι το port forward settings να ανοιξω την θυρα 192.168.1.100 για το καταγραφικο?
    Ευχαριστω.
    Network, Software & Hardware Solutions

  2. #2
    Εγγραφή
    18-03-2011
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Στο Soho Service , Soho Address Mapping

  3. #3
    Εγγραφή
    16-12-2005
    Μηνύματα
    597
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Router
    Draytek 2865ac
    SNR / Attn
    11(dB) / 17(dB)
    Σ'ευχαριστω φιλε μου.
    Network, Software & Hardware Solutions

  4. #4
    Εγγραφή
    26-04-2012
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλημέρα παιδιά,

    Έχω και εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Έψαξα βέβαια το router και πήγα στο soho address mapping και έκανα port forwarding. Το πρόβλημα που έχω τώρα είναι πως από το lan του σπιτιού μπαίνω κανονικά στο καταγραφικό και βλέπω τις κάμερες. Όμως όταν πάω να συνδεθώ από το internet, τότε δε με βάζει στο καταγραφικό. Μήπως πρέπει να κάνω και τίποτα άλλο? Δε ξέρω αν τα συγκεκριμένα router είναι κλειδωμένα από τη Cyta και πρέπει να τους καλέσω για να μου ξεκλειδώσουν τη συγκεκριμένη πόρτα που επιθυμώ. To firewall το έχω απενεργοποιημένο στο router. Αν μπορείτε να μου πείτε κάποια ιδέα... Ευχαριστώ πολύ!!

  5. #5
    Εγγραφή
    18-03-2011
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Κάτι δεν θα έχεις κάνει σωστά στο port forward

  6. #6
    Εγγραφή
    26-04-2012
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kanonias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι δεν θα έχεις κάνει σωστά στο port forward
    Πήρα τη Cyta και ζήτησα να μου ανοίξουν τις πόρτες 8987 (wan port στο καταγραφικό) και 100 (mobile port στο καταγραφικό). H media port (lan) στο καταγραφικό είναι η 8000 και του έχω δώσει static ip την 192.168.1.100.
    Το firewall του router είναι disabled.
    Το port forwarding που έχω κάνει στο soho για να μου πεις τη γνώμη σου είναι το εξής:
    Wan start port: 8987 και Wan end port :8987 wan Ip: Εξωτερική Static Ip -> Lan start port: 8000 lan end port: 8000 Lan ip : 192.168.1.100
    Wan start port: 100 και Wan end port :100 wan Ip: Εξωτερική Static Ip -> Lan start port: 8000 lan end port: 8000 Lan ip : 192.168.1.100

    Αφού επικοινώνησα με τη Cyta και μου άνοιξαν τις πόρτες 8987 και 100, εγκατέστησα το software που ήταν με το καταγραφικό και από το laptop και ενώ ήμουν σπίτι μου συνδέθηκα στο καταγραφικό απομακρυσμένα και έδειχνε μια χαρά. Στο πρόγραμμα αυτό έκανα χρήση της πόρτας 8987.
    Όμως όταν πήγα να συνδεθώ από το tablet (Galaxy tab 2) με το πρόγραμμα της εταιρείας όπου πρέπει να χρησιμοποιήσω την πόρτα 100, τότε μου βγάζει μήνυμα "buffering" και προσπαθεί, ενώ μετά από αρκετά δευτερόλεπτα βγάζει Connection error και ξανά connecting, buffering στη συνέχεια...
    Το πρόβλημα είναι πως οι άλλοι θέλουν να συνδέονται στις κάμερες από τα κινητα τους τηλέφωνα (Samsung S3) και δεν μπορούν....

    Τέλος μπήκα σε ένα site και έβαλα την εξωτερική ip της cyta και μια μια τις πόρτες που είχα ζητήσει να ανοιχτούν και μου έβγαζε μήνυμα πως είναι ανοιχτές.

    Έχεις μήπως κάποια ιδέα τι μπορεί να είναι αυτό που φταίει και να με βοηθίσεις? Ευχαριστώ πάρα πολύ!

  7. #7
    Εγγραφή
    18-03-2011
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nfaidon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πήρα τη Cyta και ζήτησα να μου ανοίξουν τις πόρτες 8987 (wan port στο καταγραφικό) και 100 (mobile port στο καταγραφικό). H media port (lan) στο καταγραφικό είναι η 8000 και του έχω δώσει static ip την 192.168.1.100.
    Το firewall του router είναι disabled.
    Το port forwarding που έχω κάνει στο soho για να μου πεις τη γνώμη σου είναι το εξής:
    Wan start port: 8987 και Wan end port :8987 wan Ip: Εξωτερική Static Ip -> Lan start port: 8000 lan end port: 8000 Lan ip : 192.168.1.100
    Wan start port: 100 και Wan end port :100 wan Ip: Εξωτερική Static Ip -> Lan start port: 8000 lan end port: 8000 Lan ip : 192.168.1.100

    Αφού επικοινώνησα με τη Cyta και μου άνοιξαν τις πόρτες 8987 και 100, εγκατέστησα το software που ήταν με το καταγραφικό και από το laptop και ενώ ήμουν σπίτι μου συνδέθηκα στο καταγραφικό απομακρυσμένα και έδειχνε μια χαρά. Στο πρόγραμμα αυτό έκανα χρήση της πόρτας 8987.
    Όμως όταν πήγα να συνδεθώ από το tablet (Galaxy tab 2) με το πρόγραμμα της εταιρείας όπου πρέπει να χρησιμοποιήσω την πόρτα 100, τότε μου βγάζει μήνυμα "buffering" και προσπαθεί, ενώ μετά από αρκετά δευτερόλεπτα βγάζει Connection error και ξανά connecting, buffering στη συνέχεια...
    Το πρόβλημα είναι πως οι άλλοι θέλουν να συνδέονται στις κάμερες από τα κινητα τους τηλέφωνα (Samsung S3) και δεν μπορούν....

    Τέλος μπήκα σε ένα site και έβαλα την εξωτερική ip της cyta και μια μια τις πόρτες που είχα ζητήσει να ανοιχτούν και μου έβγαζε μήνυμα πως είναι ανοιχτές.

    Έχεις μήπως κάποια ιδέα τι μπορεί να είναι αυτό που φταίει και να με βοηθίσεις? Ευχαριστώ πάρα πολύ!

    Απο τα λεγόμενα καταλαβαίνω οτι

    1. Απο Η/Υ στο σπίτι που είναι το καταγραφικό έδωσες πόρτα 8987 και μπήκες ? Αρα γτ στο portforward κάνεις translate στην 8000 ?

    2. Αν δεν ισχύει το παραπάνω, προφανώς θα εννοείς ότι απο PC σε άλλο χώρο μπαίνεις κανονικά παίζωντας με την 8987

    3. Στο router για το tablet έχει ρυθμίσει έξω να ακούει την 100 αλλά μέσα πάλι την 8000? για ποιο λόγο μήπως το dvr έχει άλλη πόρτα για mob apps για να στέλνει συμπιεσμένο το video ?

  8. #8
    Εγγραφή
    26-04-2012
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kanonias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο τα λεγόμενα καταλαβαίνω οτι

    1. Απο Η/Υ στο σπίτι που είναι το καταγραφικό έδωσες πόρτα 8987 και μπήκες ? Αρα γτ στο portforward κάνεις translate στην 8000 ?

    2. Αν δεν ισχύει το παραπάνω, προφανώς θα εννοείς ότι απο PC σε άλλο χώρο μπαίνεις κανονικά παίζωντας με την 8987

    3. Στο router για το tablet έχει ρυθμίσει έξω να ακούει την 100 αλλά μέσα πάλι την 8000? για ποιο λόγο μήπως το dvr έχει άλλη πόρτα για mob apps για να στέλνει συμπιεσμένο το video ?
    Στο καταγραφικό μπήκα από το δικό μου σπίτι, όχι από εκεί που είναι το καταγραφικό. Αυτό που λες στο (2) δηλαδή ισχύει.
    Για το 3 ναι, το port forwarding που έχω κάνει στο router είναι η πόρτα 100 να πηγαίνει στην 8000. Το dvr έχει να ρυθμίσεις 3 πόρτες. Την web, media και mobile. Η web είναι για το internet, η media είναι του lan και η mobile είναι για να συνδέεσαι από κινητό (μου είπαν πως ρυθμίζεαι πάντα στο 80-100 αυτή η πόρτα).

    Απομακρυσμένα από το χώρο που είναι το καταγραφικό, δηλαδή μέσω internet με το laptop (χρήση της 8987) έχω κανονικά εικόνα.

    Απομακρυσμένα από το χώρο που είναι το καταγραφικό, δηλαδή μέσω internet με το tablet (χρήση της 100) μου βγάζει ένα μήνυμα buffering αλλά μετά από 20 δευτερόλεπτα βγάζει connection error και ξανά προσπαθεί να κάνει buffering.

    Είπα και στη cyta να μου κάνουν ένα update το firmware του router, αλλά λένε πως δε χρειάζεται. Δε ξέρω μήπως δεν έχουν ανοίξει σωστά την πόρτα 100... Τι άλλο να πω πια??

  9. #9
    Εγγραφή
    18-03-2011
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nfaidon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο καταγραφικό μπήκα από το δικό μου σπίτι, όχι από εκεί που είναι το καταγραφικό. Αυτό που λες στο (2) δηλαδή ισχύει.
    Για το 3 ναι, το port forwarding που έχω κάνει στο router είναι η πόρτα 100 να πηγαίνει στην 8000. Το dvr έχει να ρυθμίσεις 3 πόρτες. Την web, media και mobile. Η web είναι για το internet, η media είναι του lan και η mobile είναι για να συνδέεσαι από κινητό (μου είπαν πως ρυθμίζεαι πάντα στο 80-100 αυτή η πόρτα).

    Απομακρυσμένα από το χώρο που είναι το καταγραφικό, δηλαδή μέσω internet με το laptop (χρήση της 8987) έχω κανονικά εικόνα.

    Απομακρυσμένα από το χώρο που είναι το καταγραφικό, δηλαδή μέσω internet με το tablet (χρήση της 100) μου βγάζει ένα μήνυμα buffering αλλά μετά από 20 δευτερόλεπτα βγάζει connection error και ξανά προσπαθεί να κάνει buffering.

    Είπα και στη cyta να μου κάνουν ένα update το firmware του router, αλλά λένε πως δε χρειάζεται. Δε ξέρω μήπως δεν έχουν ανοίξει σωστά την πόρτα 100... Τι άλλο να πω πια??
    Αλλαξε απο
    Wan start port: 100 και Wan end port :100 wan Ip: Εξωτερική Static Ip -> Lan start port: 8000 lan end port: 8000 Lan ip : 192.168.1.100

    σε
    Wan start port: 100 και Wan end port :100 wan Ip: Εξωτερική Static Ip -> Lan start port: 100 lan end port: 100 Lan ip : 192.168.1.100

  10. #10
    Εγγραφή
    26-04-2012
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kanonias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλαξε απο
    Wan start port: 100 και Wan end port :100 wan Ip: Εξωτερική Static Ip -> Lan start port: 8000 lan end port: 8000 Lan ip : 192.168.1.100

    σε
    Wan start port: 100 και Wan end port :100 wan Ip: Εξωτερική Static Ip -> Lan start port: 100 lan end port: 100 Lan ip : 192.168.1.100


    Θα το δοκιμάσω και θα σε ενημερώσω αν είναι για το πως πήγε! Ευχαριστώ πάρα πολύ για την όλη βοήθεια και την αμεσότητα στις απαντήσεις σου φίλε kanonia!

  11. #11
    Εγγραφή
    26-11-2016
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Γεια σας!Ξερω οτι ειναι παλιο αυτο το θεμα αλλα προσπαθησα να κανω port forward για ενα παιχνιδι και τπτ!To εκανα με SOHO mapping adress αλλα τπτ!Δοκιμασαν να μπουν ατομα απο αλλη υπηρεσια ιντερνετ και τιποτα ξανα!Εχω δοκιμασει τοσες φορες αλλα τπτ!Καποιο; να με βοηθησει σας παρακαλω!
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

  12. #12
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheUltraGaming Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας!Ξερω οτι ειναι παλιο αυτο το θεμα αλλα προσπαθησα να κανω port forward για ενα παιχνιδι και τπτ!To εκανα με SOHO mapping adress αλλα τπτ!Δοκιμασαν να μπουν ατομα απο αλλη υπηρεσια ιντερνετ και τιποτα ξανα!Εχω δοκιμασει τοσες φορες αλλα τπτ!Καποιο; να με βοηθησει σας παρακαλω!
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!


    How to open a port on the ZTE ZXV10 H201L
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Παρόμοια Θέματα

  1. [Other] ZTE ZXV10 H108L port forward και dyndns problem
    Από tzoykas στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-14, 17:53
  2. ZTE ZXV10 H201L bridge με NetGear?
    Από Oden στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-13, 13:55
  3. Port forward Warcraft III gia ZTE ZXV10 H108L
    Από Bitterplay στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-01-13, 16:01
  4. ZXV10 H10BL -port forward problem
    Από Nacho στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-12, 15:15
  5. [Other] ZTE ZXV10 W300B & port forwarding
    Από gio4 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-12, 00:41

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας