Σελ. 29 από 35 ΠρώτηΠρώτη ... 91924272829303134 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 421-435 από 517
  1. #421
    Εγγραφή
    04-03-2005
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    αφου πανε εκει τα καλωδια απο τον κατανεμητη και μετα μοιραζονται εκει ειναι το καλυτερο
    Μήπως ξέρεις πως να το συνδέσω απο εκεί? Αν και δεν έχω ανοίξει ακόμα το κουτί, λογικά δεν θα έρχονται 2 καλωδιάκια τα οποία με κάποιο τρόπο θα γίνονται 4-5 δυάδες για να πάνε στις πρίζες του σπιτιου? Αν είναι έτσι εγω να πάρω μια δυάδα καλώδια που θα φεύγουν για τις πρίζες και να φτιάξω μία πρίζα εκεί για να συνδεθεί το ρούτερ?

  2. #422
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από getheo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως ξέρεις πως να το συνδέσω απο εκεί? Αν και δεν έχω ανοίξει ακόμα το κουτί, λογικά δεν θα έρχονται 2 καλωδιάκια τα οποία με κάποιο τρόπο θα γίνονται 4-5 δυάδες για να πάνε στις πρίζες του σπιτιου? Αν είναι έτσι εγω να πάρω μια δυάδα καλώδια που θα φεύγουν για τις πρίζες και να φτιάξω μία πρίζα εκεί για να συνδεθεί το ρούτερ?
    Δεν εχω ασχοληθει με εγκατασταση, παρα μονο μια φορα που εβαλα 2η μπριζα σε γνωστο
    Εγω συνδεσα στην πρωτη μπριζα μονο τα 2 καλωδιακια που εφερναν σημα και απο εκει (την 1η μπριζα) τραβηξα αλλα 2 στην δευτερη μπριζα
    (ολα τα αλλα 4-6 καλωδιακια που ηταν μεσα στο κεντρικο καλωδιο (1η μπριζα τα αποσυνδεσα και φυσικα ηταν αποσθνδεμενα και στην 2η)
    Αλλα για πιο πολυπλοκα ρωτα εδω (νομιζω ειναι το σωστο μερος - οχι σιγουρα)
    http://www.adslgr.com/forum/forums/21-ADSL

  3. #423
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.911
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Το WiFi του είναι πιο δυνατό σε σχέση με το 2710;

  4. #424
    Εγγραφή
    28-08-2013
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα στην παρέα,είμαι κάτοχος του Draytek Vigor 2760n και θα μου δώσει ένας φίλος το Draytek Vigor 2860n το οποίο σκοπεύω να χρησιμοποιήσω σαν κύριο router και το 2760n μέσω powerline στο μέσα δωμάτιο σαν access point.Η γραμμή μου είναι ΟΤΕ VDSL 50mbps.Μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος με τις ρυθμίσεις που πρέπει να κάνω στα 2 router????Thanks...

  5. #425
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    δεν ξερω με powerline δεν ασχοληθηκα ποτε, οποτε καποιος αλλος ας βοηθησει

    αλλα αν δεν βρεις ακρη ... υπαρχει μια ρυθμισει στο 2860 που λεγαται WDS (Wireless LAN >> WDS Settings) και επισης στο 2760, νομιζω θελει καλωδιο (οχι σιγουρα) με αυτα τα 2 γινεται ευκολα access point
    http://www.draytek.com/index.php?opt...id=293&lang=en
    εδω ενα παρομοιο
    http://www.draytek.com/index.php?opt...id=293&lang=en
    http://www.draytek.com/index.php?opt...id=293&lang=en
    γενικα για wds
    http://www.draytek.com/index.php?opt...id=293&lang=en

    gde641

    Καλησπέρα στην παρέα,είμαι κάτοχος του Draytek Vigor 2760n και θα μου δώσει ένας φίλος το Draytek Vigor 2860n το οποίο σκοπεύω να χρησιμοποιήσω σαν κύριο router και το 2760n μέσω powerline στο μέσα δωμάτιο σαν access point.Η γραμμή μου είναι ΟΤΕ VDSL 50mbps.Μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος με τις ρυθμίσεις που πρέπει να κάνω στα 2 router????Thanks...

  6. #426
    Εγγραφή
    24-10-2007
    Περιοχή
    Άλιμος - Άνω Καλαμάκι
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    407
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    135223/19999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    SNR / Attn
    1(dB) / 22(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gde641 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα στην παρέα,είμαι κάτοχος του Draytek Vigor 2760n και θα μου δώσει ένας φίλος το Draytek Vigor 2860n το οποίο σκοπεύω να χρησιμοποιήσω σαν κύριο router και το 2760n μέσω powerline στο μέσα δωμάτιο σαν access point.Η γραμμή μου είναι ΟΤΕ VDSL 50mbps.Μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος με τις ρυθμίσεις που πρέπει να κάνω στα 2 router????Thanks...
    Δεν έχω το συγκεκριμένο ρούτερ (2760) αλλά γενικά σε όλα τα ρούτερ όταν τα χρησιμοποιήσεις γι' αυτή τη δουλειά, οι ρυθμίσεις είναι πανομοιότυπες. Αφήνεις το 2860 ως έχει. Συνδέεις πάνω του το πρώτο powerline και το βάζεις στην μπρίζα. Βάζεις και το δεύτερο powerline στην μπρίζα του δωματίου που θέλεις και το συνδέεις με το 2760. Στο 2760 απενεργοποιείς το DHCP και του δίνεις μία IP στο LAN (στατική) διαφορετική από του 2860 (αυτό το βήμα πιθανόν να πρέπει να το κάνεις πρώτα από όλα). Από κει και πέρα μπορείς να μπεις με το PC σου στο user interface του 2760 και να ρυθμίσεις και το ασύρματο όπως εσύ θέλεις (με διαφορετικό SSID προφανώς). Σε απάντηση στον babis3g, η επικοινωνία μεταξύ των δύο ρούτερ με αυτόν τον τρόπο θα γίνεται μέσω των powerline.
    Φίλε gde641, εφόσον επέλεξες τη λύση των powerline, γιατί δεν χρησιμοποιείς κάτι σαν το παρακάτω και να σου περισσέψει και το 2760 το οποίο είναι κρίμα να χρησιμοποιείται μόνο ως access point;
    http://www.e-shop.gr/devolo-dlan-500...t-p-PER.612625
    Υπάρχουν και άλλα κιτάκια αντίστοιχα, που κάνουν εξαιρετική δουλειά. Δες τα και παρακάτω (αν θες μπορείς να ψάξεις και σε άλλα καταστήματα):
    http://www.e-shop.gr/homeplug-l?tabl...filter-10000=1
    Κώστας

  7. #427
    Εγγραφή
    23-12-2013
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8267/926
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    zxv10 w300-Draytek 2760n
    SNR / Attn
    6(dB) / 43(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα,
    αγόρασα και εγώ το 2760n(delight) και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Είναι σταθερό και γρήγορο με καλό wifi.
    Επειδή όμως δεν συγχρόνιζε ψηλά έβαλα ένα παλιό modem που είχα από παλιά του ΟΤΕ, που συγχρονίζει καλύτερα από όλα στη HOL γραμμή, και το έβαλα σε bridge mode.
    Έκλεισα NAT, DHCP, Firewall στο modem, αφήνοντας να τα κάνει όλα το draytek, και λειτουργούν όλα άψογα!

    Βασικά έχω τρεις ερωτήσεις:
    1) Θα ήθελα να κλείσω εντελώς την δυνατότητα να μπορεί να μπαίνει κάποιος στις ρυθμίσεις του draytek μέσω wifi. Δηλαδή να μπορώ να μπαίνω μόνο μέσω καλώδιο ethernet.
    Πώς γίνεται αυτό;

    2)Ο μόνος τρόπος για να μπαίνω στις ρυθμίσεις του modem είναι με αυτή τη συνδεσμολογία:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  lan.jpg 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  16,4 KB 
ID: 143842
    Όμως με αυτόν τον τρόπο είναι και οι τέσσερις θύρες lan κατειλημμένες, συν το ότι έχει μεγαλύτερη κίνηση το δίκτυο λόγο της συνδεσμολογίας.
    Μήπως υπάρχει και άλλος τρόπος; (νομίζω ότι είχα διαβάσει κάποτε και άλλον τρόπο εδώ στο forum, αλλά δεν τον βρίσκω και δεν τον θυμάμαι καθόλου. ήταν κάτι με vlan ή κάτι τέτοιο)

    3)Άσχετο με το ρούτερ, αλλά όταν κάνω επανεκκίνηση το modem βράδυ μετά τις μία, το modem συγχρονίζει ψηλά(9.5-10). Όταν το κάνω επανεκκίνηση πρωί ή απόγευμα τότε συγχρονίζει περίπου 8,2-8,5.
    Πήρα τηλέφωνο τη HOL και μου είπαν ότι δεν μπορεί να γίνει τίποτα. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω; Να πω ότι η γραμμή μου είναι interleaved με snr 6.

    Ευχαριστώ πολύ εκ τον προτέρον

  8. #428
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    1) Θα ήθελα να κλείσω εντελώς την δυνατότητα να μπορεί να μπαίνει κάποιος στις ρυθμίσεις του draytek μέσω wifi. Δηλαδή να μπορώ να μπαίνω μόνο μέσω καλώδιο ethernet.
    Πώς γίνεται αυτό;
    νομιζω στο System Maintenance >> Management >> Access List from the Internet (στο τελος) αν κανεις μεχρι 3 συσκευες register μονο αυτες θα εχουν προσβαση στο WUI
    Ισως να χρειαζεται πρωτα να πας στο bind ip to mac και να κανεις και εκει ta συγκεκριμενα devices register
    http://www.draytek.com/.upload/pdffi...d1d87d485b.pdf

    Eπισης δοκιμασε πρωτα στο Wireless LAN >> General Setup να κανεις κλικ το Isolate Member,
    Note:
    Enabling the Isolate Member configuration will forbid the wireless clients associated to the same SSID from connecting to each other.
    αλλα δεν ξερω σιγουρα αν εχουν προσβαση στο WUI

    2)Ο μόνος τρόπος για να μπαίνω στις ρυθμίσεις του modem είναι με αυτή τη συνδεσμολογία:
    το 2760 κανει το ραουτινγ με ιπ 192.168.2.1?
    δεν ξερω για vlan (ας βοηθησει καποιος αλλος πανω σε αυτο) αλλα ξερω εναν αλλο τροπο ομως με αυτον αν εχεις port forward θα εχεις προβλημα λογο double NAT (οποτε δεν σου κανει), αλλα θα βλεπεις τα στατιστικα και απο τα 2 με οποια συσκευη

    3)Άσχετο με το ρούτερ, αλλά όταν κάνω επανεκκίνηση το modem βράδυ μετά τις μία, το modem συγχρονίζει ψηλά(9.5-10). Όταν το κάνω επανεκκίνηση πρωί ή απόγευμα τότε συγχρονίζει περίπου 8,2-8,5.
    Πήρα τηλέφωνο τη HOL και μου είπαν ότι δεν μπορεί να γίνει τίποτα. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω; Να πω ότι η γραμμή μου είναι interleaved με snr 6.
    αυτο ειναι φυσιολογικο ΙΣΩΣ επειδη μετα τις μια γινεται πιο ησυχια απο τα γυρω ηλεκτρικα ηλεκτρονικα μηχανηματα στην γυρω περιοχη, γενικα για καποιο λογο υπαρχει πιο λιγο θορυβος στην γραμμη απο την συγκεκριμενη ςρα και μετα μεχρι το πρωι (μαλλον εισαι σε πολη)
    Εγω οταν ημουν Αγγλια (σε πολη)ειχα ακριβως το ιδιο μετα τις 12-1 πρωι συνχρονιζε πιο καλα
    Εδω Ελλαδα συνχρονιζει μετα τις 7 το πρωι

    ==========================================

    Τωρα στο 2760 εχει την δυνατοτητα (στο λογισμικο 3.7.5.1 οι τελνετ εντολες δεν δουλευουν αλλα στο 3.7.5.2 ειναι οκ ... να ανεβασεις το bit swap & να πειραξεις το snr αν θελεις να κανεις δοκιμη ... ομως βλεπω οτι επειδη εισαι μακρια απο το κεντρο μπορει να σου ριχνει την γραμμη αν ανεβασεις ταχτυτητα ... αλλα τα παραθετω αν θελεις (η καποιος αλλος στο μελλον δοκιμασει)
    πανω αριστερα στην κοκκινη γραμμη το γκρι κουτακι που ειναι σαν equaliser

    αν θελεις στο μελλον να δοκιμασεις οι εντολες ειναι
    adsl optn bitswap US 1
    adsl optn bitswap DS 1

    adsl snr -30 (καθε 10 ριχνει με μειον το σνρ κατα 1 db) αν δεν μπει μειον ανεβαζει το σνρ με αποτελεσμα πιο λιγη ταχυτητα πιο σταθερη γραμμη
    με μειον κατεβαζει το σνρ, πιο πολυ ταχυτητα πιο αστατη γραμμη
    http://www.adslgr.com/forum/attachme...8&d=1400285537

    adsl txpct 100
    adsl rxpct 100

    αυτα ανεβαζουν το bandwidth στο μοντεμ απο 90% που ειναι σεταρισμενο απο το εργοστασιο στο 100% δηλαδη κερδιζεις περιπου 10% ταχυτητα

    αν σου κανουν οι ρυθμισεις κανεις save στην μνημη οποτε αν τυχει διακοπη μενουν
    adsl savecfg

  9. #429
    Εγγραφή
    28-08-2013
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Thanks Gorath...απλά το 2860 θα μου το δώσει ένας φίλος(αρρωστάκι με αυτά) τζάμπα...

    - - - Updated - - -

    Φίλε Babis3g πως θα ξέρω ποιο zip να χρησιμοποιήσω απο εδώ : http://www.draytek.com/index.php?opt...g=en#downloads για να βάλω την 1.2.1.1 στο 2760n που έχω???

  10. #430
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gde641 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Thanks Gorath...απλά το 2860 θα μου το δώσει ένας φίλος(αρρωστάκι με αυτά) τζάμπα...

    - - - Updated - - -

    Φίλε Babis3g πως θα ξέρω ποιο zip να χρησιμοποιήσω απο εδώ : http://www.draytek.com/index.php?opt...g=en#downloads για να βάλω την 1.2.1.1 στο 2760n που έχω???
    το λινκ που εδωσες δεν βγαινει αλλα απο εδω
    http://www.draytek.com/index.php?opt...g=en#downloads
    κατεβαζεις το πρωτο Vigor2760_FW_v1.2.1.1_AnnexA.zip
    αν το θελεις και για γραμμη βαζεις το modem code Vigor2760_ModemCode_A_567517_562301.zip τελευταιο στο ανεξ Α (η αλλαγη modem code γινεται στο Network > WAN > DSL Mode) αυτο ειναι πιο καλο με οτε

  11. #431
    Εγγραφή
    28-08-2013
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εχω ΟΤΕ VDSL 50 δε σε κατάλαβα όμως ,τι εννοείς "αν το θελεις και για γραμμη βαζεις το modem code"???

  12. #432
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gde641 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω ΟΤΕ VDSL 50 δε σε κατάλαβα όμως ,τι εννοείς "αν το θελεις και για γραμμη βαζεις το modem code"???
    εννοω οτι το θελεις μονο σαν access point, οποτε περνας (αν δεν το εχει ηδη) το λογισμικο 1.2.1.1 και ειναι οκ, εχεις το πιο τελευταιο
    Αν ομως θα το βαλεις επανω για να κρατησει και την γραμμη καποια στιγμη (ξερω αυτο θα το κανει το 2860), το modem code που συστησα το βρισκω πιο καλο με γραμμη οτε
    το modem code (οπως ξερεις και με το 2860) ειναι υπευθηνο για την σταθεροτητα γραμμης
    παντως απο wifi νομιζω ειναι πολυ πιο δυνατο απο το 2860, οταν το βαλεις θα μας πεις και εσυ την γνωμη σου

  13. #433
    Εγγραφή
    23-12-2013
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8267/926
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    zxv10 w300-Draytek 2760n
    SNR / Attn
    6(dB) / 43(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ευχαριστώ για την απάντηση.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    νομιζω στο System Maintenance >> Management >> Access List from the Internet (στο τελος) αν κανεις μεχρι 3 συσκευες register μονο αυτες θα εχουν προσβαση στο WUI
    Ισως να χρειαζεται πρωτα να πας στο bind ip to mac και να κανεις και εκει ta συγκεκριμενα devices register
    http://www.draytek.com/.upload/pdffi...d1d87d485b.pdf
    Αυτό νομίζω έχει να κάνει με συσκευές που είναι έξω από το δίκτυο, μέσω internet. Εγώ ήθελα να μπορώ να μπαίνω στο WUI του ρούτερ μόνο μέσω του δικτύου και όχι wireless.
    Υπήρχε σαν επιλογή σε διάφορα ρούτερ της linksys και έλεγα μήπως και υπήρχε και στα draytek.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eπισης δοκιμασε πρωτα στο Wireless LAN >> General Setup να κανεις κλικ το Isolate Member,
    Note:
    Enabling the Isolate Member configuration will forbid the wireless clients associated to the same SSID from connecting to each other.
    αλλα δεν ξερω σιγουρα αν εχουν προσβαση στο WUI
    Αυτό νομίζω είναι για άλλη δουλειά.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    το 2760 κανει το ραουτινγ με ιπ 192.168.2.1?
    Ναι
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ξερω για vlan (ας βοηθησει καποιος αλλος πανω σε αυτο) αλλα ξερω εναν αλλο τροπο ομως με αυτον αν εχεις port forward θα εχεις προβλημα λογο double NAT (οποτε δεν σου κανει), αλλα θα βλεπεις τα στατιστικα και απο τα 2 με οποια συσκευη
    Αφού θα έχω απενεργοποιημένο το NAT στο modem.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο ειναι φυσιολογικο ΙΣΩΣ επειδη μετα τις μια γινεται πιο ησυχια απο τα γυρω ηλεκτρικα ηλεκτρονικα μηχανηματα στην γυρω περιοχη, γενικα για καποιο λογο υπαρχει πιο λιγο θορυβος στην γραμμη απο την συγκεκριμενη ςρα και μετα μεχρι το πρωι (μαλλον εισαι σε πολη)
    Εγω οταν ημουν Αγγλια (σε πολη)ειχα ακριβως το ιδιο μετα τις 12-1 πρωι συνχρονιζε πιο καλα
    Εδω Ελλαδα συνχρονιζει μετα τις 7 το πρωι
    Και εγώ δεν νομίζω να μπορώ να κάνω κάτι. Πάντως υπάρχει διαφορά 1.5Mbit.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    ==========================================

    Τωρα στο 2760 εχει την δυνατοτητα (στο λογισμικο 3.7.5.1 οι τελνετ εντολες δεν δουλευουν αλλα στο 3.7.5.2 ειναι οκ ... να ανεβασεις το bit swap & να πειραξεις το snr αν θελεις να κανεις δοκιμη ... ομως βλεπω οτι επειδη εισαι μακρια απο το κεντρο μπορει να σου ριχνει την γραμμη αν ανεβασεις ταχτυτητα ... αλλα τα παραθετω αν θελεις (η καποιος αλλος στο μελλον δοκιμασει)
    πανω αριστερα στην κοκκινη γραμμη το γκρι κουτακι που ειναι σαν equaliser

    αν θελεις στο μελλον να δοκιμασεις οι εντολες ειναι
    adsl optn bitswap US 1
    adsl optn bitswap DS 1

    adsl snr -30 (καθε 10 ριχνει με μειον το σνρ κατα 1 db) αν δεν μπει μειον ανεβαζει το σνρ με αποτελεσμα πιο λιγη ταχυτητα πιο σταθερη γραμμη
    με μειον κατεβαζει το σνρ, πιο πολυ ταχυτητα πιο αστατη γραμμη
    http://www.adslgr.com/forum/attachme...8&d=1400285537

    adsl txpct 100
    adsl rxpct 100

    αυτα ανεβαζουν το bandwidth στο μοντεμ απο 90% που ειναι σεταρισμενο απο το εργοστασιο στο 100% δηλαδη κερδιζεις περιπου 10% ταχυτητα

    αν σου κανουν οι ρυθμισεις κανεις save στην μνημη οποτε αν τυχει διακοπη μενουν
    adsl savecfg
    Τις δοκίμασα τις ρυθμίσεις αλλά παρόλο που μου λέει ότι η αλλαγή snr ήταν success και γίνετε restart, μετά το restart το snr παραμένει στο 6.
    (δεν καίγομαι και πολύ για το snr, επειδή το 6 είναι ήδη χαμηλό. Παρόλα αυτά θα ήθελα να το τεστάρω έτσι για πειραματισμό.)

  14. #434
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    τελικα δεν καταφερα να σε βοηθησω σε κανενα σημειο

    Ποσο δηλαδη πιανει πιο λιγο το 2760 γιατι αλλα παιδια με Χολ λενε οτι ειναι σταθερο πολυ

    Μαλλον εχεις λογισμικο 3.7.5.1, αυτο εχει bug στην τελνετ κονσολα, περασε το 3.7.5.2 (προσωπικα το vector το βρισκω πιο καλο και επισης αλλος ενας χρηστης που το δοκιμασε) ... με το 3.7.5.2 το τλενετ δουλευει το εχω τεσταρει
    http://www.draytek.com/index.php?opt...g=en#downloads
    Δεν χρειαζεται να ριξεις το σνρ στο 3, μπορεις να δοκιμασεις adsl snr -20 να πεσει κατα 2

    Ειμαι σιγουρος με το vector θα ερθει πολυ κοντα στην ταχυτητα με το μοντεμ του παροχου και θα το εχεις μονιμα επανω
    (αν αναβαθμισεις περνας το rst για καθαρη εγκατασταση και οι ρυθμισεις απο την αρχη)

    EDIT

    ξεχασα να πω νομιζω στο πρωτο ερωτημα γινεται, ρωτα και την lexis.gr θα σου πουν
    http://www.lexis.gr/pages.asp?page=48&lang=1

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από greg.chalk Εμφάνιση μηνυμάτων

    Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    νομιζω στο System Maintenance >> Management >> Access List from the Internet (στο τελος) αν κανεις μεχρι 3 συσκευες register μονο αυτες θα εχουν προσβαση στο WUI
    Ισως να χρειαζεται πρωτα να πας στο bind ip to mac και να κανεις και εκει ta συγκεκριμενα devices register
    http://www.draytek.com/.upload/pdffi...d1d87d485b.pdf
    Ευχαριστώ για την απάντηση.

    Αυτό νομίζω έχει να κάνει με συσκευές που είναι έξω από το δίκτυο, μέσω internet. Εγώ ήθελα να μπορώ να μπαίνω στο WUI του ρούτερ μόνο μέσω του δικτύου και όχι wireless.
    Υπήρχε σαν επιλογή σε διάφορα ρούτερ της linksys και έλεγα μήπως και υπήρχε και στα draytek.



    Αυτό νομίζω είναι για άλλη δουλειά.
    Θα συμβουλευα να το ξανακοιταξεις εφοσον ρωτησεις και την Λεχις για επιβεβαιωση
    Απο οτι λενε στο link εδω αυτος ειναι ο τροπος, δηλαδη να βαλεις μεχρι 3 pc, και τα υπολοιπα δεν δεν εχουν προσβαση στο admin inteface
    (τελευταια παραγραφος και φωτο πιο πανω)
    https://www.draytek.co.uk/archive/kb..._password.html
    You can add additional security by using the access list (example shown above). This restricts router admin management to specific IP addresses or subnets. Once set up, only clients whose IP address matches those listed can access the router's admin interface. If you do use this, remember to include your own local subnet otherwise you will be unable to access the router admin locally (in the example above, that is 192.168.1.0/255.255.255.0). Instead of your whole local subnet, you can restrict management to just a single PC if it always has the same IP address.
    Αν εννοεις οτι ηδη το δοκιμασες και δεν δουλευει μπορει να υπαρχει bug, αναβαθμησε στην 3.7.5.2 που εχουν γινει μερικα fix η αναφερε το στην Λεξις

    θα το δοκιμαζα μολις τωρα για να δω που εχω μια βετα, αλλα αν κανω save (πατησω το οκ μετα την ρυθμιση για να δω αν δουλευει) θα κανει ρεβοοτ ολο το μοντεμ σε αυτο το μενου και δοκιμαζω την βετα με καινουριο modem code που παρακολουθω το σνρ και δεν εχει πεσει με αυτο το μοντεμ κοουντ (στα αλλα επεφτε λιγο το σνρ)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 06-09-14 στις 18:10.

  15. #435
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    τελικα το δοκιμασα στην βετα και δεν δουλεψε, παλι εδινε interface access σε ενα κινητο

Σελ. 29 από 35 ΠρώτηΠρώτη ... 91924272829303134 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Draytek 2760n
    Από ominus στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-13, 10:05
  2. [Other] Από DrayTek 2710ne σε D-Link 2410b
    Από Spyridon στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-13, 18:15

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας