Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    27-07-2010
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    878
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Sercomm H300S
    Εχω 6-7 υπολογιστες στο σπιτι +1 ο δικος μου. Εχω ενα ρουτερ zte του ΟΤΕ με το οποιο δινει και σε δευτερο ρουτερ ενα Netfaster WLAN3 internet. 3 pc συνδεονται ασυρματα (ισως και 4ο. Εχω δωσει προσβαση και στον γειτονα απο πανω). Θελω λοιπον να ελεγχω ολους τους υπολογιστες, κανοντας throttling και blacklist (με το blacklist εννοω να το πεταω και μετα οταν θελω να τον ξαναβαζω). Υπαρχει καποιο προγραμμα? Στο ρουτερ υπαρχει η επιλογη blacklisting αλλα καθε φορα κανει restart για να αποθηκευσει τις ρυθμισεις. Μηπως να αγορασω κανενα καλυτερο ρουτερ για αυτη την δουλεια? Το spiceworks το εχετε ακουσει?

  2. #2
    Εγγραφή
    25-11-2009
    Περιοχή
    /home/pixel
    Μηνύματα
    1.817
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Du
    Η δυνατότητα του blacklist στο router γιατί δε σου κάνει; Είπες πως κάνει επανεκκίνηση. ΟΚ, θα γίνει μια φορά για να περάσει τις ρυθμίσεις και μετά απλά θα ενεργοποιείς και θα απενεργοποιείς τη λίστα πρόσβασης. Μήπως δε κατάλαβα εγώ κάτι καλά;

  3. #3
    Εγγραφή
    27-07-2010
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    878
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Sercomm H300S
    Θελω να κανω blacklist για μια ωρα, για να μην εχει προσβαση για μια ωρα και μετα να το ξαναενεργοποιησω. Και δεν θελω να ελεγχω ενα pc, ολα τα θελω. Σημερα θα κανω blacklist το pc #3, αυριο το πρωι τον #4 το απογευμα τον #2. Αμα το κανω μεσω blackilist, ζητω που καηκαμε. Δεν θελω να πεφτει το ιντερνετ λογω streaming μουσικης σε ενα chat room.

    Βεβαια προτιμω καποιου ειδους throttling απο το πεταγμα ενος pc απο το internet.

    Ο σκοπος μου αφενος ειναι να πεταω τον μικρο μου αδερφο γιατι ειναι καμενος με ενα συγκεκριμενο online παιχνιδι ( το League of Legends ), και αφετερου να πεταω οποιος δεν συμμορφωνεται και ειδικα με τον γειτονα. Θα θελα και ενα throttling γιατι 7 περιπου συνδεδεμενα pc με ενα ρουτερ της πλακας και 16 mbps Download, δεν παλευται. Σερνεται οταν υπαρχει κινηση απο ολα τα pc. Το QOS ειναι μαπα και δεν ειναι ο σκοπος μου το QOS.

    - - - Updated - - -

    Δεν με νοιαζει αν ειναι σε επιπεδο windows ή απο καποιο ρουτερ (που θα προτεινετε) αρκει να ελεγχω αμεσα τα pc χωρις να πεφτει το internet

  4. #4
    Εγγραφή
    25-11-2009
    Περιοχή
    /home/pixel
    Μηνύματα
    1.817
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Du
    Κοίτα, δε ξέρω εάν το ZTE έχει τέτοια δυνατότητα, αλλά στο δικό μου μπορώ να κάνω συγκεκριμένα plans χρονοπρογραματισμού και να λέω πχ "κόψε το Internet στο PC με MAC τάδε, από τότε έως τότε για τις τάδε μέρες" και αφήνω το router να κόβει την πρόσβαση μόνο του, χωρίς να σκοτίζομαι εγώ. Μπορώ να κάνω δηλαδή τόσα προγράμματα όσα και οι υπολογιστές, να βάλω το πότε θέλω να ενεργοποιείται το καθένα (και άρα και οι περιορισμοί του), οπότε αυτόματα θα κόβει τώρα τον PC1, το απόγευμα τον PC2 κοκ, γι' αυτό και ρώτησα. Αν τώρα οι περιορισμοί που θες να θέσεις δεν έχουν μοτίβο (δηλαδή κόβεις την πρόσβαση όποτε θες, χωρίς κάποιο πρόγραμμα), τότε ναι, το να μπαίνεις στο modem και να αλλάζεις κάθε 3 και λίγο το plan δεν είναι αποδοτικό.

  5. #5
    Εγγραφή
    27-07-2010
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    878
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Sercomm H300S
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PiXel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα, δε ξέρω εάν το ZTE έχει τέτοια δυνατότητα, αλλά στο δικό μου μπορώ να κάνω συγκεκριμένα plans χρονοπρογραματισμού και να λέω πχ "κόψε το Internet στο PC με MAC τάδε, από τότε έως τότε για τις τάδε μέρες" και αφήνω το router να κόβει την πρόσβαση μόνο του, χωρίς να σκοτίζομαι εγώ. Μπορώ να κάνω δηλαδή τόσα προγράμματα όσα και οι υπολογιστές, να βάλω το πότε θέλω να ενεργοποιείται το καθένα (και άρα και οι περιορισμοί του), οπότε αυτόματα θα κόβει τώρα τον PC1, το απόγευμα τον PC2 κοκ, γι' αυτό και ρώτησα. Αν τώρα οι περιορισμοί που θες να θέσεις δεν έχουν μοτίβο (δηλαδή κόβεις την πρόσβαση όποτε θες, χωρίς κάποιο πρόγραμμα), τότε ναι, το να μπαίνεις στο modem και να αλλάζεις κάθε 3 και λίγο το plan δεν είναι αποδοτικό.
    Δεν μου κανει ουτε ο χρονοπρογραμματισμος... Μα καλα δεν υπαρχουν αναγκες και σε αλλα ατομα να εχουν απολυτο ελεγχο των η/υ οσον αοφρα την συνδεσιμοτητα στο internet? Δεν εχουν σκεφτει κατι? Γιατι να συνδεεται ο αλλος στο network μου και να μην μπορω να τον διαχειριστω?

    - - - Updated - - -

    Αμα στησω ενα pc βαζοντας linux, θα μπορω να το κανω σαν ρουτερ ή σερβερ, χωρις ομως να καθομαι να κανω configurations σε καθε pc? Αμα γινεται να το διαχειριστω και ετσι, μπορει καποιος να με καθοδηγησει?

Παρόμοια Θέματα

  1. [Airties] Έλεγχος ποιες σελίδες επισκέπτονται από το WiFi μου?
    Από KOLIGAS στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-13, 13:03
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-13, 13:59
  3. Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-13, 15:55
  4. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-12, 17:23

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας