Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-27 από 27
  1. #16
    Εγγραφή
    02-12-2004
    Περιοχή
    ΔΗΜΟΣ ΘΕΡΙΣΟΥ
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8300/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΥΔΩΝΑΣ
    Router
    ZTE 108
    SNR / Attn
    6(dB) / 44(dB)
    Path Level
    Interleaved
    παιδια και εγω εχω το ιδιο προβλημα με το φιλο απο το ηρακλειο.
    μενω στα χανια και απο τον σεπτεμβρη εχω on dsl kit 2048/256
    απο αρχες δεκεμβρη δηλ μετα το τελος των αναβαθμισεων του οτε ,ειχα ολη μερα ταχυτητες σταθερες ,κατεβαζα ολη την μερα απο 180 εως 210 kb,
    απο τα χριστουγεννα και μετα κατεβαζω το πρωι με 150 εως 200, κατεβαινει μεχρι 110 ,αλλα απο το απογευμα και μετα κατεβαζω με 70-110 και μετα τις 9 το βραδυ καθεμερα ακομα και στις 4 τοπρωι ειμαι κολλημενος απο 60 -80, οι δοκιμες γινονται με τον ftp της οτενετ, και του πολυτεχνειου, αλλα επισης τα ιδια πανω κατω δειχνει ,και to speedtest. σε επικοινωνια που ειχα με την οτενετ 3,4 φορες μεσω τηλ και εμαιλ μου ειπαν οτι πρεπει να ειμαι ευχαριστημενος διοτι οι ταχυτητες που αναφερουν ειναι μονο οναμαστικες που κλειδωνουν το μοντεμ,και με λιγα λογια αυτα εχει η ζωη, α ξεχασα μου απαγορευουν να δημοσιοποιησω το εμαιλ που μου εστειλαν ισως
    γιατι εκει ανοιχτα παραδεχονται οτι αυτο ειναι και αμα μας αρεσει και δεν αναφερουν πουθενα το παραμυθι οτι ξερω γω γινονται προσπαθειες για βελτιωση, αναβαθμιση, ιδιοκτητα δικτυα κλπ κλπ κλπ, και αν βγει ισως χασουν πελατες, μαλιστα γραφουν οτι επειδη τα καλωδια του οτε ειναι λεπτα ,σε ταχυτητες ανω του 1μbit η εξασθενηση ειναι μεγαλη σε αποσταση ανω των 2,4 χλμ, με αποτελεσμα οι 768 να μην εχουν τοσο εμφανες την μειωση αλλα ολοι οι υπολοιποι οσο ανεβαινομε ταχυτητες αυξανει και η εξασθενηση της γραμμης και μειωνεται η αποσταση που καλυπτει ,
    αρα καταληγουμε οτι
    αν δεν αυξηθει ο ανταγωνισμος δεν θα αλλαξει κατι συντομα

    ΥΓ θα ηθελα να ξερω αν ειναι αλλος απο χανια και εχει το ιδιο προβλημα , και αν καποιος γνωριζει αν το εδω κεντρο του οτε στην τζανακακη υπαρχουν πληροφοριες οτι συγχωνευονται με το κεντρο του οτε στο πανελληνιο ,γιαυτο οσο διαρκει η μεταβαση και η συγχωνευση των γραμμων και της χωρητικοτητος θα υπαρχουν αυτα τα προβληματα.
    γνωριζει κανεις απο εδω χανια κατι παραπανω διοτι αν ειναι αληθεια ισως διορθωθουν τα πραγματα , ουφ τελειωσα

  2. #17
    Εγγραφή
    16-01-2007
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ
    Router
    Fritzbox Annex-A
    On Thu, Dec 21, 2006 at 02:06:42PM +0200, ***** ***** wrote:
    Αγαπητέ κύριε/κυρία,



    Ονομάζομαι ***** ****** και έχω σύμβαση με την εταιρεία σας από τον Απρίλιο του 2006 όταν και ενεργοποιήθηκε το DSLkit που είχα προμηθευτεί στην ταχύτητα των 384kbps.Τον Αύγουστο του ίδιου έτους που έληγε το τετράμηνο της συγκεκριμένης παροχής και ενώ είχα υπογράψει τη σύμβαση για 12 μήνες, σας έστειλα μια αίτηση για αναβάθμιση της γραμμής σε 1024kbps και με υποχρεώσατε να υπογράψω εκ νέου σύμβαση 12 μηνών (αντί 8 που απέμεναν) για να μου την αναβαθμίσετε, πράγμα που αποδέχθηκα γιατί ισχυριστήκατε οτί αυτή είναι η πολιτική της εταιρείας σας.Όντως κάνατε την αναβάθμιση της γραμμής και τον Σεπτέμβριο του 2006 αρχές του μήνα πλήρωσα την διαφορά μεταξύ των δύο συνδέσεων (384->1024) για το διάστημα του Αυγούστου και συνεχίστηκε η συνεργασία μας με την νέα γραμμή στα 1024kbps.



    Ξεκινήσατε και στέλνατε λοιπόν τα e-mail στους πελάτες σας στο τέλος του Αυγούστου οτι έχετε αναβαθμίσει τις γραμμές μας και πλέον με τα ίδια χρήματα θα έχουμε τις διπλάσιες ταχύτητες (πρακτική που ακολούθησαν και όλοι οι υπόλοιποι ISPs για να μην ρίξουν τις τιμές στις υπάρχουσες συνδέσεις) και λέγατε οτι όταν αναβαθμίσει και ο ΟΤΕ θα απολαμβάνουμε διπλής ταχύτητας.Από εκεί και μετά λοιπόν ξεκινήσαν τα δικά μου προβλήματα... Ενώ η γραμμή μου υποτίθεται οτι ήταν 1024kbps εγώ κατέβαζα με 35kb στην καλύτερη περίπτωση, ουσιαστικά με την ταχύτητα μιας γραμμής 384. Την γραμμή 1024, που την είχα ένα μήνα ήδη πρίν την ανακοίνωση περί διπλασιασμού, την χρησιμοποίησα εκτενώς και οι ταχύτητες ήταν αρκετά ικανοποιητικές (απο 80 μέχρι και 99 kbp/s στο χρονικό διάστημα του μηνός Αυγούστου). Όταν λοιπόν αρχές Σεπτεμβρίου 2006 άρχισα να δηλώνω χαμηλή ταχύτητα της γραμμής μου οι τεχνικοί σας μου έλεγαν να περιμένω κανά δυο βδομάδες ούτως ώστε να δούμε μήπως είναι προσωρινό το πρόβλημα και αν εξακολουθήσει να το δηλώσω βλάβη.
    Δήλωσα λοιπόν βλάβη στις 12/9 και αποστείλατε και εσείς βλάβη στον ΟΤΕ στις
    15/9 και κάποια στιγμή αργότερα κανονίστηκε να περάσει συνεργείο του ΟΤΕ να δεί τη γραμμή μου μήπως και έχει κάποιο πρόβλημα. Μέχρι λοιπόν να έρθει το συνεργείο του ΟΤΕ η δική μου γραμμή ανέβηκε στα 2Mbps ενώ οι ταχύτητές μου εξακολουθούσαν να είναι οικτρές!!!! Ήρθε ο άνθρωπος από τον ΟΤΕ και όντως έλεγξε την γραμμή στην οποία δεν βρήκε και κανένα πρόβλημα...Πήρε τηλέφωνο λοιπόν στον ΟΤΕ της περιοχής μου (Καλαμαριάς) και τους είπε τί βλέπει δηλαδή οτι η γραμμή χρονίζει στα 2048kb και εγώ κατεβάζω με 30kb !!!! Το τελικό πόρισμα του ΟΤΕ ήταν οτι πρόβλημα της γραμμής δεν υπάρχει άρα αυτοί δεν φέρουν ευθύνη και εγώ πρέπει να μιλήσω με την ΟΤΕΝΕΤ και πάλι για το πρόβλημα......



    Πήρα τηλέφωνο στους τεχνικούς σας και μου είπαν οτι το πρόβλημα είναι από τον ΟΤΕ και θα το ξαναστείλουν βλάβη...... Αυτό συνεχίστηκε 3 ολόκληρους μήνες με πάρα πολλά τηλέφωνα από εμένα προς εσάς και από τους τεχνικούς σας προς τον ΟΤΕ και από τον Άννα στον Καϊάφα και πάει λέγοντας κοινώς τα ελληνικά παρατράγουδα που συμβαίνουν σε όλες αυτές τις περιπτώσεις με τους υπεύθυνους/ανεύθυνους που κανείς δεν έχει ευθύνη αλλά εσύ τελικά δεν παίρνεις απάντηση από πουθενά και κανένας υπεύθυνος δεν παρουσιάζεται αλλά πολύ μεσάζωντες οι οποίοι άλλοι κάνουν τις παρηγορήτρες («Σας καταλαβαίνουμε κυρία μου και θα το λύσουμε το συντομότερο δυνατόν») και άλλοι κάνουν τον Άννα και τον Καϊάφα («Δε φταίμε εμείς κυρία μου θα το ξαναστείλουμε στον ΟΤΕ»).....Και εγώ χαμένη όλο αυτό το διάστημα σ'αυτό το αλαλούμ που με υποχρεώσατε να υποστώ να ψάχνω μια υπεύθυνη απάντηση......



    Επειδή όλα αυτά ήταν λίγο κωμικά, το τραγικό ξεκίνησε όταν εγώ παρέλαβα λογαριασμό στον τέλος Σεπτεμβρίου...... Πήρα λοιπόν το αντίστοιχο τμήμα το οποίο μου είπε οτι ακόμα βλέπει ανοιχτή τη βλάβη και δε μπορεί να μην δεν εκδόσει λογαριασμό μέχρι να κλείσει η βλάβη.Οπότε μου είπαν να πάρω όταν κλείσει η βλάβη για να μπορέσουν να κάνουν την αποχρέωση.....Και όλο τον Οκτώβριο λοιπόν μιλούσα με τους τεχνικούς σας αρκετές φορές και συνέχιζα να αναφέρω οτι το πρόβλημα δεν έχει αποκατασταθεί και αυτοί κάποιες φορές στέλναν βλάβη στον ΟΤΕ και την ίδια μέρα την έκλεινε ο ΟΤΕ γιατί η γραμμή ελεγχώταν και δεν υπήρχε πρόβλημα στη γραμμή (σαν φυσικό μέσο λογικά) αλλά οι ταχύτητες οι ΙΔΙΕΣ τρελλά χαμηλές!!!!!! Έτσι λοιπόν πέρασε και ο Οκτώβριος (στον οποίο μήνα δεν παρέλαβα λογαριασμό σας και φαντάστηκα λόγω αποχρέωσης των 2 μηνών) και ήρθε και ο Νοέμβριος που πάλι έπαιρνα σχεδόν κάθε βδομάδα και ανέφερα οτι εξακολουθώ να έχω πρόβλημα με τη γραμμή!!!!



    Πέρασαν λοιπόν αισίως σχεδόν τρείς μήνες μέχρι και την τελευταία αποστολή βλάβης που έχετε κάνει ΕΣΕΙΣ στον ΟΤΕ στις 17/11 και ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΑΝΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΒΛΑΒΗ ΠΡΟΣ ΕΣΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΟΛΙΣ ΧΘΕΣ στους οποίους 3 μήνες εγώ δεν είχα ταχύτητα 2048 που λέγατε αλλά ΟΥΤΕ ΚΑΝ 1024 που είχα αγοράσει και πλήρωνα κανονικά......... Παρ'όλ'αυτά εγώ πήρα στο τέλος του Νοεμβρίου μια ημέρα (δε θυμάμαι πλέον ποια ακριβώς ήταν αλλά λογικά γύρω στις 25 Νοεμβρίου και σας ανέφερα οτι το πρόβλημα αποκαταστάθηκε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!). Ο τεχνικός σας περιχαρής μου είπε οτι επιτέλους διορθώθηκε και οτι αν έβλεπα μια μικρή πτώση την επόμενη μέρα να μην με ανησυχήσει.....Και την επόμενη μέρα λοιπόν όλα πήγαν καλά και η ταχύτητα ήταν μια χαρά. Επειδή μετά έλειψα κάποιες ημέρες και ξαναχρησιμοποίησα τη γραμμή μου στις αρχές Δεκέμβρη ανακάλυψα και οτι η ταχύτητά μου ήταν 60kbps!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Εκεί πλέον νομίζω ότι δε γινόταν άλλη κοροϊδία και πήρα τηλέφωνο και ανέφερα στην κοπέλα σας στο τηλεφωνικό κέντρο όλο το ζήτημά μου και μου είπε για ακόμα μια φορά οτι το διάστημα είναι πολύ μεγάλο για πρόβλημα και έχω δίκιο και οτι θα με πάρει τάχα ο υπεύθυνός σας (που και πάλι ανεύθυνος αποδείχθηκε γιατί ποτέ δεν με πήρε τηλέφωνο.....).



    Χθές λοιπόν και μετά από όλη αυτή την ταλαιπωρία που έχω υποστεί και την κοροϊδία από την εταιρεία σας χωρίς απαντήσεις και χωρίς να επιληφθείτε του ζητήματός μου παρέλαβα για ακόμα μια φορά τον λογαριασμό σας............................ Ξέρετε οτι σας χρωστάω και 6 ευρώ??????
    Σίγουρα αν το διαβάζετε γελάτε όποιος και αν είστε αλλά εγώ το μόνο που δεν έκανα ήταν γελάσω....... Αντί να εκπληρώσετε όλα αυτά που λέγατε όοοοοοοοοολους αυτούς τους μήνες (4 στο σύνολο αν λάβετε υπόψιν πόσο του μηνός έχουμε σήμερα και εξακολουθώ να έχω ταχύτητες χαμηλές) και να μου κάνετε την αποχρέωση των μηνών που είχα πρόβλημα, μου αποχρεώσατε τις αναφορές σας στον ΟΤΕ !!!!!!!!!!!!!?????????????!!!!!!!!!!!!! Είναι ποτέ δυνατόν κύριοι να γίνεται αυτό το πράγμα???? Σας είπα επανειλλημένες φορές οτι μου στέλνετε λογαριασμό για μια γραμμή η οποία είναι δηλωμένη σε βλάβη και μου λέγατε διαρκώς μη στεναχωριέσται πληρώστε τα και εμείς θα σας τα αφαιρέσουμε.....Πλήρωνα και εγώ σαν να μην πω τί.......πιστεύοντας οτι μια εταιρεία δε θα καταφύγει σε μικρομπακαλίστικους τρόπους για να κοροϊδέψει έστω και έναν από τους πελάτες της αλλά η κοροϊδία που έχω υποστεί είναι χωρίς προηγούμενο!!!!! Μου πουλήσατε μια υπηρεσία που ποτέ δεν καταφέρατε να μου προσφέρετε (πλήν του ενός μηνός Αυγούστου - Σεπτέμβρη) μου υποσχεθήκατε μια υπηρεσία που ποτέ δεν μου την παρείχατε (πλήν των δύο ημερών του Νοεμβρίου που σας ανέφερα οτι λύθηκε το πρόβλημα) μου τάξατε αποχρέωση για όλα αυτά που ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΑΡΕΙΧΑΤΕ και μου αφαιρέσατε κάτι το οποίο αν εσείς το λέτε αποχρέωση ο οποιοσδήποτε το λέει «στάχτη στα μάτια».



    Με πήρε λοιπόν χθές ο τεχνικός σας ο οποίος είπε οτι δέν μπορεί να μου παρέχει κανένα υπογεγραμμένο έγγραφο για το τί φταίει για την ταχύτητά μου και εγώ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ και οτι δε μπορεί να το διορθώσει αλλά πρέπει να περιμένω..... Ε, λοιπόν κύριοι τί να περιμένω????
    Οφείλετε για τους μήνες που είχα (και εξακολουθώ - το επναλαμβάνω - να έχω) πρόβλημα να μου αφαιρέσετε την χρέωση. Μου βγάλατε 25-30 μέρες και εδώ μιλάμε για τέσσερις μήνες δηλαδή για 120 ημέρες και ακόμα μετράμε ημέρες κύριοι.....!!!!!!!!! Είναι σαν να μου πουλάτε 2 ώρες δωρεάν χρόνο ομιλίας και εγώ να τα πληρώνω αλλά να έχω το δικαίωμα να μιλάω μόνο 20 λεπτά!!!!!
    Εσείς θα το δεχόσασταν κύριοι????



    Λοιπόν σας παρακαλώ θέλω μια υπεύθυνη απάντηση για τον λόγο που η αποχρέωση είναι ΜΟΝΟ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΗΜΕΡΕΣ και όχι για όλο το διάστημα του προβλήματος μέχρι και σήμερα που εξακολουθώ να έχω πρόβλημα όπως με διαβεβαιώνατε!!!!!!!!!!!!!!!????????????????? Φανταστείτε δηλαδή να μην σας είχα πάρει τηλέφωνο εγώ όλες αυτές τις φορές και να εμπιστευόμουν τους τεχνικούς σας που μου λέγανε πάρτε μας όταν λυθεί το πρόβλημά σας....Δε χρειάζεται να αναφέρετε συνέχεια πρόβλημα το ξέρουμε οτί δε λύθηκε μέχρι να μας ενημερώσετε εσείς οτί είναι όλα εντάξει... Τι θα αφαιρούσατε τότε,ε? Δύο ημέρες σύμφωνα με αυτά που βλέπω τώρα.... Και επίσης απαντήστε μου επιτέλους για πιό λόγο δεν μου δίνεται τις υπηρεσίες για τις οποίες ξέρετε μιά χαρά να μου πάρετε τα λεφτά αλλά εγώ δεν τις έχω.Δώστε επιτέλους λύση στο πρόβλημά μου ΥΠΕΥΘΥΝΑ. Έστω και μετά από τέσσερις μήνες.......



    Ευχαριστώ.



    _____

    From: NOC [mailto:noc@otenet.gr]
    Sent: Wednesday, December 20, 2006 6:44 PM
    To: ******@otenet.gr
    Subject: ΑΙΤΗΣΗ ΔΙΑΚΟΠΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ







    Αγαπητή κυρία *******,

    Σε συνέχεια του μηνύματός σας θα θέλαμε να σας ζητήσουμε αρχικά συγνώμη για την καθυστέρηση στην απάντηση του μηνύματός σας.
    Σας ενημερώνουμε ότι έχουν δοθεί 23 μέρες παράταση σύμφωνα με τις παρακάτω αναφορές των αναγγελιών και άρσεων των βλαβών που μας έχετε δηλώσει.

    Βλάβες προς ΟΤΕ

    Αναγγελία 29/8/06 ʼρση 30/8/06
    Αναγγελία 14/9/06 ʼρση 25/9/06
    Αναγγελία 5/10/06 ʼρση 6/10/06
    Αναγγελία 17/10/06 ʼρση 18/10/06
    Αναγγελία 19/10/06 ʼρση 22/10/06
    Αναγγελία 27/10/06 ʼρση 30/10/06
    Αναγγελία 14/11/06 ʼρση 17/11/06

    Οι κατά τόπους αναβαθμίσεις σε τοπικά κέντρα έχουν ως επι το πλείστον ολοκληρωθεί.
    Αυτό δεν συνεπάγεται και άμεση αύξηση της απόδοσης, καθώς αυτή εξαρτάται από πάρα πολλούς παράγοντες, συμπεριλαμβανομένου των Εξοπλισμού, Ζευκτικών κυκλωμάτων, Πληρότητα Δικτύου κορμού, Απόσταση και ποιότητα γραμμής τελικού χρήστη.
    Ο Τηλεπικοινωνιακός Πάροχος προχωρά σε συνεχείς αναβαθμίσεις και βελτιώσεις των ζευκτικών κυκλωμάτων, ούτως ώστε να βελτιώνονται οι αποδόσεις των Ευρυζωνικών Υπηρεσιών.

    Παρακαλούμε ενημερώστε να εξακολουθείτε να αντιμετωπίζετε κάποιο πρόβλημα αναφορικά με την ταχύτητα της ADSL σύνδεσής σας.

    Παραμένουμε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ή διευκρίνιση.

    Με τιμή,
    Π******* Χ******

    Υ.Γ. --------------Το κείμενο είναι το e-mail που τους έστειλα τον Δεκέμβρη και το υπόλοιπο η απάντησή τους. Εσείς τώρα πείτε μου τί καταλάβατε? Εγώ πάντως ότι δεν πρόκειτε να βρώ το δίκιο μου....----------------
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος r_e_n_i_a : 31-01-07 στις 10:28.

  3. #18
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    r_e_n_i_a καλη σου μερα και μονο δυο επισημανσεις:
    (1) βαλε τα κειμενα σε καναδυο spoilers για να μην γινονται πολυ κουραστικα και (2) υπαρχουν περαν ΟΤΕνετ
    καποιοι φορεις να εκθεσεις προβληματα που καποιοι αργουν ή αρνουνται αδικαιολογητα (?) να επιλυσουν.
    δες κι εδω: http://www.adslgr.com/forum/showpost...&postcount=210
    Ειδικα παντως το θεμα της "αναβαθμισης" των ταχυτητων απο ΟΤΕ και ISPs
    ακομα ταλαιπωρει πολυ κοσμο, οπως θα δεις κανοντας μια βολτα στο forum!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manoulamou : 31-01-07 στις 12:28.
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  4. #19
    Το avatar του μέλους DRKLABS
    DRKLABS Guest
    Αμαν βρε παιδια σε ποια χωρα ζειτε? το πΟΤΕ δεν σας λεει τιποτα?

  5. #20
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Ναι μας θυμιζει λιγο της γιαγιας τα παραμυθια: πητερ παν ===> νεβερλαντ
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  6. #21
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    συντεκνε dmanos
    Για μαθηματα ασφαλειας στο pc και για μετρησεις ταχυτητων διαβασε τα links
    Κανε κι ενα edit εντος 24ωρου στο μηνυμα σου γιατι greeklish γιοκ στο forum.
    Μια περιηγηση θα σε πεισει οτι οσο πιο υψηλη/ονομαστικη ταχυτητα, τοσο πιο πολλα προβληματα!
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  7. #22
    Εγγραφή
    26-11-2006
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΡΙΑΔΝΗΣ
    και εδώ (αλικαρνασό) τα ίδια. πήρα το 121 μίλησα με τεχνικό και περιμένω.
    εδω και ένα μήνα αρνούνται τα 2 μοντεμ (WAG200g, 530) να χρονίσουν και αν ποτε το κανουν πάντα σε λιγοτερο απο 1024 που πληρώνω. το αστείο του πραματος είναι οτι χωρις τπτ στις πρίζες ο ΟΤΕ λεει οτι έχς πολύ καλή γραμμή. με το μόντεμ πάνω πρεπει να κλείσω ραντεβου για έλεγχο

  8. #23
    Εγγραφή
    26-12-2006
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    93
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazardo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο Κνωσσού , μάγκες οι ταχύτητες έχουν πέσει σχεδόν στο μισό.
    Έχω 1024/256 Forthnet και μπορεί να πιάσω καμιά 800 kbps για κάνα 10λεπτο(και πολύ βάζω) , την Κυριακή μετά την λειτουργία της ενορίας
    Για την fothnet φταίει ο γνωστός άγνωστος(ΟΤΕ) για τον ΟΤΕ
    " υπομονή βρε παιδιά δε βλέπετε οτι γίνοντε έργα?"
    Έργα γίνοντε ΦΩΣ δε βλέπω!!
    Δεν ξέρω αν το φαινόμενο είνια τυχαίο ί (χωρίς να γνωρίζω σίγουρα) αλλά μπορεί να παίζει κάποια σχέση Σκαλάνι με Κνωσσού.
    Η μέση ταχύτητα download απο τα μέσα περίπου Δεκεμβρίου είναι στο 300-350 kbps.
    Υπομονή λέω εγώ μέχρι να έρθουν τα ιδιόκτητα (Η vivodi λεέι σε 6-12 μήνες για το Ηράκλειο).
    Σε ποιο συγκεκριμένο dslam είσαι;

  9. #24
    Εγγραφή
    03-09-2006
    Ηλικία
    63
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΘΕΡΙΣΣΟΥ
    Router
    Linsys WAG200
    SNR / Attn
    6(dB) / 28(dB)
    Αυτό πού έγραψα παραπάνω σε greeklish είναι οτι για μια γραμμή 768 kbits έχω μια που δεν υπερβαίνει τα 300 Kbits ενώ πληρώνω την 768. Ρωτάω λοιπόν αν στην ευρύτερη περιοχή μου υπάρχει το ιδιο πρόβλημα για να κάνω μια στατιστική με άλλες συνδέσεις και με διαφορετικούς providers. Μου έιπαν από την ΟΤΕΝΕΤ ότι μπορεί να φταίει το firewall. Το έβγαλα αλλά καμμία βελτίωση.

    Υ.Γ. Πώς μπορώ να μάθω σε ποιό DSLAM είμαι;

  10. #25
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Πίνακας DSLAM Δικτύου ΟΤΕ (Update 21/01/2007)
    http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=25904
    Εαν εχεις αξιοπιστο router δεν ειναι απαραιτητο το firewall
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manoulamou : 06-02-07 στις 14:28.
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  11. #26
    Εγγραφή
    03-09-2006
    Ηλικία
    63
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΘΕΡΙΣΣΟΥ
    Router
    Linsys WAG200
    SNR / Attn
    6(dB) / 28(dB)
    Router έχω τον TORNADO 840. Δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστος. Μου τον 'έδωσαν' με το ON DSL Kit. Εχει παρει το ματι σας τπτ για αυτό το Router;

  12. #27
    Εγγραφή
    02-10-2006
    Περιοχή
    Μυστικη τοποθεσια
    Μηνύματα
    2.216
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Draytek Vigor 2700
    SNR / Attn
    18(dB) / 8(dB)
    μερικοι αναφεροντας τα γνωστα προβληματα μοιαζουν σαν να επεσαν απο τα συννεφα.
    μια γενικη ματια αν ριξει καποιος που πρωτομπαινει εδω θα δει οτι οι χαμηλες ταχυτητες ειναι το θεμα που κυριαρχει και σαρωνει.
    επισης εχει λεχθει πολλες φορες οτι η κατασταση θα χειροτερεψει,ας το καταλαβουν επιτελους
    και οσοι ακομη δεν εχουν προβλημα οτι συντομα θα αποκτησουν,υπαρχουν 500.000 πορτες
    σε λειτουργια αυτη τη στιγμη,ελατε να τα ξαναπουμε οταν θα γινουν 1.500.000 οπως ειναι
    ο στοχος τους.
    τοτε θα τα λεμε παλι εδω αλλα μεσω dialup αφου οι aDSL συνδεσεις μας δεν θα δουλευουν.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Αριάδνη Ηράκλειο Κρήτης
    Από mamep στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 390
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-11, 18:16
  2. Βενζινάδικα - Ηράκλειο Κρήτης
    Από redfever7 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-08, 08:39
  3. Forthnet 2play Ηράκλειο Κρήτης
    Από mamep στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-07, 16:15
  4. Από ηράκλειο-κρήτης
    Από lybe21 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-07, 13:58
  5. Vivodi στο Ηράκλειο Κρήτης
    Από arigram στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-05, 15:05

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας