Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα παιδιά,

    Πείτε μου την άποψη σας πως πρέπει να κινηθώ γιατί θα μου στρίψει

    Αλλαξα απο ΟΤΕ σε Forthnet πριν απο λίγες ημέρες λόγω της προσφορας που είχε με τη NOVA(ημουν υφιστάμενος συνδρομητης στη nova και συνέφερε η προσφορά)

    Τα στατιστικά της γραμμής πριν την αλλαγή ήταν τα εξής (downstream)

    download rate: 4500 - 5000 (κάποτε και 6-7 αλλά δεν το κατάφερε ποτέ ο ΟΤΕ να το ξαναδώ)
    Snr: 9dB
    Attenuation: 49 Db (κάποτε 44)

    την ημέρα που ενεργοποιήθηκε η γραμμή απο την forthnet τα στατιστικά ήταν επίσης τα εξής:

    download rate: 4500
    Snr: 6dB
    Attenuation: 49 Db
    παράλογο λέω εγώ τώρα εφόσον έπεσε το snr επρεπε να ανέβει η ταχύτητα... anyway κοιτάζω τα στατιστικά χτες τι να δω..

    download rate: 2700
    Snr: 6dB
    Attenuation: 49 Db

    Για να μην σας ζαλίζω σας ενημερώνω οτι δοκίμασα 3 modem καθώς οτι είναι πάντα καρφωμένο πάνω στον κατανεμητή και το εχω μόνο για internet οχι για τηλέφωνο.
    το αστείο είναι οτι στον ίδιο χώρο υπάρχει adsl απο ΟΤΕ (isdn) με attenuation 65 και εκεί download rate 3000....

    Πήρα την τεχνική υποστήριξη και μου είπαν οτι είναι λογική η ταχύτητα, βέβαια τους απάντησα οτι πριν με ΟΤΕ ήμουν πολύ παραπάνω και οτι τις πρώτες μέρες συγχρόνιζε μια χαρα(4500, λέμε τώρα..) είπαν θα το κοιτάξουν και θα με ενημερώσουν(αφού τους ζήτησα να δουν στο dslam τις πόρτες, να δοκιμάσουν να αλλάξουν πόρτα, να patchαρουν πάλι τα καλώδια κλπ κλπ πραγμα το οποίο δεν μου αρέσει, δηλαδή να λέω στους άλλους πως να κάνουν τη δουλειά τους...)

    Πόσες φορές πιστεύετε οτι πρέπει να τους πάρω μπας και το φτιάξουν; υπάρχει άλλος τρόπος να κινηθώ; ο χάρτης της ΕΕΤΤ παίζει κανένα ρόλο που είμαι στην περιοχή 4-8;

  2. #2
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Προσωπικα πιστευω οτι οταν εχεις ιντερνετ που δουλευει οκ και ειδικα οταν το att ειναι μεγαλο δηλαδη η γραμμη ειναι δυσκολη δε πειραζεις τιποτα εστω και αν δινεις 10 ευρω παραπανω. Απο κει και περα συνεχισε να δινεις βλαβες και το αποτελεσμα θα φανει. Δε βλεπω να βρισκεις ευκολα ακρη(το τι δινει σαν ταχυτητα ο χαρτης δε λεει κατι). Καλα ξεμπερδεματα.

  3. #3
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Χα! με πήρανε τηλέφωνο και μου έιπαν οτι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα, και που δουλεύει λέει στα 2 είμαι τυχερός! Άκουσε τα μπινελίκια του ο τύπος...
    Καμία δικαιολογία για το γεγονός οτι πριν δουλευε στα 4,5, ακόμα μου είπε οτι όσο περνάει ο καιρός τα καλώδια φθείρονται και κάτι τἐτοια, φταίω εγώ τώρα να πάω να κόψω όλα τα εναέρια....
    Θα κάνω μια δοκιμή και καλά να το γυρίσω σε ΟΤΕ να δώ αν θα με πάρει κάποιος μπας και ασχοληθούν!

  4. #4
    Εγγραφή
    06-06-2013
    Μηνύματα
    131
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Με snr 6 έπρεπε να ήσουν οκ από πλευράς ταχύτητας στη forthnet . Δεν νομίζω πάντως να έιναι θέμα modem . Προσπάθησέ το γτ αν φτιάξει το πρόβλημα λογικά θα έχεις την ταχύτητα που θες

  5. #5
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σε έβαλαν σε ζεύγος με περισσότερο crosstalking.

  6. #6
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε έβαλαν σε ζεύγος με περισσότερο crosstalking.
    για να με βάλουν σε τέτοιο ζύγος φαντάζομαι θα έπρεπε να έρθουν μέχρι το σπίτι και να αλλάξουν και στο box του ΟΤΕ τα κάλώδια που είναι στην κολώνα έξω απο το σπίτι. Ή μήπως εννοείς εσωτερικά στο DSLAM, και αν είναι έτσι το κάνανε αφού το ενεργοποίησαν γιατί τις πρώτες μέρες ήταν οκ...

  7. #7
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μιλάω για το ΚΑΦΑΟ, τα γνωστά κουτιά στους δρόμους από όπου έρχονται τα καλώδια σε κάθε οίκημα. Δεν χρειάζεται να αλλάξουν κάτι στο box.

  8. #8
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλάω για το ΚΑΦΑΟ, τα γνωστά κουτιά στους δρόμους από όπου έρχονται τα καλώδια σε κάθε οίκημα. Δεν χρειάζεται να αλλάξουν κάτι στο box.
    Σιγά μη κουνήθηκε ο πΟΤΕ να πάει να αλλάξει το ζεύγος στο ΚΑΦΑΟ.... πιστεύεις κάτι τέτοιο;
    νομίζω οτι όλη η αλλαγή γίνεται εντός του DSLAM με το υφιστάμενο ζεύγος...

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν λέω ότι έτσι είναι στην περίπτωσή σου, αλλά το σχόλιο του @manicx έχει πάτημα.
    Υπάρχει πιθανότητα (έχει γίνει στο παρελθόν) να γίνει αλλαγή ζεύγους για βλάβη πελάτη του ΟΤΕ και απλά η μπίλια να έκατσε σε σένα.

  10. #10
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν λέω ότι έτσι είναι στην περίπτωσή σου, αλλά το σχόλιο του @manicx έχει πάτημα.
    Υπάρχει πιθανότητα (έχει γίνει στο παρελθόν) να γίνει αλλαγή ζεύγους για βλάβη πελάτη του ΟΤΕ και απλά η μπίλια να έκατσε σε σένα.
    Σαφώς και υπάρχει πιθανότητα, όμως είναι risky αλλά και ταλαιπωρία για τον ΟΤΕ εφόσον δουλεύει στην υφιστάμενη γραμμή, πιστεύω οτι αυτό γίνεται 100% όταν κάνεις αίτηση για νέα γραμμή...

    Off topic: ετσι μου'ρχεται να πάω με το αυτοκίνητο να πέσω πάνω στο ΚΑΦΑΟ να δω τι θα κάνουνε τότε, που θα χρειαστεί να αλλάξουν ολα τα απερχόμενα...

  11. #11
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Λοιπόν είναι απο τις λίγες φορές που συναντώ στη ζωή μου τέτοια αντιμετώπιση.

    Πήρα ξανά μπας και τους παρακινήσω να κάνουν κάτι για την γραμμή. Καλεσα στην τεχνική υποστήριξη τους είπα το ιστορικό ξανά και η απάντηση του υπαλλήλου ήταν φοβερή ῾αυτά σας είπαμε δεν αλλάζει κάτι῾
    και απαντώ ῾δηλαδή μου λέτε να υπαναχωρήσω και να γυρίσω τη γραμμή στον ΟΤΕ που ήταν καλύτερα;;;῾
    απάντηση ῾κάντε ότι θέλετε, αν αυτό θέλετε το εμπορικό τμήμα να καλέσετε αύριο το πρωί !!!῾,
    ῾αυτό ακριβώς θα κάνω!!!!῾
    και μόλις πριν απο λίγο πήρα το 13888 για επιστροφή απο άλλο πάροχο, καλά ξεμπερδέματα, και δεν πρόκειται να τους πληρώσω ούτε ΔΕΚΑΡΑ!

  12. #12
    Εγγραφή
    23-04-2013
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    142
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pokas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σιγά μη κουνήθηκε ο πΟΤΕ να πάει να αλλάξει το ζεύγος στο ΚΑΦΑΟ.... πιστεύεις κάτι τέτοιο;
    νομίζω οτι όλη η αλλαγή γίνεται εντός του DSLAM με το υφιστάμενο ζεύγος...
    όταν αλλάζεις πάροχο, δλδ όποτε κάνεις φορητότητα ανεξάρτητα από ποιον πας σε ποιον, ο οτε σε αλλάζει ζεύγος.
    τουλάχιστον εγώ έτσι ξέρω, δεν υπάρχει λόγος η αλλαγή παρόχου να σου αλλάζει ταχύτητα χωρίς άλλο παράγοντα.
    πλέον το έχω εμπεδώσει, τα προβλήματα είναι στην ποιότητα του χαλκού ή στις συνδέσεις των καλωδίων στο καφαο. τυχαίνουν διαβρώσεις από υγρασία, να κουνηθεί κανα καλώδιο κλπ.

  13. #13
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikroman Εμφάνιση μηνυμάτων
    όταν αλλάζεις πάροχο, δλδ όποτε κάνεις φορητότητα ανεξάρτητα από ποιον πας σε ποιον, ο οτε σε αλλάζει ζεύγος.
    τουλάχιστον εγώ έτσι ξέρω, δεν υπάρχει λόγος η αλλαγή παρόχου να σου αλλάζει ταχύτητα χωρίς άλλο παράγοντα.
    πλέον το έχω εμπεδώσει, τα προβλήματα είναι στην ποιότητα του χαλκού ή στις συνδέσεις των καλωδίων στο καφαο. τυχαίνουν διαβρώσεις από υγρασία, να κουνηθεί κανα καλώδιο κλπ.
    Δεν θέλω να διαφωνήσω μαζί σου αλλά, για να γίνει αυτό απαιτεί απο τον ΟΤΕ 2 κινήσεις, μια στο DSLΑΜ και μια στο ΚΑΦΑΟ, γιατί να μην το αποφύγει αυτό ο ΟΤΕ με το να κάνει την κίνηση μόνο στο DSLAM; δηλαδή να το πώ απλα.. τσάμπα κόπος να τρέξουν και στο ΚΑΦΑΟ....
    ίσως να είναι έτσι όπως λές... σε ότι αφορά την ποιότητα του χαλκού και τα υπόλοιπα έχεις απόλυτο δίκιο.

    Πάντως γυρίζω τη γραμμή στον ΟΤΕ και πραγματικά το συνεργείο όποτε είχα προβλήματα ασχολιόντουσαν και δοκίμαζαν ζεύγη κ.ο.κ, όχι σαν τη Forthnet που ούτε ασχολήθηκαν.....

  14. #14
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pokas Εμφάνιση μηνυμάτων
    για να με βάλουν σε τέτοιο ζύγος φαντάζομαι θα έπρεπε να έρθουν μέχρι το σπίτι και να αλλάξουν και στο box του ΟΤΕ τα κάλώδια που είναι στην κολώνα έξω απο το σπίτι. Ή μήπως εννοείς εσωτερικά στο DSLAM, και αν είναι έτσι το κάνανε αφού το ενεργοποίησαν γιατί τις πρώτες μέρες ήταν οκ...
    ο ΟΤΕ σου έκανε την δουλειά Για να καταλάβεις.
    Η 4ΝΕΤ έχει ένα κουτί έξω απο ένα σπιτάκι ή ένα άλλο μεγάλο κουτί του ΟΤΕ. Η 4ΝΕΤ δίνει καλώδιο, ένα ζεύγος, στον ΟΤΕ, και λέει στον ΟΤΕ, θέλω συνδεθεί στο σπίτι του κυρίου Ποκα. Διαλέγει ένα ζεύγος ο ΟΤΕ απο αυτά που έχει ή το ήδη υπάρχων (ίσως λέμε), και ουσιαστικα κάνει την σύνδεση αυτός, ο ΟΤΕ, μεταξύ της 4ΝΕΤ και του σπιτιού σου. Οπως σου είπαν, μπορεί να επιλέχθηκε ζεύγος με μεγαλύτερο πρόβλημα crosstalking. Γενικά ο ΟΤΕ έχει ένα θέμα όταν δεί ότι δικές του συνδέσεις πάνε σε άλλους παρόχους. Και σε μένα είχε συμβεί, και μάλιστα πήγα με τον τεχνικό της 4ΝΕΤ στο δικό τους ΚΑΦΑΟ (κανονικά αυτό δεν γίνεται), βρήκε το δικό μου ζεύγος, δοκιμάζαμε απο εκεί (δεν είχα ούτε τηλέφωνο, όχι απλά ιντερνετ), όλα παίζαν μια χαρά! Μου λέει φιλαράκι ο ΟΤΕ σου την έκανε την ζημιά, αλλά εκεί κρεμόμαστε στο φιλότιμό τους. Εαν θέλουν το φτιάχνουν. Ετσι πολύ απλά. Στην δική μου περίπτωση φτιάχτηκε, γιατί έχω αδερφό που δουλεύει στον ΟΤΕ και έβαλα τα "μέσα". Αν δεν είχα "μέσον" σίγουρα θα παιδευόμουν πολύ...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pokas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως γυρίζω τη γραμμή στον ΟΤΕ και πραγματικά το συνεργείο όποτε είχα προβλήματα ασχολιόντουσαν και δοκίμαζαν ζεύγη κ.ο.κ, όχι σαν τη Forthnet που ούτε ασχολήθηκαν.....
    Μα στην τελική είναι θέμα ΟΤΕ. Το πολύ να έρθει ένας τεχνικός της 4ΝΕΤ (ή οποιαδήποτε εναλλακτικό πάροχο έχεις), να διαπιστώσει το πρόβλημα (μόνο αυτό μπορεί να κάνει) και μετά να δώσουν εντολή να το κάνει ο ΟΤΕ. Ο ΟΤΕ. Οχι η 4ΝΕΤ.

    Ε τώρα μάντεψε και με την σειρά προτεραιότητα δίνει στις δουλειές ο ΟΤΕ. Βάλε τον εαυτό σου στην θέση τους. Εχουν μειώσεις προσωπικού στον ΟΤΕ πολύ μεγάλες, δουλεύουν απλήρωτες υπερωρίες τα παιδιά (η μια-δυο ώρες παραπάνω είναι "εθελοντική" ) και πολλά απο αυτά είναι νέοι εργαζόμενοι (γιατί ειναι πιο φθηνοί) μέσω ΟΤΕPLUS (δηλαδή παίρνουν ψίχουλα, κάπου 600 ευρώ το πολύ) και χωρίς εμπειρία... Θέλει πολύ;

    Εν κατακλείδι:

    1) Εαν σε ενδιαφέρει η τηλεφωνία πάρα πολύ, η μόνη σίγουρη σωστή καλή λύση ειναι ΟΤΕ με ISDN και ας κοστίζει παραπάνω.
    2) Εαν έχεις ιντερνετ και παίζει καλά, βασικό το τελευταίο που είπα ΚΑΛΑ, και σε ενδιαφέρει πολύ το Ιντερνετ, ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΠΑΡΟΧΟ! Εγώ ειχα ΟΤΕΝΕΤ και ήμουν δυσαρεστημένος (έχει να κάνει με την περιοχή βασικά), άλλαξα σε 4ΝΕΤ και είμαι (και πάλι λόγω περιοχής) κλάσεις καλύτερα... ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΩ. Εαν έπαιζε καλά με ΟΤΕΝΕΤ; ΔΕΝ ΘΑ ΑΛΛΑΖΑ... Η φασαρία για τα 5 ευρώ λιγότερο δεν αξίζει τον κόπο... Εκτός και η διαφορά είναι πολλά πολλά ευρώ, οπότε ΟΚ, να δοκιμάσεις...

  15. #15
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Όταν αλλάζεις απο ΟΤΕ σε άλλο πάροχο πας με το υπάρχον καλώδιο που έχεις (μέχρι το ΑΚ του ΟΤΕ)

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. αλλαγή από HOL σε ΟΤΕ, διακοπή HOL;
    Από kiriakk στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-13, 14:13
  2. ΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ WIND ΣΕ ΟΤΕ
    Από giannisrip στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-13, 23:57
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-12, 00:41
  4. Αλλαγη απο Οτε??
    Από ObiGoSu στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-12, 20:27
  5. Αλλαγή παρόχου από ΟΤΕ σε HOL
    Από tarantules9 στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-12, 14:29

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας