Σελ. 1 από 10 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 142
  1. #1
    Το avatar του μέλους EvilHawk
    EvilHawk Guest
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  amazon_delivery.png 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  154,1 KB 
ID: 125081Μετά από σχεδόν δυόμιση χρόνια δωρεάν παραδόσεων, η Amazon αποφάσισε να καταργήσει τις αποστολές «Free Super Saver Delivery» προς την Ελλάδα.

    Στην σχετική σελίδα βοήθειας της Amazon UK για τις Ευρωπαϊκές χώρες που ισχύει το «Free Super Saver Delivery» αναφέρεται: «Δωρεάν παράδοση για τις παραγγελίες άνω των 25 λιρών θα γίνονται από σήμερα στο Βέλγιο, τη Δανία, τη Φινλανδία, το Γιβραλτάρ, την Ισλανδία, την Δημοκρατία της Ιρλανδίας, το Λουξεμβούργο, την Ολλανδία, την Πολωνία, την Πορτογαλία και την Σουηδία.

    Οι δωρεάν παραδόσεις ήταν διαθέσιμες και στην Ιταλία, την Ισπανία, την Ανδόρα, την Ελλάδα, το Λιχτενστάιν, τη Νορβηγία, το Σαν Μαρίνο και το Βατικανό για τις παραγγελίες άνω των 25 λιρών μέχρι και τις 11 Ιουνίου 2013».

  2. #2
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Μηνύματα
    3.212
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    λογικο αφου ειναι πανακριβα τα μεταφορικα εδω...

    ενα απλο δεμα να στειλεις με courier θελουνε 12 ευρω και ενα συστημενο γραμμα 3,2 ευρω οταν απο κινα ερχετε πραγμα απο το ebay με 1$
    δηλαδη η αξια του πραγματος και τα μεταφορικα ειναι κατω απο 1 ευρω .

    Κατι πρεπει να γινει με τις courier και τα ταχυδρομεια γιατι εχουνε ξεφυγει οι χρεωσεις και οσοι εχουνε ηλ καταστηματα
    και κανουνε αποστολες απο εδω στο εξωτερικο εχουνε σοβαροτατο προβλημα με το κοστος των μεταφορικων. Χανουνε πολλους πελατες.

    Οι τιμες πρεπει να πεσουνε τουλαχιστον 60% για να εχουμε λογικα μεταφορικα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mpetou : 15-06-13 στις 12:14.

  3. #3
    Εγγραφή
    01-10-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παει το super saver?!!!!.

    Εκανα online αγορες σχεδον μονο απο το amazon λογω των δωρεαν μεταφορικων, τωρα με βλεπω να μην το χρησιμοποιω παλι.

  4. #4
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    θέμα τζίρου ή θέμα νομικού πλαισίου;
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  5. #5
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.311
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Αφού ανοιξατε θέμα ειδικό, βάλτε και τις γκρινιες εδώ μέσα από το thread του amazon και των προσφορών, βαριέμαι να ξαναγράφω.
    hnesne

  6. #6
    Εγγραφή
    18-04-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    508
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    CISCO 887VA-M-K9
    SNR / Attn
    30.5(dB) / 4.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλύτερα να στείλουμε παράπονα στην ίδια την Αμαζον... Εγώ τώρα που μιλάμε συντάσσω ένα και θα το στείλω οσωνούπω...
    Gaming Rig: Kolink Stronghold|Coolermaster G750M|Gigabyte Z390-UD|Intel Core i5 9600K|Be Quiet Pure Rock Slim|16GB G.Skill RipJaws V 3200|Sapphire Radeon RX590 8GB|Kingston S2000 NVme 500GB|

  7. #7
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Μηνύματα
    3.212
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    και το νομικο πλαισιο ειναι ενα σοβαρο θεμα αφου τα ελτα για να σου κανουνε καλυτερη τιμη
    θελουνε 30.000 αποστολες δεματων για μαζικη αποστολη που ειναι ενα μεγαλο νουμερο.

    Ουσιαστικα σου λενε δεν κανουμε μαζικες αποστολες και θα πληρωνεις αμα εισαι μαγαζι σε τιμες λιανικης το κοστος αποστολης

  8. #8
    Εγγραφή
    13-02-2007
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Μόλις συζητησα στο online chat του Amazon, και αφου μου επιβεβαίωσε την παραπάνω απόφαση και αρνήθηκε να αναφέρει τους λόγους για αυτό, τον παρακάλεσα να προωθήσει στην διοίκηση του Amazon την δυσαρέσκεια μου και την απόφαση μου να σταματήσω πλεον οποιαδήποτε αγορά απο το online κατάστημα τους.

    Νομιζω ότι καλό θα ήταν να κάνετε ένα σύντομο chat για τον ίδιο λόγο, ή να στείλετε ένα email παραπόνων.

    Δεν ξέρω αν φταίει μόνο το θέμα των ακριβων μεταφορικών της Ελλάδας, καθως το ίδιο έγινε και με Ισπανία-Ιταλία, που πέρα ότι είναι τεράστιες αγορές (ειδικά σε σχέση με εμάς), επιπλέον είναι και πολύ πιο κοντά στις αποθήκες του Amazon και με πολύ πιο συμφέρουσες τιμές μεταφορων...

    Ισως θα ήταν καλό να οργανωθεί καποια μαζική διαμαρτυρία/εκκληση για αναίρεση της εν λόγω απόφασης προς το Amazon... (τουλάχιστον ας ασκήσουμε κάποια μικρη πίεση..)

  9. #9
    Εγγραφή
    19-03-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kloklo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόλις συζητησα στο online chat του Amazon, και αφου μου επιβεβαίωσε την παραπάνω απόφαση και αρνήθηκε να αναφέρει τους λόγους για αυτό, τον παρακάλεσα να προωθήσει στην διοίκηση του Amazon την δυσαρέσκεια μου και την απόφαση μου να σταματήσω πλεον οποιαδήποτε αγορά απο το online κατάστημα τους.

    Νομιζω ότι καλό θα ήταν να κάνετε ένα σύντομο chat για τον ίδιο λόγο, ή να στείλετε ένα email παραπόνων.

    Δεν ξέρω αν φταίει μόνο το θέμα των ακριβων μεταφορικών της Ελλάδας, καθως το ίδιο έγινε και με Ισπανία-Ιταλία, που πέρα ότι είναι τεράστιες αγορές (ειδικά σε σχέση με εμάς), επιπλέον είναι και πολύ πιο κοντά στις αποθήκες του Amazon και με πολύ πιο συμφέρουσες τιμές μεταφορων...

    Ισως θα ήταν καλό να οργανωθεί καποια μαζική διαμαρτυρία/εκκληση για αναίρεση της εν λόγω απόφασης προς το Amazon... (τουλάχιστον ας ασκήσουμε κάποια μικρη πίεση..)
    Ναι, αλλά μην ξεχνάς ότι Ιταλία και Ισπανία έχουν τα «δικά τους» Amazon, οπότε μπορεί να θέλανε απλά να σπρώξουν τον κόσμο προς αυτά.

  10. #10
    Εγγραφή
    01-10-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εντωμεταξυ δεν ξερω αν ειναι συμπτωση αλλα η τελευταια μου παραγγελια αργησε απιστευτα, και ειχε φυγει με Γερμανικο ταχυδρομειο, ενω ολες οι αλλες free εφευγαν με royal mail. Μου προτειναν και να το ξαναστειλουν βεβαια αμεσως αλλα τελικα εφτασε μετα απο λιγες μερες.
    Ισως να προσπαθουσαν να βρουν εναλλακτικες.
    Το προβλημα τους δεν πρεπει να ειναι τα ΕΛΤΑ αλλα τα Αγγλικα ταχυδρομεια.

    Παντως μπορουσαν πιστευω να αυξησουν το οριο για super saver, στην Ελλαδα, ας το εβαζαν στις 30-40 λιρες απο το να το κοψουν τελειως

  11. #11
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    2.630
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    SNR / Attn
    4.5(dB) / 25.5(dB)
    Εγώ πάντως ένα mail τους το έστειλα, μου απαντησαν οτι ειναι sorry to hear my disappointment και θα το προωθήσουν στα κλιμακια που ασχολουνται με το customer satisfaction (δηλαδη στον καδο μαλλον).

    Κριμα, ηταν πολυ καλη φαση οσο κρατησε.

  12. #12
    Εγγραφή
    16-03-2006
    Περιοχή
    Βριλησσια, Αττικη.
    Μηνύματα
    209
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Vodafone
    Router
    Sercomm H300s
    SNR / Attn
    9,0(dB) / 22,2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και σε παραδιπλα fora που τα λεμε/νε εδω και μερες, ξερετε τι βλεπω?
    Οτι ΟΛΟΙ οσοι εστειλαν email ελαβαν ακριβως την ιδια ρομποτικη και αυτοματοποιημενη απαντηση.
    Για να κανει το Amazon μια τετοια κινηση προφανως και εχει μελετησει τις "συνεπειες" και ειδε οτι ετσι θα κερδιζει περισσοτερα.
    Φυσικα δεν αναφερομαι στην αγορα της Ελλαδας, η οποια ετσι κι αλλιως ειναι ανυπαρκτη μπροστα σε αλλες και δε τους ενδιαφερει καν.
    Προσωπικα εχω αγορασει αρκετες φορες πραγματα αξιας, ομως πλεον θα το σκεφτομαι 2 φορες...

  13. #13
    Εγγραφή
    08-09-2005
    Περιοχή
    Ζωγράφου, Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.158
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbit/s
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L FTTH
    Όπως πολύ εύστοχα έγραψε κάποιο άλλο μέλος, αυτό που χρειάζεται (γιατί όπως καταλαβαίνετε, υπάρχει κόσμος που δεν θα μπει στον κόπο να συντάξει μία επιστολή παραπόνων ή ενδεχομένως τα Αγγλικά του δεν βρίσκονται σε αποδεκτό επίπεδο) είναι ένα template.
    Να συμπληρώνει απλώς το όνομα του ως πελάτης και... send.

    Προσωπικά δεν είμαι και τόσο αισιόδοξος για το πόσο αποτελεσματική μπορεί να φανεί μια τέτοια αντίδραση, δεν παύει όμως να είναι ένα πρώτο βήμα.
    Αν γίνει σε ΜΕΓΑΛΗ κλίμακα, που ξέρεις, μπορεί και να «συγκινηθούν»...
    Isn't it great when things just WORK?

    minus21grams [dot] net

  14. #14
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    far away from where my mind is...
    Μηνύματα
    13.771
    Downloads
    31
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ST585-ZTE ZXV10 W300 v5.2
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Να περιμένουμε amazon.gr;

    Ο καιρόc γαρ εγγύc...
    I'm lazy. But it's the lazy people who invented the wheel and the bicycle because they didn't like walking or carrying things.

  15. #15
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Η Amazon ηταν σφαιρα ακομα και με supersaver, εκτος απο τον τελευταιο καιρο (6μηνο+) που αργουσαν παρα πολυ.
    Ηταν μεγαλο το κοστος, και το γυρισαν σε surface mail, με νταλικα δηλαδη.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

Σελ. 1 από 10 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 108
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-14, 17:17
  2. Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-13, 01:04
  3. Μια ακόμη πανευρωπαικη διάκριση για την Ελλάδα
    Από GOUSTARDI στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-13, 11:39
  4. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-13, 13:50
  5. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-13, 03:44

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας