Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 48
  1. #31
    Εγγραφή
    05-05-2004
    Μηνύματα
    953
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εγώ δεν απάντησα γιατί δεν έχω καμία εμπειρία από SUSE, όχι γιατί δεν έχω πρόθεση να τον βοηθήσω. Και το ίδιο φαντάζομαι ισχύει και για τους άλλους.

  2. #32
    Το avatar του μέλους a_x
    a_x Guest
    Συγνώμη αλλά νομίζω ότι οι πιο πολλοί είναι έξω για σαββατοκύριακο και γω πόσταρα και έφυγα και έτσι δεν παρακολούθησα.
    MetalHeartκατέβασε αυτό το αρχείο και δοκίμασε να κάνεις ην δουλειά σου.

  3. #33
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MetalHeart


    Κι όμως πιστέψτε με.... το linux το γουστάρω... αυτό γιατί μου τα κάνει τσουρέκια;;;; :? :?
    Φιλε MetalHeart το Linux είναι σα τη μαμάτη γκόμενα: είναι μέχρι να σου κάτσει, μετά ... κάνει τα πάντα!
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  4. #34
    Εγγραφή
    10-10-2003
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    375
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΒΛΕΠΤΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pelasgian
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MetalHeart


    Κι όμως πιστέψτε με.... το linux το γουστάρω... αυτό γιατί μου τα κάνει τσουρέκια;;;; :? :?
    Φιλε MetalHeart το Linux είναι σα τη μαμάτη γκόμενα: είναι μέχρι να σου κάτσει, μετά ... κάνει τα πάντα!
    Σχεδόν τα πάντα.Για ρώτα και αυτούς που έχουν ATI και Creative..... :?

    Τέσπα.Μήπως το πρόβλημα είναι ότι απλά δεν έχεις την έκδοση του gcc που απαιτεί το πρόγραμμα.Παίζει και αυτό.
    Διάβασε το Readme και δες τι gcc θέλει το πρόγραμμα.
    Τρέξε gcc -v για να δείς την έκδοσή σου.

    Compiler ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να μην έχεις εκτός και αν το έσβησες εσύ ή αυτοί που σου έβαλαν το suse(οπότε τους στήνεις στα 5μ και τραβάς την σκανδάλη).

    Πάντως αν είσαι on-line με DSL(και μάλλον είσαι για να μπαίνεις εδώ) τότε.....->Gentoo

  5. #35
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pontifikas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pelasgian
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MetalHeart


    Κι όμως πιστέψτε με.... το linux το γουστάρω... αυτό γιατί μου τα κάνει τσουρέκια;;;; :? :?
    Φιλε MetalHeart το Linux είναι σα τη μαμάτη γκόμενα: είναι μέχρι να σου κάτσει, μετά ... κάνει τα πάντα!
    Σχεδόν τα πάντα.Για ρώτα και αυτούς που έχουν ATI και Creative..... :?

    τότε.....->Gentoo
    Ποντίφηκα:

    Και στα 2 PC έχω ATi (9700 Pro, 7200).

    Το ένα έχει SB Live 5.1 (αν και ήχο δεν έχω δοκιμάσει από αυτό ακόμα).

    Και τα 2 έχουν Gentoo.

    Και τα 2 δεν έχουν προβλήματα.

    ΥΓ: Η Creative φταίει. Ποτέ δεν έβγαλε κάρτα της προκοπής σε PCI.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  6. #36
    Εγγραφή
    10-10-2003
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    375
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΒΛΕΠΤΟΣ
    Όχι ρε WAntilles.Δεν μπορείς να λές ότι δεν έχει πρόβλημα η ΑΤΙ με ένα άτομο μόνο στην ανάπτυξη Drivers.Οι επιδώσεις της είναι κατώτερες σε σύγκριση με τα Windoze και η συμβατότητα τραγική. Εγώ μόλις αγόρασα Nvidia επειδή η ATI μου δεν αναγνωρίζει το DVI.Για να δουλέψω την οθόνη μου, το κάνω με το module του xorg και όχι με το fglrx.

    Οσο για την Creative....ας μην μιλήσω $#!@$@#!##$@!%5

    Αυτή την στιγμή, έπειτα από έναν χρόνο άψογης λειτουργείας αποφάσισε να μου κάνει scratches στον ήχο . Mου έχουν σπάσει τα νεύρα.Εκεί που πάω να λύσω το πρόβλημα με την οθόνη, σκάει μύτη η Alsa....

    Είπαμε μιζέρια είναι τα windoze αλλά και τα στραβά μας να τα λέμε.

  7. #37
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pontifikas
    Όχι ρε WAntilles.Δεν μπορείς να λές ότι δεν έχει πρόβλημα η ΑΤΙ με ένα άτομο μόνο στην ανάπτυξη Drivers.
    Numbers matter not.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pontifikas
    Οι επιδώσεις της είναι κατώτερες σε σύγκριση με τα Windoze και η συμβατότητα τραγική.
    Αλήθεια αυτό το συμπέρασμα πώς το βγάζεις;

    Ούτε συμφωνώ, ούτε διαφωνώ μαζί σου.

    Απλά σου επιστώ την προσοχή ότι είναι πολύ δύσκολο να βρεις κοινό παρονομαστή μεταξύ διαφορετικών OSes για να συγκρίνεις τις επιδόσεις συγκεκριμένου hardware στο καθένα μεταξύ τους.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pontifikas
    Εγώ μόλις αγόρασα Nvidia επειδή η ATI μου δεν αναγνωρίζει το DVI.Για να δουλέψω την οθόνη μου, το κάνω με το module του xorg και όχι με το fglrx.
    Παρά το ότι έχω 2 κάρτες ATi με έξοδο DVI, δεν είχα ποτέ σχετική οθόνη και άρα και σχετική πείρα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pontifikas
    Οσο για την Creative....ας μην μιλήσω $#!@$@#!##$@!%5
    Μαζί σου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pontifikas
    Αυτή την στιγμή, έπειτα από έναν χρόνο άψογης λειτουργείας αποφάσισε να μου κάνει scratches στον ήχο . Mου έχουν σπάσει τα νεύρα.Εκεί που πάω να λύσω το πρόβλημα με την οθόνη, σκάει μύτη η Alsa....
    Θα σου πω αύριο τί γίνεται με εμένα με τον ήχο στο 2ο PC που έχει SB Live 5.1.

    Ακόμα κάνει μαζικά emerge (XFree, Gnome, KDE, Firefox, Thunderbird, Open-Office-Ximian κλπ.).

    Δεν έχω μπει καν σε GUI.

    Σε 2-3 μέρες που θα μπω θα σου πω πώς θα πάει.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  8. #38
    Εγγραφή
    10-10-2003
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    375
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΒΛΕΠΤΟΣ
    Όσο αφορά την ΑΤΙ, το καλύτερο Benchmark είναι τα παιχνίδια.
    Στο Enemy Territory είχα glitches,λίγα αλλά είχα(σε αναλογικό το έπαιζα αυτό αλλά ουδεμία σημασία).Το RTCW από την άλλη ήταν άψογο!!!Το quake3 ήταν αργό και τρισάθλιο στα χρώματα και την υφή(που όλοι ξέρουμε ότι η ΆΤΙ έχει πολύ καλύτερη υφή από την Nvidia).Το Neverwinter Nights από την άλλη έπαιζε καλά, με λίγα glitches αλλά χωρίς reflections και shiny waters(9100 έχω και τα υποστηρίζει αυτά στα windblows).

    Όλα τα παραπάνω στα Windows φυσάνε.Άρα...... . Άσε που φαντάζομαι έχεις δεί το μέγεθος του επίσημου ATI thread στο Gentoo...

    Όσο για το πρόβλημα που ανέφερα με την ALSA, σκέφτομαι μήπως γενικά η ALSA στον 2.6.7 είναι buggy.Ξαφνικά εμφανίστηκαν πολλοί με 2.6.7 και παράπονα για την ALSA.
    Όσο είχα τον 2.6.5mm-sources όλα ήταν καλά.Έκανα επανεγγατάσταση πρόσφατα και έβαλα 2.6.7 και ....%$#%@#%#@$%@# .Τώρα κατέβασα τον 2.6.7 από το kernel.org.Θα τον τσεκάρω αύριο.Αν και αυτός δεν δουλέψει back to 2.6.5mm.

  9. #39
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.905
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Οσο και οι linuxαδες να κατηγορουν την NVidia, πρέπει να παραδεχτούμε οτι φιαχνει τους καλυτερους drivers για linux οι οποίοι έχουν παρόμοιες επιδόσεις με αυτούς σε windows και πληρες Open-GL, ακομα και για τις τελευταιες καρτες.
    Η ΑΤΙ ειναι μια πονεμένη ιστορία, υπάρχουν ανοιχτοί και κλειστοί drivers. Oι κλειστοί ανανεωνονται αργά και δεν υποστηρίζουν ολα τα χαρακτηριστικά των τελευταίων καρτών με αποτέλεσμα οι αψογες, κατα τα αλλα, καρτες της ΑΤΙ να χαντακώνονται σε Linux. Οι ανοιχτοι drivers υπάρχουν για τις παλιότερες καρτες (αναπτυσσονται πολυ πιο αργα) αποτελούν υπόδειγμα αναπτυξης με αποτέλεσμα καρτες που "εχαναν" απο τις αντιστοιχες NVidia σε Windows να εμφανιζονται ταχυτερες σε Linux.
    Βεβαια η ανάπτυξη του hardware ειναι τοσο γρηγορη, που κανεις δεν μπορει να βγαλει drivers σωστους (σε οποιοδήποτε OS), που να εκμεταλλευονται τις δυνατότητες του hardware, ακομα και οι εταιρείες κατασκευής! Πως να γινει αλλοστε, οταν τα chipset εχουν διαρκεια ζωής 9-12 μήνες, και ποιος θα ασχοληθεί με τα παλαιότερα...

  10. #40
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Ποντίφηκα, Gentoo τρέχεις, ή κάποιο άλλο Linux;
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  11. #41
    Εγγραφή
    19-02-2004
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    124
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    14755/2495
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    ZXDSL931VII
    SNR / Attn
    9.3(dB) / (dB)
    Παιδιά τώρα που πήρα ανάσα, θα έχω σίγουρα χρόνο να "παίξω" και άρα να μάθω 5 πράγματα παραπάνω στο linux λέτε να την "κάνω" για gentoo;

    Το μηχάνημα είναι PIII 1000αρι, αξίζει να ασχοληθώ;
    Και αν ναι τότε που να βάλω την dsl μου να κατεβάζει τα installation αρχεία;

  12. #42
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.905
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Με 1000αρακι, αν εχεις και μνημη, ειναι τελειως αποδεκτο να κανεις build ενα gentoo συστημα (Υπολογιζε περιπου 8-10 ωρες compile time μεχρι να στησεις ενα bootable συστημα χωρις γραφικα). Κατεβασε το universal live 2004.2 (το μεγαλο) απο εδω:

    ftp://files.gentoo.gr/releases/x86/2004.2/livecd/

    Το universal σου δινει 3 βασικά πραγματα:

    1. Αρκετα distfiles για να γλιτωσεις το κατεβασμα
    2. Το τρεχον portage tree
    3. Τα stages images για να ξεκινησεις.

    Περισσοτερα στο manual http://www.gentoo.org/doc/en/handbook/index.xml
    και στο σχετικό thread

  13. #43
    Εγγραφή
    10-10-2003
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    375
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΒΛΕΠΤΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles
    Ποντίφηκα, Gentoo τρέχεις, ή κάποιο άλλο Linux;
    Gentoo έχω.


    Metalhead
    Ο Slammer ήταν κατατοπιστικότατος(είσαι ο ίδιος Slammer με τον Mod του Gentoo???) εγώ θα σου πώ μόνο ότι στο Forum του Gentoo υπάρχει Ελληνικό κομμάτι, όπου μπορείς επίσης να απευθυνθείς για ότι απορία θές.
    Το Doc του Gentoo είναι σχεδόν άψογο οπότε....
    Καλώς όρισες στο Gentoo=Linux.



    Slammer 8-10 πολλές δεν είναι για Stage 3 ?Ακόμα και με P3 1000? Δεν πιστεύω να κάνει τόσο.Όταν όμως πάει να βάλει το KDE......

  14. #44
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pontifikas
    Slammer 8-10 πολλές δεν είναι για Stage 3 ?Ακόμα και με P3 1000? Δεν πιστεύω να κάνει τόσο.Όταν όμως πάει να βάλει το KDE......
    Ποντίφηκα, στο 2ο PC (Celeron 1GHz Coppermine - δηλαδή το ίδιο CPU με σένα αλλά με 100άρι bus και τη μισή cache -> 128KB - εκτός κι αν έχεις Tualatin), το KDE 3.2.3 έκανε 23.5 ώρες, χωρίς να τρέχει τίποτα άλλο (κονσόλα) και ενώ είχαν ήδη γίνει build οι βιβλιοθήκες του gtk1, gtk2 και gnome. Υπόψη ότι το μηχανάκι αυτό έχει 1GB RAM.

    Φυσιολογικός χρόνος αφού στον Barton @ 1666MHz (1.5GB RAM) είχε κάνει 10.5 ώρες.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  15. #45
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.905
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pontifikas
    Ο Slammer ήταν κατατοπιστικότατος(είσαι ο ίδιος Slammer με τον Mod του Gentoo???) εγώ θα σου πώ μόνο ότι στο Forum του Gentoo υπάρχει Ελληνικό κομμάτι, όπου μπορείς επίσης να απευθυνθείς για ότι απορία θές.
    Ειμαι ο ιδιος με τον mod του Gentoo, ομως εκει δεν εχουμε πολυ κινηση... ισως δισταζουν να κανουν post εκει...


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pontifikas
    Slammer 8-10 πολλές δεν είναι για Stage 3 ?Ακόμα και με P3 1000? Δεν πιστεύω να κάνει τόσο.Όταν όμως πάει να βάλει το KDE......
    Απο οτι θυμαμαι στο δικο μου Athlon εκανε μεχρι το τελος του emerge system περιπου 4,5 ωρες. Βεβαια ο χρονος εξαρταται απο πολλα πραγματα,οπως μνημη, optimization settings (το -Ο3 ειναι αρκετα πιο αργο απο το -O2), σκληρους κλπ... Νομιζω οτι 8-10 ωρες ειναι ενα σωστο νουμερο...

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Conn-x Aποριες
    Από firegarden στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-07, 22:22
  2. Voipbuster site & linux part II
    Από sdn στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-06, 02:42
  3. Aποριες
    Από anthreas στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-09-05, 23:39
  4. Part Time job σε unix-linux συστηματα
    Από small_boy22 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-05, 19:07
  5. Aποριες newbie!!
    Από angelo306 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-04, 02:45

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας