Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Εγγραφή
    18-06-2013
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Exclamation
    Γεια σας. Πριν 2 χρόνια πήγα στο νοσοκομείο με έντονο πόνο δεξιά απ' τον αφαλό μου στο έντερο μου. Διαγνώστηκε πως είχαν μαζευτεί πολλά αέρια σ' εκείνο το σημείο με αποτέλεσμα να πρηστεί τρομερά το έντερο μου και αυτό να μου προκαλεί τον πόνο. Από τότε όμως, και ενώ μου χορηγήθηκαν χάπια που έγινα καλά σε 10 μέρες, άπαξ και φάω όσπρια ή λαχανικά και κυρίως άμα αγχωθώ το έντερο μου παραπονιέται(το ακούω!)και όταν κάθομαι σε καρέκλα πονάω εκεί πίσω μέσα. Παρατήρησα όταν κινούνται τα αέρια και περνάμε από εκείνο το σημείο που πονάω και τελικά εξέλθουν ανακουφίζομαι. Πάντως πήγα σε γαστρεντερολόγο, έκανα εξετάσεις, όλες καθαρές και μου είπε πως έχω το σύνδρομο του ευερέθιστου εντέρου και μου έδωσε τα ίδια χάπια που είχα πάρει τότε απ' το νοσοκομείο. Το θέμα είναι πως δεν αντέχω να χαπακώνομαι μια ζωή γι' αυτό το λόγο και γενικά έχω κουραστεί να πονάω. Τι θα μου προτείνατε? Ευχαριστώ!

  2. #2
    Εγγραφή
    12-09-2005
    Μηνύματα
    722
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    TP-LINK TD-W8961NB
    SNR / Attn
    7.7(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πρέπει να βρεις τι σε πειράζει και να το αποφεύγεις κατά το δυνατόν (τροφές, συνήθειες , συμπεριφορές). Κατά καιρούς πρέπει να ξανακάνεις εξετάσεις για να επιβεβαιώνεις την διάγνωση, μπορεί καν να μην έχεις ΣΕΕ, το ποιο πιθανό είναι μεγαλώνοντας να πας καλύτερα. Τα φάρμακα δεν είναι και τόσο τρομερά ακόμα και σε χρόνια χρήση αρκεί να μην έχεις παρενέργειες (υπνηλία κτλ), ποια σου έδωσαν;

  3. #3
    Εγγραφή
    09-11-2006
    Μηνύματα
    2.252
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    26(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για να μπορέσεις να αντιμετωπίσεις το πρόβλημα θα πρέπει πρώτα να το κατανοήσεις και για αρχή θα πρέπει να μάθεις/βρεις (όχι εσύ αλλά ο σύμβουλος ψυχικής υγείας) τι είναι αυτό που το προκάλεσε μιας και το ΣΕΕ είναι ψυχοσωματική ασθένεια.
    (βασικό) Έχεις διαγνωστεί μήπως με άτυπη κατάθλιψη ή ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή στο παρελθόν;
    Έχεις κρίσεις πανικού;
    Έχεις παρατηρήσει διαταραχές στη συμπεριφορά σου ή στην αντίληψη σου;
    Τι φαρμακευτική αγωγή ακολουθείς;
    (αν και υποψιάζομαι, τρικυκλικά, για αύξηση σεροτονίνης)

    Με μεγάλη επιφύλαξη, θα σου πω, πως ανάλογα τα αίτια που δημιουργούν το αποτέλεσμα που έχεις η φαρμακευτική αγωγή μπορεί να χρειάζεται μπορεί και όχι (το πιθανότερο). Ξαναλέω, έχει να κάνει καθαρά με τα αίτια.
    Θα σε βοηθήσει να δεις τουλάχιστον 2 ή 3 γιατρούς και ο ένας να είναι όπωδήποτε ψυχίατρος. Όχι για φαρμακευτική αγωγή αλλά για να ακολουθήσεις συμπεριφορική θεραπεία που είναι το πρώτο που πρέπει να ακολουθεί κάποιος όταν πάσχει από ΣΕΕ.

    Τα παραπάνω στα λέω σαν οδηγό και μόνο.
    Είναι σοβαρό αυτό που έχεις και θα σου πρότεινα να μην τα συζητάς σε forum αλλά μόνο με τον σύμβουλο ψυχικής υγείας που επισκέπτεσαι.

    Μην ξεχάσεις το σημαντικότερο.
    Πρέπει να βρεθεί το αίτιο που πυροδότησε αυτήν την ψυχοσωματική αντίδραση διότι ενδέχεται να λαμβάνεις λάθος φαρμακευτική αγωγή ή να μην χρειάζεται και καθόλου. Αυτός είναι και ο λόγος που σε ρώτησα αυτά που σε ρώτησα παραπάνω.
    Κουράγιο!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος FuS : 18-06-13 στις 17:33.

  4. #4
    χμμμμ ο πόνος μετά την κατανάλωση φαγητού είναι χαρακτηρστικό σημάδι του έλκους εντέρου ( σε αντίθεση με τον έλκος στομάχου που απαλύνεται ο πόνος με την κατανάλωση φαγητού ) , επίσης μετά το βακτήριο Helicobacter pylori οι άλλες αιτίες που προκαλούν έλκος εντέρου είναι κύριος τα αντιφλεγμονώδη φάρμακα και το άγχος... γαστροσκόπηση έκανες ?

  5. #5
    Εγγραφή
    18-06-2013
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Γενικά το άγχος μου-όταν αγχώνομαι π.χ. όταν έχω εξεταστική-δεν μου εκδηλώνεται ούτε ως ταχυπαλμίες, πονοκεφάλους και τέτοια, αλλά με αυτόν τον τρόπο(πόνο στο έντερο). Η γιαγιά μου έχει το ίδιο πρόβλημα με εμένα από όταν ήταν 40 χρονών. Ο γιατρός τότε της είχε πει ότι το έντερο της έπαθε ένα ισχυρό σοκ με κάποια κατάσταση που αντιμετώπισε η γιαγιά μου και από τότε θα έχει μονίμως ενόχληση. Κατά την διάρκεια του καλοκαιριού που δεν έχω υποχρεώσεις γενικά δεν έχω ενοχλήσεις, τον υπόλοιπο καιρό όμως θα με ενοχλεί. Δυστυχώς αυτά που με απασχολούν δε μπορώ να τα αντιμετωπίσω και γενικά αγχώνομαι ενδόμυχα και δυστυχώς μου έχουν σωματοποιηθεί στο έντερο. Ibutin και ultra levure μου είχαν δώσει και απ' τις 2 φορές που πήγα νοσοκομείο και στον γαστρεντερολόγο μετά. Εννοείται βέβαια πως χειροτερεύει ο πόνος με κάποιες τροφές απλά έστειλα εδώ για να πάρω μια γνώμη. Η μητέρα μου πηγαίνει σε ψυχίατρο, παίρνει αγωγή και η γιατρός της ήθελε να δει εμένα και τον πατέρα μου για να κατανοήσει πως της συμπεριφερόμαστε. Δεν μου είπε πάντως πως χρειάζομαι θεραπεία ή εγώ ή ο πατέρας μου εκτός της μητέρας μου. Γενικά αλλαγές στην συμπεριφορά μου ή στην αντίληψη μου όχι δεν έχω παρατηρήσει. Πάντως πιστεύω πως η πίεση που δέχομαι απ' την μητέρα μου γενικά, το άγχος να πάρω πτυχίο και να βρω μια δουλειά μου χειροτερεύουν την κατάσταση μου. Να προσθέσω πως πέρισυ πήγαινα χορό και έκανα πιλάτες για κάποιους μήνες και η ενόχληση έφυγε τελείως, προφανώς γιατί κινόμουν.

  6. #6
    Εγγραφή
    09-11-2006
    Μηνύματα
    2.252
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    26(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με τεράστια επιφύλαξη (και με βάση ό,τι γράφεις) δεν πρέπει να πάσχεις από ΣΕΕ. Το ΣΕΕ έχει διαφορετικά ψυχοπαθολογικά συμπτώματα. Και γι' αυτό σε ρώτησα, για να έχουμε περισσότερες πληροφορίες. Οπότε ξέχνα ότι σου είπα πριν.
    Αν έχεις δει μόνο έναν γαστρεντερολόγο, καλό είναι να δεις και έναν δεύτερο. Επίσης, καλό είναι να δεις και έναν νευρολόγο.

    Και κάτι άλλο.
    Πάσχει μήπως η μητέρα σου (ή εσύ) από νόσο parkinson ή από σύνδρομο ανήσυχων ποδιών ή κάτι συγγενές με αυτά;
    Γαστροσκόπηση έχεις κάνει;

    Να θυμάσαι πως όλα τα συμπτώματα που περιγράφεις επιβαρύνονται πολύ με το άγχος. Κάτι που θα σου πρότεινα να κάνεις (για να μειώσεις και το άγχος σου) είναι μια ενδοσκόπηση αρχικά, να "μιλήσεις" με τον εαυτό σου και να δεις τι <πραγματικά> θέλεις και τι <πραγματικές> ανάγκες έχεις. Ό,τι σκέφτεσαι πάντα να το γράφεις. Όχι μονο για να το εξωτερικεύεις αλλά και για να ξαναδείς όταν χρειαστεί.
    Από όσα έχουν ειπωθεί, πιθανόν, το πρόβλημα σου είναι κυρίως το άγχος. Εσύ τι πιστεύεις;
    (το προβλημα με το έντερο που αντιμετωπίζεις τώρα δεν είναι το πρόβλημα που ψάχνεις αλλά το αποτέλεσμα του προβλήματος)

    (από φαγητά πιστευώ πως είναι καλό να τρως πολλές φυτικές ίνες)

    Λες εδώ

    Να προσθέσω πως πέρισυ πήγαινα χορό και έκανα πιλάτες για κάποιους μήνες και η ενόχληση έφυγε τελείως, προφανώς γιατί κινόμουν.
    Πολύ πιθανό τότε, απλά, να είχες μειωμένο αίσθημα άγχους και γι' αυτό να μην είχες την ενόχληση. Αυτό μπορείς να το δεις και με έναν ψυχολόγο, μιας και το άγχος εκδηλώνεται ψυχοσωματικά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος FuS : 18-06-13 στις 22:15.

  7. #7
    Εγγραφή
    18-06-2013
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Όχι γαστροσκόπηση δεν έχω κάνει. Μου φαίνεται λίγο υπερβολικό να έχουμε νόσο Πάρκινσον, τουλάχιστον εγώ στα 24 μου. Η μητέρα μου και αυτή δεν έχει ούτε Πάρκινσον ούτε τίποτα άλλο απ' αυτά!

  8. #8
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eleni1989 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι γαστροσκόπηση δεν έχω κάνει. Μου φαίνεται λίγο υπερβολικό να έχουμε νόσο Πάρκινσον, τουλάχιστον εγώ στα 24 μου. Η μητέρα μου και αυτή δεν έχει ούτε Πάρκινσον ούτε τίποτα άλλο απ' αυτά!
    Μίλησε με τον γιατρό σου να σου κάνει γαστροσκόπηση... μου κάνει εντύπωση πως δεν σου έχει κάνει ακόμα για να απόκλιση το έλκος του δωδεκαδακτυλου που είναι πολύ συχνό φαινόμενο και όπου τα συμπτώματα του σχετίζονται σε μεγάλο βαθμό με αυτό που περιγραφης...

    Όπως μας έλεγε ένα καθηγητής στο πρώτο έτος : " Αν καποιανού τον πονάει το κεφάλι του υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να έχει όγκο στον εγκέφαλο...και μια πολύ μεγάλη πιθανότητα να έχει έναν απλό πονοκέφαλο τάσης ...αν αποκλείσετε ότι ο πονοκέφαλος είναι τάσης τότε ψάξτε για όγκο αλλα όχι πριν αποκλείσετε το πιω συχνό φαινόμενο που σχετίζεται με τα αίτια..."
    και το πιω συχνό σε αυτά που περιγραφης είναι το έλκος δωδεκαδακτυλου....

    (πάντα με κάθε επιφυλαξη δεν είμαι γαστρεντερολόγος)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DrFreak : 19-06-13 στις 02:03.

  9. #9
    Εγγραφή
    09-11-2006
    Μηνύματα
    2.252
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    26(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eleni1989 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι γαστροσκόπηση δεν έχω κάνει. Μου φαίνεται λίγο υπερβολικό να έχουμε νόσο Πάρκινσον, τουλάχιστον εγώ στα 24 μου. Η μητέρα μου και αυτή δεν έχει ούτε Πάρκινσον ούτε τίποτα άλλο απ' αυτά!
    Δυστυχώς έχω 2-3 άσχημες περιπτώσεις που γνωρίζω -και η μία στην οικογένεια μου- και γι' αυτό επιμένω για τη γαστροσκόπηση. Απλά στο αρχικό μύνημα σου μίλησες για ΣΕΕ και γι' αυτό σου απάντησα ανάλογα και αναφερόμουν σε φαρμακευτική αγωγή, τρικυκλικά φάρμακα, σεροτονίνες κλπ και γι' αυτό σου έκανα κάποιες ερωτήσεις μετά, διότι από αυτά που απαντούσες (και λίγο trial and error από μεριάς μου) δεν φαινόταν -με επιφύλαξη φυσικά- να έχεις ΣΕΕ (άσχετα του όποιου αισθήματος άγχους έχεις) και ήθελα να δω αν αυτό που έχεις οφείλεται σε παθολογικά αίτια.
    Στη θέση σου θα άκουγα τον DrFreak και θα έβλεπα πάλι γαστρεντερολόγο.

  10. #10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FuS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς έχω 2-3 άσχημες περιπτώσεις που γνωρίζω -και η μία στην οικογένεια μου- και γι' αυτό επιμένω για τη γαστροσκόπηση. Απλά στο αρχικό μύνημα σου μίλησες για ΣΕΕ και γι' αυτό σου απάντησα ανάλογα και αναφερόμουν σε φαρμακευτική αγωγή, τρικυκλικά φάρμακα, σεροτονίνες κλπ και γι' αυτό σου έκανα κάποιες ερωτήσεις μετά, διότι από αυτά που απαντούσες (και λίγο trial and error από μεριάς μου) δεν φαινόταν -με επιφύλαξη φυσικά- να έχεις ΣΕΕ (άσχετα του όποιου αισθήματος άγχους έχεις) και ήθελα να δω αν αυτό που έχεις οφείλεται σε παθολογικά αίτια.
    Στη θέση σου θα άκουγα τον DrFreak και θα έβλεπα πάλι γαστρεντερολόγο.
    Άμα είναι μια φορά δύσκολο να έχει αδενοκαρκίνωμα στην ηλικία της ( μην αγχώνεσαι κοπελιά δεν έχεις ) είναι εκατό φορές πιω δύσκολο να έχει πάρκισον όπου να την χτυπάει στο γαστρεντερικό.
    Διαγνωσεις μέσο forum δεν γίνονται πάντως να το ξέρεις αυτό γιατί χωρίς εξέταση και πλήρες ιστορικό.....
    Πήγαινε σε έναν γαστρεντερολόγο να κάνεις μια γαστροσκόπηση και βλέπεις !
    Ευκαιρία να φρεσκάρω και εγώ την γαστρεντερολογία μου αύριο και άμα βρω κάτι που να σχετίζεται θα κάνω post .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DrFreak : 19-06-13 στις 02:30.

  11. #11
    Εγγραφή
    09-11-2006
    Μηνύματα
    2.252
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    26(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DrFreak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άμα είναι μια φορά δύσκολο να έχει αδενοκαρκίνωμα στην ηλικία τις ( μην αγχώνεσαι κοπελιά δεν έχεις ) είναι εκατό φορές πιω δύσκολο να έχει πάρκισον όπου να την χτυπάει στο γαστρεντερικό.
    Βασικά είχα στο νου μου περισσότερο το σύνδρομο ανήσυχων ποδιών και πολύ λιγότερο parkinson. Προσπαθούσα να το συνδυάσω με ΣΕΕ δεδομένου ότι αρκετοί που πάσχουν από ΣΕΕ εμφανίζουν και συμπτώματα ψυχικής πίεσης ή κάποια μορφή κατάθλιψης (άτυπης, πολλές φορές) αλλά δεν μου έβγαιναν τα δεδομένα. Ήθελα να δω αν το άγχος που είπε πως έχει έχει νευρολογικά αίτια. Anyway, αυτά όπως είπες και εσύ δεν λύνονται διαδικτυακά, θα πρέπει να επισκεφτεί ένα γιατρό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος FuS : 19-06-13 στις 02:29.

  12. #12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FuS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσπαθούσαν να το συνδυάσω με ΣΕΕ δεδομένου ότι πολλοί που πάσχουν από ΣΕΕ εμφανίζουν και συμπτώματα ψυχικής πίεσης ή κάποια μορφή κατάθλιψης (άτυπης, πολλές φορές) αλλά δεν μου έβγαιναν τα δεδομένα.
    Πολύ σωστά τα λες το ΣΕΕ ξεκινάει πολλές φορές από το μυαλό όχι από το γαστρεντερικό...όλες τις απορίες ( θέλω να πιστεύω ) θα μας τις λύση μια γαστροσκόπηση.

    by the way που τα ξέρεις όλα αυτά φίλε ?

  13. #13
    Εγγραφή
    09-11-2006
    Μηνύματα
    2.252
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    26(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DrFreak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ σωστά τα λες το ΣΕΕ ξεκινάει πολλές φορές από το μυαλό όχι από το γαστρεντερικό...όλες τις απορίες ( θέλω να πιστεύω ) θα μας τις λύση μια γαστροσκόπηση.

    by the way που τα ξέρεις όλα αυτά φίλε ?
    Πολλες φορές το ΣΣΕ ξεκινά από ψυχοφυσιολογική ή ψυχολογική διαταραχή όπως και από διαταραχή κινητικότητας ή ακόμη και από διαταραχή αντίληψης. Υπάρχουν μελέτες που έχουν δείξει πως οι εντερικές βιοψίες από ασθενείς με ΣΣΕ είχαν υψηλότερα επίπεδα έκκρισης σεροτονίνης επίσης και ψάχνουν να βρουν τον συσχετισμό μιας και η σεροτονίνη παίζει σημαντικό ρόλο στη ρύθμιση της γαστρεντερικής κινητικότητας.

    Η κατάθλιψη (άτυπη κλπ) δημιουργείται κάποιες φορές ως αποτέλεσμα της ΣΕΕ για ψυχολογικούς και κοινωνικούς λόγους.
    Πάντως όσες έρευνες έχουν γίνει σε ασθενείς σχετικά με συσχετισμό άγχους, κατάθλιψης και άλλων ψυχολογικών διαταραχών με ΣΕΕ, είναι όλες σε κλινικό επίπεδο και έχει διαφορά όπως όταν αναφερόμαστε σε κάποιον που έχει απλά ΣΕΕ. Έχουν γίνει πολλές λάθος διαγνώσεις ΣΕΕ πάντως.
    Σε πολλές περιπτώσεις όπου τα αίτια ήταν καθαρά ψυχολογικά/ψυχωσικά -και μόνο- έχω δει προσωπικά βελτίωση με συμπεριφορική θεραπεία.

    (απλά ο κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστή οντότητα, με τα δικά του χαρακτηριστικά και κυρίως <το δικό του> ιστορικό ώστε να βγαίνουν ασφαλή συμπεράσματα εξ αποστάσεως και χωρίς τον ασθενή γι' αυτό και είπα και εγώ αρχικά στη κοπέλα ότι καλό είναι αυτά να μη συζητιώνται online αλλά με κάποιον ιατρό ή σύμβουλο ψυχικής υγείας)

    Είχα σπουδάσει ένα δεύτερο πτυχίο στη ψυχολογία (ήταν απωθημένο) με σκοπό να το προχωρήσω σε κλινική ψυχολογία αλλά στο τελευταίο έτος για προσωπικούς λόγους το σταμάτησα και δεν το συνέχισα ποτέ. Απλά διαβάζω συνεχώς, ενημερώνομαι, γράφω κλπ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος FuS : 19-06-13 στις 03:02.

  14. #14
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FuS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολλες φορές το ΣΣΕ ξεκινά από ψυχοφυσιολογική ή ψυχολογική διαταραχή όπως και από διαταραχή κινητικότητας ή ακόμη και από διαταραχή αντίληψης. Υπάρχουν μελέτες που έχουν δείξει πως οι εντερικές βιοψίες από ασθενείς με ΣΣΕ είχαν υψηλότερα επίπεδα έκκρισης σεροτονίνης επίσης και ψάχνουν να βρουν τον συσχετισμό μιας και η σεροτονίνη παίζει σημαντικό ρόλο στη ρύθμιση της γαστρεντερικής κινητικότητας.

    Η κατάθλιψη (άτυπη κλπ) δημιουργείται κάποιες φορές ως αποτέλεσμα της ΣΕΕ για ψυχολογικούς και κοινωνικούς λόγους.
    Πάντως όσες έρευνες έχουν γίνει σε ασθενείς σχετικά με συσχετισμό άγχους, κατάθλιψης και άλλων ψυχολογικών διαταραχών με ΣΕΕ, είναι όλες σε κλινικό επίπεδο και έχει διαφορά όπως όταν αναφερόμαστε σε κάποιον που έχει απλά ΣΕΕ.
    Έχουν γίνει πολλές λάθος διαγνώσεις ΣΕΕ πάντως.

    Είχα σπουδάσει ένα δεύτερο πτυχίο στη ψυχολογία (ήταν απωθημένο) με σκοπό να το προχωρήσω σε κλινική ψυχολογία αλλά στο τελευταίο έτος για προσωπικούς λόγους το σταμάτησα και δεν το συνέχισα ποτέ. Απλά διαβάζω συνεχώς, ενημερώνομαι, γράφω κλπ

  15. #15
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    2.630
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    SNR / Attn
    4.5(dB) / 25.5(dB)
    Aγαπητη φίλη,

    καταλαβαινω οτι ο ανθρωπος που υποφέρει αναζητα με οποιον τροπο του φαινεται προσφορος ανακουφιση στα βασανα του. Επιτρεψε μου να σου πω ομως οτι αυτος ειναι ισως ο χειρότερος.

    Λεω συχνα στους ασθενεις που με παιρνουν τηλεφωνο να ρωτησουν για κάποιο προβλημα τους οτι η "τηλεϊατρικη" δεν βοηθησε ποτε κανέναν. Ειναι αληθεια. Αν δεν ακουσεις καποιον να σου μιλαει για το προβλημα του δια ζώσης, αν δεν μαθεις λεπτομερως το ιστορικο του, αν δεν του κανεις ερωτήσεις και, κυριως, αν δεν τον εξετασεις λεπτομερως κατα συστήματα, και ακρη δεν θα βγάλεις, και αυξανεις σε υπερθετικο βαθμό τις πιθανοτητες λαθους, και αδικεις τον εαυτο σου ως γιατρο και τον ασθενη σου.

    Προσωπικα δεν θα σου πω τιποτε περισσοτερο απο το να επισκεφθεις ξανα τον γιατρό σου και να μεινεις με αυτον εφ'οσον του εχεις εμπιστοσυνη, η να αναζητησεις καποιον αλλο εφ'οσον δεν του έχεις.

    Δυο παρατηρησεις μονο:

    1) Το ΣΕΕ ειναι μια λειτουργικη διαταραχη συμβατη με αυτα που περγραφεις (αλλα οχι τυπικά: τυπικα, η κοιλια πονα διάχυτα), και κανεις δεν πεθανε απο αυτό. Η διαγνωση των λειτουργικων διαταραχων ομως κατ'αναγκην γινονται εξ'αποκλεισμου, οποτε προϋποθετει την διενεργεια μιας σειρας εξετασεων που θα αποκλεισουν οποιοδηποτε οργανικο αιτιο (θα αντισταθώ ομως στον πειρασμο και δεν θα κατονομασω ποιες). Αν λοιπον καποιος απλα αποφασισε να το βαφτισει ΣΕΕ, να δυσπιστεις.

    2) Στους προλαλησαντες:

    - Άλλο η ενόχληση σε οποιαδηποτε τροφή, αλλο η ενοχληση σε συγκεκριμένες τροφες. Αλλο η επιγαστραλγια, αλλο ο εντοπισμενος πονος στο ΔΕ λαγονιο βοθρο (απο ποτε ο δωδεκαδακτυλος ποναει εκεί αληθεια. Πριν συστήσεις διαδικτυακα σε εναν άνθρωπο να παει να υποβληθει σε μια επεμβατικη πραξη, τουλαχιστον get your facts straight. Παλι καλα που δεν συστησες σκωληκοειδεκτομή.

    - Ενδιαφερουσα ανάλυση οσον αφορα το ψυχολογικό/ψυχιατρικο υπόβαθρο του ΣΕΕ. Μπορω να πω οτι εγινα σοφότερος και ευχαριστώ. Δεν ξερω βεβαια σε τι ποσοστο λυνονται τα συμπτωματα ή γενικα βελτιωνεται η κλινικη εικονα του ΣΕΕ μεσω της ψυχοθεραπευτικης οδου, αν εχεις σχετικα στοιχεια αποτελεσματικοτητας (ειδικα αν υπαρχει Ελληνικη εμπειρια και απο ποιο κεντρο, γιατι οπως μαλλον καλυτερα απο μενα γνωριζεις, ο τομεας της ψυχικης υγειας στην χωρα μας εχει το καταμαυρο του χαλι) θα με ενδιεφερε να τα δω.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας