Σελ. 9 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 478910 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 121-135 από 142
  1. #121
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Μηνύματα
    3.212
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    περα απο τα νομικιστικα η ουσια ειναι οτι το πλαισιο εξαπατησε τον πελατη και μονο να ελεγε οτι θα φερει την αστυνομια θα ελυνε το προβλημα του.

    Ποιος σου ειπε οτι δεν υπαρχει μυνηση για ψυχικη βλαβη ? τσεκαρε το.
    Βεβαιως και υπαρχει αυτοφωρο απο τι στιγμη που δεν του δινουνε τα λεφτα του εντος 48 ωρων ειναι κλοπη και υπαρχει αυτοφωρο.

    Δεν χρειαζετε ομως να γινει μυνηση και αγωγη και μονο με τον εκφοβισμο οτι θα τους κανεις σου λενε μην μπλεκουμε γιατι θα τα δωσουμε σε δικαστικα εξοδα και δικηγορους.
    Σε αυτους που συμπεριφερονται απατεωνιστικα δεν πρεπει να χαριζεις.

  2. #122
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpetou Εμφάνιση μηνυμάτων
    περα απο τα νομικιστικα η ουσια ειναι οτι το πλαισιο εξαπατησε τον πελατη και μονο να ελεγε οτι θα φερει την αστυνομια θα ελυνε το προβλημα του.

    Ποιος σου ειπε οτι δεν υπαρχει μυνηση για ψυχικη βλαβη ? τσεκαρε το.
    Βεβαιως και υπαρχει αυτοφωρο απο τι στιγμη που δεν του δινουνε τα λεφτα του εντος 48 ωρων ειναι κλοπη και υπαρχει αυτοφωρο.

    Δεν χρειαζετε ομως να γινει μυνηση και αγωγη και μονο με τον εκφοβισμο οτι θα τους κανεις σου λενε μην μπλεκουμε γιατι θα τα δωσουμε σε δικαστικα εξοδα και δικηγορους.
    Σε αυτους που συμπεριφερονται απατεωνιστικα δεν πρεπει να χαριζεις.
    Μπορείς να μου πεις που έχεις διαβάσει το bold; Σε ποιον νόμο αναφέρεται;
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  3. #123
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Ας τα παρουμε ενα -ενα μιας πραγματικα αξιζει σχολιασμου αυτη η θολη εικονα που εχεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpetou Εμφάνιση μηνυμάτων
    περα απο τα νομικιστικα η ουσια ειναι οτι το πλαισιο εξαπατησε τον πελατη και μονο να ελεγε οτι θα φερει την αστυνομια θα ελυνε το προβλημα του.
    Το Πλαισιο και εγω λεω πως εξαπατησε τον πελατη του. Οχι ομως στο ιδιο σημειο που υποστηριζεις εσυ αλλα στο οτι τον προετρεψε και επεισε να κανει χρηση της εγγυησης και του service και δεν τον πληροφορησε πως δικαιουται αντικαταστασης. Αν ομως ο πελατης απειλουσε με αστυνομια και δεν την καλουσε τελικα, ενδεχομενως να την καλουσε το καταστημα και να τον κατηγορουσε για οχληση, εκβιασμο, απειλη κτλ. Βλεπεις οταν ξεκινας κατι θα πρεπει και να εισαι αποφασιμενος να το τελειωσεις αλλα και να ξερεις και να το χειριστεις. Διαφορετικα απλως γαβγιζεις και ο αλλος μπορει και να σε δαγκωσει. Ενστικτωδως,

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpetou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος σου ειπε οτι δεν υπαρχει μυνηση για ψυχικη βλαβη ? τσεκαρε το.
    Το προβλημα σου ειναι να τσακωθεις ή να λυσεις αυτο που σε απασχολει ; Εχεις κανα παραδειγμα μηνυσης για ψυχικη βλαβη και με αποζημιωση να δωσεις ; Που να αφορα 200 και 300 ευρα αξια πραγματος και χρησης μη επαγγελματικης μαλιστα ; Εχεις καταλαβει εως τωρα, εμαθες τελικα ποια η μηνυση και ποια η αγωγη ; Γιατι δεν τα κοιτας ;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpetou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βεβαιως και υπαρχει αυτοφωρο απο τι στιγμη που δεν του δινουνε τα λεφτα του εντος 48 ωρων ειναι κλοπη και υπαρχει αυτοφωρο.
    Και εγω ρωταω. Για καντο μας λιανα και ευκολονοητο για χαζους σαν κι εμενα αυτο που λες εδω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpetou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χρειαζετε ομως να γινει μυνηση και αγωγη και μονο με τον εκφοβισμο οτι θα τους κανεις σου λενε μην μπλεκουμε γιατι θα τα δωσουμε σε δικαστικα εξοδα και δικηγορους.
    Σε αυτους που συμπεριφερονται απατεωνιστικα δεν πρεπει να χαριζεις.
    Σε ρωτησα αλλα δεν το καταλαβες. Ξερεις τι παει να πει η κατηγορια για ψευδη ή κακη καταμηνυση ; Γνωριζεις πως και αν τιμωρειται ; Ξερεις οτι ενας "εκφοβισμενος" σε τυλιγει ανετα και μαλιστα με μαρτυρες σε μια κολλα χαρτι και απο κει που πας για μαλλι βρισκεσαι κουρεμενος ; Οταν μαλιστα ο αλλος δεν σηκωνει μαγκιες και ειναι σοβαρος, επαγγελματιας ή εστω αριστος απατεωνας ; Αυτο που λενε οι αλλοι που θα φοβηθουν να μπλεξουν δικαστικα παλι ποθεν προερχεται ; Σου λεει ο "αλλος" δηλαδη, "εγω δεν στο αλλαζω και κανε μου μηνυση". Ποιος νομιζεις οτι τρεχει και πληρωνει ; Ο αλλος ή εσυ ;

  4. #124
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι ομως στο ιδιο σημειο που υποστηριζεις εσυ αλλα στο οτι τον προετρεψε και επεισε να κανει χρηση της εγγυησης και του service και δεν τον πληροφορησε πως δικαιουται αντικαταστασης.
    Παίρνω ένα κινητό σήμερα και μου πέφτει στη θάλασσα. Το ψιλοκαθαρίζω εξωτερικά και το πάω στο Χ Πλαίσιο επειδή "δε δουλευει". Δικαιούμαι αντικατάστασης;
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  5. #125
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίρνω ένα κινητό σήμερα και μου πέφτει στη θάλασσα. Το ψιλοκαθαρίζω εξωτερικά και το πάω στο Χ Πλαίσιο επειδή "δε δουλευει". Δικαιούμαι αντικατάστασης;
    Οχι φυσικα οταν το προιον εχει εμφανη φθορα και ενδειξεις κακης χρησης. Κατι που φυσικα θα προκυψει μετα απο εναν στοιχειωδη ελεγχο απο τους τεχνικους ή το προσωπικο του καταστηματος. Αντιγραφοντας λοιπον απο το αρχικο μηνυμα αυτου του θεματος:
    Στις 21/5/2013 επισκεύθηκα το πλάισιο της Τσιμισκή στην Θεσσαλονίκη και αγόρασα ένα iphone 4 στην τιμή των 350€.
    Στην διάρκεια της ημέρας διαπίστωσα πολλά παράπονα με αυτούς που μιλούσα από το iphone οτι με ακούγανε με ηχώ (διπλή φωνή).
    Προβληματίστηκα και έκανα μερικές κλήσεις σε ανθρώπους δικούς μου, παρουσία τους. Το συμπέρασμα είχε βγει ήδη, πρόβλημα με
    το μικρόφωνο του τηλεφώνου.
    Στις 22/5/2013 το πρωί, επιστρέφω το τηλέφωνο στο πλαίσιο και τους εξηγώ το πρόβλημα όπως και το διαπιστώνουν οι ίδιοι οι τεχνικοί.
    βλεπουμε και εαν φυσικα τα πραγματα εγιναν ετσι ακριβως, οτι το προιον επιστρεφεται α) μεσα σε λιγοτερο απο 24 ωρες και υποθετω με ολη την αρχικη του συσκευασια κατι που δεν διευκρινιζεται ομως και β) οτι το προβλημα του πελατη επιβεβαιωνεται απο τεχνικους του καταστηματος. Τι αλλο τελικα αποτελει μια καραμπινατη θα ελεγα περιπτωση DOA ;

    Κι αν εριξε ο πελατης το προιον, το τηλεφωνο στην θαλασσα, και το επεστρεψε στο καταστημα και ζητησε δολια την αντικατασταση του ; Του κρατας τα στοιχεια κατα την αντικατασταση ή το αντικαθιστας οχι αμεσα σημερα αλλα σε 2-3 ημερες και αφου διαπιστωσεις τον δολο, τον καλεις και του λες ή το ξαναπληρωνεις ή σε στελνω στον εισαγγελεα. Αν δεν μασησει καθως το καταστημα επεσε σε μεγα αλητη, το περνας στις ζημιες και τον δινεις στην αστυνομια για να τον πιασει ο επομενος μιας και σιγουρα θα το ξανακανει.

    Υπαρχει βεβαια και η περιπτωση της βλαβης στο προιον ηδη απο το εργοστασιο, κατα την μεταφορα του στο καταστημα, ενος ατυχηματος στο ραφι ή κατα τον ελεγχο στο service. Κατι που ο πελατης δεν ελεγχει σε καμια περιπτωση. Δεν μπορει να ελεγξει δηλαδη. Για αυτο και ισχυει το DOA ειτε τυπικα ειτε ατυπα, πχ σε προιον που δεν ειναι τεχνολογιας. Τωρα θα μου πεις η Aplle εχει σαν πολιτικη το "κοψε τον λαιμο σου", οποτε τι να κανεις ; Μιλας απλως με το καταστημα και δεν δεχεσαι σε καμια περιπτωση το service και απαιτεις να σου βρουν αυτοι την λυση.

    Εκει που ομως εγω προβληματιζομαι ειναι το γιατι ο φιλος που ανοιξε το νημα δεχτηκε τον ελεγχο και μαλιστα περιμενε και 3 εβδομαδες, χρονος που σε καμια περιπτωση δεν μπορει να θεωρηθει "ευλογος" για ενα αντικειμενο που αγοραστηκε ολοκαινουργιο μολις χτες.

  6. #126
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι αν εριξε ο πελατης το προιον, το τηλεφωνο στην θαλασσα, και το επεστρεψε στο καταστημα και ζητησε δολια την αντικατασταση του ; Του κρατας τα στοιχεια κατα την αντικατασταση ή το αντικαθιστας οχι αμεσα σημερα αλλα σε 2-3 ημερες και αφου διαπιστωσεις τον δολο, τον καλεις και του λες ή το ξαναπληρωνεις ή σε στελνω στον εισαγγελεα. Αν δεν μασησει καθως το καταστημα επεσε σε μεγα αλητη, το περνας στις ζημιες και τον δινεις στην αστυνομια για να τον πιασει ο επομενος μιας και σιγουρα θα το ξανακανει.

    Υπαρχει βεβαια και η περιπτωση της βλαβης στο προιον ηδη απο το εργοστασιο, κατα την μεταφορα του στο καταστημα, ενος ατυχηματος στο ραφι ή κατα τον ελεγχο στο service. Κατι που ο πελατης δεν ελεγχει σε καμια περιπτωση. Δεν μπορει να ελεγξει δηλαδη. Για αυτο και ισχυει το DOA ειτε τυπικα ειτε ατυπα, πχ σε προιον που δεν ειναι τεχνολογιας.
    Η 2η παράγραφός σου εξηγεί γιατί αυτό που λες στην πρώτη δεν είναι εφαρμόσιμο. Ειδικά ο δόλος είναι εξαιρετικά δύσκολο έως αδύνατο να αποδειχθεί!

    Αυτό που συνήθως γίνεται είναι ότι οι τεχνικοί κάνουν έναν πρώτο έλεγχο και μετά είτε αντικαθιστούν επί τόπου τη συσκευή είτε τη στέλνουν πρώτα στο επίσημο service για έλεγχο εφόσον έχουν κάποια αμφιβολία για το αν μιλάμε για κατασκευαστικό ελάττωμα ή για κάτι που προέκυψε μετά την αγορά από κακή χρήση. Στη συγκεκριμένη περίπτωση ο τεχνικός επαλήθευσε το πρόβλημα με το ηχείο, όμως μήπως (λέω εγώ) υποψιάστηκε ότι η συσκευή είχε πάρει υγρασία και γι αυτό και δεν προχώρησε σε αντικατάσταση;

    Αν το Χ Πλαίσιο αντικαταστήσει το Ψ iPhone, όταν η συσκευή πάει στην Ζ Apple και αυτή διαπιστώσει ότι δεν εμπίπτει στην κατηγορία DOA τότε το Πλαίσιο (συνήθως) "φεσώνεται" τη συσκευή. Αν μεν μιλάμε για κάποιο μικροελάττωμα που διορθώνεται αυτή καταλήγει στο stockhouse, ειδάλλως είτε το Πλαίσιο παίρνει τη ζημία είτε αυτή "ισοφαρίζεται" μέσω εμπορικών συμφωνιών. Θυμίζω ότι μόλις πριν μερικά χρόνια μκεγάλος κατασκευαστής σκληρών δίσκων έπαψε να πουλάει σε αλυσίδα στην Ελλάδα ακριβώς επειδή αυτή του έστελνε υπερβολικά μεγάλο αριθμό άκυρων DOA απαιτώντας την αντικατάστασή τους.

    Όσο για το αν αυτός που θα το κάνει είναι "μέγας αλήτης" θα σου περιγράψω 3 περιπτώσεις που έγιναν μόλις τον περασμένο χρόνο:
    1. Σε δικαστήριο για άρνηση κάλυψης εγγύησης πελάτης έφερε 2 μάρτυρες που και καλά είχαν το ίδιο μοντέλο laptop του οποίου η οθόνη έσπασε με ακριβώς τον ίδιο τρόπο (με τον μηνυτή) χωρίς να κάνουν απολύτως τίποτε!
    2. Πελάτης "καθηγητής φυσικής" που υποστήριζε ότι μια οθόνη μπορεί να σπάσει από διαφορικές συστολοδιαστολές και περίμενε 45 λεπτά μια συσκευή που μπήκε στην κατάψυξη και αμέσως μετά τοποθετήθηκε πάνω σε ζεστή τοστιέρα για να του επιδειχθεί ότι δεν υπάρχει τέτοια πιθανότητα. Η απάντηση ήταν ότι οι διαφορικές συστολοδιαστολές δεν είναι οι ίδιες σε όλες τις συσκευές!
    3. Πελάτης που επί 15 λεπτά σκούπιζε με μωρομάντηλο οθόνη κινητού επειδή έτσι ακριβώς έσπασε την πρώτη φορά η LCD
    Περισσότερα είπαμε... στο βιβλίο που θα γράψω!

    Είναι γεγονός ότι πολλά καταστήματα και πολλές εταιρείες εκμεταλεύονται το ότι ο πελάτης συχνά αγνοεί τα δικαιώματά του, αλλά εξίσου γεγονός είναι ότι και πολλοί πελάτες πιστεύουν ότι λέγοντας ότι @@ρια τους κατέβει, ότι φωνάζοντας και απειλώντας για... ψυχικές βλάβες, αστυνομίες, αυτόφορα και... διαφορικές συστολοδιαστολές θα κοροϊδεψουν τον συνομιλητή τους και θα περάσει το δικό τους.
    Το βέβαιο είναι ότι ΚΑΝΕΝΑΣ, ούτε το κατάστημα, ούτε ο κατασκευαστής και ούτε προφανώς ο πελάτης έχουν κανέναν λόγο να περάσουν τέτοιες διαδικασίες για μια αυταπόδεικτα DOA ή ελαττωματική εντός εγγύησης συσκευή εκτός εξαιρέσεων (π.χ. να είναι παραεισαγωγή του καταστήματος ή κινεζιά ολκής, να έχει κλείσει ο κατασκευαστής και να μην μπορεί το κατάστημα να αποζημιωθεί κ.τ.λ.)

    ΥΓ. Για άλλη μια φορά να τονίσω ότι δεν αναφέρομαι στον OP και όλες οι αναφορές σε καταστήματα, μοντέλα, εταιρείες κτλ. είναι προς χάριν παραδείγματος.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  7. #127
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Μηνύματα
    3.212
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    καλα οτι να ναι διαβαζω αν πεις δηλαδη στον υπαλληλο η μου το αλλαζεις η σου κανω μυνηση και σου φερνω την αστυνομια μπορει να σου κανει αυτος για εκβιασμο αυτο απλα δεν υπαρχει.
    Δεν υφιστατε εκβιασμος οταν ασκεις τα νομιμα δικαιωματα σου.

    Σε περιπτωση που το εχει χαλασει ο πελατης δεν μπορει να παρει αντικατασταση ομως εδω ειτενε DOA και κανανε κομπινα και τον ξεγελασανε γιατι δεν υπαρχουνε καν αποδεικτικα στοιχεια
    απο το πλαισιο οτι φταιει ο πελατης.

    Επειδη πηγανε να μου κανουνε το ιδιο με media player μολις 4 ωρες απο την αγορα να με στειλουνε δηλαδη στην αντιπροσωπια χωρις να εχουνε διαθεση να αλλαξουνε σαν DOA
    ξερω πως ξεμπερδεψα το πραγμα απο τους κουτοπονηρουληδες. Τους ειπα τις συνεπειες το να μη μου το αλλαξουνε ηρθε ο επευθυνος και το αλλαξανε.

    Απο τη στιγμη που εχεις μαγαζι εχεις και το ρισκο να φας φεσι ετσι παει το πραγμα και μαθαινεις να προσεχεις με τους προμηθευτες σου.
    Αλλιως αμα ειναι να τα κανουνε τσεπατα ολα χωρις κανενα ρισκο να πανε αλλου που εχει αλλη νομοθεσια.

    Δηλαδη πως το ειδαμε να βγει ο πελατης χαμενος ενω εχει δικιο για να μην φαει φεσι το καταστημα ας σοβαρευτουμε λιγο.

  8. #128
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    @yiapap

    Εχω και εγω σκοπο να γραψω καποια στιγμη ενα -ογκοδεστατο μαλιστα -βιβλιο με ολα τα απιθανα περιστατικα αλλα και τελικα την περιγραφη της ανθρωπινης βλακειας και κουτοπονηριας. Υπαρχουν ομως και περιπτωσεις οπου θεωρησα απο την πρωτη στιγμη που δεχτηκα μια επιστροφη, λογω του απιθανου της συγκεκριμενης βλαβης, οτι υπηρχε δολος απο την πλευρα του πελατη ενω τελικα και ο πελατης αλλα και το καταστημα ηταν ταυτοχρονα θυματα κατασκευαστικης ατελειας η οποια μαλιστα διαπιστωνοταν μονον στην χρηση και οταν τελικα αρχισε να επιστρεφει ως ελλατωματικη ολοκληρη η παρτιδα πισω στο καταστημα. Μαλιστα ακομα και ο προμηθευτης κι αντιπροσωπος δεν δεχοταν κουβεντα και εγινε μεγαλη φασαρια εως οτου ενημερωθηκε μετα απο μερικες ημερες απο το εργοστασιο, για το σφαλμα.

    Σαφεστατα φυσικα, στατιστικα ειναι κατα πολυ πιθανοτερη η περιπτωση της δολιας συμπεριφορας ενος πελατη ο οποιος και ειναι κακοτροπος ή εκανε μια βλακεια που προσπαθει να διορθωσει απο την περιπτωση πραγματικου σφαλματος, αλλα και τιποτα δεν μπορει να αποκλειστει. Και αφου προσθεσω για μια ακομα φορα πως περα απο νομους και κανονισμους, το εμποριο παντα διεπονταν απο την αρχη της καλης πιστης, κατι που οντως πολλοι "μαγκες" και "ενημερωμενοι" δεν κατανοουν, τελικα το ρεζουμε ειναι η παρακατω φραση σου η οποια και ενισχυει την απορια μου γιατι ο φιλος με το προβλημα δεχτηκε την ενεργοποιηση του service και ανεμενε μαλιστα και 3 εβδομαδες για μια ολοκαινουργια συσκευη

    Το βέβαιο είναι ότι ΚΑΝΕΝΑΣ, ούτε το κατάστημα, ούτε ο κατασκευαστής και ούτε προφανώς ο πελάτης έχουν κανέναν λόγο να περάσουν τέτοιες διαδικασίες για μια αυταπόδεικτα DOA ή ελαττωματική εντός εγγύησης συσκευή εκτός εξαιρέσεων (π.χ. να είναι παραεισαγωγή του καταστήματος ή κινεζιά ολκής, να έχει κλείσει ο κατασκευαστής και να μην μπορεί το κατάστημα να αποζημιωθεί κ.τ.λ.)
    @mpetou

    Ακομα δεν ξερεις τι εστι μηνυση και τι αγωγη. Ριχνεις και στο καζανι το αυτοφωρο και οδευεις με φουλ τις μηχανες τουλαχιστον για τον αυτο-εξευτελισμο σου για να μην αναφερω χειροτερες συνεπειες. Συνεχιζεις μαλιστα κανοντας και υποδειξεις για το πως θα πρεπει να λειτουργουν τα καταστηματα γενικα αλλα και ειδικα οταν καταπλεει σε αυτα ο ταχα ενημερωμενος καταναλωτης mpetou με την προθσεη να τους τιμησει με την παρουσια του και να δικαιολογησει την επενδυση τους.

    Ειλικρινα φιλικα, θα σου προτεινα να το παρεις λιγο αλλιως και να προσεχεις περισσοτερο εαν και στην πραγματικοτητα ακολουθεις αυτη την πρακτικη. Δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες, δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι ιδιοι και δεν υπαρχει το ιδιο αποτελεσμα παντα.

  9. #129
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    το σιγουρο ειναι οτι ο φιλος δε μπηκε για να μας απαντησει τι εγινε αν εγινε..παντως μεσω καποιου κοινου γνωστου εμαθα πως η ιστορια ειναι αληθινη..
    VAMOS ARIS

  10. #130
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Μηνύματα
    3.212
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ξερω πολυ καλα τι σημαινουνε ακολουθω αυτη την τακτικη με τους απατεωνες και ποτε δεν εχασα.
    Αντιθετως χασανε πολοι που τους κοροιδευουνε τα μαγαζια που ακουνε τις ψευτιες των μαγαζατορων.

    Επισης ακολουθω εδω και καιρο μια αλλη τακτικη στην γραφειοκρατια του δημοσιου τους λεω οτι αν δεν γινει η δουλεια θα φανε αναφορα στην υπηρεσια αλλαζουνε χρωμα
    και σκιζονται να σε εξυπηρετησουνε.
    Πχ παω στη δεη και τους λεω θελω ολες τις αποδειξεις των 10 τελευταιων ετων και μου λεει ο βαριεστημενος υπαλληλος οτι δεν γινετε.
    Μετα του ζηταω τον προισταμενο και μου λεει ενταξει θα σου δωσω τις αποδειξεις αλλα πρωτα κανε αιτηση κτλπ (για να το κωλυσιεργήσει να βαρεθω και να φυγω )
    Η απαντηση μου ειναι θελω το ονομα σας παρακαλω για να σας κανω αναφορα και μολις το ακουσε εκανε μερικα κλικ στον υπολογιστη και μου τυπωσε τις αποδειξεις χωρις πολλα πολλα.
    Ετσι πρεπει να απαντας σε κουτοπονηρες τακτικες υπαλληλων με τσαμπουκα για να πηγαινουνε τα αιματα στη θεση τους.

    Παρομιο σεναριο στο ταχυδρομειο μετα που μου ειχανε χασει 2-3 φακελα οταν μου ειπε η υπαλληλος οτι ξερεις δεν το βρισκω και οτι το εχεις παρει η δεν ξερω που ειναι
    και ελα αλλη μερα της λεω το ονομα σας κυρια μου για να σας κανω αναφορα στην υπηρεσια.
    Μολις το ακουσε ψαχνει 2 λεπτα ακομα και το βρισκει.
    (Επρεπε να κανω δηλαδη 2πλα δρομολογια να χασω την ωρα μου γιατι η υπαλληλος βαριοτανε και σου λεει ας το βρει αλλη σε αλλη βαρδια)

    Καποτε πρεπει να καταλαβουνε καποιοι οτι πελατης εχει παντα δικιο(εφ οσον δεν ειναι απατεωνας) οτι πρεπει να σκιστουνε να τον εξυπηρετησουνε και εαν δεν μπορουνε να το κανουνε να ξεκουμπιστουνε να ερθουνε αλλοι στη θεση τους που μπορουνε.

  11. #131
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Σπανιο, πολυ σπανιο μηνυμα.

    Απλα

  12. #132
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.036
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Εγώ έχω άλλη τακτική, όσον αφορά το κόψιμο αποδείξεων.

    Όταν ο μαγαζάτορας δεν κόβει στο ταμείο, πχ ψιλικατζίδικο, απλά κάθομαι μπροστά του μετά την πληρωμή, και χαμογελάω. Ο τρελός του χωριού και έτσι. Σε κάποια φάση κομπλάρουν όλοι με το βλέμμα μου και με ρωτάνε τι θέλω. Απαντάω, "δεν θέλω τίποτα, την απόδειξη περιμένω", πάντα με μεγάλο χαμόγελο.

    Επίσης, σε ταβέρνα που έφερε μόνο το χαρτί της παραγγελίας, χωρίς απόδειξη, έχω βγάλει χρήματα 25% λιγότερα από ό,τι μου ζητούσαν. Και όταν σκάει μύτη ο σερβιτόρος να πληρωθεί, και με ρωτάει τι έγινε, κλασσικό τεράστιο χαμόγελο και "εσύ δεν πληρώνεις ΦΠΑ, άρα και εγώ δεν σου τον πληρώνω".

    It works every time.

  13. #133
    Εγγραφή
    16-06-2008
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsavman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έχω άλλη τακτική, όσον αφορά το κόψιμο αποδείξεων.

    Όταν ο μαγαζάτορας δεν κόβει στο ταμείο, πχ ψιλικατζίδικο, απλά κάθομαι μπροστά του μετά την πληρωμή, και χαμογελάω. Ο τρελός του χωριού και έτσι. Σε κάποια φάση κομπλάρουν όλοι με το βλέμμα μου και με ρωτάνε τι θέλω. Απαντάω, "δεν θέλω τίποτα, την απόδειξη περιμένω", πάντα με μεγάλο χαμόγελο.

    Επίσης, σε ταβέρνα που έφερε μόνο το χαρτί της παραγγελίας, χωρίς απόδειξη, έχω βγάλει χρήματα 25% λιγότερα από ό,τι μου ζητούσαν. Και όταν σκάει μύτη ο σερβιτόρος να πληρωθεί, και με ρωτάει τι έγινε, κλασσικό τεράστιο χαμόγελο και "εσύ δεν πληρώνεις ΦΠΑ, άρα και εγώ δεν σου τον πληρώνω".

    It works every time.
    Πριν την μείωση του ΦΠΑ σε 13% σε μια ταβέρνα στην Χαλκίδα μας έφεραν την παραγγελιά τυπωμένη από computer, το πόσο ήταν 163 ευρώ, όλο χαμόγελο ο σερβιτόρος μας λέει 135 ευρώ παιδιά!!!!

    Δεν κατάλαβα τι σχέση έχει με το θέμα μας αλλά αφού ανταλλάσσουμε εμπειρίες ..... ας το γράψω και γω.

  14. #134
    Εγγραφή
    30-11-2012
    Μηνύματα
    1.060
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsavman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έχω άλλη τακτική, όσον αφορά το κόψιμο αποδείξεων.

    Όταν ο μαγαζάτορας δεν κόβει στο ταμείο, πχ ψιλικατζίδικο, απλά κάθομαι μπροστά του μετά την πληρωμή, και χαμογελάω. Ο τρελός του χωριού και έτσι. Σε κάποια φάση κομπλάρουν όλοι με το βλέμμα μου και με ρωτάνε τι θέλω. Απαντάω, "δεν θέλω τίποτα, την απόδειξη περιμένω", πάντα με μεγάλο χαμόγελο.

    Επίσης, σε ταβέρνα που έφερε μόνο το χαρτί της παραγγελίας, χωρίς απόδειξη, έχω βγάλει χρήματα 25% λιγότερα από ό,τι μου ζητούσαν. Και όταν σκάει μύτη ο σερβιτόρος να πληρωθεί, και με ρωτάει τι έγινε, κλασσικό τεράστιο χαμόγελο και "εσύ δεν πληρώνεις ΦΠΑ, άρα και εγώ δεν σου τον πληρώνω".

    It works every time.
    Πολύ καλο

  15. #135
    Εγγραφή
    05-09-2013
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsavman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έχω άλλη τακτική, όσον αφορά το κόψιμο αποδείξεων.

    Όταν ο μαγαζάτορας δεν κόβει στο ταμείο, πχ ψιλικατζίδικο, απλά κάθομαι μπροστά του μετά την πληρωμή, και χαμογελάω. Ο τρελός του χωριού και έτσι. Σε κάποια φάση κομπλάρουν όλοι με το βλέμμα μου και με ρωτάνε τι θέλω. Απαντάω, "δεν θέλω τίποτα, την απόδειξη περιμένω", πάντα με μεγάλο χαμόγελο.

    Επίσης, σε ταβέρνα που έφερε μόνο το χαρτί της παραγγελίας, χωρίς απόδειξη, έχω βγάλει χρήματα 25% λιγότερα από ό,τι μου ζητούσαν. Και όταν σκάει μύτη ο σερβιτόρος να πληρωθεί, και με ρωτάει τι έγινε, κλασσικό τεράστιο χαμόγελο και "εσύ δεν πληρώνεις ΦΠΑ, άρα και εγώ δεν σου τον πληρώνω".

    It works every time.
    Επικ κινηση respect και ολα τα σχετικα!κανονικα ολοι ετσι επρεπε να κανουμε ....γιαυτο φτασαμε εδω που φτασαμε....

Σελ. 9 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 478910 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 238
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-16, 15:21
  2. Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-13, 22:22
  3. Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-13, 23:30
  4. ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΓΙΑ WIND KINHTH
    Από stathistaxi στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-12, 15:34
  5. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-12, 12:48

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας