Σελ. 1 από 10 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 142
  1. #1
    Εγγραφή
    18-06-2013
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Καλησπέρα σας,

    Στις 21/5/2013 επισκεύθηκα το πλάισιο της Τσιμισκή στην Θεσσαλονίκη και αγόρασα ένα iphone 4 στην τιμή των 350€.
    Στην διάρκεια της ημέρας διαπίστωσα πολλά παράπονα με αυτούς που μιλούσα από το iphone οτι με ακούγανε με ηχώ (διπλή φωνή).
    Προβληματίστηκα και έκανα μερικές κλήσεις σε ανθρώπους δικούς μου, παρουσία τους. Το συμπέρασμα είχε βγει ήδη, πρόβλημα με
    το μικρόφωνο του τηλεφώνου.
    Στις 22/5/2013 το πρωί, επιστρέφω το τηλέφωνο στο πλαίσιο και τους εξηγώ το πρόβλημα όπως και το διαπιστώνουν οι ίδιοι οι τεχνικοί.
    Το παραλαμβάνουν και το στέλνουν στο service της Apple στην arvato. Μετά από 3 εβδομάδες έρχεται η απάντηση της arvato οτι το τηλέφωνο
    έχει ανοιχτεί και ότι λείπει ο αισθητήρας υγρασίας. Το κόστος αυτού 293€!!!!!! (άσχετη διάγνωση αλλά ας μείνουμε στην ουσία).

    Με λίγα λόγια, με χρεώνουν οτι μόλις αγόρασα το τηλέφωνο, το άνοιξα με κατσαβίδι και του αφαίρεσα τον αισθητήρα υγρασίας, και γιαυτό δεν δούλευε το
    μικρόφωνο σωστά. Στην αρχή πίστεψα πως το έχουν σύστημα και όποιος κάτσει, αλλά η τελική τους απαντήση είναι να ξαναπληρώσω το τηλέφωνο.

    Στην Τελική, Το πλαίσιο έβγαλε Χ κέρδος από την πώληση του iphone σε μένα, η Apple έβγαλε Υ κέρδος από την πώληση του iphone στο πλαίσιο, η arvato λογικά
    θα χρέωσε με Ζ κόστος την Apple για την "διάγνωση" της βλάβης και ΕΓΩ ΕΜΕΙΝΑ ΜΕ ΕΝΑ ΑΔΕΙΟ ΚΟΥΤΙ IPHONE TO ΟΠΟΙΟ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΑ 350€.

    Σύντομα θα κινηθώ για τις νόμιμες διαδικασίες να βρω το δίκιο μου.





    Με εκτίμηση

    Τσιούδας Κωνσταντίνος

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όπως είπα και στο pm, για αρχή προχωρήσε σε καταγγελία στην Γραμματεία καταναλωτή.

    Το Πλαίσιο σαν μεταπωλητής έχει την μικρότερη/καθόλου ευθύνη και απλά αναλαμβάνει την προώθηση του στο Service, εφόσον ήταν σφραγισμένο αποκλειστικά υπεύθυνος είναι ο αντιπρόσωπος και το Service.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  3. #3
    Εγγραφή
    18-06-2013
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Το έχω πράξει ήδη.

  4. #4
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν υπάρχει εξέλιξη μας ενημερώνεις.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  5. #5
    Εγγραφή
    16-06-2008
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Path Level
    Interleaved
    Το τηλ ήταν σε κλειστή συσκευασία;

  6. #6
    Εγγραφή
    18-06-2013
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως είπα και στο pm, για αρχή προχωρήσε σε καταγγελία στην Γραμματεία καταναλωτή.

    Το Πλαίσιο σαν μεταπωλητής έχει την μικρότερη/καθόλου ευθύνη και απλά αναλαμβάνει την προώθηση του στο Service, εφόσον ήταν σφραγισμένο αποκλειστικά υπεύθυνος είναι ο αντιπρόσωπος και το Service.
    Να το θέσω λίγο διαφορετικά για να δεις οτι όλοι έχουν ίσες ευθύνες;

    Έχω ένα κατάστημα και πουλάω χρώματα και έρχεσαι εσύ να βάψεις το σπίτι σου. Τα χρώματα είναι τελικά ελλατωματικά και η εταιρεία που συνεργάζομαι δεν αναγνωρίζει το πρόβλημα για Χ λόγους. Εγώ σαν καλός επαγγελματίας, σου επιστρέφω τα χρήματα σου ή σου δίνω νέα προιόντα χωρίς πρόβλημα, και στο τέλος ψάχνω να βρω άκρη με τον συνεργάτη μου, που αδίκησε εμένα και σένα. Εσύ σε μένα έδωσες τα χρήματα. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΥΨΩ, ΠΑΣΗ ΘΥΣΙΑ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eqvus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τηλ ήταν σε κλειστή συσκευασία;
    Ναι, σφραγισμένο

    - - - Updated - - -

    Ναι, σφραγισμένο

    - - - Updated - - -

    Φυσικά θα σας ενημερώσω

  7. #7
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αφού είναι σφραγισμένο ακολουθεί την τυπική διαδικασία, το στέλνει στο service, η Apple δεν έχει DOA (αν δεν κάνω πολύ σοβαρό λάθος)ώστε να στο αλλάξει το μαγαζί με καινούριο στο πρωτο 7ήμερο.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  8. #8
    Εγγραφή
    18-06-2013
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Η arvato ισχυρίζεται οτι το τηλέφωνο ανοίχτηκε από μένα, εκεί είναι η αλητεία τους

  9. #9
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από athon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η arvato ισχυρίζεται οτι το τηλέφωνο ανοίχτηκε από μένα, εκεί είναι η αλητεία τους
    Εκεί κυνήγησε τους λοιπόν.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  10. #10
    Εγγραφή
    16-06-2008
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Path Level
    Interleaved
    Το πρόβλημα είναι ότι ο άνθρωπος θα είναι για αρκετό διάστημα χωρίς τηλ, έχοντας πληρώσει αρκετά χρήματα.
    Καρτέλα πελάτη δεν έχεις στο Πλαίσιο;
    Σε μια αντίστοιχη δικιά μου περίπτωση, μετά από αρκετές πιέσεις, μου έκαναν αντικατάσταση στο προιόν.
    Δοκίμασε και άλλο υποκατάστημα της αλυσίδας και ζήτα να μιλήσεις με τον διευθυντή.

  11. #11
    Εγγραφή
    18-06-2013
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Με τον διευθυντή μιλάω από την αρχή. Πήρα και τηλ στα κεντρικά και μου είπαν οτι η τελική απάντηση είναι αυτή. Ρώτησα τον διευθυντή πως αισθάνεται μετά από αυτό το γεγονός και μου απάντησε οτι έχω δίκιο και οτι αισθάνεται άσχημα. Η ουσία είναι ποιος πληρώνει το μαρμαρο. Τί να το κάνω που έχω δίκιο; το δίκιο δεν τρώγεται...

  12. #12
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.718
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από athon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η arvato ισχυρίζεται οτι το τηλέφωνο ανοίχτηκε από μένα, εκεί είναι η αλητεία τους
    Δηλαδή, μόλις το πήρες, πήγες και τ'άνοιξες? Καλός είσαι και του λόγου σου. Κοίταξε τις αποδείξεις, γράφουν και ώρα παραλαβής, παράδοσης.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκεί κυνήγησε τους λοιπόν.
    Και εκεί και αλλού. Εκει υποθέτω είναι το δυνατό τους σημείο, θα τόχουν κάνει και σ' άλλους.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από athon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τον διευθυντή μιλάω από την αρχή. Πήρα και τηλ στα κεντρικά και μου είπαν οτι η τελική απάντηση είναι αυτή. Ρώτησα τον διευθυντή πως αισθάνεται μετά από αυτό το γεγονός και μου απάντησε οτι έχω δίκιο και οτι αισθάνεται άσχημα. Η ουσία είναι ποιος πληρώνει το μαρμαρο. Τί να το κάνω που έχω δίκιο; το δίκιο δεν τρώγεται...
    Τα παλιά χρόνια, το Πλαίσιο σε κάλυπτε και τσακωνόντουσαν αυτοί με το προμηθευτή. Τα τελευταία χρόνια αυτό και μερικά άλλα έχουν αλλάξει (όπως και ότι δεν πουλάει dell, lenovo), οπότε μόνο τα ψιλά από το πλαίσιο. Για τα χοντρά, από αλλού και το ψάχνουμε.

  13. #13
    Εγγραφή
    16-06-2008
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Path Level
    Interleaved
    Οποτε .... καλή δύναμη.Εύχομαι να δικαιωθείς.

  14. #14
    Εγγραφή
    18-06-2013
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    dimitri_ns Δηλαδή, μόλις το πήρες, πήγες και τ'άνοιξες? Καλός είσαι και του λόγου σου. Κοίταξε τις αποδείξεις, γράφουν και ώρα παραλαβής, παράδοσης.

    Εγώ τί να κοιτάξω στις ώρες; την επομένη τους πήγα πίσω την συσκευή χωρίς να χάσω χρόνο......

  15. #15
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.718
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από athon Εμφάνιση μηνυμάτων
    dimitri_ns Δηλαδή, μόλις το πήρες, πήγες και τ'άνοιξες? Καλός είσαι και του λόγου σου. Κοίταξε τις αποδείξεις, γράφουν και ώρα παραλαβής, παράδοσης.

    Εγώ τί να κοιτάξω στις ώρες; την επομένη τους πήγα πίσω την συσκευή χωρίς να χάσω χρόνο......
    Αν το πήρες βράδυ και το γύρισες πρωί-πρωί, ισχυροποιεί ακόμα περισσότερο την θέση σου και αποδυναμώνει την δική τους

Σελ. 1 από 10 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 238
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-16, 15:21
  2. Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-13, 22:22
  3. Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-13, 23:30
  4. ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΓΙΑ WIND KINHTH
    Από stathistaxi στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-12, 15:34
  5. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-12, 12:48

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας