Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-45 από 45
  1. #31
    Εγγραφή
    28-09-2005
    Μηνύματα
    1.155
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    Router
    fritz!box
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασες το acpi=off apm=on που λέγαμε παραπάνω?
    Κολλάει στο Waiting for root file system... και στο debian.

  2. #32
    Το avatar του μέλους sdn
    sdn Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από george_apan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κολλάει στο Waiting for root file system... και στο debian.
    Εγώ πάντως θα επαναλάβω για μια φορά ακόμα και τελευταία να ρωτήσεις στο forum. Όλα τα άλλα από ότι φαίνεται είναι χάσιμο χρόνου. Επίσης περίπου στις 10-12 αν πας στο irc θα βρεις τους περισσοτέρους που μπορούν να βοηθήσουν

  3. #33
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από george_apan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μόνο που δεν πήγε καλά νωρίτερα είναι πως στα apt-get upgrade και dist-upgrade δεν μου αναβαθμίζει τον kernel. Μου λέει kept back και μένει στην έκδοση 2.6.17...

    Με apt-get install linux-image-2.6-686 παίρνω:
    "The following packages have unmet dependencies:
    linux-image-2.6.686: Depends: linux-image-2.6.18-3.686 but it is not installable"

    και με apt-get install linux-image-2.6.18-3-686 μου βγάζει:
    "Package linux-image-2.6.18-3-686 is not available, but is referred to by another package.
    This may mean that the package is missing, has been obsoleted, or is only available from another source.
    E: Package linux-image-2.6.18-3-686 has no installation candidate"

    Παρεπιπτόντως το debian live CD που φαίνεται να δουλεύει σωστά τρέχει kernel 2.6.18...
    Σιγουρέψου ότι έχεις εφαρμόσει σωστά τα βήματα 12-14.

    Επίσης μπορείς αντί για το NTUA που όντως πότε-πότε πιάνουν το σουραύλι, να βάλεις κάποιον από τους primary mirrors από εδώ:

    http://www.debian.org/mirror/list
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  4. #34
    Εγγραφή
    28-09-2005
    Μηνύματα
    1.155
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    Router
    fritz!box
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σιγουρέψου ότι έχεις εφαρμόσει σωστά τα βήματα 12-14.

    Επίσης μπορείς αντί για το NTUA που όντως πότε-πότε πιάνουν το σουραύλι, να βάλεις κάποιον από τους primary mirrors από εδώ:

    http://www.debian.org/mirror/list
    Σωστά τα έχω κάνει τα βήματα. Και δοκίμασα και τους primary Γαλλικούς και τα ίδια. Δεν ξέρω αν έχει σημασία αλλά το αρχείο /etc/apt/apt.conf δεν υπήρχε από πριν όπως λέει στον οδηγό σου αλλά το έφτιαξα εγώ.

  5. #35
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από george_apan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν έχει σημασία αλλά το αρχείο /etc/apt/apt.conf δεν υπήρχε από πριν όπως λέει στον οδηγό σου αλλά το έφτιαξα εγώ.
    Δεν παίζει ρόλο αυτό.

    Ούτως ή άλλως, το αρχείο αυτό εξαρχής δεν υπάρχει.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  6. #36
    Εγγραφή
    28-09-2005
    Μηνύματα
    1.155
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    Router
    fritz!box
    Και το PCLinuxOS 2007 Testing 1 κολλάει αρκετή ώρα στο boot στο "Starting Avahi daemon: Timeout reached while waiting for return value. Could not receive retrurn value from daemon process". Μετά συνεχίζει και κολλάει που αλλού; Στο "Starting HAL daemon" φυσικά.

    @sdn
    Ο μόνος λόγος που δεν κολλάει το zenwalk στο ίδιο σημείο είναι γιατί δεν φορτώνει καθόλου τον hal. Θα ρωτήσω και στα forums εκεί, δεν χάνω τίποτα, αλλά εμένα τουλάχιστον ποτέ δεν με βοήθησαν πραγματικά. Πάντα φτάναμε στο σημείο να μου λένε "συγγνώμη αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο".

    Ιδέα: Αν ξανακάνω την εγκατάσταση από daily build του debian testing net-inst θα μου βάλει από την αρχή πιο καινούριο kernel ή με τον 2.6.17 θα είμαι πάλι;

  7. #37
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από george_apan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ιδέα: Αν ξανακάνω την εγκατάσταση από daily build του debian testing net-inst θα μου βάλει από την αρχή πιο καινούριο kernel ή με τον 2.6.17 θα είμαι πάλι;
    Υποθέτω θα σου βάλει νεότερο, κάποιον 2.6.18.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  8. #38
    Εγγραφή
    28-09-2005
    Μηνύματα
    1.155
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    Router
    fritz!box
    Επειδή είδα ότι λέει αυτό:
    "You cannot install sid using the netinst CD daily image, only etch. Use netboot installation method or business card CD image."

    κατέβασα το business card daily και ξεκινάω την εγκατάσταση πάλι από εκεί.

    ...Μετά από ώρα...

    Τελικά έκανα ξανά την εγκατάσταση από το bussiness card daily CD, ο kernel είναι ο 2.6.18, αλλά με το που πάω να βάλω τον hal κολλάει πάλι στο "Starting Hardware abstraction layer: hald" όπως και πριν. Δεν μπορώ να καταλάβω. Γιατί το live CD του etch να δουλεύει και όχι το εγκατεστημένο; Οι εκδόσεις του πυρήνα και του hal είναι οι ίδιες...

    ...Μετά από περισσότερη ώρα...

    Κάτι πάει να γίνει.

    Δοκίμασα στο debian με 2.6.18 να ξεκινήσω με acpi=off και μου κολλούσε με συνεχόμενα μυνήματα του τύπου "ata1.00: failed to IDENTIFY (I/O error, err_mask=0x4)". Κάτι πρέπει να πάει στραβά με την αναγνώριση του σκληρού δίσκου ή του controller του νομίζω. Ο δίσκος είναι sata αλλά αυτό δεν θα έπρεπε να είναι πρόβλημα.

    Στη συνέχεια δοκιμάζω να ξεκινήσω με acpi=off noapic nolapic και μπουτάρει κανονικά χωρίς να κολλάει όταν φορτώνει τον hal! Σίγουρα βελτίωση.

    edit: Με τα ίδια options μπαίνει κανονικά χωρίς να κολλάει ο hal και στο ubuntu edgy! Και φορτώνουν σωστά και οι USB συσκευές! Θρίαμβος! Να μπορούσα να έχω και ένδειξη μπαταρίας τώρα...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος george_apan : 02-02-07 στις 12:36. Αιτία: Αφού τα κολλήσατε να το κάνουμε σωστά τουλάχιστον

  9. #39
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Πάντως εχθές έτσι για δοκιμή είπα να βάλω το sabayon στο δικό μου φορήτο, centrino 2 duo, και μπήκε με την μιά (βγάζει και μπαταρία )

    Δοκίμασε να μπείς στο bios και δες αν έχει πουθενά ρυθμίση ώστε ο Hdd controler να δουλέυει σε compatible mode

  10. #40
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    1.626
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Για μπες στο packages.debian.org και κάνε ένα search για όλες (any) τις distributions και keyword: efi..

    Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις να εγκαταστήσεις το Debian με bootstrapping, όπως κάνει αυτός για το MacMini. Θα βρεις διάφορα άρθρα με αναλυτικές οδηγίες για το debootstrap.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ckoul : 02-02-07 στις 00:32.

  11. #41
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Γιατί προτείνετε διάφορες διανομές όταν για προβλήματα hardware οφείλεται ο Kernel και όχι η διανομή;
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  12. #42
    Το avatar του μέλους holyghost
    holyghost Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ludist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί προτείνετε διάφορες διανομές όταν για προβλήματα hardware οφείλεται ο Kernel και όχι η διανομή;
    Συμφωνώ, αλλά πολλές φορές τα patches διαφέρουν...

  13. #43
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Αφού το LiveCD δούλεψε: Αν έβαζες τον kernel και τα modules του στο Installation;
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  14. #44
    Εγγραφή
    28-09-2005
    Μηνύματα
    1.155
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    Router
    fritz!box
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως εχθές έτσι για δοκιμή είπα να βάλω το sabayon στο δικό μου φορήτο, centrino 2 duo, και μπήκε με την μιά (βγάζει και μπαταρία )

    Δοκίμασε να μπείς στο bios και δες αν έχει πουθενά ρυθμίση ώστε ο Hdd controler να δουλέυει σε compatible mode
    Έχει δύο επιλογές, Legacy και AHCI. Με καμία δεν δουλεύει σωστά δυστυχώς.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ckoul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για μπες στο packages.debian.org και κάνε ένα search για όλες (any) τις distributions και keyword: efi..

    Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις να εγκαταστήσεις το Debian με bootstrapping, όπως κάνει αυτός για το MacMini. Θα βρεις διάφορα άρθρα με αναλυτικές οδηγίες για το debootstrap.
    Μόνο το efibootmgr βρήκα να είναι σχετικό. Θα το δοκιμάσω και βλέπω ότι το χρησιμοποιεί και ο τύπος με το mac mini στο link που δίνεις.

    edit: Το κατέβασα αλλά θέλει το efivars kernel module, το οποίο δεν μπορεί να μπει με modprobe γιατί δεν υπάρχει...

    Αλλά δεν έχω ιδέα τι είναι το bootstrapping. Τί μπορεί να καταφέρω μ'αυτό;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ludist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού το LiveCD δούλεψε: Αν έβαζες τον kernel και τα modules του στο Installation;
    Όπως ακριβώς δουλεύει το livecd δουλεύει πια και η εγκατάσταση του debian (αλλά και το ubuntu) με τη χρήση των acpi=off noapic nolapic. Τώρα πια τα προβλήματα είναι ότι όταν κλείνει θέλει κλείσιμο από το κουμπί και ότι δεν υπάρχει ένδειξη μπαταρίας. Φυσικά και τα δύο οφείλονται στο acpi=off...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος george_apan : 02-02-07 στις 13:00.

  15. #45
    Εγγραφή
    28-09-2005
    Μηνύματα
    1.155
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    Router
    fritz!box
    Θυμήθηκα να γράψω πως όλα τα προβλήματα λύθηκαν και δουλεύουν πια όλα σωστά 100% με μια απλή... αλλαγή motherboard και αναβάθμιση του bios από το service. Αν αντιμετωπίσει κάποιος κάτι παρόμοιο, ήταν πρόβλημα hardware που εμφανιζόταν μόνο στο linux...

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. laptop built to order multirama
    Από the_Mask στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-08, 20:16
  2. Μόνος μου, εγω κι ο πόνος μου
    Από Embraced στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-06, 17:11
  3. Linux σε παλιό laptop
    Από Slammer στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-05, 20:30
  4. Laptop Multirama
    Από Sofos στο φόρουμ Broadband Software
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-03, 17:35

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας