Εμφάνιση 1-3 από 3

Θέμα: JSP vs JSF

  1. #1
    Εγγραφή
    21-06-2013
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα!

    Η ερώτηση μου είναι η εξής

    Υπάρχει μια εφαρμογή υλοποιημένη σε java (η οποία μεταχειρίζεται οντολογίες) και θέλω να φτιάξω το interface της εφαρμογής έτσι ώστε ένας χρήστης από το pc του να συνδέεται στην εφαρμογή.

    Αρχικά νόμιζα πως θα παίξω με jsp αλλά κάπου διάβασα πως είναι αρκετά παλιά τεχνολογία κ πως πρέπει να κινηθώ με jsf.

    Έχει κανείς καμιά πρόταση πως να κινηθώ?

    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Μηνύματα
    3.212
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    εγω θα σου ελεγα το αντιθετο
    τα jsf ειναι νεα και να μην τα χρησιμοποιησεις

  3. #3
    Εγγραφή
    17-09-2007
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    865
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Καλησπέρα,

    Εξαρτάται από τις ανάγκες της εφαρμογής σου. Το JSP είναι μια πολύ βασική τεχνολογία. Αυτό που κάνει είναι δυναμικό HTML. Τελεία. Είναι το ανάλογο των σελίδων PHP σε Java.

    Το JSF είναι λίγο application framework, και πολύ component framework για το front end σου. Δηλαδή δίνει τη δυνατότητα να ορίσεις "components" στα views της εφαρμογής σου, τα οποία μπορεί να είναι: ένα text box (μαζί με τα validations του), ένα παράθυρο διαλόγου, ένας πίνακας κοκ. Αυτό σημαίνει ότι στο αρχείο περιγραφής των views μπορείς να βάλεις κάτι του στύλ:

    Κώδικας:
    <r:dialogBox ... />
    ...και να βγεί ένα παράθυρο διαλόγου. Επίσης δίνει binding view-μοντέλου: αν ορίσεις ότι ένα text box παίρνει τιμή από το όνομα του πελάτη, όταν rend-άρεται η σελίδα, το όνομα πελάτη θα πάρει τιμή από το text box όταν κάνεις post τη φόρμα. Το JSF προωθείται από την Oracle (πλέον) ως το στάνταρ framework για front ends σε εφαρμογές Java Enterprize Edition.

    Το κακό με το JSF (έχοντας δουλέψει χρόνια με αυτό) είναι ότι είναι λίγο παλιομοδίτικο, ακόμα και η (σχετικά νέα) έκδοση 2. Α, επίσης είναι βαρύ στον server, ειδικά αν δεν προσέξεις τις ρυθμίσεις του.

    Πλέον προτιμώ να έχω REST services και το front-end client-side (δηλαδή Javascript). Αν μπορεί να μου βγεί stateless ο server, ακόμα καλύτερα. Για REST services η Java έχει πολύ καλή υποστήριξη με το JAX-RS (ενσωματωμένο σε όλους τους σύγχρονους application servers) αλλά και με την αντίστοιχη, πολύ καλή υλοποίηση από το Spring. Για client-side frameworks υπάρχουν επίσης πολλά, δές πχ RequireJS+Knockout+άλλα ή το AngularJS. Αν δεν έχεις άνεση σε Javascript, υπάρχει και το GWT για client-side ανάπτυξη σε Java και compilation σε Javascript.

    Πάντα όμως δές πρώτα τις ανάγκες σου!

    Καλή επιτυχία

Παρόμοια Θέματα

  1. C10 vs C9 Kingston Vs Corsair
    Από Νέφτης Α. στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-13, 00:01
  2. HP PAVILION VS ACER GATEWAY VS SAMSUNG VS TOSHIBA
    Από exogiinos στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-13, 23:39
  3. sevlets και jsp
    Από Pekovits στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-12, 20:10

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας