Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 34
  1. #16
    Εγγραφή
    26-06-2007
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΙΝΘΟΣ
    Υπέγραψα αίτηση για μεταφορά απο ΟΤΕ σε forthnet στις 16/10/2012 και η υπηρεσία ξεκίνησε 31/10/2012.
    Λόγω πολύ κακής ποιότητας των κλήσεων, αδιαφορίας να ελέγξουν το πρόβλημα μετά από 2-3 ενημερώσεις, συχνών αποσυνδέσεων στο ιντερνετ και φυσικά καλύτερης τιμής, θέλω να μεταφερθώ σε HOL. Πότε θα πρέπει να κάνω την αίτηση στην HOL ώστε να μην πληρώσω ρήτρα και να μην προλάβει να μου χρεωθεί ο 13ος λογαριασμός?

    Ισχύει ότι η forthnet σε χρεώνει με ρήτρα οποτεδήποτε και αν φύγεις, ακόμα και μετά τη λήξη του συμβολαίου?

  2. #17
    Εγγραφή
    29-09-2007
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία- Αττική
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.097
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    5124/680
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    9(dB) / 40,6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στη θέση σου θα εκανα αιτηση στο τελος οκτώβρη για να ειμαι σίγουρος. Δεν μπορεί να σε χρεώσει τιποτα μετά το 12μηνο

  3. #18
    Εγγραφή
    22-04-2013
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Δεν ισχύει κάτι τέτοιο, στο site τους, στον τιμοκατάλογο, μπορείς να βρεις ακριβώς την χρέωση για διακοπή, ανάλογα με το πόσους μήνες έχεις την υπηρεσία, δεν υπάρχουν κρυφές ή παράτυπες χρεώσεις, όπως κάνουν κάποιες εταιρίες. Το κόστος για να φύγεις εξαρτάται βάση νόμου από την διάρκεια που έχεις την υπηρεσία. Δεν είναι στάνταρ ανεξάρτητα αν θέλει μία μέρα το συμβόλαιο σου για να λήξει ή αν θέλει 11 μήνες.
    Πάντως τσέκαρε μήπως οι αποσυνδέσεις σου οφείλονται στο χαμηλό sn margin. Πες τους να στο ανεβάσουν, υπάρχει περίπτωση να είναι τόσο απλό. Η Hol το έχει στο 11 το οποίο είναι πάρα πολύ και σε βάρος της μέγιστης ταχύτητας που μπορείς να πιάσεις.

  4. #19
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Ποιες εταιρίες έχουν κρυφές ή παράτυπες χρεώσεις;

  5. #20
    Το avatar του μέλους vforvendetta85
    vforvendetta85 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xatzikiriakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ισχύει κάτι τέτοιο, στο site τους, στον τιμοκατάλογο, μπορείς να βρεις ακριβώς την χρέωση για διακοπή, ανάλογα με το πόσους μήνες έχεις την υπηρεσία, δεν υπάρχουν κρυφές ή παράτυπες χρεώσεις, όπως κάνουν κάποιες εταιρίες. Το κόστος για να φύγεις εξαρτάται βάση νόμου από την διάρκεια που έχεις την υπηρεσία. Δεν είναι στάνταρ ανεξάρτητα αν θέλει μία μέρα το συμβόλαιο σου για να λήξει ή αν θέλει 11 μήνες.
    Πάντως τσέκαρε μήπως οι αποσυνδέσεις σου οφείλονται στο χαμηλό sn margin. Πες τους να στο ανεβάσουν, υπάρχει περίπτωση να είναι τόσο απλό. Η Hol το έχει στο 11 το οποίο είναι πάρα πολύ και σε βάρος της μέγιστης ταχύτητας που μπορείς να πιάσεις.
    Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω κι εγώ για το ποιες εταιρίες έχουν κρυφές ή παράτυπες χρεώσεις.Επίσης να ενημερώσω πως πριν 4 μέρες ενεργοποιήθηκα στη hol.Το margin φυσικά στα 11 db αλλά τους πήρα τηλ. και παρά τις αρχικές αντιρρήσεις τους και την καραμέλα περί "πιθανών αποσυνδέσεων και ασταθούς γραμμής" μου το κατέβασαν στα 9.

  6. #21
    Εγγραφή
    22-04-2013
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Η on για παράδειγμα που χρεώνει τέλος αποσύνδεσης 20 ευρώ, ακόμα και αν έχει λήξει το συμβόλαιο και είσαι σε αορίστου. Το ξέρω ότι το γράφει το συμβόλαιο, απλά κανείς δεν το ήξερε όταν το υπέγραφε.

  7. #22
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xatzikiriakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η on για παράδειγμα που χρεώνει τέλος αποσύνδεσης 20 ευρώ, ακόμα και αν έχει λήξει το συμβόλαιο και είσαι σε αορίστου. Το ξέρω ότι το γράφει το συμβόλαιο, απλά κανείς δεν το ήξερε όταν το υπέγραφε.
    Με τον ίδιο τρόπο μπορείς να πεις το ίδιο και για όλους τους παρόχους, οταν υπογράφεις κάτι πρέπει να ξέρεις και τι υπογράφεις.

    Οπότε όχι δεν είναι κρυφές χρεώσεις η παράτυπες με τον ίδιο τρόπο που δεν είναι τα πέναλτι (αλήθεια το βγάλανε πέναλτι γιατί έχει και μπάλα στην tv; )

  8. #23
    Εγγραφή
    26-06-2007
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΙΝΘΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xatzikiriakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ισχύει κάτι τέτοιο, στο site τους, στον τιμοκατάλογο, μπορείς να βρεις ακριβώς την χρέωση για διακοπή, ανάλογα με το πόσους μήνες έχεις την υπηρεσία, δεν υπάρχουν κρυφές ή παράτυπες χρεώσεις, όπως κάνουν κάποιες εταιρίες. Το κόστος για να φύγεις εξαρτάται βάση νόμου από την διάρκεια που έχεις την υπηρεσία. Δεν είναι στάνταρ ανεξάρτητα αν θέλει μία μέρα το συμβόλαιο σου για να λήξει ή αν θέλει 11 μήνες.
    Πάντως τσέκαρε μήπως οι αποσυνδέσεις σου οφείλονται στο χαμηλό sn margin. Πες τους να στο ανεβάσουν, υπάρχει περίπτωση να είναι τόσο απλό. Η Hol το έχει στο 11 το οποίο είναι πάρα πολύ και σε βάρος της μέγιστης ταχύτητας που μπορείς να πιάσεις.
    Μα η ίδια η Forthnet μου είπε ότι και 2 μέρες πριν τη λήξη να το κόψω, πληρώνω 70κάτι € πέναλντι. Με αφορμή αυτό, ρώτησα και έναν γνωστό μου που δουλεύει στο τηλεφωνικό κέντρο της εταιρίας και μου το επιβεβαίωσε και αυτός και μάλιστα μου συμπλήρωσε ότι και 2 μέρες μετά να το κόψεις, συνηθίζουν να σου την χρεώνουν τη ρήτρα, επειδή δήθεν δεν τους ενημέρωσες έγκαιρα, και μετά τρέχα βγάλε άκρη... Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό και εμένα παράλογο μου φαίνεται, αλλά η αλήθεια είναι ότι και εδώ στο φόρουμ διάβασα για αρκετές περιπτώσεις που τους χρέωσε τα 70 και μετά την λήξη και επικαλέστηκε λογιστικό λάθος και ναι μεν επιστράφηκαν μετά από μερικούς μήνες αλλά φυσικά μετά από πολύ ταλαιπωρία. Συν το ότι λέει σου χρεώνουν τη ρήτρα την ημέρα που θα δουν στο σύστημα τους ότι δηλώθηκε μεταφορά σε άλλη εταιρία και όχι από την ημέρα που σταματάνε να σου παρέχουν την υπηρεσία.
    Και το ερώτημα μου είναι, δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να ενημερώσω την Forthnet ότι θέλω να μου παρέχει τις υπηρεσίες της μέχρι την τελευταία μέρα του συμβολαίου, ώστε να μην πληρώσω ούτε ρήτρα, ούτε λογαριασμό του επόμενου μήνα και ταυτόχρονα να έχει ξεκινήσει την διαδικασία και η HOL ώστε να με συνδέσει την ημέρα που λήγει η δέσμευση με την forthnet.

  9. #24
    Εγγραφή
    29-03-2008
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.134
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    7974/ 1020
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    SNR / Attn
    9.0(dB) / 38(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λογικά αυτό δεν γίνεται από την άποψη ότι για να γίνει η αποδέσμευση της γραμμής θα καταργήσει η forthnet το πακέτο λιανικής που έχει να σε χρεώνει κάθε μήνα. Αν αυτό γίνει πριν τη μέρα που τελειώνει η δέσμευση σου θα σου χρεώσει πρόστιμο. Κάτι τέτοιο φανταζόμαι ότι παίζει και γι'αυτό εγώ θεωρώ ότι είναι καλύτερο να φύγεις μία μέρα μετά τη λήξη να είσαι σίγουρος. Και αν σου χρεώσει τα 70 προφανώς δεν τα πληρώνεις και κλασικά παίρνεις τηλέφωνο να το δει το λογιστήριο και καταγγελία στην ΕΕΤΤ, αφού σε χρεώνουν πέναλτυ ενώ είσαι εκτός δέσμευσης.
    CPU: AMD Phenom ΙΙ X4 955, CPU Fan: CoolerMaster Hyper T4, MoBo: ASUS M3A78-T, RAM: 2x2GB Kingston Hyper-X + 2x2GB 800MHz, GPU: Gigabyte GTX 750 TI 2GB Windforce, Case: CoolerMaster HAF 922, PSU: SEASONIC G-550 GOLD 550W

  10. #25
    Εγγραφή
    09-11-2006
    Μηνύματα
    2.252
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    26(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xatzikiriakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    .........Το κόστος για να φύγεις εξαρτάται βάση νόμου από την διάρκεια που έχεις την υπηρεσία. Δεν είναι στάνταρ ανεξάρτητα αν θέλει μία μέρα το συμβόλαιο σου για να λήξει ή αν θέλει 11 μήνες.
    Xωρίς παρεξήγηση αλλά ίσως έχεις μπερδευτεί.
    Δεν υπάρχει πουθενά τέτοιος νόμος ούτε υφίσταται κάτι τέτοιο.

  11. #26
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σωστά, νόμος δεν υπάρχει, απλά κάθε εταιρεία έχει τους δικούς της κανόνες και προϋποθέσεις που αναφέρονται στα συμβόλαια.
    Δεν γνωρίζω τι ίσχυε παλαιότερα στη Forthnet αλλά σύμφωνα με τον τιμοκατάλογο (από 2ο/2013) έχει ποινή 72,90€ για λήξη πριν το 12μηνο, ανεξάρτητα πόσους μήνες είσαι συνδρομητής.

    Στη HOL που γνωρίζω από το συμβόλαιό μου η ποινή ήταν σε ποσοστό % επί της αξίας της προσφοράς, μειωμένο κατά 16%-17% κάθε μήνα μετά το 6μηνο και μηδενίζεται στο 12μηνο.
    Τώρα και αυτή στον νέο τιμοκατάλογο (από 6ο/2013) έχει ποινή 72,30€ για λήξη πριν το 12μηνο, ανεξάρτητα πόσους μήνες είσαι συνδρομητής.

    Κάτι αντίστοιχο φαντάζομαι θα ισχύει και στους άλλους παρόχους με τις πολιτικές τους. Νόμος όμως δεν υφίσταται.

  12. #27
    Εγγραφή
    09-11-2006
    Μηνύματα
    2.252
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    26(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Συμφωνώ σε όλα όσα γράφεις jkoukos.
    (μόνο στο ότι υπάρχει νόμος διαφώνησα, πιο πολύ για να μην μπερδευτεί κάποιος τρίτος που διαβάζει)

  13. #28
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Απαντώ στα γραφόμενα των @xatzikiriakos και @tegeatis, ως συνέχεια αυτών που έγραψες.

  14. #29
    Εγγραφή
    22-04-2013
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Για το αν υπάρχει νόμος, δεν επιμένω γιατί δεν το ξέρω σίγουρα. Από τα συμβόλαια κινητών είχα αυτή την αίσθηση, γιατί ενώ οι εταιρίες σου λέγαν ότι πρέπει να πληρώσεις πρόστιμο αν φύγεις πριν το 12μηνο στην ουσία δεν ίσχυε και μπορούσες να φύγεις στα 3/4 αν δεν κάνω λάθος. Αυτό μου είχαν πει, αλλά δεν αποκλείεται να κάναν λάθος, επομένως αφού το ξέρετε εσείς δεν έχω λόγω να μην το πιστέψω.
    Για το κλιμακωτό πρόστιμο, αυτό που βλέπω στο site της forthnet και στο οποίο αναφέρομαι είναι ο τιμοκατάλογος:
    http://www.forthnetgroup.gr/media/3p...-list-2013.pdf
    στην 5η σελίδα του οποίου γράφει αυτό που λέω. Αν υπάρχει κάτι που χάνω πείτε το, αλλά εκεί γράφει ξεκάθαρα διαφορετικά ποσά ανάλογα τους μήνες που είσαι στην υπηρεσία.

  15. #30
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αυτό είναι το Nova 3 Play που φυσικά έχει διαφορετική τιμολογιακή πολιτική.
    Ο τιμοκατάλογος για οποιοδήποτε πακέτο Forthnet 2 Play μνημονεύει αυτά που λέμε.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Από Forthnet σε Cyta?
    Από trelosfilosofos στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-13, 18:50
  2. Μετάβαση από forthnet σε...;
    Από denz στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-12, 23:49
  3. απο forthnet σε hol
    Από Akostakis78 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-12, 23:25
  4. Αλλαγή παρόχου από ΟΤΕ σε HOL
    Από tarantules9 στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-12, 14:29

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας