Σελ. 71 από 130 ΠρώτηΠρώτη ... 5161666970717273768191 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.051-1.065 από 1938

Θέμα: Windows 8.1

  1. #1051
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Ρε παιδιά τι γίνεται αν έχω τα κλειδιά για τα 8 και έχω αναβαθμίσει σε 8.1; Δεν μου τα παίρνει για να κατεβάσω τα 8.1 και είναι σωστά....
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  2. #1052
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Κατέβασε από εδώ το iso που χρειάζεσαι. Στήσε καθαρή εγκατάσταση χρησιμοποιώντας το generic key που θα βρεις στο ίδιο λινκ, για την έκδοση της οποίας τη νόμιμη άδεια έχεις.

    Μόλις τελειώσει η εγκατάσταση ανοίγεις ενα elevated command prompt και δίνεις "slmgr /upk" για να απενεργοποιήσεις το generic key.

    Δώσε κατόπιν "slui 3" και θα σου ανοίξει παράθυρο για να βάλεις το αυθεντικό κλειδί σου που έχεις από τα 8.

  3. #1053
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Είναι ηλίθιοι τελικά αυτοί στην ΜΣ... πρέπει να κατεβάσω από τορρεντ το νόμιμο αντίτυπο μου....

    ΟΚ, αν βάλω λοιπόν το κωδικό που έχω αγοράσει για τα 8 δεν θα μου κάνει πρόβλημα όμως; Αφού δεν με αφήνει να το κατεβάσω από την "μαμα", λογικά δεν θα με αφήσει να ενεργοποιήσω, κατάλαβα κάτι λάθος;
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  4. #1054
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Θα ενεργοποιηθεί κανονικά αν χρησιμοποιήσεις για την εγκατάσταση το σωστό iso, ανάλογα με την έκδοση/άδεια των windows που έχεις.
    Δοκιμασμένο από εμένα με απόλυτη επιτυχία σε δεκάδες μηχανήματα πιά.

  5. #1055
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Θενκς, θα δοκιμάσω και θα αναφέρω τα σχετικά
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  6. #1056
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.684
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Skakinen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόκειται να πάρω laptop με Windows 8.1 και επειδή δεν έχω δουλέψει ποτέ με τα 8, θα ήθελα κάποιες διευκρινίσεις.
    Θα υπάρχει ένας Admin account και κάποιοι απλοί user accounts (για τα γυναικόπαιδα). Οι απλοί Users δεν θέλω να μπορούν να εγκαθιστούν τίποτα.

    1. Εγκατάσταση προγραμμάτων μπορεί να γίνεται μόνο μέσα από τον Admin account;
    2. Αν εγκατασταθεί ένα πρόγραμμα μέσα από τον Admin account, θα είναι διαθέσιμο στους άλλους accounts;
    3. Γίνεται να οριστεί σε ποιούς user accounts θα είναι διαθέσιμα τα εγκαθιστούμενα προγράμματα;
    4. Ο Admin μπορεί να σβήσει ανά πάσα στιγμή τους απλούς user accounts ακόμη κι αν προστατεύονται με κωδικό;

    Ευχαριστώ
    Ναι γίνονται όλα σε όλα τα NT συστήματα και κατά επέκταση και στα Windows 8.1
    Οι επιπλέον επιλογές θα βρεθούν στο Local Policy Editor, στα Administrative Tools όπου απλά ορίζεις από το αν μπορούν να αλλάξουν Wallpaper ως και τα πιο σοβαρά.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι ηλίθιοι τελικά αυτοί στην ΜΣ... πρέπει να κατεβάσω από τορρεντ το νόμιμο αντίτυπο μου....

    ΟΚ, αν βάλω λοιπόν το κωδικό που έχω αγοράσει για τα 8 δεν θα μου κάνει πρόβλημα όμως; Αφού δεν με αφήνει να το κατεβάσω από την "μαμα", λογικά δεν θα με αφήσει να ενεργοποιήσω, κατάλαβα κάτι λάθος;
    Δεν έχεις νόμιμο retail αντίτυπο αφού κατά πάσα πιθανότητα η άδειά σου είναι OEM και όχι Retail.
    Η ενεργοποίηση δεν αλλάζει και είναι hardcoded από την πλακέτα της μητρικής μέσω επιβεβαίωσης με τους Activation servers πριν καν γίνει shipped για σένα από τον ΟΕΜ. Γίνεται αυτόματα αρκεί να συνδεθείς στο internet.
    Κατεβάζοντας όμως μια retail έκδοση, θα αναγκαστείς να κάνεις αυτήν την αλλαγή του κλειδιού μετέπειτα. Δεν είναι ηλίθιοι στην Microsoft. Οι OEMs δεν είναι διαφανείς στο τι σου δίνουν, και κυρίως στο ότι δεν σου δίνουν μέσο εγκατάστασης.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  7. #1057
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Έχω ένα πρόγραμμα που θέλει MS SQL SERVER για backend. Κατέβασα την evaluation version του 2014 και την εγκατέστησα. Στη διάρκεια της εγκατάστασης δήλωσα όπως και παλιότερα στα 7 σαν χρήστη admin τον τρέχον και μοναδικό χρήστη του υπολογιστή. Ας τον πούμε "tiffany". Παλιά δήλωνα σαν MSSQL username το "tiffany" και password αυτό που είχα. Και με 2 κλικ όλα ήταν έτοιμα.

    Τώρα όμως στα 8,1 έχω δηλωμένο online profile και έχω φτιάξει ένα alias για backwards συμβαατότητα. Έλα μου όμως που δε δουλεύει. Ούτε ο κωδικός του standard χρήστη sa, ούτε σαν username αυτό που έχω δηλώσει ούτε τίποτα.

    Έχετε κάποια λύση; Έκανα κάποιες αναζητήσεις αλλά δεν έβγαλα άκρη.

  8. #1058
    Εγγραφή
    26-03-2009
    Περιοχή
    Αττικη
    Μηνύματα
    4.138
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/1100
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 6.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καποια στηγμη ειχε αναφερθει το θεμα που δεν ξεκιναγε το wifi μετα απο sleep. Στην δικη μου περιπτωση λυθηκε με καρφωτη ip.



  9. #1059
    Εγγραφή
    20-04-2004
    Περιοχή
    Αθήνα , Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑΣ
    Router
    US Robotics 9107A
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!

  10. #1060
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω ένα πρόγραμμα που θέλει MS SQL SERVER για backend. Κατέβασα την evaluation version του 2014 και την εγκατέστησα. Στη διάρκεια της εγκατάστασης δήλωσα όπως και παλιότερα στα 7 σαν χρήστη admin τον τρέχον και μοναδικό χρήστη του υπολογιστή. Ας τον πούμε "tiffany". Παλιά δήλωνα σαν MSSQL username το "tiffany" και password αυτό που είχα. Και με 2 κλικ όλα ήταν έτοιμα.

    Τώρα όμως στα 8,1 έχω δηλωμένο online profile και έχω φτιάξει ένα alias για backwards συμβαατότητα. Έλα μου όμως που δε δουλεύει. Ούτε ο κωδικός του standard χρήστη sa, ούτε σαν username αυτό που έχω δηλώσει ούτε τίποτα.

    Έχετε κάποια λύση; Έκανα κάποιες αναζητήσεις αλλά δεν έβγαλα άκρη.
    Δεν μπόρεσα να βρω άκρη. Τελικά έκανα απεγκατάσταση του sql server και έφτιαξα ένα τοπικό user account. Επανεγκατάσταση και όλα καλά.

  11. #1061
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχεις νόμιμο retail αντίτυπο αφού κατά πάσα πιθανότητα η άδειά σου είναι OEM και όχι Retail.
    Η ενεργοποίηση δεν αλλάζει και είναι hardcoded από την πλακέτα της μητρικής μέσω επιβεβαίωσης με τους Activation servers πριν καν γίνει shipped για σένα από τον ΟΕΜ. Γίνεται αυτόματα αρκεί να συνδεθείς στο internet.
    Κατεβάζοντας όμως μια retail έκδοση, θα αναγκαστείς να κάνεις αυτήν την αλλαγή του κλειδιού μετέπειτα. Δεν είναι ηλίθιοι στην Microsoft. Οι OEMs δεν είναι διαφανείς στο τι σου δίνουν, και κυρίως στο ότι δεν σου δίνουν μέσο εγκατάστασης.
    Δεν νομίζω.... η έκδοση που πούλαγε η ΜΣ retail ήταν, κάνω λάθος;
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  12. #1062
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.684
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω.... η έκδοση που πούλαγε η ΜΣ retail ήταν, κάνω λάθος;
    Την αγόρασες ο ίδιος ή ήρθε μαζί με το PC;
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  13. #1063
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την αγόρασες ο ίδιος ή ήρθε μαζί με το PC;
    Από την φορά που τα έδιναν με 15 ευρώ.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  14. #1064
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.684
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την φορά που τα έδιναν με 15 ευρώ.
    Ήταν προσφορά για upgrade σε επίσημη ΟΕΜ άδεια για νέα PC εκείνη την περίοδο.
    Άρα θα σου δώθηκε η δυνατότητα να κατεβάσεις νόμιμα το iso των Windows 8 και να κάνεις upgrade και μετέπειτα upgrade στην 8.1
    Ως ΟΕΜ άδεια, όχι ως πραγματικό retail.

    Στοιχεία επιλεξιμότητας

    Η προσφορά αφορά σε πρόσωπα (όπως π.χ. οικιακούς χρήστες, μαθητές ή ερασιτέχνες) τα οποία θα προμηθευτούν αποδεκτό υπολογιστή. Αποδεκτός υπολογιστής είναι ένας νέος υπολογιστής η αγορά του οποίου έχει γίνει κατά το διάστημα που ισχύει η προσφορά με έγκυρο πιστοποιητικό γνησιότητας και κωδικό προϊόντος Windows 7 OEM για τις παρακάτω εκδόσεις προεγκατεστημένες στον υπολογιστή:

    Windows 7 Home Basic,
    Windows 7 Home Premium,
    Windows 7 Professional, ή
    Windows 7 Ultimate
    Το λειτουργικό σύστημα Windows 7 Starter Edition δεν είναι επιλέξιμο για αυτή την προσφορά
    Η τιμή της προσφοράς περιορίζεται σε μία προσφορά αναβάθμισης ανά αγορά υπολογιστή με μέγιστο όριο τις πέντε προσφορές αναβάθμισης ανά πελάτη.

    Τα PC με Windows 7 πρέπει να έχουν αγοραστεί από τις 2 Ιουνίου 2012 έως τις 31 Ιανουαρίου 2013 και οι χρήστες να αξιοποιήσουν την προσφορά για το πρόγραμμα αναβάθμισης πριν το τέλος Φεβρουαρίου 2013.

    Οι χρήστες που εγγράφονται στο πρόγραμμα Windows Upgrade Offer θα μπορούν να κατεβάσουν τα Windows 8 από την πρώτη κιόλας μέρα που αυτά θα καταστούν διαθέσιμα.

    Η αγορά της αναβάθμισης περιλαμβάνει δωρεάν υποστήριξη εγγύησης από τη Microsoft για 90 ημέρες. Το διάστημα των 90 ημερών ξεκινά με την ολοκλήρωση της εγκατάστασης και της ενεργοποίησης των Windows 8
    Όσοι εγγραφούν στο πρόγραμμα θα έχουν τη δυνατότητα αγοράς μίας έκδοσης των Windows 8 Pro με δυνατότητα λήψης (μέσω Διαδικτύου). Υπάρχει διαθέσιμο προαιρετικό DVD εγκατάστασης έναντι πρόσθετης χρέωσης, πλέον των εξόδων αποστολής και φόρων ή δασμών που ενδέχεται να ισχύουν. Οι πελάτες έχουν τη δυνατότητα να δημιουργήσουν το δικό τους αντίγραφο εγκατάστασης σε δίσκο DVD ή μονάδα USB, μετά τη λήψη των Windows 8.

    Κάθε άδεια αναβάθμισης θα ισχύει μόνο για έναν υπολογιστή και θα μπορεί να εγκαθίσταται σε υπολογιστές με έγκυρη άδεια βάσης για το λειτουργικό σύστημα το οποίο επιδέχεται αναβάθμισης (δηλαδή Windows XP SP3, Windows Vista ή Windows 7).
    Παρ' όλο που η προσφορά θα περιορίζεται σε επιλέξιμους πελάτες οι οποίοι θα αγοράσουν αποδεκτό υπολογιστή, η αναβάθμιση μπορεί να εγκατασταθεί σε οποιονδήποτε υπολογιστή κατάλληλο για Windows, με κατάλληλο λειτουργικό σύστημα της επιλογής του
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  15. #1065
    Εγγραφή
    31-05-2014
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Καλησπέρα, δεν ξέρω αν θα βοηθήσει είχα αγοράσει από το ίντερνετ μέσα από την σελίδα της Microsoft τα 8 και μετά έκανε αυτόματη αναβάθμιση σε 8.1. Όταν χρειάστηκε να κάνω λοιπόν φορμάτ κατέβασα τα windows 8 για την οποία είχα το συγκεκριμένο κλειδί και όλα οκ. Το δέχτηκε για την έκδοση 8 και μετά μέσω του windows store έκανα αναβάθμιση σε 8.1 χωρίς κλειδιά χωρίς τίποτα. Δέχεται αυτόματα το κλειδί της προηγούμενης έκδοσης.

Σελ. 71 από 130 ΠρώτηΠρώτη ... 5161666970717273768191 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας