Σελ. 20 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 1015181920
Εμφάνιση 286-293 από 293
  1. #286
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.664
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jtzimitras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    Πριν από λίγο μίλησα με τεχνικό της Forthnet για κάποιο πρόβλημα που είχα στη σύνδεσή μου λόγω χαμηλής ταχύτητας και πάνω στη συνομιλία του είπα ότι προτίθεμαι να αναβαθμίσω τη σύνδεση που έχω σε vdsl.
    Μου είπε πως πράγματι είναι πολύ καλύτερη από adsl (να πω εδω ότι πριν από κανέναν 15νθήμερο είχα περίπου 15 αποσυνδέσεις την ημέρα και τώρα που φτιάχτηκαν οι αποσυνδέσεις έπεσε η ταχύτητα από τα 18+ στα 6+) και τέτοια προβλήματα με αποσυνδέσεις και χαμηλή ταχύτητα δεν θα έχω. Του εξήγησα πως μέσα στο σπίτι υπάρχουν 4 υπολογιστές (pc και apple) και όταν ήρθε η συζήτηση για το modem του είπα μήπως είναι καλύτερα έστω λίγο μετά την σύνδεση σε vdsl να πάρω κάποιο άλλο modem-router dual band με θύρες usb με κεραίες κ.λπ. και με μια κάθετη απάντηση μου είπε όχι είναι καλύτερα να δουλεύει με το δικό μας.
    Δηλ. του λέω δεν μπορω να πάρω άλλο και μου λέει "δεν δουλεύει άλλο σε μας" !!
    Ισχύει κάτι τέτοιο? Να προχωρήσω στην σύνδεση vdsl και να αφήσω το δικό του?
    Ευχαριστώ !
    Οποιοδήποτε modem/router που κυκλοφορεί στην Ελληνική αγορά και υποστηρίζει VDSL θα δουλέψει στην Forthnet, αρκεί να εισάγεις το σωστό VLAN ID (1102 αν είσαι από αστικό κέντρο και 835 αν είσαι από καμπίνα) και το username και password που θα σου δώσουν. Η μόνη περίπτωση να μην παίξει κάτι, είναι να έχεις VoIP τηλεφωνία (μόνο στα επαγγελματικά πακέτα στην περίπτωση της Forthnet) όπου και εκεί υπάρχουν διάφορες λύσεις.

  2. #287
    Εγγραφή
    28-12-2007
    Περιοχή
    Σέρρες
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΣΕΡΡΕΣ
    Router
    TP-LINK Archer D5
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Πριν μερικες μέρες όταν επισκέφθηκα το κατάστημα της Forthnet (Σέρρες) και είδε τα στοιχεία, μου είπε πως φυσικά υπάρχει διαθεσιμότητα στην περιοχή μου και μου ειπε μάλιστα ότι παίρνω από καφαο. Θα το τσεκάρω παλι όμως όταν έρθει εκείνη η ώρα. Μάλλον από βδομάδα θα τελειώνω μ' αυτό. Κρατάω τα νούμερα που μου έδωσες πάντως.
    Σε κάτι τέτοιο προσανατολίζομαι....
    http://www.e-shop.gr/tp-link-archer-...r-p-PER.612687
    Εχω το TP Link Archer D5 και είμαι ευχαριστημένος.

    Σ' ευχαριστώ κατι πάλι!!

  3. #288
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.664
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jtzimitras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Πριν μερικες μέρες όταν επισκέφθηκα το κατάστημα της Forthnet (Σέρρες) και είδε τα στοιχεία, μου είπε πως φυσικά υπάρχει διαθεσιμότητα στην περιοχή μου και μου ειπε μάλιστα ότι παίρνω από καφαο. Θα το τσεκάρω παλι όμως όταν έρθει εκείνη η ώρα. Μάλλον από βδομάδα θα τελειώνω μ' αυτό. Κρατάω τα νούμερα που μου έδωσες πάντως.
    Σε κάτι τέτοιο προσανατολίζομαι....
    http://www.e-shop.gr/tp-link-archer-...r-p-PER.612687
    Εχω το TP Link Archer D5 και είμαι ευχαριστημένος.

    Σ' ευχαριστώ κατι πάλι!!
    Πρόσεξε μην έχεις πέσει στην περίπτωση που η Forthnet δείχνει εικονικά διαθεσιμότητα... Πριν προχωρήσεις σε αίτηση έλεγξε πρώτα από το site του ΟΤΕ βάση της διεύθυνσής σου αν δίνει εκείνος. Το modem/router λογικά θα είναι μια χαρά. Ρώτα όμως και την γνώμη του συμφορουμίτη μας babis3g

  4. #289
    Εγγραφή
    28-12-2007
    Περιοχή
    Σέρρες
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΣΕΡΡΕΣ
    Router
    TP-LINK Archer D5
    Σύμφωνα με το site του οτε που μπήκα μόλις τώρα και έδωσα τα στοιχεία μου στην πολη περιοχή οδο και αριθμό μου λέει ότι είναι διαθέσιμο το vdsl.
    Mε βάση τον αριθμό τηλεφώνου δεν μπορώ να κάνω αναζήτηση γιατι δεν ανήκω στο δίκτυο του οτε. Σε κάθε περίπτωση θα το σιγουρέψω όμως.
    Ευχαριστώ!

  5. #290
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jtzimitras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    Πριν από λίγο μίλησα με τεχνικό της Forthnet για κάποιο πρόβλημα που είχα στη σύνδεσή μου λόγω χαμηλής ταχύτητας και πάνω στη συνομιλία του είπα ότι προτίθεμαι να αναβαθμίσω τη σύνδεση που έχω σε vdsl.
    Μου είπε πως πράγματι είναι πολύ καλύτερη από adsl (να πω εδω ότι πριν από κανέναν 15νθήμερο είχα περίπου 15 αποσυνδέσεις την ημέρα και τώρα που φτιάχτηκαν οι αποσυνδέσεις έπεσε η ταχύτητα από τα 18+ στα 6+) και τέτοια προβλήματα με αποσυνδέσεις και χαμηλή ταχύτητα δεν θα έχω. Του εξήγησα πως μέσα στο σπίτι υπάρχουν 4 υπολογιστές (pc και apple) και όταν ήρθε η συζήτηση για το modem του είπα μήπως είναι καλύτερα έστω λίγο μετά την σύνδεση σε vdsl να πάρω κάποιο άλλο modem-router dual band με θύρες usb με κεραίες κ.λπ. και με μια κάθετη απάντηση μου είπε όχι είναι καλύτερα να δουλεύει με το δικό μας.
    Δηλ. του λέω δεν μπορω να πάρω άλλο και μου λέει "δεν δουλεύει άλλο σε μας" !!
    Ισχύει κάτι τέτοιο? Να προχωρήσω στην σύνδεση vdsl και να αφήσω το δικό του?
    Ευχαριστώ !
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόσεξε μην έχεις πέσει στην περίπτωση που η Forthnet δείχνει εικονικά διαθεσιμότητα... Πριν προχωρήσεις σε αίτηση έλεγξε πρώτα από το site του ΟΤΕ βάση της διεύθυνσής σου αν δίνει εκείνος. Το modem/router λογικά θα είναι μια χαρά. Ρώτα όμως και την γνώμη του συμφορουμίτη μας babis3g
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jtzimitras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σύμφωνα με το site του οτε που μπήκα μόλις τώρα και έδωσα τα στοιχεία μου στην πολη περιοχή οδο και αριθμό μου λέει ότι είναι διαθέσιμο το vdsl.
    Mε βάση τον αριθμό τηλεφώνου δεν μπορώ να κάνω αναζήτηση γιατι δεν ανήκω στο δίκτυο του οτε. Σε κάθε περίπτωση θα το σιγουρέψω όμως.
    Ευχαριστώ!
    κατ' αρχης αν εχεις 15-20 αποσυνδεσεις νομιζω οποιο modem και να παρεις δεν θα βοηθησει

    υπαρχει μια περιπτωση Αν βρεις με τι dsl chipset παιζει το dslam του παροχου και να παρεις αναλογο modem (συμαβτο ας το ονομασω>) .. ομως και με αυτο μπορει να εχεις παλι θεμα ... αν ειναι οι αποσυνδεσεις 15, να γινουν 7-8 ...

    ΑΝ εισαι σε ιδιοκτητο χωρο forthnet τοτε μαλλον θα εισαι σε infoneon/lantiq και το tp link vr600 δεν θα θα βοηθησει στην περιπτωση σου, ειδικα αν εχεις απο τον παροχο κανα technicolor
    ΑΝ εισαι σε καμπινα οτε τοτε ισως βοηθησει, αλλα και παλι αν εχεις technicolor ειναι το ιδιο dsl chipset σαν το vr600

    Eρωτηση ... το vlan id στην γραμμη σου ειναι το 1102 η το 835?
    Ποιο modem εχεις απο τον παροχο?

  6. #291
    Εγγραφή
    28-12-2007
    Περιοχή
    Σέρρες
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΣΕΡΡΕΣ
    Router
    TP-LINK Archer D5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    κατ' αρχης αν εχεις 15-20 αποσυνδεσεις νομιζω οποιο modem και να παρεις δεν θα βοηθησει

    υπαρχει μια περιπτωση Αν βρεις με τι dsl chipset παιζει το dslam του παροχου και να παρεις αναλογο modem (συμαβτο ας το ονομασω>) .. ομως και με αυτο μπορει να εχεις παλι θεμα ... αν ειναι οι αποσυνδεσεις 15, να γινουν 7-8 ...

    ΑΝ εισαι σε ιδιοκτητο χωρο forthnet τοτε μαλλον θα εισαι σε infoneon/lantiq και το tp link vr600 δεν θα θα βοηθησει στην περιπτωση σου, ειδικα αν εχεις απο τον παροχο κανα technicolor
    ΑΝ εισαι σε καμπινα οτε τοτε ισως βοηθησει, αλλα και παλι αν εχεις technicolor ειναι το ιδιο dsl chipset σαν το vr600

    Eρωτηση ... το vlan id στην γραμμη σου ειναι το 1102 η το 835?
    Ποιο modem εχεις απο τον παροχο?
    Καλησπέρα,
    Θα βγουμε λίγο εκτός θέματος αλλά οκ... Πριν 15 μερες περίπου είχα αυτές τις αποσυνδέσεις που αναφέρω πιο πάνω και οι οποίες διορθώθηκαν αφού μίλησα μαζί τους... Τις τελευταίες 3-4 διαπίστωσα μεγάλη πτώση στην ταχύτητα και μιλησα χθες πάλι μαζί τους. Να πω εδω ότι είμαι πολλά χρόνια στη Forthnet και δεν είχα καθολου προβλήματα ούτε με αποσυνδέσεις ούτε με την ταχύτητα και στο σπίτι έχουμε ουκ ολίγους υπολογιστές tablet και κινητά. Αυτός ήταν και ο λόγος που με κάνει να προχωρήσω σε vdsl μαζί τους. Απλά χθες όσο ήμασταν στην επικοινωνία και κάναμε επανεκκινήσεις το router και αποσυνδέσεις το σταθερό για να δει τι φταίει αναφέρθηκε για το vdsl κατά πόσο είναι καλύτερο σε σχέση με το adsl (εννοώ απο ταχύτητα αλλά και σταθερότητα) και στη συζήτηση του ανέφερα αν είναι καλό να δουλέψω με το δικό τους ή να προχωρήσω στην αγορά κάποιου καλύτερου... Και εκεί μου ανέφερε ότι το δικό μας δουλεύει καλά και τα άλλα δεν δουλεύουν καν !!! Γι' αυτό και έθεσα το πρώτο ερώτημα εδώ.
    Στο θέμα των αποσυνδέσεων τωρα.... μου ανέφερε ότι μετά απο πολύ καιρό παρατηρείται "μπούκωμα" στη γραμμή κ.λπ. το οποίο διορθώθηκε τώρα. Η ταχύτητα επανήλθε κοντά στα 18 όπου ήταν και πριν και αποσυνδέσεις δεν έχω καθόλου.
    Αν δε προχωρήσω σε vdsl μου είπε ότι "ξεκινάμε από λευκή κόλλα χαρτί", τυχόν προβλήματα τέτοιου είδους με adsl δεν υφίστανται στο vdsl.
    Θέλω modem router καλό με την έννοια ότι παίρνουν 2 pc 1 imac ένας αποκωδικοποιητής και μερικά tablet και 2-3 κινητά θέλω με κεραίες λόγω διαμόρφωσης χώρου (αν και ίσως προβώ και στην αγορά power line) όπως επίσης και 2 θύρες usb για να συνδέσω 2 σκληρούς δίσκους πάνω για μοίρασμα αρχείων.
    Από βδομάδα θα προχωρήσω στην αναβάθμιση σε vdsl και ίσως να μείνω λίγο καιρό με το δικό τους και μετά να προβώ στην αγορά κάποιου...

    Ευχαριστώ για την απάντηση και συγγνώμη για το μακροσκελές και για το λίγο... off topic...

  7. #292
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ααα οκ, τοτε προχωρα σε αγορα σε οτι νομιζεις το καλυτερο (αν το κανεις στο μελλον) εχουμε section με τετοια θεματα οταν εισαι ετοιμος για αλλη αγορα αν δεν σε καλυψει αυτο που θα σου δωσει ο παροχος (για να μην βγαινουμε off topic) ... αν και θα σου δωσει ο παροχος δικο του στην καινουρια συνδεση με vdsl ... εγω νομιζα οτι ηδη εχεις ακομα αποσυνδεσεις και ηθελες αγορα modem με μονο κριτηριο τη σταθεροτητα γραμμης ... οποτε θεωρησε ακυρη την παρεμβαση μου, μαλλον καταλαβα λαθος

  8. #293
    Εγγραφή
    11-01-2004
    Περιοχή
    sector 900
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    344
    Downloads
    35
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    καλησπερα ,

    εκανα μετατροπη την γραμμης σε vdsl και απο εκει που κλειδωνα με adsl στα 21000 τωρα ειμαι στα 30.
    τα χαρακτηριστηκα της γραμμης μου ειναι
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.PNG 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  46,2 KB 
ID: 175033

    να παρω την εταιρεια αυριο και ζητησω να μου κοιτάξουν την γραμμη?
    με το technicolor td5336 modem ειμαι

Σελ. 20 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 1015181920

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 439
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-15, 14:58
  2. Τηλεφωνο απο forthnet vdsl?
    Από paparen στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-13, 12:42
  3. FORTHNET VDSL FAST PATH ??
    Από xrpana στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-13, 17:13
  4. 50Mbit VDSL Speedtest απο Forthnet
    Από eso στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-13, 14:06
  5. εντυπώσεις από Cyta Vdsl
    Από nexus31 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-12, 17:40

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας