Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 26
  1. #1
    Εγγραφή
    14-04-2009
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    438
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    HOL
    Router
    ZXHN-H108N
    SNR / Attn
    (dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Φίλοι του forum, τις τελευταίες εβδομάδες δέχομαι συνεχόμενα καθημερινά τηλεφωνήματα από τον παραπάνω αριθμό, λέγοντάς μου ότι είναι από τη Wind, για να με ενημερώσουν για super προσφορές και πακέτα. Καθημερινά τους λέω ότι ο αριθμός μου είναι απόρρητος, ότι ΔΕΝ επιθυμώ να με ξανακαλέσουν και πως δεν ενδιαφέρομαι. Με διαβεβαιώνουν ότι ενημερώνουν επί τόπου το σύστημά τους, αλλά την επόμενη ημέρα ακριβώς το ίδιο. Όλα αυτά ξεκίνησαν από μια αίτηση φορητότητας που είχα κάνει πριν από αρκετούς μήνες σε κατάστημα Wind και την οποία έπειτα ακύρωσα, καθώς ο πάροχός μου μου έκανε καλύτερη προσφορά. Από τότε με καλούσαν μια φορά την εβδομάδα από τη Wind, αλλά τις τελευταίες εβδομάδες έχουν γίνει τόσο ενοχλητικοί που δεν ξέρω τι να κάνω πια. Ειλικρινά δεν χαμπαριάζουν με τίποτα. Είναι μεν ευγενικοί αλλά καλούν σε ώρες κοινής ησυχίας, και αρχίζουν και μιλούν συνεχόμενα για να προλάβουν να πουν το κείμενο που τους έχουν δώσει.

    Λέγοντας ότι είναι απόρρητο το τηλέφωνό μου και δηλωμένο ότι δεν θέλω να το καλούν για προωθητικές ενέργειες, πήρα την απάντηση ότι αυτό δεν μπορούν να το ξέρουν και ότι είναι απολύτως νόμιμο να καλούν τυχαίους αριθμούς για προσφορές. Και καλά ότι επειδή οι αριθμοί επιλέγονται τυχαία δεν μπορούν να ξέρουν ποιοι θέλουν και ποιοι όχι.

    Τι μπορώ να κάνω; Εγώ έχω smartphone και μπορώ να βάλω τον αριθμό σε blacklist, αλλά το ίδιο συμβαίνει και στον πατέρα μου (είχαμε κάνει μαζί τη διαδικασία) ο οποίος δεν έχει.

  2. #2
    Εγγραφή
    11-06-2013
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    καταρχην μπορεις να πας σε καταστημα και να συμπληρωσεις την φορμα μητρωο 11. μετα θα την κοινοποιησουν στο cc και θεωρητικα δεν θα σε ενοχλησουν ξανα
    αν συνεχισουν εσυ απλα θα κανεις μια καταγγελια στην εεττ για τα νουμερα που σεενοχλουν με βαση την τηλεπωληση wind και μετα θα σταματησουν

  3. #3
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    αν δεν το σηκώσεις μερικές μέρες ίσως σταματήσουν...

  4. #4
    Εγγραφή
    09-11-2006
    Μηνύματα
    2.252
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    26(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Φυσικά και είναι παράνομο αυτό που κάνουν και αυτό που σου λένε για random κλήσεις είναι μια παπα$#ια "στολισμένη" για δικαιολογία.

    Δεν χρειάζεται να ασχοληθείς με την εεττ, ενημέρωσε την ΑΠΔΠΧ όμως όσο πιο σύντομα μπορείς.

    Τέλος, ζήτησε από την εταιρία την καταγραφή της κλήσης. Οι κλήσεις καταγράφονται, βάσει νομοθεσίας, για την προστασία του πελάτη (και μόνο). Θα το ζητήσεις γραπτώς και θα κρατήσεις οπωσδήποτε αντίγραφο.
    Κάνε για αρχή αυτά και εάν έχεις το οποιοδήποτε πρόβλημα μπες και ενημέρωσε. Καλή επιτυχία.

  5. #5
    Εγγραφή
    14-04-2009
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    438
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    HOL
    Router
    ZXHN-H108N
    SNR / Attn
    (dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σας ευχαριστώ. Μετά από τα χτεσινά, σήμερα δεν με έχουν καλέσει μέχρι στιγμής. Για να δούμε....

  6. #6
    Εγγραφή
    11-06-2013
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    αν ειναι cc του κ..... δεν κανει καταγραφες κλησεων οποτε δεν θα του δωσουν τιποτε
    και κανενα cc δινει καταγραφες κλησεων μονο αν ειναι ο παροχος
    απλα να κρατησει το νουμερο που τον καλουνε και το ονομα του πωλητη και μετα μπες και ενημερωσε

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FuS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά και είναι παράνομο αυτό που κάνουν και αυτό που σου λένε για random κλήσεις είναι μια παπα$#ια "στολισμένη" για δικαιολογία.

    Δεν χρειάζεται να ασχοληθείς με την εεττ, ενημέρωσε την ΑΠΔΠΧ όμως όσο πιο σύντομα μπορείς.

    Τέλος, ζήτησε από την εταιρία την καταγραφή της κλήσης. Οι κλήσεις καταγράφονται, βάσει νομοθεσίας, για την προστασία του πελάτη (και μόνο). Θα το ζητήσεις γραπτώς και θα κρατήσεις οπωσδήποτε αντίγραφο.
    Κάνε για αρχή αυτά και εάν έχεις το οποιοδήποτε πρόβλημα μπες και ενημέρωσε. Καλή επιτυχία.

  7. #7
    Εγγραφή
    09-11-2006
    Μηνύματα
    2.252
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    26(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgek Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν ειναι cc του κ..... δεν κανει καταγραφες κλησεων οποτε δεν θα του δωσουν τιποτε
    Όλα τα cc που κάνουν συμβάσεις εξ αποστάσεως υποχρεούνται για το καταγραφικό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgek Εμφάνιση μηνυμάτων
    και κανενα cc δινει καταγραφες κλησεων μονο αν ειναι ο παροχος
    Αυτό είναι αυθαίρετο συμπέρασμα και η πραγματικότητα διαφορετική. Το ότι πιθανόν υπάρχουν κάποιες παρανομίες δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να τις αποδεχόμαστε και ως κανόνα γιατί "έτσι είναι" απλά.

  8. #8
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgek Εμφάνιση μηνυμάτων
    καταρχην μπορεις να πας σε καταστημα και να συμπληρωσεις την φορμα μητρωο 11. μετα θα την κοινοποιησουν στο cc και θεωρητικα δεν θα σε ενοχλησουν ξανα
    αν συνεχισουν εσυ απλα θα κανεις μια καταγγελια στην εεττ για τα νουμερα που σεενοχλουν με βαση την τηλεπωληση wind και μετα θα σταματησουν
    Για αρχή, να βάλουν το μητρώο 11 εκεί που ξέρουν.
    Ασχέτως με τη λίστα αυτού του μητρώου την οποία τα σιχάματα έχουν βρει σα δικαιολογία τώρα και τη παπαγαλίζουν, όταν ο καλούμενος σου ζητάει να τον βγάλεις απ τη λίστα, τον βγάζεις και το βουλώνεις.

    Αλλά δε φταίει η Wind, φταίει η ΑΠΔΠΧ που τους έχει αφήσει να αλωνίζουν ασύδοτα τόσα χρόνια ενοχλώντας όλη την Ελλάδα μη σεβόμενοι ούτε ώρες κοινής ησυχίας ούτε τίποτα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από britgreek Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι μπορώ να κάνω; Εγώ έχω smartphone και μπορώ να βάλω τον αριθμό σε blacklist, αλλά το ίδιο συμβαίνει και στον πατέρα μου (είχαμε κάνει μαζί τη διαδικασία) ο οποίος δεν έχει.

    Θα στείλεις ένα χαρτί στη Wind όπου θα απαιτήσεις τη διαγραφή όλων των στοιχείων σου από τα συστήματα τους καθώς και των συνεργατών τους με βάση αυτό:

    Νόμος 2472/97, Άρθρο 13

    Δικαίωμα αντίρρησης

    1. Το υποκείμενο των δεδομένων έχει δικαίωμα να προβάλλει οποτεδήποτε αντιρρήσεις για την επεξεργασία δεδομένων που το αφορούν. Οι αντιρρήσεις απευθύνονται εγγράφως στον υπεύθυνο επεξεργασίας και πρέπει να περιέχουν αίτημα για συγκεκριμένη ενέργεια, όπως διόρθωση, προσωρινή μη χρησιμοποίηση, δέσμευση, μη διαβίβαση ή διαγραφή. Ο υπεύθυνος επεξεργασίας έχει την υποχρέωση να απαντήσει εγγράφως επί των αντιρρήσεων μέσα σε αποκλειστική προθεσμία δεκαπέντε (15) ημερών. Στην απάντησή του οφείλει να ενημερώσει το υποκείμενο για τις ενέργειες στις οποίες προέβη ή, ενδεχομένως, για τους λόγους που δεν ικανοποίησε το αίτημα. Η απάντηση σε περίπτωση απόρριψης των αντιρρήσεων πρέπει να κοινοποιείται και στην Αρχή.
    Ταυτόχρονα κάνε και αίτηση στον πάροχο που είσαι τώρα (στο προφιλ σου βλέπω ότι είσαι ΟΤΕ) για ένταξη στο μητρώο 11:

    Πώς εγγράφεται κάποιος στο Μητρώο
    Οι συνδρομητές που επιθυμούν μέρος ή το σύνολο των συνδέσεών τους να ενταχθεί στο Μητρώο, μπορούν να υποβάλλουν σχετικό αίτημα στα δίκτυα καταστημάτων OTE και Γερμανός.
    Για τις συνδέσεις που έχει ζητηθεί να μην εμφανίζονται στον τηλεφωνικό κατάλογο του ΟΤΕ, οι συνδρομητές θα πρέπει να υποβάλλουν νέο αίτημα για να ενταχθούν και στο Μητρώο, εάν το επιθυμούν, σύμφωνα με την προαναφερθείσα διαδικασία
    Η Wind είναι υποχρεωμένη να κρατά ενήμερο αρχείο αυτής της λίστας. Δεν έχεις καμιά δουλειά να τρέχεις σε κατάστημα Wind γι αυτή τη δουλειά.

    Αν σε ξαναενοχλήσουν μετά, τράβα τους και μια αγωγή για όχληση και ζήτα αποζημίωση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DSLaManiaC : 12-07-13 στις 09:09.

  9. #9
    Εγγραφή
    11-06-2013
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    δεν ειναι αυθερετο συμπερασμα απο καποιον που δεν γνωριζει το χωρο....
    αν θες μπορουμε να κανουμε ενα μινι κουιζ και θα δεις αν εχω δικιο. δεν θα εγραφα κατι τετοιο ετσι για να πω κατι , απαντω στο ποστ για αν βοηθησω οχι για να φανω καποιος
    μαλλον δεν ξερεις ποσα cc κανουν καταγραφες

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FuS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα τα cc που κάνουν συμβάσεις εξ αποστάσεως υποχρεούνται για το καταγραφικό.



    Αυτό είναι αυθαίρετο συμπέρασμα και η πραγματικότητα διαφορετική. Το ότι πιθανόν υπάρχουν κάποιες παρανομίες δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να τις αποδεχόμαστε και ως κανόνα γιατί "έτσι είναι" απλά.

  10. #10
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgek Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ειναι αυθερετο συμπερασμα απο καποιον που δεν γνωριζει το χωρο....
    αν θες μπορουμε να κανουμε ενα μινι κουιζ και θα δεις αν εχω δικιο. δεν θα εγραφα κατι τετοιο ετσι για να πω κατι , απαντω στο ποστ για αν βοηθησω οχι για να φανω καποιος
    μαλλον δεν ξερεις ποσα cc κανουν καταγραφες
    Να σου δώσω το τηλ να το μεταφέρεις σε κάποιο τέτοιο που δε κάνει καταγραφή για να με καλέσουν για συμβόλαιο και μετά να χρεώσω την εταιρία κάνα 1000ρικο φέσι τηλεφωνικό λογαριασμό και να κάνω και αγωγή για παράνομη φορητότητα μετά?

    Please?

  11. #11
    Εγγραφή
    11-06-2013
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    συγνωμη αλλα πιστευεις οτι δεν υπαρχουν cc ακομη που δεν εχουν καταγραφη???

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DSLaManiaC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σου δώσω το τηλ να το μεταφέρεις σε κάποιο τέτοιο που δε κάνει καταγραφή για να με καλέσουν για συμβόλαιο και μετά να χρεώσω την εταιρία κάνα 1000ρικο φέσι τηλεφωνικό λογαριασμό και να κάνω και αγωγή για παράνομη φορητότητα μετά?

    Please?

  12. #12
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgek Εμφάνιση μηνυμάτων
    συγνωμη αλλα πιστευεις οτι δεν υπαρχουν cc ακομη που δεν εχουν καταγραφη???
    Πιστεύω πως είναι απίστευτα αφελές να κλείνονται συμβόλαια χωρίς καταγραφή και το βρίσκω απίθανο γιατί μετά σου είπα, μπορώ να ισχυριστώ "εγώ δε ξέρω τίποτα, ήμουν στο πάροχο μου και είχα ενεργή φραγή για να μη γίνονται εξερχόμενες και με πήρατε εκεί και χρεώθηκα".

  13. #13
    Εγγραφή
    11-06-2013
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    μηπως ξερεις ποσα cc λειτουργουν στην αθηνα?

  14. #14
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgek Εμφάνιση μηνυμάτων
    μηπως ξερεις ποσα cc λειτουργουν στην αθηνα?
    Έχει χαθεί η αρίθμηση γιατί πλέον είναι πανεύκολο να ανοίξεις ένα γραφείο και να ενοχλείς το κόσμο.

    Αλλά επι της ουσίας δε μου απαντάς σ αυτό που γράφω.

  15. #15
    Εγγραφή
    11-06-2013
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    θες τηλεφωνο? ειμαι σιγουρος οτι ξερεις καμια 20ρια τετοια ,

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Με attenuation=50 τί μπορώ να κάνω;
    Από tanja στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-13, 23:47
  2. Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-13, 15:55
  3. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-12, 23:31
  4. Τι μπορώ να κάνω για το Intel GMA 3600;
    Από hammered στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-12, 21:50
  5. Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-12, 19:54

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας