Έχω ένα περίεργο πρόβλημα το οποίο δεν το έχω ξανασυναντήσει.
Έχω σύνδεση ADSL μέσω του ΟΤΕ στο σπίτι και χρησιμοποιώ το ZTE H108NS wireless router που μου έδωσε ο ΟΤΕ. Συνδέομαι μια χαρά με τα 2 laptop και το κινητό μου χωρίς προβλήματα.

Χθες έφερα στο σπίτι ένα σταθερό pc που το είχα σε άλλο χώρο και το οποίο δεν έχει ασύρματη κάρτα. Επειδή το router είναι μακριά αποφάσισα να αγοράσω μια ασύρματη κάρτα usb και συγκεκριμένα την TL-WN725N (http://www.tp-link.com/en/products/d...odel=TL-WN725N). Εγκατέστησα τους drivers σύμφωνα με τις οδηγίες και ενώ φαινομενικά η κάρτα δουλεύει (βρίσκει το δίκτυο και συνδέεται) αρχίζει μόλις συνδεθώ να σέρνεται όλο το ασύρματο δίκτυο. Είτε προσπαθώ να δω κάποια σελίδα από το pc είτε από τα laptop είτε από το κινητό, χρειάζονται λεπτά ολόκληρα για να φορτώσει κάποια σελίδα, ακόμα και αν πρόκειται για την σελίδα ρυθμίσεων του router. Μόλις αποσυνδέσω την usb κάρτα από το pc το υπόλοιπο δίκτυο δουλεύει κανονικά (laptop και κινητό).

Δοκίμασα τα εξής:
1) Κατέβασα τους πιο πρόσφτατους drivers και το πιο πρόσφτατο firmware για το router. Τίποτα
2) Δοκίμασα να συνδέσω μόνο το pc στο δίκτυο (έκλεισα laptop και κινητό) αλλά πάλι το δίκτυο σέρνεται
3) Εγκατέστησα την usb κάρτα σε ένα από τα laptop και συνδέθηκα με αυτήν. Δούλεψε μια χαρά. Άρα συμπαιρένω ότι το πρόβλημα είναι ο συνδυασμός της κάρτα με το σταθερό pc. Στο pc έχω windows 7 ενώ τα laptop έχουν windows xp.

Τώρα έχω κολλήσει και δεν ξέρω τι να ψάξω από δω και πέρα. Έχει κανείς καμιά ιδέα;