Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-21 από 21

Θέμα: MyISAM or InnoDB

  1. #16
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Ενα φεγγάρι που δούλευα στην Εθνική Τράπεζα στήναμε κάτι σελιδες για ένα εσωτερικό site σε .net με SQL Server !

  2. #17
    Εγγραφή
    03-09-2006
    Περιοχή
    Porto Salonico
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.976
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12990/1020
    ISP
    Nova
    Router
    Thomson TG585 v7
    SNR / Attn
    6(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    O MSSQL είναι πραγματικά άριστο προϊόν.

    Κολλήματα και προβλήματα πάντα θα υπάρχουν ανεξαρτήτως DBMS, αλλά σχεδόν πάντα οφείλονται σε κακό σχεδιασμό/υλοποίηση του γενικότερου project.

  3. #18
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Μηνύματα
    3.212
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    οταν πληρωνεις και θες οτι καλυτερο υπαρχει παίρνεις oracle οχι ms sql
    για τζαμπα το καλυτερο που υπαρχει ειναι postgresql.

    Εδω και καιρο ομως υπαρχει μεγαλη αναπτυξη στις nosql dbs οποτε τα rdbms θα λιγοστεψει η χρηση τους
    ειδικα σε web εφαρμογες θα φανε μεγαλη πορτα γιατι βγαινουνε βασεις που κανουνε διαφορα καλα κολπα.

    Το 80% και βαλε των web apps χρησιμοποιουνε rdms γιατι τοτε που βγηκανε δεν υπηρχανε οριμες nosql και χρησιμοποιησανε
    rdms απο αναγκη χωρις να εχουνε καθολου ενδειξη.
    Τωρα για τα web apps ειναι μεταβατικη περιοδος για να περασουνε στη νεα εποχη οπου δεν θα προσαρμοζεις την εφαρμογη σου στο dbms αλλα θα διαλεγεις dbms αναλογα τις απαιτησεις της εφαρμογης
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mpetou : 31-08-13 στις 07:12.

  4. #19
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pan05 Εμφάνιση μηνυμάτων
    O MSSQL είναι πραγματικά άριστο προϊόν.

    Κολλήματα και προβλήματα πάντα θα υπάρχουν ανεξαρτήτως DBMS, αλλά σχεδόν πάντα οφείλονται σε κακό σχεδιασμό/υλοποίηση του γενικότερου project.
    Τώρα είναι σαν να λες ότι την διαφορά στην οδήγηση την κάνει ο οδηγός και το αμάξι δεν παίζει ρόλο...
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #20
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpetou Εμφάνιση μηνυμάτων
    οταν πληρωνεις και θες οτι καλυτερο υπαρχει παίρνεις oracle οχι ms sql
    για τζαμπα το καλυτερο που υπαρχει ειναι postgresql.

    Εδω και καιρο ομως υπαρχει μεγαλη αναπτυξη στις nosql dbs οποτε τα rdbms θα λιγοστεψει η χρηση τους
    ειδικα σε web εφαρμογες θα φανε μεγαλη πορτα γιατι βγαινουνε βασεις που κανουνε διαφορα καλα κολπα.

    Το 80% και βαλε των web apps χρησιμοποιουνε rdms γιατι τοτε που βγηκανε δεν υπηρχανε οριμες nosql και χρησιμοποιησανε
    rdms απο αναγκη χωρις να εχουνε καθολου ενδειξη.
    Τωρα για τα web apps ειναι μεταβατικη περιοδος για να περασουνε στη νεα εποχη οπου δεν θα προσαρμοζεις την εφαρμογη σου στο dbms αλλα θα διαλεγεις dbms αναλογα τις απαιτησεις της εφαρμογης

    Έμενα δεν με ενδιέφερε ποτέ το rdms... Ετσι και αλλιώς δεν χρησιμοποιώ στοιχεία όπως stored procedures που εντελώς rdms based και η SQL που γράφω είναι εντελώς ANSI οπότε παίζει παντού .... Για γλώσσα έχω .NET με libraries εντελώς δικά μου που παίζουν απλά δίνοντας το connection string... το κατάλληλο ! Οπότε δεν είναι πρόβλημα κολήματος σε SQL Server ποτέ ! Το θεωρώ άριστο προϊόν εντάξει θέλει άδειες για να παίξει αλλά δεν έχω πρόβλημα να πληρώσω όταν ξέρω ότι παίζει κάτι χωρίς προβλήματα ! Εδώ το Kunena Forum από κάποια έκδοση και μετά δεν τρέχει γιατί θέλει την mySQL την τάδε έκδοση τρέχα γύρεβε δηλαδή και είναι free module.. Τι να πώ...

    Τα RDMS τα δοκιμάζω και αν μου κάνουν αυτό που θέλω τα κρατάω αλλιώς πάμε σε αυτό που θα κάνει αυτό που θέλω και δεν κολλάω σε συγκεκριμένο οπότε δεν καταλαβαίνω τα κολλήματα ορισμένων !

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα είναι σαν να λες ότι την διαφορά στην οδήγηση την κάνει ο οδηγός και το αμάξι δεν παίζει ρόλο...
    Ο κακός σχεδιασμός μιας εφαρμογής δεν παίζει σωστά πουθενά ! Δεν φταίει το rdbms αν εσύ δεν γράφεις σωστά κώδικα ....
    (Δεν ξέρω πως γράφεις προσωπικά οπότε γενικά μιλάω).

    Όταν λέμε οδήγηση εξαρτάτε τι είδους...Ναι αν πάς να κερδίσεις με smart σε αγώνα μάλλον θα χάσεις ότι οδήγηση και να κάνεις... Ο pan05 δεν εννοούσε αυτό

  6. #21
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έμενα δεν με ενδιέφερε ποτέ το rdms... Ετσι και αλλιώς δεν χρησιμοποιώ στοιχεία όπως stored procedures που εντελώς rdms based και η SQL που γράφω είναι εντελώς ANSI οπότε παίζει παντού .... Για γλώσσα έχω .NET με libraries εντελώς δικά μου που παίζουν απλά δίνοντας το connection string... το κατάλληλο ! Οπότε δεν είναι πρόβλημα κολήματος σε SQL Server ποτέ ! Το θεωρώ άριστο προϊόν εντάξει θέλει άδειες για να παίξει αλλά δεν έχω πρόβλημα να πληρώσω όταν ξέρω ότι παίζει κάτι χωρίς προβλήματα ! Εδώ το Kunena Forum από κάποια έκδοση και μετά δεν τρέχει γιατί θέλει την mySQL την τάδε έκδοση τρέχα γύρεβε δηλαδή και είναι free module.. Τι να πώ...

    Τα RDMS τα δοκιμάζω και αν μου κάνουν αυτό που θέλω τα κρατάω αλλιώς πάμε σε αυτό που θα κάνει αυτό που θέλω και δεν κολλάω σε συγκεκριμένο οπότε δεν καταλαβαίνω τα κολλήματα ορισμένων !

    - - - Updated - - -



    Ο κακός σχεδιασμός μιας εφαρμογής δεν παίζει σωστά πουθενά ! Δεν φταίει το rdbms αν εσύ δεν γράφεις σωστά κώδικα ....
    (Δεν ξέρω πως γράφεις προσωπικά οπότε γενικά μιλάω).

    Όταν λέμε οδήγηση εξαρτάτε τι είδους...Ναι αν πάς να κερδίσεις με smart σε αγώνα μάλλον θα χάσεις ότι οδήγηση και να κάνεις... Ο pan05 δεν εννοούσε αυτό
    Προφανώς και μιλάμε πάντα για ίδιες εφαρμογές, με ίδια βάση και ίδια δεδομένα.
    Είναι ανόητο να συγκρίνουμε ανόμια πράγματα.
    Σε προβληματικές λύσης με MSSQL σε αλλαγή σε άση βάση (διαφορετική σε κάθε περίπτωση γι αυτό δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα) απέδωσαν πολύ καλύτερα.
    Γενικά δεν έχω συναντήσει προβληματική υλοποίηση για την οποία να ευθύνεται η βάση δεδομένων και πίσω να μην είναι κάποια MSSQL
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-13, 12:58
  2. Nexus 7 or Ipad Mini - Nexus 10 or Ipad 4 Retina (32GB)
    Από lmih στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-13, 22:03
  3. Βοήθεια! <<Reboot and Select proper Boot device or...>>
    Από Ερωτών στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-12, 01:36

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας