Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    07-09-2005
    Περιοχή
    ΣΑΓΕΪΚΑ ΑΧΑΪΑΣ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    143
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    αυτή την εποχ
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΑΓΕΪΚΑ
    Router
    Zte ZXV10
    Path Level
    Interleaved
    Χαιρετώ το forum,έχω ένα router της tp link το WR941N,με το οποίο δίνω σήμα wifi στο σπίτι της πεθεράς μου είναι λοξώς απέναντι από το δικό μου,περίπου 5 μέτρα απόσταση,έχω βγάλει μια κεραία 5dbi εξωτερικά(τρυπώντας την σίτα της μπαλκονόπορτας) για να έχει καλύτερη λήψη.Επειδή θέλω να κλείσω όμως την τρύπα,ένεκα καλοκαιριού και...κουνουπιών,τι κεραία θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω; απ΄οσο ξέρω,οι σίτες γενικά μπλοκάρουν το σήμα,οπότε εάν έβαζα μια κατευθυντική θα βοηθούσε η θα πρέπει να είναι οπωσδήποτε έξω από την σίτα;
    Παραθέτω κ ένα σχέδιο των σπιτιώνΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  σκαρίφημα.png 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  6,8 KB 
ID: 126935

  2. #2
    Εγγραφή
    04-08-2008
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ATTIKΗΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.156
    Downloads
    16
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Down/Up 29970/2495 kbps
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport.entry2i
    SNR / Attn
    15.1(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αν η σιτα ειναι απο πλαστικο χωρις μεταλικο συρμα μεσα δεν εμποδιζει το σημα.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

  3. #3
    Εγγραφή
    07-09-2005
    Περιοχή
    ΣΑΓΕΪΚΑ ΑΧΑΪΑΣ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    143
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    αυτή την εποχ
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΑΓΕΪΚΑ
    Router
    Zte ZXV10
    Path Level
    Interleaved
    είναι αλουμινένια,το έχω τσεκάρει με κ χωρίς την σίτα κ υπάρχει διαφορά στην ένταση του σήματος

  4. #4
    Εγγραφή
    13-08-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.102
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από madprofessorus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαιρετώ το forum,έχω ένα router της tp link το WR941N,με το οποίο δίνω σήμα wifi στο σπίτι της πεθεράς μου είναι λοξώς απέναντι από το δικό μου,περίπου 5 μέτρα απόσταση,έχω βγάλει μια κεραία 5dbi εξωτερικά(τρυπώντας την σίτα της μπαλκονόπορτας) για να έχει καλύτερη λήψη.Επειδή θέλω να κλείσω όμως την τρύπα,ένεκα καλοκαιριού και...κουνουπιών,τι κεραία θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω; απ΄οσο ξέρω,οι σίτες γενικά μπλοκάρουν το σήμα,οπότε εάν έβαζα μια κατευθυντική θα βοηθούσε η θα πρέπει να είναι οπωσδήποτε έξω από την σίτα;
    Παραθέτω κ ένα σχέδιο των σπιτιώνΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  σκαρίφημα.png 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  6,8 KB 
ID: 126935

    Βασικά όλες οι κεραίες εσωτερικού χώρου είναι λίγο - πολύ ΓΤΠ. Πιο πολύ θα σε βοηθήσει η τοποθέτηση "όσο πιο κοντά - τόσο πιο καλά", αφού δεν θα έχεις line of sight. Ψάξε στο ιντερνετ και για ιδιοκατασκευές

  5. #5
    Εγγραφή
    04-08-2008
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ATTIKΗΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.156
    Downloads
    16
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Down/Up 29970/2495 kbps
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport.entry2i
    SNR / Attn
    15.1(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αν δεν ανοιξεις τρυπα διαμετρου 6-10 χιλιοστων στον τοιχο,ισα να περνα το βισμα του καλωδιου της κεραιας,ωστε να βγει η κεραια εξω δεν κανεις τιποτε.
    Και οχι κεραια σαν αυτη που εχει το ρουτερ αλλα πχ μια τετοια http://www.e-shop.gr/product?id=PER.612335 στο μπαλκονι στο πλησιεστερο προσφερομενο σημειο του τοιχου και να της δωσεις με καποιο τροπο κληση να σημαδευει στον τοιχο της πεθερας σου.
    Ο απροβλεπτος παραγοντας ειναι ο τοιχος της πεθερας σου.Τοιχος με τοιχο εχουν τρελες διαφορες.Αν με τα μεσα που εχεις τωρα πιανει εστω και ελαχιστα τοτε θα πιανει καλλιτερα ετσι που στα λεω με την προυποθεση βεβαια οτι το ρουτερ αυτο το εχεις μονο για να πιανει η πεθερα σου και εσυ στο δωματιο αυτο πιανεις απο αλλο ρουτερ.5 Μετρα αποσταση δεν ειναι μεγαλη για να βγεις απο περισσοτερα χρηματα.Εκτος κι αν πληρωνει η πεθερα
    Εκτος και βαλεις ενα καλωδιο εθερνετ απο το ρουτερακι σου,τρυπα στον τοιχο σου,τρυπα στον τοιχο της και ελξε η υποθεση.Αν αυτη θελει wifi κοπαναει ενα τετοιο http://www.e-shop.gr/product?id=PER.612444 και ολα ενταξει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mirtiano : 28-07-13 στις 19:48.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

  6. #6
    Εγγραφή
    07-09-2005
    Περιοχή
    ΣΑΓΕΪΚΑ ΑΧΑΪΑΣ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    143
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    αυτή την εποχ
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΑΓΕΪΚΑ
    Router
    Zte ZXV10
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mirtiano Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν ανοιξεις τρυπα διαμετρου 6-10 χιλιοστων στον τοιχο,ισα να περνα το βισμα του καλωδιου της κεραιας,ωστε να βγει η κεραια εξω δεν κανεις τιποτε.
    Και οχι κεραια σαν αυτη που εχει το ρουτερ αλλα πχ μια τετοια http://www.e-shop.gr/product?id=PER.612335 στο μπαλκονι στο πλησιεστερο προσφερομενο σημειο του τοιχου και να της δωσεις με καποιο τροπο κληση να σημαδευει στον τοιχο της πεθερας σου.
    Ο απροβλεπτος παραγοντας ειναι ο τοιχος της πεθερας σου.Τοιχος με τοιχο εχουν τρελες διαφορες.Αν με τα μεσα που εχεις τωρα πιανει εστω και ελαχιστα τοτε θα πιανει καλλιτερα ετσι που στα λεω με την προυποθεση βεβαια οτι το ρουτερ αυτο το εχεις μονο για να πιανει η πεθερα σου και εσυ στο δωματιο αυτο πιανεις απο αλλο ρουτερ.5 Μετρα αποσταση δεν ειναι μεγαλη για να βγεις απο περισσοτερα χρηματα.Εκτος κι αν πληρωνει η πεθερα
    Εκτος και βαλεις ενα καλωδιο εθερνετ απο το ρουτερακι σου,τρυπα στον τοιχο σου,τρυπα στον τοιχο της και ελξε η υποθεση.Αν αυτη θελει wifi κοπαναει ενα τετοιο http://www.e-shop.gr/product?id=PER.612444 και ολα ενταξει.
    Με τα υπάρχοντα μέσα(κεραία συν ένα χειροποίητο ανακλαστήρα),πιάνει δυο γραμμές σήμα στο laptop,το οποίο της είναι αρκετό,θα κοιτάξω την λύση για την κατευθυντική κεραία για λίγο καλύτερη λήψη

    - - - Updated - - -

    ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!

  7. #7
    Εγγραφή
    29-06-2013
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Free Wi-Fi
    Παίζει και αυτή η λύσει πολλή καλή πατεντα όπως και αυτή τη φτιάχνεις και μόνος σου
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PucIf3R : 29-07-13 στις 10:35.

Παρόμοια Θέματα

  1. Ενισχυση σηματος wifi
    Από computer στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-14, 20:29
  2. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-13, 03:30
  3. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-13, 17:01
  4. Βοήθεια με αναμεταδότη σήματος Wifi
    Από Spyrosarta89 στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-12, 16:39

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας