Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    378
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Θυμάμαι πριν 4-5 χρόνια, η επίσκεψη σε "φίλο" οπτικό, σήμαινε πολλά κατοστάρικα, για φακούς και σκελετό..

    Η κρίση από ότι φαίνεται τους έριξε και αυτούς τους εμπόρους μερικά χαστούκια. Σίγουρα σε όλες τις μεγάλες πόλεις, τα μαγαζιά οπτικών είναι από αυτά με τις πινακίδες για εκπτώσεις κτλπ.

    Τέλος πάντων, έχω λίγη μυωπία και σκέφτηκα να φτιάξω ένα ζευγάρι που ο φακός να είναι ηλίου και μυωπίας μαζί, κυρίως για σπορ και για οδήγηση. Δηλαδή, να είναι ελαφρύς και να πιάνει καλά στο κεφάλι. ΕΝΤΕΛΩΣ αδιάφορος για τη μάρκα του σκελετού.

    Μετά από επισκέψεις σε διάφορα μαγαζιά, έχω κάποιες ερωτήσεις. Όποιος ξέρει μπορεί να συμμετάσχει για να δώσει πληροφορίες.

    -Πως είναι δυνατόν να έχουν τιμές 200 ευρώ σε σκελετούς επώνυμους και να κάνουν σε ΟΛΟΥΣ έκπτωση 50-60%; Χωρίς να πρόκειται για εκποίηση. Αυτό μήπως σημαίνει ότι είχαν μέχρι την κρίση πάνω από 50% κέρδος σε κάθε τέτοιον επώνυμο σκελετό;

    -Ποια είναι η τιμή για τους "καλούς" φακούς μυωπίας τελικά; Το "φιλικό" μαγαζί, μου είπε γύρω στα 100, μόνο οι φακοί. Άλλα μαγαζιά όπως μου είπαν μέχρι και για 60. Μιλάμε για αυτούς που έχουν τις δύο επιστρώσεις, αντανακλαστική και αντιχαρακτική.

    -Έχω ήδη γυαλιά ηλίου με μυωπία μέσα, αλλά δεν είναι στυλ σκελετού για σπορ, ίσα ίσα κάθονται στη θέση τους. Σκέφτομαι, μιας και οι φακοί είναι μεγάλοι, απλά να τους κόψω και να μπουν σε καινούριο σκελετό, που ταιριάζει η καμπυλότητα. Αυτό μπορώ να το κάνω μόνο μέσω κάποιου μαγαζιού με γυαλιά, το οποίο στη συνέχεια συνεργάζεται με τον τεχνίτη; Ή μπορώ να πάω κατευθείαν στον τεχνίτη, γλυτώνοντας από το κόστος;

    -Μου είπαν ότι δεν μπορεί κάθε καμπυλότητα και μέγεθος φακού να γίνει μυωπίας μαζί με ηλίου. Ωραία, κάτι για βάση 8 κλπ. Σε διαφορετικά μαγαζιά όμως μου είπαν άλλα, ότι μπορεί να γίνει σε διάφορα μοντέλα μεγάλης καμπυλότητας που στο προγούμενο μαγαζί μου λέγαν ότι δεν γίνεται. Ή ότι μπορεί να γίνει αλλά θέλει ειδική κατασκευή (ακριβή) ή οτί μπορεί μεν να γίνει, αλλά δεν θα είναι καλά κεντραρισμένα, θα θολώνει σε κάποια σημεία και κάτι τέτοια. Τελικά τι ισχύει;

    -Γνωρίζει κάποιος τα γυαλιά Silhouette; Είχε ένα ξεχασμένο μοντέλο κάπου, το έδινε σε τιμή το πολύ μισή από ότι είδα ότι κοστίζουν οι σκελετοί αυτοί γενικά. Δεν ξέρω πόσο κοστίζει το όνομα στη συγκεκριμένη μάρκα, πάντως είδα ότι είναι ποιοτική κατασκευή, τιτάνι, ελαστικότητα μεγάλη, καλό πιάσιμο, ότι πρέπει για τα σπορ που το θέλω. Αν και μόνο ένα μοντέλο με χρώμα που δε μου αρέσει υπήρχε, θα το έπαιρνα μόνο και μόνο για την χρηστικότητα και την κατασκευή.

    -Τι συμβαίνει με τους φακούς ηλίου polarized; Μπορεί να είναι ηλίου polarized και μυωπίας μαζί;

    -Τι ξέρετε για τη μάρκα Gianni Venturi; Βρήκα κάτι κομμάτια σε καλές τιμές που (λένε ότι) γίνονται ηλίου με μυωπίας.

  2. #2
    Εγγραφή
    26-05-2013
    Μηνύματα
    88
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    για τα Silhouette μονο θα σου πω οτι ειναι πολυτελειας μαρκα.τιτανιο,παναλαφρο αλλα οχι τιποτα ιδιαιτερο σαν φακοι,καλοι μεν...ειναι ομως πολυ ευθραστα αν δεν προσεξεις...csi maimι βλεπεις? ο αρχηγος φοραει ενα τετοιο.

Παρόμοια Θέματα

  1. Γυαλιά μυωπίας, κάλυψη από ταμεία, σκελετοί κλπ
    Από TheUser στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-13, 13:43
  2. ΦΑΚΟΙ MAGLITE XL50 LED - €27
    Από jimaras στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-13, 15:39
  3. οικονομικά γυαλιά οράσεως (σκελετοί κ φακοί)
    Από aleex στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-13, 21:04
  4. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-13, 23:50
  5. Πώληση γυαλιά ηλίου Pierre Cardin P.C 8314/S
    Από balander στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-12, 16:04

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας