Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-34 από 34
  1. #31
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    1. Δεν ειμαι τυπικός χρήστης. Εκτός απο τα κλασσικα web surfing, email, λίγο οffice, book reading, δουλεύω πολύ cli (ssh putty), με όλα τα κλασσικα σε linux cli mode, vi editing κλπ.
    2. Ταμπλετ μόνο, χωρίς πληκτρολόγιο δεν μου κάνει. Εχουν και στα ταμπλετς πληκτρολόγια.
    3. 10 ίντσες είναι οριακά για μένα πλέον (αρχή πρεσβυωπίας ) Αλλα το ξαναείπα, δεν είμαι τυπικός χρήστης. Ειμαι επαγγελματίας. Για τις μη επαγγελματικές δουλειές, θα μου κάνει μια χαρά, για την ακρίβεια, θα το προτιμούσα και απο το ultrabook που χρησιμοποιώ.
    4. Και αφού καταλήξαμε πιο πάνω, ναι, εαν είμαι σε γραφείο, προτιμώ να δουλεύω με κανονικά πληκτρολόγιο και όχι με την μινιατούρα του D430, με κανονικό ποντίκι και με οθόνη > 21 ίντσες αν είναι δυνατόν (είπαμε, πρεσβυωπία)... Το ίδιο όμως και οι λοιποί επαγγελματίες. Και ρωτώ. Στην δική μου δουλειά, πολλές φορές χρειάζεται on the go, να συνδέομαι και να κάνω δουλειές sysadmin μέσω cli, οπερ και αυτό που περιέγραψα προηγουμένως (με mobile internet). Πόσοι επαγγελματίες έχουν ανάγκη να μπορούν να κάνουν δουλειά εκτός γραφείου; Εαν και εγώ δεν είχα ανάγκη να δουλεύω εκτός γραφείου ίσως να μου αρκούσε μόνο ένα 10άρι τάμπλετ μιας και όπως είπα και πριν, μιλάμε για web surfing, book reading, mail.

    ΑΡΑ.

    Ποιό ειναι το target group του Surface; Επαγγελματίας on the go; Θα κάνει photoshop με το surface; (όχι ότι δεν θα μπορεί). Η' κάνας λογιστής που θα χτυπά τερατώδη εξελόφυλα on BBB; (ΒΒΒ = Bed, Bathroom, Bus) Γιαυτή την δουλειά θα έχει τον επιτραπέζιο, με την μεγάλη οθόνη, πλητκτρολόγιο, ποντίκι, και πολύ καλύτερη ταχύτητα δουλειάς. Θα πάει η δουλειά / επεξεργασία στο cloud; Εαν ναι, τότε οποιοδήποτε, πρόσεξε τι λέω, ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ τάμπλετ/ultrabook/netbook/laptop κλπ θα μπορεί να κάνει την δουλειά, ως ακόμη και smartphone (και ναι, μια φορά χρειάστηκε και συνδέθηκα με vnc απο το android κινητό μου των μόλις 3.5 ιντσών και έκανα - πιο δύσκολα βέβαια - την δουλειά που έπρεπε, ελλείψει του "εργαλείου" μου).

    Οπότε εκεί που θέλουμε να καταληξουμε είναι ότι το Surface της MS δεν θα μπορεί να πιάσει την αγορά. Λόγω κόστους. Τέλος. Αυτός που ειναι να δώσει > 600 ευρώ, για εργαλείο δουλειάς, θα πάρει στην χειρότερη λαπτοπ. Δεν θα πάρει τάμπλετ. Εαν θα πάρει τάμπλετ σαν εργαλείο για τις λοιπές δραστηριότητες, θα πάρει είτε το μουράτο iPad (που και πάλι φθηνότερο θα βγεί), ή θα πάρει ένα φθηνο Android. ΤΕΛΟΣ.

    ΥΓ. Επειδή αναφέρετε συνεχώς το θέμα πληκτρολόγιο, γουγλάρετε αν θέλετε, και τα iPad και τα Αndroid έχουν την δυνατότητα να βάλεις πληκτρολόγιο. Πολλά δε όπως το ASUS Transformer Plus έρχονται με πληκτρολόγια που ειναι και σαν καπάκι και έξτρα μπαταρία, απο την μάνα τους. Το θέμα ότι το Surface δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ανταγωνιστικό πλεονέκτημα, μιας και σε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ τάμπλετ θέλεις, με 10-15 ευρώ κόστος το έχεις.

  2. #32
    Εγγραφή
    13-02-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.759
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 6.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Thuglife
    Ο Torvalds δουλεύει σε CLI και από όσο ξέρω έχει τώρα ένα Google Pixel και απολαμβάνει την HD οθόνη (13" αλλά 3:2). Τα άλλα μηχανήματα που ανέφερες είναι στις 14" και 13". Όταν τον δεις να δουλεύει στις 10", τότε το συζητάμε. Ας μην ξεχνάμε πως με το μέγεθος της οθόνης, αλλάζει συνήθως αντίστοιχα και το μέγεθος του πληκτρολογίου. Επίσης ο Torvalds πέρα από command line, δουλεύει και remotely, είναι δηλαδή ακριβώς η εξαίρεση που ανέφερα.

    Μήπως θέλεις να μας πεις εσύ σε ποιο επάγγελμα οι 10 ίντσες σου είναι αρκετές για να κάνεις σωστά την δουλειά σου; (επάγγελμα που χρησιμοποιεί Η/Υ παρακαλώ )
    Εντάξει, είσαι προκατειλημμένος παραδέξου το!
    Ναι έχει μικρότερη οθόνη αλλά και ένα χιλιάρικο++ λιγότερα, ο Torvalds 99% του χρόνου του στέλνει mail. Δεν νομίζω από cli!

    Office, Mail, Administration και κώδικα μια χαρά γράφεις. Προφανώς όχι 12ωρο ούτε full time... και το βράδυ βλέπεις τις σειρές σου και browsarεις με touch.

    Εσύ το έβγαλες άχρηστο τελείως, επίσης το Pixel επειδή το έψαχνα και εγώ έχει 32GB storage lol!

    Edit: [ Υπάρχει και η ρηξικέλευθη ιδέα να συνδέσεις μια εξωτερική οθόνη ]
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Thuglife : 05-08-13 στις 19:57.


    I don't care if we have only one percent of the users, as long as they're the best one percent.
    It's a clear choice for quality over quantity, and originality over following the herd. I like that.

  3. #33
    Εγγραφή
    02-04-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    550
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Δεν ξέρω ρε παιδιά τι να πω??? Οι περισσότεροι μιλάμε για κρίση, άλλοι είναι απλήρωτοι 5 και 6 μήνες και εσείς όλοι μιλάτε για tablet που θα το αγοράζετε κι όλας αν είχε 600 ευρώ...
    Τι να πω...??? Και μετά σου λέει κρίση. Αυτά βλέπουν και οι πολιτικοί και μας βαράνε στο ψαχνό. Ρε καλά μας κάνουνε. Δεν προλαβαίνουν να στείλουν Late Night Offer απο Πλαίσιο και έχει εξαντληθεί μέσα σε δύο ώρες ό,τι μπούρδα κι αν είναι αυτό...
    Aς σοβαρευτούμε λίγο λέω εγώ κι ας αφήσουμε όλες αυτές τις πολυεθνικές να παν να ψοφίσουν...
    Αλλά έτσι... ο κάθε Ελληνάρας highteckάκιας μου θέλει i phone, tabletάκι και στην τσέπη ούτε ευράκι...
    Ρε καλά μας κάνουνε...

  4. #34
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    @Thuglife
    Ο Torvalds χρησιμοποιεί text based email client γιατί συνήθως του στέλνουν patches με email. Αν θυμάμαι καλά, το workflow του είναι δύο κονσόλες, στην μία έχει email, στην άλλη editor και git.

    Αλλά το θέμα είναι πως αυτά που αναφέρεις (mail, administration,, κώδικας) τα κάνεις μια χαρά με όλα τα tablet. Για το office ειδικά, αν γράφεις κώδικα, λογικά δεν σου χρειάζεται το ms office αλλά μια οποιαδήποτε σουίτα. Προσωπικά πχ με βολεύει τρομερά το google drive και το προτιμώ.

    Γενικότερα σε Android και iOS θα δεις και καλύτερες εφαρμογές, touch friendly, για διάφορες μικρές δουλειές (πχ ρίξε μια ματιά στο google analytics app στο android). Άσε που το surface pro είναι και πιο βαρύ και έχει και active cooling (ανεμιστηράκια), επομένως τι να το κάνεις ως ebook reader;

    @anon
    Το ίδιο λέμε λοιπόν. Αντίστοιχα έχω σεταρισμένο το tablet μου αλλά ελπίζω να μην χρειαστεί ποτέ να κάνω τέτοια δουλειά από αυτό.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-13, 12:11
  2. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-13, 10:48
  3. Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-12, 14:53
  4. Μηνύματα: 91
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-12, 05:10

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας