Σελ. 11 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 151-165 από 182
  1. #151
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Να σαι καλά Tiven, δυστυχώς τα νέα δεν ήταν καλά. Το πόδι πρόλαβε και έκανε αρθρίτιδα, και η ανάρρωση δεν υφίσταται. Είναι γενετικό το θέμα, και παρόλο που οι γονείς ήταν υγιείς ο μικρός ήταν πολύ άτυχος. Δε πειράζει, έτσι κι αλλιώς φιλαράκο θέλω και όχι αθλητή, θα κάνουμε έναν καθαρισμό να μην πονάει, παυσίπονο στις αλλαγές καιρού, προσοχή στο βάρος και όλα καλά.

    Ο μικρός βέβαια ατάραχος, αν τον αφήσεις θέλει παιχνίδι 24/7, αν και μου έκοψε το αίμα χθες μέχρι να τον καταφέρουμε να ξυπνήσει.

  2. #152
    Εγγραφή
    14-07-2006
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    7.001
    Downloads
    9
    Uploads
    3
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    RB951G2HnD
    SNR / Attn
    14(dB) / 6(dB)
    Θα είναι μια χαρά αν τον φροντίζεις

    Έχει και ο γάτος μου μία περίεργη κατάσταση, το ανοσοποιητικό του χτυπάει το στόμα του και δεν μπορεί να φάει ούτε κρέμες, ούτε το στόμα του δεν άνοιγε από τον πόνο σε κάποιο σημείο.
    Του κάνω ενέσεις κορτιζόνης τώρα μόνος μου, στο ιατρείο ήταν ταλαιπωρία.

    Το αστείο στην υπόθεση είναι ότι αυτό το αυτοάνοσο εμφανίστηκε λίγους μήνες αφού αρχίσαμε να του δίνουμε ξηρά τροφή για πρώτη φορά στην ζωή του.

  3. #153
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Αυτοάνοσο νόσημα; Θυμάσαι πως το είπε ο κτηνίατρος;

    Υπομονή και περαστικά του μικρού. Είσαι ήρωας που μπορείς και του κάνεις ενέσεις μόνος σου. Τι ξηρά τροφή του έδινες αν και δύσκολο να σχετίζεται.

    Σε 2 γατάκια που βρήκα αυτές τις μέρες (τα ξετρύπωσε ο κούταβος, πρέπει να ήταν γύρω στις 2 μέρες παρατημένα) δίνω arden grange αφού τα συνέφερα. Το ένα βρήκα να το δώσω, το άλλο ψάχνω ακόμα μανιωδώς.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Veldrin : 28-05-14 στις 15:43.

  4. #154
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    η δυσπλασία ισχίου υπήρχε πάντα, είναι όμως συχνότερη σε μεγαλόσωμα ζώα ράτσας
    Όλοι όσοι φωνάζουν να είμαστε μακρυά από μαζικές βιομηχανοποιημένες παραγωγές ζώων ράτσας puppy mills κάτι παραπάνω ξέρουν

  5. #155
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.895
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo Εμφάνιση μηνυμάτων
    η δυσπλασία ισχίου υπήρχε πάντα, είναι όμως συχνότερη σε μεγαλόσωμα ζώα ράτσας
    Όλοι όσοι φωνάζουν να είμαστε μακρυά από μαζικές βιομηχανοποιημένες παραγωγές ζώων ράτσας puppy mills κάτι παραπάνω ξέρουν
    Ακριβώς!

  6. #156
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Από εκτροφείο τον πήρα, έχει χαρτιά και γενεαλογικό, και δεν έχει δυσπλασία ισχίου αλλα δυσπλασία αγκώνα όπως είπα. Ο εκτροφέας του, ο οποίος όλο αυτό τον καιρό έδειξε τεράστιο ενδιαφέρον σχετικά με την κατάσταση, προσφέρθηκε να τον πάρει πίσω πριν λίγο που μίλησα μαζί του, αλλά δε θα το κάνω αφού πλέον έχω δεθεί μαζί του, και δεν έχω ακραίες απαιτήσεις από τον σκύλο.

    Ξέρω καλά τι εστί puppy mill, έχω διώξει πολύ κόσμο από αυτά, και το αναφέρω και πιο πίσω αν κοιτάξεις. Η δυσπλασία αγκώνα (elbow dysplasia) αλλά ακόμα ΚΑΙ η δυσπλασία ισχίου (Hip Dysplasia) μπορεί να συμβεί και σε υγιή retriever ή γερμανικούς ποιμενικούς χωρίς ανάλογο κληρονομικό ιστορικό με πιθανότητα 10%.

    Μη βιάζεσαι να γράψεις αν δε διαβάσεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Veldrin : 28-05-14 στις 17:48.

  7. #157
    Εγγραφή
    14-07-2006
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    7.001
    Downloads
    9
    Uploads
    3
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    RB951G2HnD
    SNR / Attn
    14(dB) / 6(dB)
    Δεν είναι δύσκολες οι ενέσεις ευτυχώς, κάθεται χαλαρά ο γάτος.

    Σε ιατρεία προσοχή, οι γιατροί πολλές φορές είναι πολύ μεγαλύτερα ζώα από αυτά που "φροντίζουν".
    4 φορές του έκανε συνολικά depomedrol και ούτε μία φορά δεν μου ανέφερε ότι πολλά ζώα πεθαίνουν για πλάκα με αυτό.

    Για αυτά και για το απίστευτο χάσιμο χρόνου αποφάσισα να του τις βαράω μόνος.


    Μάρκα τροφής δεν θυμάμαι
    Έχουμε πλάκα όμως οι άνθρωποι και η εξέλιξη, δημιουργούμε αλλεργίες με 10 διαφορετικούς τρόπους κάθε φορά, κάποιος θα μπορούσε να πει ότι δεν είναι καν τυχαίο..

  8. #158
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού είναι οι καλοί κτηνίατροι στην Αθήνα. Και στις περισσότερες περιπτώσεις, τέτοιοι δεν είναι ούτε οι "πολυδιαφημισμένοι". Δεν ξέρω τι κάνουν εκεί στις σχολές τους, αλλά με το άθλημα αποκλείεται να ασχολούνται οι περισσότεροι, ή βγαίνουν και τα ξεχνάνε-δεν ξανασχολούνται.

    Για τα γατάκια που βρήκα και τα πήγα στην κτηνίατρο του δικού μου (που έχω σκάσει πραγματικά πολλά λεφτά) μου ζήτησε 20 ευρώ απλά που τα κοίταξε (και μου τη διαφήμιζαν για το φιλοζωικό της έργο στην Ηλιούπολη), και όταν τα πήγα για δεύτερο έλεγχο σε γιατρό που με έβλεπε πρώτη φορά δεν ήθελε να μου πάρει τίποτα επειδή τα βρήκα στο δρόμο "και μπράβο φίλε μου". Δε μιλάω για πολύ χοντρές ιστορίες, που εξαιτίας τους έχασα το προηγούμενο μου ζώο, έτσι απλά ενδεικτικά.

  9. #159
    Εγγραφή
    15-07-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.651
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13481/1020
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585v7
    Πολύς καιρός πέρασε που δεν ενημερώθηκε αυτό το θέμα, κρίμα είναι...

    Όσον αφορά τις ξηρές τροφές δοκίμασα μια Natures Paws (ειδική εισαγωγή Θεσσαλονικιότικου καταστήματος - pet tails) και του κάθεται πολυ καλά του μικρού...βλέπω πολύ θετικά αποτελέσματα με σημαντική μείωση της τριχόπτωσης αλλά και σφιχτά κακάκια

    απ' ότι μου είπε ο μαγαζάτορας (τον οποίο εμπιστεύομαι) είναι από το ίδιο εργοστάσιο που κάνει τις Simpsons Premium (και τις Fromm, αν δεν απατώμαι)...καλύτερα του έκατσε αυτή όμως παρά οι πιο επώνυμες του εργοστασίου

    Η χρυσή τομή για μας ως προς την περιεκτικότητα κρέατος αποδείχθηκε το 50-60%.

    Τους προηγούμενους μήνες είχα δοκιμάσει και Orijen Red, Acana Wild Prairie χωρίς θετικά αποτελέσματα στο θέμα της επιδερμίδας και του τριχώματος...

    Σε 2-3 βδομάδες με τη NAtures Paws μειώθηκε και η τριχόπτωση και η ξηροδερμία...δοκιμάσα τη ποικιλία με το χοιρινό και το αρνί...στα 10.5€ το δίκιλο και δεδομενου του ανταγωνισμου μάλλον βρήκαμε το νέο VFM
    Cubby Cloud Sync
    Hubic Cloud Backup (aff. code: XLQTOJ)

    - Οδηγός GivingAssistant (CashBack)

  10. #160
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Τα σκυλιά τα έχεις μέσα στο σπίτι ;

  11. #161
    Εγγραφή
    15-07-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.651
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13481/1020
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585v7
    Το ένα έχω κρατήσει από τα δύο και ναι, μέσα στο σπίτι το έχω (και μέχρι προσφάτως πάνω στο κρεβάτι ακόμη)
    Cubby Cloud Sync
    Hubic Cloud Backup (aff. code: XLQTOJ)

    - Οδηγός GivingAssistant (CashBack)

  12. #162
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    μια ερώτηση για κροκέτες για γάτες

    Έχω ένα στειρωμένο αρσενικό γατί που μεγάλωσε Ami Vegan cat food. Του ταίριαζε απόλυτα σαν τροφή, την ορεγόταν, είχε στιλπνό τρίχωμα. Επειδή όμως δεν βρίσκω πλέον συχνά στην Ελλάδα και δεν θέλω να του αλλάζω συνέχεια προιόντα γιατί πιστεύω πως βλάπτουν οι εναλλαγές το γαστρεντερικό των φίλων μας, αναγκάστηκα με λύπη να στραφώ στην mainstream Royal canin για στειρωμένα γατιά

    Έχω αρχίσει να ανησυχώ για το ουρολογικό σύνδρομο γάτας που είναι τρομερά επώδυνη ασθένεια και προσβάλλει αρσενικά στειρωμένα γατιά. Η Royal Canin έχει ειδική τροφή για στειρωμένα αρσενικά γατιά αλλά δεν την βρίσκω καθόλου στην Ελλάδα. Άρα βρίσκομαι στο πρώτο πρόβλημα που με ανάγκασε να αλλάξω την Ami

    Στο Pet City βρήκα κατάλληλη ξηρή τροφή για στειρωμένα ενήλικα αρσενικά γατιά της εταιρίας nutram
    Έχω πάρει ήδη ένα σακί. Η συσκευασία είναι προσεγμένη. Ο μπελάς την τρώει με όρεξη, αλλά δεν έχω βρει στο ντερνέτι κριτική για τα προιόντα της nutram, όπως κάνει πχ για τα σκυλιά το www.dogfoodanalysis.com
    Η εταιρία που την κατασκευάζει είναι καναδική και αυτό εμπνέει εμπιστοσύνη γιατί είναι χώρα που παράγει κορυφαίες ζωοτροφές όπως την orijen και την Acana, αλλά αν γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω, η βοήθεια του είναι ευπρόσδεκτη

  13. #163
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Τα Nutram για σκύλους είναι καλούτσικη τροφή. Όχι τοπ, αλλά ανεκτή. Πλέον υπάρχουν όμως και φθηνότερες με καλύτερη σύνθεση.

    Στις γάτες όμως είναι ΧΑΛΙΑ. Το ίδιο χάλια είναι και η Royal. Το ίδιο χάλια και η Pro Plan.

    Πάρε στον γάτο σου Arden Grange Light και κάνε εναλλαγή με Adult κάθε 1-2 μήνες. Μην κολλάς στις ετικέτες, το ασβέστιο και ο φώσφορος που έχει μέσα είναι σε πολύ πιο χαμηλά επίπεδα από τη Royal για στειρωμένους. Είναι και grain free και δεν έχει καθόλου άλευρα και θα δείς σε 20-30 μέρες τι καλό θα αρχίσει να του κάνει. Σου την προτείνω γιατί είναι ποιοτικά στα επίπεδα της Acana με τη διαφορά πως είναι αρκετά φθηνότερη. Μπορείς να του δίνεις και Naturea κονσέρβες που επίσης είναι κορυφή.

    Θα δείς πως όλες οι καλές μάρκες (Orijen, Acana, Arden, Meowing Heads) δε βγάζουν τροφή "για στειρωμένους". Είναι επειδή ποιοτικά και ποσοτικά δεν υπάρχει έτσι κι αλλιώς κανένα θέμα με τα συστατικά-ιχνοστοιχεία που έχουν μέσα.

    Ενώ η Royal είναι τίγκα στο καλαμπόκι και σε άχρηστα-κακής ποιότητας συμπληρώματα με τιμή στο θεό. Η δύναμη του μάρκετινγκ. Και δυστυχώς εκεί συγκαταλέγεται και η Nutram όσον αφορά τα συστατικά της.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Veldrin : 08-02-15 στις 03:42.

  14. #164
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    θα το κοιτάξω αυτό που λες για τις ουσίες που δημιουργούν το ουρολογικό σύνδρομο
    μέχρι τώρα θεωρούσα πως αυτοί οι κατασκευαστές αδιαφορούσαν γιαυτό και δεν είχαν τέτοιες συγκεκριμένες κατηγορίες κροκετών
    Θέλω το καλύτερο για το γάτο μου. Δεν θέλω από αβλεψία μου να πονέσει ή να έχει πρόβλημα με την υγεία του

  15. #165
    Εγγραφή
    28-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.857
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    49999 /4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    DSL-AC56U
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 22.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αρκετά τραβάει που αναγκάζεται να συγκατοικει μαζί σου.

Σελ. 11 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7415
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-24, 15:50

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας