Σελ. 5 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 3456710 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 182
  1. #61
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vgiozo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι μου διέφυγε...είναι πρακτικά το 1/3 του φλυτζανιού, όχι παραπάνω, αλλά θα το αποφύγω...

    Έλεγα πάντως να δοκιμάσω και μια νέα καλύτερη κροκέτα και από περιέργεια πήγα και πήρα αυτή την Applaws για κουτάβια (cereal/grain-free & 75% protein) αλλα παρόλο που η μυρωδιά τον κέντρισε δεν μπορούσε να τη φάει...
    ...είναι σκληρή και δεν σπάει κι εύκολα, εγώ που δοκίμασα δυσκολεύτηκα πολύ να μασήσω ένα σπυρί μόνο, που και ήταν πολύ σκληρό και κολλούσε στα δόντια μετά...
    Χάλι μαύρο μου φάνηκε να πω την αλήθεια...(όχι ότι είναι φτιαγμένη για ανθρώπους, αλλά δεν μασιέται αυτό το πράγμα, από κανά λυκόσκυλο ίσως)
    Τσάμπα πήγαν άλλα 12,8€
    Νομίζω πως το καλύτερο πράγμα είναι να τον μάθεις να τρώει ότι και εσύ, όχι να μάθεις να τρώς εσύ ότι θα έπρεπε να τρώει

  2. #62
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.914
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Δεν μιλάω απο εμπειρία, αλλά αυτό με τις κροκέτες μου κάνει σαν θέμα με τα ούλα του.

  3. #63
    Εγγραφή
    15-07-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.651
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13481/1020
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585v7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω πως το καλύτερο πράγμα είναι να τον μάθεις να τρώει ότι και εσύ, όχι να μάθεις να τρώς εσύ ότι θα έπρεπε να τρώει
    λολ
    Δοκίμασα να δω γιατί το φτύνει...

    Εγώ μαγειρεύω και τρώω χωρίς αλάτι, λάδια ψημένα κτλ, αλλά αν μάθει να τρώει γενικά ό,τι μαγειρεύεται μπορεί να μην βγει σε καλό...

    Ας τρώει κι από τα δύο...
    Cubby Cloud Sync
    Hubic Cloud Backup (aff. code: XLQTOJ)

    - Οδηγός GivingAssistant (CashBack)

  4. #64
    Εγγραφή
    28-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.857
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    49999 /4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    DSL-AC56U
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 22.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Να έχεις υπόψιν πως οι "καλύτερες" κροκέτες (πχ applaws, orijen, acana κλπ κλπ), δεν αγαπιούνται από τα ζωντανά απευθείας, γιατί δεν έχουν προσθετικά γεύσης για να καλύψουν τη σαβούρα που έχουν οι άλλες τροφές. Οπότε και δεν ορμάνε απευθείας.

  5. #65
    Εγγραφή
    15-07-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.651
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13481/1020
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585v7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alekan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να έχεις υπόψιν πως οι "καλύτερες" κροκέτες (πχ applaws, orijen, acana κλπ κλπ), δεν αγαπιούνται από τα ζωντανά απευθείας, γιατί δεν έχουν προσθετικά γεύσης για να καλύψουν τη σαβούρα που έχουν οι άλλες τροφές. Οπότε και δεν ορμάνε απευθείας.
    Το αντίθετο απ' ότι λες συνέβη...ο σκύλος όρμηξε από τη μυρωδιά, αλλά δεν μπορούσε να μασήσει τις κροκέτες...πολύ σκληρές που δεν θρυμματίζονται κι όλας
    Cubby Cloud Sync
    Hubic Cloud Backup (aff. code: XLQTOJ)

    - Οδηγός GivingAssistant (CashBack)

  6. #66
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    πάρε από τον κτηνίατρο σου δείγματα για να δεις τι του ταιριάζει καλύτερα
    Πάντως πράγματι είναι εξαιρετική αυτή η κροκέτα
    Αν δοκιμάσεις να την βρέξεις ελάχιστα;

  7. #67
    Εγγραφή
    15-07-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.651
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13481/1020
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585v7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo Εμφάνιση μηνυμάτων
    πάρε από τον κτηνίατρο σου δείγματα για να δεις τι του ταιριάζει καλύτερα
    Πάντως πράγματι είναι εξαιρετική αυτή η κροκέτα
    Αν δοκιμάσεις να την βρέξεις ελάχιστα;
    Ο κτηνίατρός μου δεν εμπορεύεται τροφές...αλλά δεν εμπιστεύομαι τόσο κι αυτούς που το κάνουν...συνήθως έχουν από συγκεκριμένες εταιρείες και προωθούν αυτές, οπότε τους λείπει η ποικιλία αλλά και ίσως υπάρχει σκοπιμότητα.

    Είχαμε πάντως μερική επιτυχία...δλδ ο σκύλος άρχισε πάλι να τρώει κροκέτες, αλλά χρειάζεται ένα τελετουργικό για να τις τιμήσει...
    ...τους τις βάζω στο πιάτο κι αυτός κάθεται και με κοιτάζει ή κοιτάζει το πιάτο από μακρυά...πρέπει να βάλω στο χέρι μου και να του τις πάω να φάει φέρνοντάς όλο και πιο κοντά στο πιάτο, ώστε στο τέλος να βρίσκεται πάνω από πάνω του και να συνεχίσει να τρώει από εκεί...

    Χτες το βράδυ έφαγε και κροκέτες και μαγειρευτό φαΐ...θα δούμε πως απορροφά τη τροφή τις επόμενες μέρες, γιατί χτες και σήμερα το πρωί μου έβγαλε ζουμί κάνοντας κακά του...
    Είχε φάει όμως και μαγειρευτό (δεν χώνεψε το καλαμποκι καθόλου) και αρκετή ποσότητα ξηράς τροφής...
    Θα τηρήσω τη δοσολογία ευλαβικά τις επόμενες μέρες να δούμε πώς θα τις χωνεύει..

    Τα "καλύτερα" κακά τα έκανε όταν τον τάϊζα λίγο κρέας και λίπος με το μαλακό μέρος κοκκάλων...τα κακάκια του έβγαιναν ξερά/σφιχτά και σαν βερβελίθρες
    Cubby Cloud Sync
    Hubic Cloud Backup (aff. code: XLQTOJ)

    - Οδηγός GivingAssistant (CashBack)

  8. #68
    Εγγραφή
    14-03-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    258
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σε γενικές γραμμές και τον δικό μου τον πιάνει δυστροπία κάποιες φορές και θέλει κόλπα για να τις φάει αλλά καλού κακού αν δεν του έχει κάνει πρόσφατα τεστ ερλέιχια και καλαζάρ κάνε ένα...Δεν θέλω να σε τρομάξω, απλά πριν κάποια χρόνια ο δικός μου είχε παρόμοια συμπεριφορά (ξεκίνησε αρνούμενος να φάει κροκέτα, μετά διάφορα αποφάγια δικά μας και τελικά αρνούταν και την κονσέρβα) και αποδείχθηκε θετικός σε καλαζάρ. Επαναλαμβάνω οτι το πιθανότερο είναι να παρουσιάζει κάποια δυστροπία, αλλά ο φόβος φυλάει τα έρμα...

  9. #69
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Αλήθεια, να ρωτήσω κάτι, γιατί να μην τρώει το σκυλί ότι τρώτε και εσείς; Θεωρώ ότι εξ ορισμού θα είναι πιο υγιεινό από οτιδήποτε του εμπορίου και από τη στιγμή που προσέχεις τί δίνεις στο ζωντανό (πχ γλυκα/σοκολατα/παγωτο απαγορεύονται δια ) δεν είναι καλύτερο και για την υγεία του, αλλά και για την τσέπη μας;

  10. #70
    Εγγραφή
    15-07-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.651
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13481/1020
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585v7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzelen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλήθεια, να ρωτήσω κάτι, γιατί να μην τρώει το σκυλί ότι τρώτε και εσείς; Θεωρώ ότι εξ ορισμού θα είναι πιο υγιεινό από οτιδήποτε του εμπορίου και από τη στιγμή που προσέχεις τί δίνεις στο ζωντανό (πχ γλυκα/σοκολατα/παγωτο απαγορεύονται δια ) δεν είναι καλύτερο και για την υγεία του, αλλά και για την τσέπη μας;
    Μπορεί και όχι...δεν έχω κάνει τους ακριβείς υπολογισμούς, αλλά αν εκτιμήσω ότι θα πρέπει να αγοράζω συνέχεια κρέας και ότι θα φάει μια ικανή μερίδα σε κάθε γεύμα, αν αγοράσει κανείς μια μεγάλη συσκευασία καλής ποιότητας ξηράς τροφής και τηρήσει την ορθή δοσολογία, μάλλον οι κροκέτες θα του βγουν πιο φτηνά και ο σκύλος θα έχει σε κάθε γεύμα ό,τι πρωτεΐνες, υδατάνθρακες, βιταμίνες κοκ χρειάζεται...

    Αντίθετα με το σπιτικό φαγητό ο σκύλος θα τρώει συνήθως πολύ από το ίδιο, ενδεχομένως ανισομερείς ποσότητες αυτών των συστατικών, ειδικά σε σχέση με την ενδεδειγμένη αναλογία (τυπικά ένας σκύλος θα τρώει αρκετά σιτηρά οταν καταναλώνει μαγειρευτό φαγητό) και κατανεμημένες, στη καλύτερη περίπτωση μέσα στη βδομάδα, αντί κάθε μέρα...

    Αν πάλι ο σκύλος εμφανίσει μια πάθηση που απαιτεί ειδικη διατροφή, θα είναι πιο δύσκολο να τηρηθεί με το μαγειρευτό φαγητό.

    Καλό είναι πάντως να τρώει κι από τα δύο...ενδεχομένως μπορεί να υπάρξουν περιπτώσεις που να υπάρχει περισσευμα κρέατος και να αποφευχθεί σε μαι συγκεκριμένη συγκυρία η αγορά βιομηχανικα παραγμένης τροφής, αλλά τυπικά, μάλλον η ξηρά τροφή έρχεται φθηνότερα...
    Cubby Cloud Sync
    Hubic Cloud Backup (aff. code: XLQTOJ)

    - Οδηγός GivingAssistant (CashBack)

  11. #71
    Εγγραφή
    15-07-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.651
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13481/1020
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585v7
    Είχα αγοράσει πριν από μια βδομάδα ένα λουράκι για τον κόπρο, αλλά προέκυψε λίγο πιο στενό από τη περιγραφή κι έτσι δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω...

    αν έχει κανείς σκυλάκι και αναζητεί λουρί, το χαρίζω (κι αν δεν είναι Θεσσαλονίκη, αν καλύψει τα μεταφορικά)

    Πρόκειται γι αυτό..
    περίμετρος λαιμού 28εκ
    περίμετρος στήθους γύρω στα 47εκ (σε πλήρη έκταση)

    αν σας κάνει και το θέλετε δικό σας.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  dog-harness.JPG 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  60,7 KB 
ID: 132008
    Cubby Cloud Sync
    Hubic Cloud Backup (aff. code: XLQTOJ)

    - Οδηγός GivingAssistant (CashBack)

  12. #72
    Εγγραφή
    15-07-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.651
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13481/1020
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585v7
    O κερατάς ο Ερμής, ο Don Juan της συμφοράς, μας την έκανε τη κουτσουκέλα μαζί με μία τσαούσα ονόματι Μπιζού...

    Πάνω-κάτω στα παγκάκια στο τέλος τα λύσαμε τα σκυλιά και παίζανε κανονικά για κανά 10λεπτο, ξαφνικά χάνονται για δύο λεπτα και βλέπω να έχουν στριμωχτεί πίσω από ε΄να στύλο, κολλημένα κώλο με κώλο...
    Το όλο δράμα κράτησε κανά 5λεπτο τουλάχιστον από την ώρα που τους πήραμε χαμπάρι...

    Απαρηγόρητος ο ιδιοκτήτης του θηλυκού, πού να δώσει τα μικρά αν μείνει έγκυος η μικρή, εγώ νομιζα πως 5 μηνών (αυτός, η θηλυκιά 1.5 χρονών) δεν μποροούσε ο δικός μου να γονιμοποιήσει θηλυκό...

    Τελικά ο κτηνίατρος - που τα τρέξαμε πάραυτα - μας είπε πως χρειάζεται να κάνει δύο ενέσεις για να αποβάλει, συνολικού κόστους 50€...

    Μόλις πουλήσαμε μερικά πραγματάκια που μας είχαν ξεμείνει, εκεί να τα δώσουμε για τις ορμές του μικρού και της μικράς...

    Θά'πρεπε να το είχα μυριστεί ότι θα βγει τσίφτης όταν χθες συνάντησε ένα θηλυκό Golden Retriever 13 χρονών και δεν κώλωσε ο χαμένος να το καβαλήσει...βασικά πηδώντας ούτε έφτανε να ανεβεί στη πλάτη της αλλά την ικανοποιούσε με το στήθος...
    .
    ...κάναμε χάζι οι γύρω με τα καμώματά τους...αλλά ο δικός μου είχε σχέδιο...αφού πήρε τον αέρα με τη σιτεμένη και έμπερη 13χρονη σκυλίτσα, στράφηκε στις νεαρές...ζιγκολό από έφηβος ο μικρός..

    Η γωνία λήψης και η κάμερα δεν αποτυπώνει επαρκώς την διαφορά ύψους
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DSC00006.jpg 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  751,3 KB 
ID: 132234 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DSC00007.jpg 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  813,5 KB 
ID: 132235
    Cubby Cloud Sync
    Hubic Cloud Backup (aff. code: XLQTOJ)

    - Οδηγός GivingAssistant (CashBack)

  13. #73
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vgiozo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά ο κτηνίατρος - που τα τρέξαμε πάραυτα - μας είπε πως χρειάζεται να κάνει δύο ενέσεις για να αποβάλει, συνολικού κόστους 50€...

    Μόλις πουλήσαμε μερικά πραγματάκια που μας είχαν ξεμείνει, εκεί να τα δώσουμε για τις ορμές του μικρού και της μικράς...
    Εχεις ακούσει που λένε, άλλος γ$&@% κι άλλος πληρώνει;

  14. #74
    Εγγραφή
    15-07-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.651
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13481/1020
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585v7
    Ναι...

    Πάλι καλα να λες που μπορούμε να προλάβουμε την εγκυμοσύνη, γιατί διαφορετικά το κόστος θα ήταν πολλαπλάσιο...
    Cubby Cloud Sync
    Hubic Cloud Backup (aff. code: XLQTOJ)

    - Οδηγός GivingAssistant (CashBack)

  15. #75
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    όταν ενηλικιωθεί στείρωσε τον

Σελ. 5 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 3456710 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7454
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-24, 13:40

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας