Σελ. 45 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 2535404344454647505565 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 661-675 από 1985
  1. #661
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.813
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ από την άλλη μια χαρά τη βρίσκω την Αθήνα και σίγουρα πιο "αυθεντική" πόλη από πολλές του εξωτερικού που για φωτογραφίες καλές είναι αλλά μέχρι εκεί.

    Αν είχα παιδιά βέβαια μάλλον θα έπεφτε στην εκτίμηση μου λόγω δύσκολης καθημερινότητας αλλά αυτό σε ένα βαθμό ισχύει στις μεγαλουπόλεις γενικά.
    Κι εγώ τα πρώτα 3 χρόνια που ήρθα να μείνω Αθήνα, από επαρχία, μου άρεσε αρκετά. Τα τελευταία 3 όμως (σύνολο 6), έχω μάθει όλα τα θετικά και αρνητικά που έχει και σκεπτόμενος το μέλλον, μου φαίνεται πολύ χάλια πλέον... Για όσο είσαι νέος/φοιτητής και το "κωλοβαράς", μια χαρά είναι. Όταν όμως έχεις υποχρεώσεις, όπως δουλειά και ειδικά οικογένεια, τα πράγματα γίνονται πολύ δύσκολα...

    Αν εξαιρέσεις κάποιες περιοχές στα Νότια και Βόρεια Προάστια, δεν αξίζει καμία άλλη να μείνεις. Ειδικά τα Βόρεια Προάστια μου αρέσουν πολύ, αλλά αν συνεχίσω να μένω Ελλάδα, δε θα έχω ποτέ λεφτά να μείνω εκεί.

    Υ.Γ. Όπως και να 'χει, δε γυρίζω επαρχία. Είναι απίστευτα βαρετά, οι δουλειές είναι μηδαμινές και θα αναγκάζομαι να μένω με τους γονείς μου για πάντα... Η μόνη λύση είναι να αλλάξω χώρα.

  2. #662
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.378
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ από την άλλη μια χαρά τη βρίσκω την Αθήνα και σίγουρα πιο "αυθεντική" πόλη από πολλές του εξωτερικού που για φωτογραφίες καλές είναι αλλά μέχρι εκεί.

    Αν είχα παιδιά βέβαια μάλλον θα έπεφτε στην εκτίμηση μου λόγω δύσκολης καθημερινότητας αλλά αυτό σε ένα βαθμό ισχύει στις μεγαλουπόλεις γενικά.
    Δεν ξέρω σε ποιες πόλεις του εξωτερικού έχεις πάει και συγκρίνει, αλλά απορώ πώς σου φαίνονται μόνο για φωτογραφίες οι άλλες πόλεις, όταν στις πιο πολλές περιπτώσεις υπερέχουν σε καθαριότητα, οργάνωση, συνθήκες ζωής κλπ

    Τώρα αν εσύ κοιτάς μόνο να βρίσκεις σουβλάκι, παρκάρισμα σε πεζοδρόμια και φραπέ, τότε ναι η Αθήνα σαφώς είναι η καλύτερη σε αυτά.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  3. #663
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Η Αθήνα όπου και να την κοιτάξεις αποπνέει μιζέρια ειδικά τα τελευταία χρόνια με τα τόσα κλειστά μαγαζιά, παρατημένους δημόσιους χώρους, σωρούς από σκουπίδια κλπ
    Φυσικά σαν κεντρικός χώρος που συγκεντρώνει τα μεγαλύτερα και δυναμικότερα επιστημονικά και καλλιτεχνικά στρώματα δημιουργεί θύλακες αντίστασης και δημιουργίας
    Αν καταφέρεις να τα γνωρίσεις και να συμμετέχεις βοηθά στο να καλύψεις μεγάλο κομμάτι των αρνητικών της
    Και τέλος πάντων μην ξεχνάμε ότι παντού και πάντα ισχύει το "περί ορέξεως...."

    ΥΓ 1 Θυμάμαι κάποια χριστούγεννα επί δημαρχίας Ντόρας να βγάζει λογύδριο επί ευκαιρίας "ανάματος" του χριστουγεννιάτικου δένδρου λέγοντας το πομπώδες "η Αθήνα στέλνει μήνυμα στην Ευρώπη" όταν η διακόσμηση της πόλης λόγω των εορτών δεν ξεπερνά διακόσμηση ευρωπαϊκού χωριού 3.000κ σε πλούτο και ποικιλία

  4. #664
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από timoros89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορώ απλά να συμφωνήσω με αυτά που είπες. Πιστευω οτι ο Τυρεμπορας ειναι ενθουσιωδης λογω επιστροφης στα πατρια εδαφη / μερη και οχι με την γενικοτερη κατασταση.
    Και εγώ γύρισα, για χριστουγεννιάτικες διακοπές, και δεν κρύβω ότι χάρηκα πάρα πολύ. Για μένα τουλάχιστον όμως η μονιμη επιστροφή ειναι no-no κατάσταση για πολλους λόγους που είχα εξηγήσει. Βασικά οικονομικούς, για καριέρα και αποκατάσταση παιδιών κλπ. Για άλλους μπορεί να μην ισχύουν τα ίδια, οπότε δεν ειναι το ίδιο για όλους. Μπορεί για τον τυρέμπορα ναναι πραγματικά ωραία, και το εύχομαι, για να μην το μετανιώσει αργότερα. Αν και όποιος έχει ήδη βγεί και δουλέψει έξω, πιο εύκολα θα την ξανακάνει εαν χρειαστεί, απο κάποιον που ειναι προσκολλημένος εδώ.
    Για μένα Ελλάδα μόνο διακοπές....

  5. #665
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.378
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Ούτε για Χριστούγεννα δεν αξίζει για μένα η Αθήνα.
    Τι να δεις δηλαδή ; Την αιθαλομίχλη; Προτιμώ εξωτερικό που έχει λίγο χαρακτήρα με στολισμους κλπ. Πχ είμαι Πολωνία τώρα για Χριστούγεννα.
    Μόνο καλοκαίρι/Πάσχα έχει νόημα για μένα η επίσκεψη στην Ελλάδα και που πραγματικά βλέπεις κάτι διαφορετικό από άλλες χώρες.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  6. #666
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω σε ποιες πόλεις του εξωτερικού έχεις πάει και συγκρίνει, αλλά απορώ πώς σου φαίνονται μόνο για φωτογραφίες οι άλλες πόλεις, όταν στις πιο πολλές περιπτώσεις υπερέχουν σε καθαριότητα, οργάνωση, συνθήκες ζωής κλπ

    Τώρα αν εσύ κοιτάς μόνο να βρίσκεις σουβλάκι, παρκάρισμα σε πεζοδρόμια και φραπέ, τότε ναι η Αθήνα σαφώς είναι η καλύτερη σε αυτά.
    Είμαι παιδί του κέντρου της Αθήνας και όλα αυτά που σε αγχώνουν δεν με πειράζουν.

    Έχω ζήσει σε suburbia αλλά έχω περάσει καιρό και στο Λονδίνο. Δεν την πάλεψα σε κανένα από τα 2. Ειδικά η suburbia ήταν πεντακάθαρη με πράσινο πεζοδρόμια και λαμπραντόρ σκυλιά. Ήθελα να αυτοκτονήσω.


  7. #667
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Η Αθήνα είναι μια πάρα πολύ ωραία πόλη από πλευράς lifestyle και μιλώ ως εργένης (γαρ ). Η ποικιλία μαγαζιών, ο κόσμος που είναι συνέχεια έξω, οι διάφορες γωνιές της, τα διαφορετικά χρώματα που έχει από περιοχή σε περιοχή την κάνουν σχεδόν μοναδική. Και, πλέον αφού έχει πέσει λίγο (όχι πολύ) μυαλό, και οι τιμές σε εστιατόρια και νεκτερινά μαγαζιά εν γένει είναι πάρα πολύ καλές. Ιδιαιτέρως αν κανείς έχει μισθό σχετικά καλό για ελληνικά δεδομένα - δεν μιλώ για μισθούς εξωτερικού που κάνουν την Αθήνα "παράδεισο".

    Σε αυτό, η Αθήνα είναι στις καλύτερες πόλεις στην Ευρώπη αδιαμφισβήτητα και σαφώς βάζει γυαλιά και σε μεγαλούπολεις όπως το Παρίσι που είναι η αγαπημένη μου πόλη (για Λονδίνο δεν το συζητώ, 1000 φορές καλύτερα και φθηνότερα στην Αθήνα)

    Αυτά στα πολύ θετικά και κάθε φορά που είμαι Αθήνα και βγαίνω έξω λέω "γμτ πότε να γυρίσω". Αλλά, μετά έρχεται η μέρα (και ο Johnny Walker φεύγει κατά το ρητό), έρχεται η ώρα που μετακινείσαι για δουλειά, αρχίζεις να έχεις συναλλαγές με το σύστημα και εκεί αρχίζουν τα ζόρια. Πόσο μάλλον αν έχεις και παιδιά / οικογένεια (και συνεπώς τέλος και τα νυχτοπερπατήματα ), πόσο μάλλον αν χρειαστεί να έχεις πάρε δώσε με γιατρούς κλπ (θεός φυλάξοι για νοσοκομεία), πόσο μάλλον αν αρχίζεις να τρέχεις με σχολεία κλπ και πια δεν είναι θέμα προφανώς Αθηναϊκό.

    Εκεί, αν έχεις μισθό εξωτερικού (και καλό εξωτερικού), τα πάντα ξεπερνιόνται αλλά μπορείς; Βλέπω κάποια ελληνικά φιλικά μου ζευγάρια / οικογένειες που περνάνε τέλεια στην Αθήνα αλλά έχουν τέτοιους μισθούς και αποτελούν σαφώς το 5 με 1% του πληθυσμού.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  8. #668
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.378
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Αν έχεις καλά λεφτά, οπου και αν είσαι περνάς καλά.
    Οπότε δεν μιλάμε για περιπτώσεις που αφορούν το 1%.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  9. #669
    Εγγραφή
    02-11-2005
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    45
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Ελλαδα μονο για διακοπές. Εκτος αν εισαι καμια εγκληματική φυσιογνωμία οπου και οι νομοι εδω ειναι ελαστικοί και περνας πολυ καλα αν εχεις χρημα

  10. #670
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρόνια πολλά τυρεμπορα!
    Σημαντικό ότι νοιωθεις ικανοποιημένος από την επιλογή σου.
    Keep going! ✌
    Ευχαριστώ πολύ . Και στα δικά σας οι λεύτερες .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MessengerOfGood Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλώς (επαν)ήλθες!
    Ειδικά στην Ηλιούπολη που ξύπνάς όμορφα με την ανατολή.

    Αλλά γιατί διαγράφτηκες από το ΤΣΜΕΔΕ;
    Για να γλιτωσω (κάποιες λίγες, η αλήθεια είναι) εισφορές. Σ'ευχαριστώ .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Μετράς και την ουρά;

    2. Μήπως αυτό θα γινόταν αυτόματα στις σοβαρές χώρες;
    Ναι, 45 λεπτά με όλα μεσα. Ισως να "έφταιξε" που πήγα Παρασκευή 22/12 (τελευταια εργάσιμη πριν τα Χριστουγεννα) και δεν ειχε πολύ κόσμο. Επίσης, βοηθησε το ότι ουδέποτε ειχα κάνει εναρξη επαγγελματος (ανοιγμα βιβλίων). Σε κάθε περίπτωση, πήγα στις 12:30 στο ΤΣΜΕΔΕ στην πλατεία Κλαυθμώνος και στις 13:15 κρατουσα τον αριθμό πρωτοκολλου της αίτησης διαγραφής. Οι υπάλληλοι ήταν κάπως βαριεστησμένοι (μάλλον λογικο, αφού σε λιγη ωρα θα φευγανε για τετραημερο Χριστουγεννων), αλλά αρκετά εξυπηρετικοί και βοηθητικοι (όταν είδα κάτι στοιβες χαρτια τριγυρω μου, είπα στη μία υπαλληλο : "Ημουν 5.5 χρόνια στην Ολλανδία, όλα αυτα τα χαρτιά μου είναι τόσο ξένα. Παρακαλώ καθοδηγηστε επακριβώς στο τί πρέπει να κάνω." και εκείνη με καθοδηγησε πράγματι επακριβώς.Κατα τις αρχες του 2019 (ναι, σε 13 μηνες), θα ερθει και η σχετική επιστολη επιβεβαιωσης (αναδρομικής) διαγραφης στο σπίτι, συστημενη.

    Δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι θα γινόταν αυτοματα, αλλά είμαι περίπου σίγουρος ότι θα γινοταν από τον εργοδότη και όχι από τον υπάλληλο. Ενταξει, πήγα μια φορά να δω κι εγώ τα κεντρικα του (πρώην ) Ταμείου μου. Πολλή χλίδα ρε παιδιά τα κεντρικα του ΤΣΜΕΔΕ. Μάρμαρα και γρανίτες παντού, inox κάγκελα, designάτα γραφεια. Τί στο καλό; εκεί φαγανε τις εισφορες μας;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί ξεκαβάλησε το καλάμι.


    Μπα, αυτό δεν πρόεκειται να συμβεί ποτέ φίλτατε. Μια φορά Μηχανικός, μια ζωή Μηχανικός .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο για διακοπές κάνει η Ελλάδα πια, για τους ξενιτεμενους.
    Δυσκολεύομαι να βρω λόγο να χαμογελάσω όταν δεν βρίσκομαι με φίλους ή συγγενείς, ειδικά στην Αθήνα, την πιο άσχημη πόλη της Ελλάδος.

    Αυτη είναι η δικη σου (καθόλα σεβαστη) άποψη. Εξαρταται από τον άνθρωπο και το τί ζητάει. Επίσης μου αρεσει που στο παρόν τοπικ μπορεί κανείς να βρει μόνο ψύχραιμες, συγκρατημενες, μετρημένες και μετριοπαθείς τοποθετησεις σου για το θεμα του επαναπατρισμου .



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όντως. Διάβαζα το κείμενο του Τυρέμπορα και περίμενα στο τέλος να γράφει ότι τρολλαρει.

    Τυρεμπορα, μείνε λίγους μήνες εδώ και θα θυμηθείς το πόσο τριτοκοσμικη ζούγκλα είναι η Ελλάδα και ειδικότερα η Αθήνα... Μάλλον χάρηκες που γύρισες στα μέρη που ήσουν μικρός και που συνάντησες ξανά τους οικείους σου, γι' αυτό σου φαίνονται όλα ωραία. Απλά στο λέω, να μην είσαι τόσο αισιόδοξος...
    Χμμμμ, πρώτον, δε μεγάλωσα στην Αθήνα, αλλά στην επαρχία (Κως). Εφυγα από την Κω στα 17,5 μου χρόνια το 2004 για πάω στο Πολυτεχνειο και από τοτε εχω επιστρεψει "μόνιμα" μόνο για 8 μηνες στον στρατό. Παρολαυτά, θεωρω τον εαυτό μου Κώο και θα είμαι για πάντα Κώος, όπου και να'μαι. Η οικογενεια μου (και τα 5 υπόλοιπα μέλη της) είναι στο νησί, όπως και όλοι οι σχολικοί μου φίλοι (πλην ενός, που μένει στην Ηλιουπολη και με φιλοξενει όσο ψάχνω σπίτι, πάλι καλά ). Προφανώς , έχω πολλούς συναδελφους από ΕΜΠ και γνωστους του ευρυτερου κύκλου μου στην πρωτεύουσα. Προσωπικά, αυτή την (οικοδομική πχ) αναρχία της Αθήνας (και της Ελλάδας) τη λατρευω. Επίσης, ξέρω τί να περιμένω και πού/πώς να ελίσσομαι. Καποια στιγμη θα ερθω και αντιμετωπος με πικρές καταστασεις του τέρατος της γραφειοκρατίας. Προετοιμάζομαι γι'αυτό και σίγουρο πρόκειται για μικρό τίμημα μπροστά στον επαναπατρισμό.

    Spoiler:
    Αιωνίως θα είμαι επαρχιωτόπουλο που φοίτησε σε δημόσιο σχολείο. Πιστέψτε με , φοιτώντας σε μια σχολή (Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστων ΕΜΠ) που η τεραστια πλειοψηφια είχε φοιτησει σε ιδιωτικά σχολεία (κυριως της Αττικής, αλλά και της επαρχίας), είμαι υπερηφανος που καταφερα ο,τι καταφερα ξεκινώντας από 12 χρόνια δημοσιου σχολείου, όντας μη πορφυρογεννητος.


    Εχω δει πολλές πολεις της Ευρώπης και έχω ζήσει τη "Δύση" για πάνω από μιση δεκαετία. Για μένα, η Αθήνα είναι η ομορφότερη πόλη του πλανητη (εντάξει, ακομα κι εγώ λέω ότι αυτό ειναι κάπως υπερβολικό). Και ναι, υπάρχει πολλή φτώχεια και μιζέρια, αλήθεια είναι αυτό. Αλλά κατα τη γνώμη μου, αυτό οφείλεται στην παρανοϊκή τυφλή λιτότητα του προγράμματος (Μνημονίου) και στο ζουρλομανδύα της ευρωζωνης. Αφού το Σεπτέμβριο του 2015 αποφασίσαμε να αυτοκτονησουμε εντός ευρωζωνης, δε μου πολυπέφτει λόγος να διαφωνησω με τον κυρίαρχο λαό. Θα μου πείτε τί φταίνε οι φουκαραδες οι αστεγοι και οι ανεργοι : έλα ντε, αλλά μην ρωτατε εμένα τον "κρατιστή-δραχμιστή", αλλά κάποιον #menoumevropi .

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Αθήνα είναι μια πάρα πολύ ωραία πόλη από πλευράς lifestyle και μιλώ ως εργένης (γαρ ). Η ποικιλία μαγαζιών, ο κόσμος που είναι συνέχεια έξω, οι διάφορες γωνιές της, τα διαφορετικά χρώματα που έχει από περιοχή σε περιοχή την κάνουν σχεδόν μοναδική. Και, πλέον αφού έχει πέσει λίγο (όχι πολύ) μυαλό, και οι τιμές σε εστιατόρια και νεκτερινά μαγαζιά εν γένει είναι πάρα πολύ καλές. Ιδιαιτέρως αν κανείς έχει μισθό σχετικά καλό για ελληνικά δεδομένα - δεν μιλώ για μισθούς εξωτερικού που κάνουν την Αθήνα "παράδεισο".

    Σε αυτό, η Αθήνα είναι στις καλύτερες πόλεις στην Ευρώπη αδιαμφισβήτητα και σαφώς βάζει γυαλιά και σε μεγαλούπολεις όπως το Παρίσι που είναι η αγαπημένη μου πόλη (για Λονδίνο δεν το συζητώ, 1000 φορές καλύτερα και φθηνότερα στην Αθήνα)

    Αυτά στα πολύ θετικά και κάθε φορά που είμαι Αθήνα και βγαίνω έξω λέω "γμτ πότε να γυρίσω". Αλλά, μετά έρχεται η μέρα (και ο Johnny Walker φεύγει κατά το ρητό), έρχεται η ώρα που μετακινείσαι για δουλειά, αρχίζεις να έχεις συναλλαγές με το σύστημα και εκεί αρχίζουν τα ζόρια. Πόσο μάλλον αν έχεις και παιδιά / οικογένεια (και συνεπώς τέλος και τα νυχτοπερπατήματα ), πόσο μάλλον αν χρειαστεί να έχεις πάρε δώσε με γιατρούς κλπ (θεός φυλάξοι για νοσοκομεία), πόσο μάλλον αν αρχίζεις να τρέχεις με σχολεία κλπ και πια δεν είναι θέμα προφανώς Αθηναϊκό.

    Εκεί, αν έχεις μισθό εξωτερικού (και καλό εξωτερικού), τα πάντα ξεπερνιόνται αλλά μπορείς; Βλέπω κάποια ελληνικά φιλικά μου ζευγάρια / οικογένειες που περνάνε τέλεια στην Αθήνα αλλά έχουν τέτοιους μισθούς και αποτελούν σαφώς το 5 με 1% του πληθυσμού.
    Επιτελους, ενας που μίλησε σωστα. Συμφωνούμε μέχρι κεραίας. Μα όλα ειναι θέμα γούστου βρε παιδιά. Εδώ να πω ότι είμαι κατω από 15 λεπτά από τη δουλειά με το αμάξι, οπότε θεμα με κινηση, απεργιες κοκ δεν εχω. Αυτό σβηνει αμέσως ενα από τα μεγαλύτερα αρνητικά της πρωτεύουσας.

    Για να καταλαβετε πόσο υπέροχα περνάω στη λατρεμενη μου πρωτεύουσα, θα σας πω τί εκανα μεσα σε 6 μερες, ξεκινώντας πριν κανα δεκαήμερο:

    α)πήγα στο Καραϊσκακη να απολαύσω το Θρύλο πρωταθλητή χειμώνα στο 2-0 επί του ΠΑΣ Γιάννινα (σσ. το σουτ του Καρίμ πέρασε καταφανεστατα τη γραμμή, φανηκε πεντακαθαρα από την 35 που βρισκόμουν)

    β)πήγα στο ΣΕΦ, όπου ο αξεπεραστος ευρωΘρυλος κέρδισε την CSKA και ανεβηκε στην πρωτη θεση της Ευρωλίγκα σε ολόκληρη την Ευρώπη

    γ)πήγα στον Σταυρό του Νότου να απολαυσω Χρησταρα Θηβαίο με bonus εκπληξη συμμετοχη Βασιλη Παπακωνσταντίνου που ειχε ερθει για να παρακολουθησει κι αυτός, αλλά ανεβηκε στη σκηνη τελικά

    δ)ξαναπήγα στον Σταυρό του Νότου , όπου καθημερινη (Δευτερα) γινόταν το πλήρες αδιαχώρητο για το Σωκράτη Μάλαμα

    ε)μετά από ποτά σε αγαπημενα μπαρ του κέντρου πέριξ της Κολοκοτρώνη/Καρυτση, βρεθηκαμε κατα τις 2+ σε γνωστο ρακομελάδικο της Ηλιούπολης, όπου ενας συναδελφος ψιλοπεινουσε και αναρωτηθηκε αν μορούμε να φαμε (συνοδεια ρεμπέτικων που έπαιζαν live εκείνη την ωρα). Ρωταω τη σερβιτορα αν σερβίρουν ακόμα φαγητο (σσ. στις 2+ το πρωί) και μου απανταει με αφοπλιστική ειλικρίνεια : "Ναι, φυσικά, γιατί να εχει κλείσει η κουζίνα από τωρα;" . Εχοντας περάσει 5,5 χρόνια σε μία χώρα που η κουζίνα κλείνει στις 21:00 με 21:30, βαριά 22:00 με 22:30 (στα "afterάδικα" αυτό ) , αγαλλίασε η ψυχη μου και κατάλαβα ότι ηρθα στη σωστη χώρα και πόλη για να περάσω τις επόμενες δεκαετίες της ζωής μου, καλά να μαστε. Εφυγα από το βοθρόλακκο του τεταρτοκοσμικου Benelux και ήρθα κάπου ανθρώπινα και πολιτισμένα, που οι άνθρωποι στην εστίαση είναι λόγικοι .Bonus point : πήραμε πιάτο με απάκι (χοιρινό δηλαδή), γιατί είχα σιχαθει στην Ολλανδία να μην μπορώ να βρω εύκολα έξω (ειδικά σε "βρωμικο") χοιρινο (μας εχουν ρημαξει οι μουσουλμάνοι με κοτοπουλο και μοσχάρι). Τελικά φύγαμε στις 5+ υπερ-ευχαριστημενοι.

    Μόνο αυτά τα 5 πραγματα μου προσέφεραν τόση χαρά, απόλαυση και ευχαριστηση σε 6 μερες ,όση έπαιρνα στο τραγικό Αϊντχοφεν συνολικα σε μια διετία νυχτερινών εξόδων cοmbined. Και το κόστος, πλέον, είναι σε μεγάλο βαθμο (πάντως όχι παντου) μάλλον λελογισμένο.

    Τωρα που είμαι 30 και εργενης με νοιαζουν πολύ περισσότερο αυτα, παρά το σε ποιο σχολείο θα πάνε τα παιδιά μου (αφηστε που δε σκοπεύω να παντρευτω πριν τα 35 και να κανω το πρώτο παιδί πριν τα 40). Θα μου πείτε ότι δινω μεγάλη βαση στην εστίαση, θα σας πω οτι αν δε γλεντήσουμε τώρα που είμαστε νέοι, πότε θα γλεντησουμε;

    Χίλια χρόνια στη λατρεμενη μου πρωτευουσα, την υπέροχη Αθήνα .

    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  11. #671
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Καλώς Τυρέμπορα και σε ζηλεύω, κάτι τέτοια είναι που θέλω κι εγώ και αν δεν ταξίδευα Αθήνα για δουλειά αρκετά συχνά τότε ίσως να είχα σοβαρά θέματα (αν και με τη δουλειά που κάνω, λίγο δύσκολο να είμαι οπουδήποτε εκτός Βρυξελλών ως βάση).

    Από την άλλη όμως, περίμενε λίγο να κάτσει η ρουτίνα και να περάσει όλη αυτή η τρελή φάση και να αρχίσεις να (ξανα)γίνεσαι Αθηναίος και Έλληνας και να τα ξαναπούμε. Δεν λέω απαραίτητα ότι θα γυρίσεις να φύγεις ή κάτι τέτοιο που γράφτηκε παραπάνω, απλά καλός είναι ο ενθουσιασμός - χαρακτηριστικό σου - αλλά κάτσε λίγο να περάσει και να ξαναμιλήσουμε για την πραγματικότητα.

    Αυτά από εμένα και καλά να περνάς!
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  12. #672
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.378
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Εντάξει η Αθήνα είναι για κάποιον παράδεισο για ματσάκια, μεζέδες και μουσικές και για άλλους τριτοκοσμική για καθημερινή μάχη με την γραφειοκρατία, την εγκληματικότητα, τους φόρους, την αναξιοκρατία κλπ.

    Ο καθένας με το πού δίνει βάση και το τι θεωρεί σημαντικά.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  13. #673
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.813
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Εννοείται ότι χαιρόμαστε που περνάς καλά Τυρεμπορα. Μακάρι να βρήκες αυτό που έψαχνες.

    Ίσως ήμουν λίγο απότομος στα προηγούμενα μηνύματά μου, αυτό που ήθελα να σου πω όμως, είναι ότι τον πρώτο καιρό θα σε διακατέχει ο ενθουσιασμός της επιστροφής. Οπότε κάποια στιγμή αργότερα, θα "προσγειωθείς" στην ελληνική πραγματικότητα... Ελπίζω να προσγειωθείς ομαλά.

  14. #674
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voithostyrempora2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...........αγαλλίασε η ψυχη μου και κατάλαβα ότι ηρθα στη σωστη χώρα και πόλη για να περάσω τις επόμενες δεκαετίες της ζωής μου, καλά να μαστε.
    Αμ δεν μας είχες πει ότι σκοπεύεις να μείνεις εργένης, χωρίς παιδιά, χωρίς προβλήματα υγείας και με ένα μάτσο λεφτά
    Τώρα εξηγούνται όλα

    ΥΓ Καλά να περνάς

  15. #675
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kerkiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αμ δεν μας είχες πει ότι σκοπεύεις να μείνεις εργένης, χωρίς παιδιά, χωρίς προβλήματα υγείας και με ένα μάτσο λεφτά
    Τώρα εξηγούνται όλα

    ΥΓ Καλά να περνάς
    ακριβώς αυτό!!!! χαχαχα

Σελ. 45 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 2535404344454647505565 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1247
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-24, 20:45
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-13, 19:07
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-12, 01:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας