Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    05-11-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    5mbps/512kbps
    ISP
    Cablenet
    Router
    Apple Time Capsule
    Καλησπέρα σε όλους παιδιά,

    Πριν λίγο καιρό μετανάστευσα πίσω στην πατρίδα και είμαι στο ψάξιμο για αυτοκίνητο. Έχω ήδη κάνει μια προεπιλογή με 3-4 μάρκες και μοντέλα αλλά έχω ένα μικρό θέμα.

    Βλέπω πως όλες οι αντιπροσωπείες, τουλάχιστον αυτό που βλέπω από το ιντερνετ, φέρνουν 3-4 επιλογές από ένα μοντέλο σε συνδυασμούς εξοπλισμού κυρίως οι οποίοι όμως δεν με καλύπτουν.

    Για παράδειγμα μπορεί να θέλω αυτόματο κιβώτιο αλλά να το προσφέρουν μόνο στα 2000 κυβικά και όχι στα 1600. Ή να θέλω πετρέλαιο αλλά να φέρνουν ένα μοντέλο μόνο σε βενζίνη. Ενώ η μάρκα φτιάχνει σιγουρα και πετρέλαιο, και αυτόματο κιβώτιο.

    Δεν έχω αγοράσει καινούργιο αυτοκίνητο ποτέ αλλά πίστευα πως έχεις μεγαλύτερη ευχέρια σε επιλογές. Πρόβλημα να περιμένω να μου το φτιάξουν και να το φέρουν όπως το θέλω δεν υπάρχει αφού μπορώ να περιμένω παραπάνω.

    Ποιά είναι η εμπειρία σας γενικά.
    “If you always put limits on everything you do, physical or anything else, it will spread into your work and into your life. There are no limits. There are only plateaus, and you must not stay there, you must go beyond them.” - Bruce Lee

  2. #2
    Εγγραφή
    07-03-2011
    Μηνύματα
    970
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Conn-x OTE
    Μην παίρνεις καινούριο αυτοκίνητο, ένα καλό μεταχειρισμένο είναι καλύτερο για πολλούς λόγους. Δεν γράφω παραπάνω, πιστεύω ότι εγώ σαν γνώστης του χώρου θα εισακουστώ από εσένα χωρίς παρεταίρω τεκμηρίωση της θέσης μου. Καλορίζικο ότι και αν πάρεις και καλωσήρθες στα πάτρια εδάφη
    Γκομπιούντερ.

  3. #3
    Εγγραφή
    05-11-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    5mbps/512kbps
    ISP
    Cablenet
    Router
    Apple Time Capsule
    Δεν έχεις άδικο, συμφωνώ μαζι σου αλλα στο ψάξιμο φάνηκε πως τα μοντέλα που με ενδιαφέρουν δεν υπάρχουν μεταχειρισμένα απο ιδιώτες. Μόνο μαντρες με υψηλές τιμές. Δυστυχώς μια ευκαιρία καλή δεν έχω βρει

  4. #4
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    οι αντιπροσωπείες υποθέτω προσφέρουν τα ετοιμοπαράδοτα μοντέλα με κάποια στάνταρ χαρακτηριστικά
    Αν θες κάτι επιπρόσθετο θα τους το παραγγείλεις, θα το ακριβοπληρώσεις ενώ αν το έβρισκες στον στανταρ εξοπλισμό θα είχε νορμάλ τιμή και δεν θα το πάρεις αμέσως

  5. #5
    Εγγραφή
    27-10-2005
    Περιοχή
    Cetines
    Μηνύματα
    1.590
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    10
    Ταχύτητα
    27031/2703kBit/s
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΦΙΣΣΑ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    16.1(dB) / 12.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από IPL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους παιδιά,

    Βλέπω πως όλες οι αντιπροσωπείες, τουλάχιστον αυτό που βλέπω από το ιντερνετ, φέρνουν 3-4 επιλογές από ένα μοντέλο σε συνδυασμούς εξοπλισμού κυρίως οι οποίοι όμως δεν με καλύπτουν.

    Για παράδειγμα μπορεί να θέλω αυτόματο κιβώτιο αλλά να το προσφέρουν μόνο στα 2000 κυβικά και όχι στα 1600. Ή να θέλω πετρέλαιο αλλά να φέρνουν ένα μοντέλο μόνο σε βενζίνη. Ενώ η μάρκα φτιάχνει σιγουρα και πετρέλαιο, και αυτόματο κιβώτιο.

    Ποιά είναι η εμπειρία σας γενικά.
    Αυτόματο κιβώτιο και diesel αν το φτιάχνει το x εργοστάσιο και μπορεί να εισαχθεί στην Ελλάδα τότε το παραγγέλνεις και στο ετοιμάζουν. Άμα πληρώνεις όλα γίνονται.

    Εγώ για το δκό μου που αγόρασα πριν 10 μήνες περιμενα 2,5 μήνες για να έρθει από την ημέρα που το παρήγγειλα κι αυτό λόγω μεταλλικού χρώματος κυρίως. Συγκεκριμένα μου είχαν πει απλό λευκό σε 25 μέρες, silver μεταλλικό που ηθελα 2,5 μήνες.

    Τώρα για αυτόματο κιβώτιο δεν ξέρω τι παίζει, γιατί προτιμώ το manual και δεν το έχω ψάξει.
    Για μας τους καταλανούς συγκεκριμένα το Εμπόριον έχει μια ιδιαίτερη σημασία γιατί λόγω γεωγραφίας και λόγω ιστορίας είμαστε πιο κοντά στους έλληνες παρά στους υπόλοιπους ισπανούς. Κάτι αυτονόητο και λογικό. Ε.Α.

  6. #6
    Εγγραφή
    26-05-2013
    Μηνύματα
    88
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    δεν μας λες ποια μαρκα θελεις/εχεις ψαξει για να γινεις πιο συγκεκριμενος?και σε ποιο κοστος αγορας ψαχνεσαι?

    αν δεν σε ενδιαφερει παντως μαρκα,τοτε σιγουρα μπορεις να βρεις μεταχειρισμενο με λιγα χιλιομετρα σε αυτοματο/πετρελαιο οποτε κερδιζεις το παραπανω κοστος αγορας για το ντιζελ σε καινουριο.εχει ευκαιριες και στα μικρα κυβικα.παντως αφου θελεις ντιζελ και αυτοματο δεν γινεται να ψαχνεις για πιο μικρο απο 1600,δεν το βγαζουν .μην σου πω οτι τα περισοτερα με ντιζελ/αυτοματο ειναι 2000 και ανω.

  7. #7
    Εγγραφή
    05-11-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    5mbps/512kbps
    ISP
    Cablenet
    Router
    Apple Time Capsule
    Σωστά, τα περισσότερα είναι όπως τα λες. Αυτά που έχω καταλήξει με σειρά προτεραιότητας είναι:

    1. Huyndai ix35 (το facelift που βγαίνει σε λίγο)
    2. Nissan Qashqai (να περιμένω μέχρι την άνοιξη που θα βγει το νέο)
    3. Honda CRV (του χρόνου που θα βγει το diesel κάτω από 2000cc)
    4. Mitsubishi ASX
    5. Kia Sportage
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος IPL : 25-08-13 στις 23:30.
    “If you always put limits on everything you do, physical or anything else, it will spread into your work and into your life. There are no limits. There are only plateaus, and you must not stay there, you must go beyond them.” - Bruce Lee

  8. #8
    Εγγραφή
    07-03-2011
    Μηνύματα
    970
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Conn-x OTE
    Πολύ καλές επιλογές, από ότι κατάλαβα βάζεις την αξιοπιστία πρώτα, και εγώ τα ίδια θα κοίταγα. Αν έχει να μας πει κάποιος κάτι παραπάνω για αυτά τα μοντέλα που να τα έχει και ο ίδιος οκ, εγώ δεν έχω να προσθέσω κάτι.
    Γκομπιούντερ.

  9. #9
    Εγγραφή
    26-05-2013
    Μηνύματα
    88
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    βλεπω οτι θελεις κατι σε crossover,suv και απο ασια πλευρα.με πιανεις αδιαβαστο γιατι σε ασιατικο ντιζελ και ειδικα τετοια κατηγορια δεν εχω γνωση,ουτε καποιον με εμπειρια.αν οι κορεατικοι και κυριως ιαπωνεζικοι ντιζελ ειναι το ιδιο αξιοπιστοι με τους βενζινης τους τοτε καλα κανεις και ψαχνεις εκει.

    εγω γνωριζω περισοτερο για ευρωπαικους ντιζελ.εκει βρισκεις οτι θες σε επιλογες - συνδυασμους κυβικων,κιβωτιων και εξτρα και επιπλεον εχεις πολλες επιλογες σε μεταχειρισμενα με λιγα χιλιομετρα ειδικα αν ψαξεις εξωτερικο.για ασιατικα ντιζελ ας μιλησουν αλλοι που εχουν εμπειρια.

    δες κιαυτα παντως ...http://www.autotriti.gr/data/news/pr...wsh_112502.asp

  10. #10
    Εγγραφή
    05-11-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    5mbps/512kbps
    ISP
    Cablenet
    Router
    Apple Time Capsule
    Ποιά Ευρωπαικά έχεις στο μυαλό σου; Σε ευχαριστώ για το λινκ. Τώρα το κοιτάω σιγά σιγά και φαίνεται πολύ διαφωτιστικό.
    “If you always put limits on everything you do, physical or anything else, it will spread into your work and into your life. There are no limits. There are only plateaus, and you must not stay there, you must go beyond them.” - Bruce Lee

  11. #11
    Εγγραφή
    09-06-2012
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    δυστηχως η αγοραστικη ισχυη της χωρας εχει πεσει οποτε ειναι δυσκολο να βρεις αυτο που ψαχνεις ευκολα

  12. #12
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.036
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Έχω οδηγήσει το Mitsubishi ASX φίλου μου, για αρκετά χιλιόμετρα, 3-4 φορές.
    Το αυτοκίνητο φοράει τον 1600άρη βενζίνης, κίνηση μπροστά μόνο (δεν ξέρω αν βγαίνει και σε τετρακίνητο)

    Οι εντυπώσεις μου είναι θετικές από την όλη κατασκευή του, άνετο, οικονομικό αλλά ψόφιο. Ο 1600άρης απλά δεν πάει, σε σημείο που να σκέφτεσαι να βγεις για προσπέραση. Ακόμα και αν το "σκίσεις" δεν γίνεται τίποτα, ξεψυχάει πολύ πριν το redline. Έχω την εντύπωση ότι η χαρτογράφηση του κινητήρα έγινε κυρίως με βάση την οικονομία, και όχι τις επιδόσεις, και μάλιστα σε μεγάλο βαθμό.

    Ωραίο αυτοκίνητο, αλλά με αυτό το μοτέρ μακρυά. Αν υπάρχει σε diesel, σίγουρα η έξτρα ροπή δεν θα πήγαινε χαμένη.

  13. #13
    Εγγραφή
    07-03-2011
    Μηνύματα
    970
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από invisibl3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δυστηχως η αγοραστικη ισχυη της χωρας εχει πεσει οποτε ειναι δυσκολο να βρεις αυτο που ψαχνεις ευκολα
    δυστυχώς αυτό ισχύει. Και λέω δυστυχώς γιατί αν συνεχιστεί έτσι θα φτάσουμε στο 1960 που τα μεταχειρισμένα ήταν δυσεύρετα και όσα υπήρχαν ήταν τελειωμένα.
    Γκομπιούντερ.

  14. #14
    Εγγραφή
    09-06-2012
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostarcng Εμφάνιση μηνυμάτων
    δυστυχώς αυτό ισχύει. Και λέω δυστυχώς γιατί αν συνεχιστεί έτσι θα φτάσουμε στο 1960 που τα μεταχειρισμένα ήταν δυσεύρετα και όσα υπήρχαν ήταν τελειωμένα.


    Κουβα ολε τρελενομαι

  15. #15
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Κοίτα το touran,αν και δεν συμπαθώ καθόλου τα suv

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορα νεου laptop!!! οριο 650 ευρω
    Από Aragon στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-13, 15:36
  2. Αγορά νέου laptop για gaming-multitasking
    Από DaNiG3 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-13, 00:44
  3. Μεγάλη καθυστέρηση στην παράδοση νέου αυτοκινήτου
    Από bomberb17 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-13, 00:50
  4. [Other] Αγορά νέου router
    Από epp494 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-12, 23:50
  5. Stickies για αγορα νεου η/υ
    Από kontinos στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-12, 21:06

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας