Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    14-04-2009
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    438
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    HOL
    Router
    ZXHN-H108N
    SNR / Attn
    (dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μια ερώτηση για όσους γνωρίζουν γιατί δεν μπορώ να βρω τι ισχύει ακριβώς.



    Έστω ότι κάποιος ανοίγει ένα μικρό φροντιστήριο ξένων γλωσσών και πληροφορικής και θέλει να εγκαταστήσει νόμιμα windows 7 και office 2007, σε υπάρχοντες υπολογιστές (αγορασμένους από internet cafe που έκλεισε, χωρίς λειτουργικό). Πληρώνει μια-μια τις άδειες χρήσης ή υπάρχει κάποια έκπτωση για εκπαιδευτικό οργανισμό και μαζική αγορά; Στην περίπτωσή μου, ρωτάω για 5-6 άδειες χρήσης. Έτσι όπως μου τα είπαν σε καταστήματα λιανικής που πήγα, θέλω για 6 υπολογιστές περίπου 750 για windows (λένε ότι δεν επιτρέπονται τα home premium, εκτός αν είναι προεγκατεστημένα σε λάπτοπ) και 2650 για το Office και τη δυνατότητα μόνο για μεμονωμένες άδειες.



    Επίσης, πήρα ένα Toshiba laptop το οποίο έχει προεγκατεστημένα windows 7 professional, και παρέχει σε DVD τα Windows 8. Στην κάτω πλευρά του λάπτοπ, υπάρχει μόνο το αυτοκόλλητο των 8. Σε έλεγχο της εφορίας, εγώ τι δείχνω; Ρώτησα στην Toshiba και μου είπαν ότι δεν βάζουν πια αυτοκόλλητα στα 7άρια για να μην κλέβουν τους κωδικούς. Το λάπτοπ το πήρα καινούργιο σφραγισμένο και στην απόδειξη δεν γράφει τίποτα σχετικό με την άδεια. To πήρα μέσα από την ideal και είναι αυτό http://www.skroutz.gr/s/2654030/Tosh...4GB-500GB.html




    Παρακαλώ τα φώτα σας.

  2. #2
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    διαβασε εδώ:
    https://www.microsoft.com/business/s...licensing.mspx

    Τι ακριβως χρηση θέλεις να κάνεις;
    Αν δεν σε περιορίζει η ανάγκη να τρέξεις καποια εφαρμογή που υπάρχει αποκλειστικά σε windows θα σου πρότεινα να δεις τη πιθανότητα χρήσης ubuntu σαν λειτουργικό και του libreoffice ή openoffice ως σουίτες γραφείου, νομιμα και δωρεαν.

  3. #3
    Εγγραφή
    14-04-2009
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    438
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    HOL
    Router
    ZXHN-H108N
    SNR / Attn
    (dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σ' ευχαριστω για την απάντηση. Η σχολή θα είναι και πληροφορικής. Ακούω (και βλέπω) άλλους οι οποίοι ως εξεταστικά κέντρα για πιστοποιήσεις πληροφορικής, παίρνουν δωρεάν τους υπολογιστές και τις άδειες χρήσης, με κάποια σύμβαση χρησιδανείου, χωρίς να θέλουν να πουν τίποτα παραπάνω. Εγώ επικοινώνησα με όλους τους φορείς και δεν μου δίνει κανένας. Αντιθέτως, ζητούν κάτι τρελλά ποσά και χρεώνουν ακόμα και για να έρθουν να δουν αν πληρώ τις προϋποθέσεις. Εμένα, η κύρια δραστηριότητα θα είναι η διδασκαλία ξένων γλωσσών. Και φτιάχνω και μια αίθουσα (γιατί δεν υπάρχει άλλη σχολή πληροφορικής στην περιοχή) με μερικούς υπολογιστές για να παρέχω υπηρεσίες προετοιμασίας και εξέτασης για πιστοποίηση πληροφορικής, με καθηγητή από Α.Ε.Ι. .

    Ubuntu με διαδραστικούς πίνακες δεν παίζει, δυστυχώς. Libreoffice χρησιμοποιώ εγώ και η γραμματεία, αλλά ούτε αυτά δεν θα μπορώ να χρησιμοποιήσω, γιατί τα εμπορικά λογισμικά διαχείρησης φροντιστηρίων απαιτούν την ύπαρξη windows και ms access.

  4. #4
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    δυστυχώς δεν γνωρίζω κατι περισσότερο.
    ελπίζω κάποιος φίλος να μπορεί να βοηθήσει.
    Καλή τύχη

  5. #5
    Εγγραφή
    14-04-2009
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    438
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    HOL
    Router
    ZXHN-H108N
    SNR / Attn
    (dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σ' ευχαριστώ και πάλι. Ειλικρινά ανυπομονώ να μου απαντήσει κάποιος.

  6. #6
    Εγγραφή
    17-08-2012
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Λογικά απο την στιγμή που τα PC δεν έχουν λειτουργικό πάνω τότε θα πρέπει να πας σε Open License αδειοδότηση της MS όπου όντος είναι λίγο ακριβούτσικες αλλα άν είσαι αναγνωρισμένος οργανισμός εκπαίδευσης τότε ύπαρχει έκπτωση στην τιμή τον αδειών. Θα σου στείλω σε PM ενα τηλέφωνο να τους παρέις θα σου τα πούν ποιο αναλυτικά.

  7. #7
    Εγγραφή
    14-04-2009
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    438
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    HOL
    Router
    ZXHN-H108N
    SNR / Attn
    (dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχουν λειτουργικό, αλλά είναι XP Home. Σήμερα άλλος μεταπωλητής μου είπε ότι δεν επιτρέπονται home editions σε επαγγελματικά ΑΦΜ. Αυτό ξέρω ότι δεν ισχύει, καθώς έχω αγοράσει κσι κάποια καινούργια (τότε) pc από πολύ γνωστό κατάστημα, με τιμολόγιο κανονικά για επαγγελματική χρήση. Δεν μου είπε κανείς τίποτα γι' αυτό. Εγώ χρειάζομαι να έχω windows 7 και Office 2007.

    Σ' ευχαριστώ για την απάντηση και για το pm.

Παρόμοια Θέματα

  1. Online Μαθήματα Ξένων Γλωσσών??
    Από anasm στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-13, 04:50
  2. MS Office για Linux το 2014!
    Από anon στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-13, 18:55
  3. Φροντιστηριο ξενων γλωσσων Ξυνη
    Από Anasazi στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-12, 23:56
  4. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-12, 14:28
  5. Vodafone Android και άδειες χρήσης
    Από atma στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-12, 10:02

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας