Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    05-02-2009
    Περιοχή
    In the Stargate Universe...
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16699/985
    ISP
    OTEnet
    Router
    Huawei EchoLife 520c
    SNR / Attn
    4.1(dB) / 20.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Unhappy
    Ήρθα πρόσφατα στη Cyta αλλά προφανώς κάτι με έχει γκαντεμιάσει γιατί τα προβλήματα διαδέχονται το ένα το άλλο

    Πρώτα η courrier έχασε το router μου, κάτι που έμαθα όταν επικοινώνησαν μαζί μου απο τη Cyta για να με ρωτήσουν γιατί δεν έχω συνδέσει τον εξοπλισμό τους. Μετά απο τις απαραίτητες διευκρινίσεις πήγα χθές στο κεντρικό κατάστημα Cyta της περιοχής και μου έδωσαν router (ADB P.RG A4100N) το οποίο σύνδεσα στη γραμμή μου.

    Στην αρχή όλα καλά, ο συγχρονισμός μου ήταν περίπου 2Mbps περισσότερα απο τον ΟΤΕ (14 απο 12).

    Μετά απο περίπου 4-5 ώρες ξαφνικά έχασα το σήμα του wifi απο το router. Όταν πήγα να κάνω επανεκκίνηση, παρατήρησα πως το μόνο λαμπάκι που ήταν αναμένο ήταν το power, τα WAN, Internet και Wireless όλα ήταν σβηστά. Μετά απο 2-3 επανεκκινήσεις σε διάστημα ενός τετάρτου της ώρας τίποτα δεν άλλαξε, το router δεν έκανε καν προσπάθεια να συγχρονίσει και το WiFi (το οποίο έπρεπε να δούλευε έστω και για το τοπικό δίκτυο) ήταν επίσης νεκρό...

    Αντικατέστησα το router με το παλιό μου, χρησιμοποιώντας τους κωδικούς μου στην cyta και κλείδωσε αμέσως απροβλημάτιστα.

    Υπέθεσα οτι μπορεί να ήταν υπερθέρμανση και αποφάσισα να περιμένω. Έτσι σήμερα, περίπου 12 ώρες μετά έβαλα πάλι το router της Cyta πάνω στη γραμμή αλλά δεν άλλαξε τίποτα. Δοκίμασα επαναφορά στις default ρυθμίσεις απο το reset στο πίσω μέρος του router, δοκίμασα επανεκκινήσεις αλλά και πάλι καμία απόκριση. Μόνο το power παρέμενε αναμμένο.

    Μετά απο τηλέφωνο στο τεχνικό τμήμα της Cyta (στο οποίο απάντησαν αμέσως btw, εξαιρετικοί σε αυτό), εξήγησα την συνδεσμολογία στον υπάλληλο αλλά δεν βρήκε κάτι προβληματικό εκεί, έτσι μου είπε οτι θα ρίξει τον συγχρονισμό στο 1Mbps μήπως καταφέρει να συγχρονίσει το router (κάτι για το οποίο αμφέβαλλα αφού το router δεν κάνει κάν προσπάθεια να συγχρονίσει, δεν προσπαθεί και αποτυγχάνει) χωρίς να αλλάξει τίποτα.

    Το αποτέλεσμα είναι πως αυτή τη στιγμή γράφω χρησιμοποιώντας το παλιό router και περιμένω ενημέρωση απο την Cyta για το πως θα αντιμετωπίσουν το πρόβλημα... απο την ερχόμενη εβδομάδα...

    Ιδέες για το τι μπορεί να φταίει και πως μπορώ να το αντιμετωπίσω ευπρόσδεκτες
    >> James Randi <<--- A man to admire, a man to respect

    Linux4Coffee
    You'll never know what you're missing until you try Arch

    "Next time you want to buy a computer, consider buying a mac (and installing Windows/Linux on it). Even after five years, when it's cheap chinese hardware is obsolete there will be someone ignorant enough to buy it for ten times the price."

  2. #2
    Εγγραφή
    10-01-2009
    Περιοχή
    ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ-ΕΛΛΑΔΑ
    Μηνύματα
    270
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    μην αγχωνεσε ,σου ετυχε παρομοια περιπτωση με την δικη μου...δηλ.η γκαντεμια σε ολο της το μεγαλειο... ,για να σε παρηγορησω σε δυο χρονια εχω αλλαξει 4 ελλατωματικα ρουτερ!!!! και το πρωτο μου ηρθε ελλατωματικο ,πιθανον οπως και το δικο σου...οποτε θα ρθει ο τεχνικος και θα σου το αντικαταστησει...

  3. #3
    Εγγραφή
    18-03-2011
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Στο Router μπαίνεις με καλώδιο ? Μάλλον δεν έπαιξε σωστά FW update

  4. #4
    Εγγραφή
    20-05-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    679
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Fritzbox 7590
    Path Level
    Fastpath
    Προφανώς το router σου έχει πρόβλημα και θέλει αντικατάσταση. Στην επικοινωνία μαζί τους κινήθηκες προς αυτή την κατεύθυνση;

  5. #5
    Εγγραφή
    05-02-2009
    Περιοχή
    In the Stargate Universe...
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16699/985
    ISP
    OTEnet
    Router
    Huawei EchoLife 520c
    SNR / Attn
    4.1(dB) / 20.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    To router είχε όντως πρόβλημα και αντικαταστάθηκε με (μεταχειρισμένο αλλά σαφώς καλύτερο) thomson
    >> James Randi <<--- A man to admire, a man to respect

    Linux4Coffee
    You'll never know what you're missing until you try Arch

    "Next time you want to buy a computer, consider buying a mac (and installing Windows/Linux on it). Even after five years, when it's cheap chinese hardware is obsolete there will be someone ignorant enough to buy it for ten times the price."

  6. #6
    Εγγραφή
    20-10-2007
    Περιοχή
    Νεάπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΕΑΠΟΛΗ
    Router
    NetFaster Iad 2
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Υπαρχει προβλημα με συγκεκριμενο firmware στο μοντεμ γι'αυτο γινεται αντικατασταση
    Αν όλοι απεχθάνονται κάτι, θα πρέπει να το εξετάσουμε. Αν σε όλους αρέσει κάτι, πάλι θα πρέπει να το εξετάσουμε.

  7. #7
    Εγγραφή
    03-01-2011
    Μηνύματα
    517
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΕΛΟΠΑΣ
    Router
    Technicolor TD5136v2
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    στην Πατρα σε πολες περιοχες την τελ ωρα ειναι εκτος..εχει καποιος ενημερωση;;;

  8. #8
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16798
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    netfaster
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 24.1(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από a.libe Εμφάνιση μηνυμάτων
    στην Πατρα σε πολες περιοχες την τελ ωρα ειναι εκτος..εχει καποιος ενημερωση;;;
    Δεν είναι μόνο στην Πάτρα φίλε μου. Η Αθήνα έχει πέσει επίσης εδώ και 1 ώρα ως προς την τηλεφωνία. Το ίντερνετ λειτουργεί κανονικά. Μάλλον πρόκειται για κάποια διακοπή ρεύματος στα κεντρικά γιατί και τα τηλέφωνα εξυπηρέτησης πελατών τους έχουν πέσει που σημαίνει πως έχουν πρόβλημα στο κτίριό τους.

  9. #9
    Εγγραφή
    08-12-2011
    Μηνύματα
    417
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26049/4995
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Router
    Speedport W724V
    SNR / Attn
    11.1(dB) / 55.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εδώ έχω τηλ κανονικά πάντως,Ανω Πατήσια

  10. #10
    Εγγραφή
    27-05-2005
    Περιοχή
    GREECE
    Μηνύματα
    439
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109953/10996
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΙΛΙΠΠΟΥ
    Router
    ZXHN H267N
    SNR / Attn
    31(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    DREAMAXE επειδη περιμενω το ρουτερ και εγω τις επόμενες ημέρες με την κουριερ, μπορείς να μου πεις με ποια εταιρεία σου το ειχε στείλει η cyta, για να εχω το νου μου επειδη λείπω τα πρωινά απο το σπίτι.
    Παράθεση Παράθεση Posted from iOS app

  11. #11
    Εγγραφή
    05-02-2009
    Περιοχή
    In the Stargate Universe...
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16699/985
    ISP
    OTEnet
    Router
    Huawei EchoLife 520c
    SNR / Attn
    4.1(dB) / 20.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stevenik Εμφάνιση μηνυμάτων
    DREAMAXE επειδη περιμενω το ρουτερ και εγω τις επόμενες ημέρες με την κουριερ, μπορείς να μου πεις με ποια εταιρεία σου το ειχε στείλει η cyta, για να εχω το νου μου επειδη λείπω τα πρωινά απο το σπίτι.
    Την εταιρεία κανένας

    Όπως γράφω στο πρώτο post η courrier έκανε κάτι λάθος και έδειχνε στην Cyta τον εξοπλισμό μου σαν παραδομένο ενώ δεν είχα παραλάβει τίποτα. Όταν μου τηλεφώνησαν για να με ρωτήσουν γιατί δεν χρησιμοποιώ τον εξοπλισμό τους, τους είπα ότι δεν είχα εξοπλισμό να χρησιμοποιήσω και μου έδωσαν την επιλογή είτε να πάω να παραλάβω ο ίδιος router απο το κατάστημά τους είτε να το ξαναστείλουν. Επειδή δεν σκόπευα να μείνω όλο το Σαββ/κο χωρίς τηλέφωνο (ήταν Παρασκευή απόγευμα) επέλεξα να πάω να το πάρω ο ίδιος.
    >> James Randi <<--- A man to admire, a man to respect

    Linux4Coffee
    You'll never know what you're missing until you try Arch

    "Next time you want to buy a computer, consider buying a mac (and installing Windows/Linux on it). Even after five years, when it's cheap chinese hardware is obsolete there will be someone ignorant enough to buy it for ten times the price."

Παρόμοια Θέματα

  1. Προβλήματα με τηλέφωνο και Ίντερνετ
    Από rokasgr στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-13, 18:52
  2. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-13, 11:46
  3. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-13, 20:55
  4. Λύση σε Laptop με προβλήματα και εξυπηρέτησης!
    Από Lector_Teo στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-13, 02:00
  5. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-12, 11:19

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας