Έχω κινητό HTC Wildfire και η μπαταρία του αναγράφει: Model BB96100 και Part Νο. 35H00134-09M. Η περίπτωσή μου, νομίζω, μπορεί να βοηθήσει αρκετούς.
Θέλησα να αγοράσω καινούργια μπαταρία και απευθύνθηκα στο site της εταιρείας ΔΗΣΙΟΣ. Συμπληρώνοντας το ευρετήριο (μάρκα, τύπος κινητού) μου επιστρέφει 2 αποτελέσματα εκ των οποίων το ένα ταίριαζε με την μπαταρία του κινητού που είχα στα χέρια μου. Όπως έγραφε "αντικαθιστά την μπαταρία Part No. 35H00134-09M" και εμένα αυτό ακριβώς γράφει η μπαταρία μου (Α' περίπτωση - 12 €). Δεν την παράγγειλα ηλεκτρονικά αλλά πήγα στο κατάστημα. Η υπάλληλος ζήτησε να δει την παλιά μπαταρία και μου είπε ότι αυτή που ζητώ δεν κάνει αλλά πρέπει να την αναζητώ βάσει του αριθμού Model, το οποίο είναι στην περίπτωσή μου Model BB96100. Η μπαταρία που μου συνέστησε είχε Model BB96100 αλλά διαφορετικά Part No. (Β' περίπτωση - 18 €). Δεν την αγόρασα αλλά έστειλα mail στον ΔΗΣΙΟ, ο οποίος αυθημερόν μου απάντησε ότι το μπέρδεμα οφείλεται στην εταιρεία HTC και εν πάσει περιπτώσει η σωστή μπαταρία είναι η με Model CS-HT7272ML και Part No. BB96100, την οποία μάλιστα προσέθεσε στα αποτελέσματα αναζήτησης μπαταρίας HTC Wildfire. (Γ' περίπτωση - 18 €). Παρατηρούμε ότι το Model γίνεται Part No. Επισκέφθηκα β' φορά το κατάστημα και στην επίδειξη της παλιάς μπαταρίας ο υπάλληλος έφερε μία, την οποία είχε την εμπειρία να θελήσει να την δοκιμάσει στη συσκευή και τότε είδε ότι δεν έκανε. Έφερε την σωστή που ταίριαζε η οποία γράφει Model CS-HT6363XL και Part No. BTR6200 (και BTR6200B) (Δ' περίπτωση - 12 €). Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από την εξυπηρέτηση του ΔΗΣΙΟΥ αλλά κάποιος πρέπει να μιλήσει στην HTC σχετικά με την ταλαιπωρία που προκαλεί στους πελάτες της αλλά και την ζημιά που η ίδια υφίσταται. Γιατί, ποιος θα αγοράσει πια μπαταρία κινητού HTC από Ίντερνετ βάσει αριθμών? Κι ακόμη περισσότερο, ποιος θα αγοράσει από κατάστημα προσκομίζοντας μόνο την παλιά (κατασκευαστική) μπαταρία και όχι την ίδια την συσκευή?