Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    05-09-2013
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Λοιπον τα πραγματα εχουν ως εξης: Πριν 3 βδομαδες εκανα αναβαθμιση σε 24αρι απο 2αρι που ειχα(να αναφερω οτι πριν δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα)απο την στιγμη που εβαλα το 24αρι το ιντερνετ πεφτει συχνα και συνηθιζει να το κανει απογευματινες και βραδυνες ωρες.Εστω οτι αυτο ειναι λογικο ενα αλλο προβλημα ειναι οτι απο τοτε που εβαλα 24αρι μολις συνδεομαι ασυρματα απο το λαπτοπ πεφτει και πρεπει να γινει reboot το router για να φτιαξει.Πηρα τηλεφωνο τον οτε και μου ειπαν οτι αυτο δεν επρεπε να συμαβαινει και οτι μαλλον φταει το router.Ετσι απο το sagem fast 2404 που ειχα μας εδωσαν ενα zte 108ns μολις το εβαλα ενω το προβλημα με το wifi εδειξε να εχει φτιαχτει το ιντερνετ εκανε ακομα το ιδιο πραγμα.Το περιεργο ειναι οτι ενας φιλος που μενει στην ιδια περιοχη μου λεει οτι το βραδυ αντε να του χαμηλωσει η ταχυτητα λιγο(εχει οτε connx και 24αρι οπως εγω).Επισης ξεχασα να αναφερω οτι τις περισσοτερες φορες οταν πεφτει το ιντερνετ φτιαχνεται ΣΥΝΗΘΩΣ με restart του ρουτερ(αυτο συμβαινει και με το παλιο αλλα και το καινουργιο router).Εχω αρχισει να σκεφτομαι οτι εφοσον συνηθως τα πραγματα φτιαχνονται με restart μαλλον το προβλημα ειναι δικο μου γιατι αλλιωσ και μετα το restart θα συνεχιζε το προβλημα.Υπαρχει κατι που μπορω να κανω ωστε να εξαλειψω το προβλημα?

  2. #2
    Εγγραφή
    28-09-2012
    Μηνύματα
    860
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Forthnet
    Path Level
    Interleaved
    Μπορείς να ποστάρεις τα στατιστικά του ρούτερ, για να έχουμε καλύτερη εικόνα;
    None of our beliefs are quite true; all have at least a penumbra of vagueness and error.
    Bertrand Russell

  3. #3
    Εγγραφή
    05-09-2013
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Απο στατιστικα το μονο που βρηκα ειναι αυτο δεν ξερω αν αυτο εννοεις Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.png 
Εμφανίσεις:  58 
Μέγεθος:  29,5 KB 
ID: 128340

  4. #4
    Εγγραφή
    20-02-2012
    Μηνύματα
    396
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeG7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο στατιστικα το μονο που βρηκα ειναι αυτο δεν ξερω αν αυτο εννοεις Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.png 
Εμφανίσεις:  58 
Μέγεθος:  29,5 KB 
ID: 128340
    Οχι γιωργο δεν εννοει αυτα, εννοει τα στατιστικα της γραμμης σου, ταχυτητα κλειδωματος, snr, attenuation κτλ
    Δυστυχία σου Ελλάς, με τα τέκνα που γεννάς !!!

  5. #5
    Εγγραφή
    28-09-2012
    Μηνύματα
    860
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Forthnet
    Path Level
    Interleaved
    Θα πας στο device info κάτω κάτω είναι τα stats.
    None of our beliefs are quite true; all have at least a penumbra of vagueness and error.
    Bertrand Russell

  6. #6
    Εγγραφή
    07-10-2012
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Την ίδια αναβάθμιση έκανα κι εγώ πιο παλιά. Επειδή όμως το dslam μου είναι μακριά (3km) είχε θόρυβο η γραμμή κι είχα συχνά αποσυνδέσεις. Μάλιστα το πρόβλημα επιδεινωνόταν τα σαββατοκύριακα.
    Τελικά ζήτησα να μου κάνουν ένα προφιλ 12άρι, διότι έτσι κι αλλιώς πάνω από 10 δεν έπιανα ποτέ. Η σύνδεση μου τώρα έχει σταθεροποιηθεί.


    Γενικά ψάξε να δεις τι φταίει στη δική σου περίπτωση, και αν φταίει ο θόρυβος στη γραμμή σου λόγω απόστασης, ίσως χρειαστεί να αλλάξεις προφίλ σαν έσχατη λύση.

  7. #7
    Εγγραφή
    05-09-2013
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το βρηκα Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.png 
Εμφανίσεις:  59 
Μέγεθος:  9,7 KB 
ID: 128353

    - - - Updated - - -

  8. #8
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Κανονικά είναι τα στατιστικά. Θα πρότεινα να ελέγξεις το δικό σου άκρο πρώτα. και βέβαια να δεις τα στατιστικά την ώρα που έχεις το πρόβλημα. Τόσο έντονα φαινόμενα μπορεί να οφείλονται σε παρεμβολές από ψυγείο, φωτισμούς (π.χ. φώτα Δήμου, πινακίδες φθορισμού) κτλ.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  9. #9
    Εγγραφή
    05-09-2013
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Να και 2 photos την στιγμη που ειχα προβλημα(πριν απο 1 λεπτο) Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.png 
Εμφανίσεις:  47 
Μέγεθος:  139,2 KB 
ID: 128356Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χωρίς τίτλο1.png 
Εμφανίσεις:  48 
Μέγεθος:  151,7 KB 
ID: 128357

  10. #10
    Εγγραφή
    01-08-2013
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    254
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102397/10239
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    19(dB) / 2.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτό που σου προτείνω είναι να καλέσεις στο 13888 και να ζητήσεις προφίλ 12, αντι 24 και αν συνεχιστεί το πρόβλημα ελέγχεις και το splitter και το τελευταίο που μπορείς να κάνεις είναι να δηλώσεις βλάβη

  11. #11
    Εγγραφή
    10-09-2013
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    NETGEAR DG834G
    SNR / Attn
    18(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανονικά είναι τα στατιστικά. Θα πρότεινα να ελέγξεις το δικό σου άκρο πρώτα. και βέβαια να δεις τα στατιστικά την ώρα που έχεις το πρόβλημα. Τόσο έντονα φαινόμενα μπορεί να οφείλονται σε παρεμβολές από ψυγείο, φωτισμούς (π.χ. φώτα Δήμου, πινακίδες φθορισμού) κτλ.
    Απο περιέργια ρωτάω.... το SNR Margin στα 9db θεωρείτε κανονικό? Γιατί απο τότε που έκανα την γραμμή μου απο 2Mbps σε 4Mbps το SNR Margin του upload μου άλλαξε απο 20db σε 10db και καμία φορά πέφτει και στα 6db με αποτέλεσμα να έχω αποσυνδέσεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GRunner : 15-09-13 στις 12:23.

  12. #12
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GRunner Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο περιέργια ρωτάω.... το SNR Margin στα 9db θεωρείτε κανονικό? Γιατί απο τότε που έκανα την γραμμή μου απο 2Mbps σε 4Mbps το SNR Margin του upload μου άλλαξε απο 20db σε 10db και καμία φορά πέφτει και στα 6db με αποτέλεσμα να έχω αποσυνδέσεις.
    To 9dΒ είναι το SNR "στόχος" (target SNR). Δηλαδή η ταχύτητα συγχρονισμού επιλεγεται ΩΣΤΕ το SNR να είναι 9dB. Αυτό αναφέρεται στο downstream το οποίο είναι και η μεγαλύτερη ταχύτητα και συνήθως εκεί υπάρχει το πρόβλημα.
    Αν εσύ έχεις θέμα με τον θόρυβο στο upstream τότε μιλάμε σίγουρα για εξωτερική παρεμβολή. Έλεγξε το δικό σου άκρο και μετά δήλωσε βλάβη αναφέροντας ότι το πρόβλημα είναι στο upstream.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-13, 17:29
  2. Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-13, 01:27
  3. Πόσο εύκολο είναι να αποκοπεί από το Ίντερνετ η Ελλάδα;
    Από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-13, 04:33
  4. Πεφτει το ιντερνετ καθε μια ωρα !!!!
    Από marios79 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-12, 14:23

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας