Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Καταρχή να ζητήσω συγγνώμη αν το παρόν subsection δεν είναι το κατάλληλο για αυτό το θέμα.

    Αποφάσισα στα γεράματα να μάθω κιθάρα

    Ιδανικά, θα μπορούσα, βάσει χρόνου (που πλην δουλειάς, άλλες υποχρεώσεις δεν υπάρχουν) να γραφτώ σε κάποιο ωδείο, ώστε να ξεκινήσω σωστά. Επειδή, όπως όλος ο κόσμος, τα λεφτά είναι μετρημένα, δεν έχω τέτοια περιθώρια, τουλάχιστον προς το παρόν. Θα ρωτούσε κανείς βέβαια ρε φίλε, λεφτά δεν έχεις και πήρες κιθάρα;. Σωστό, αλλά αφενός το σκεφτόμουν εδώ και πολλά χρόνια, αφετέρου αγόρασα κάτι φθηνό για αρχή (αυτή εδώ). Έστω και 2-3 ακόρντα να μάθω (κάτι έχω μάθει και ψιλοπαίζω ήδη ) θα είναι σούπερ. Έτσι και αλλιώς δεν σκοπεύω να δώσω ρεσιτάλ στο Μέγαρο

    Οι μουσικές μου γνώσεις είναι εντελώς αρχάριου. Πέρα από τα ονόματα των νοτών, τα σύμβολα για τί είναι ολόκληρο, μισό, τέταρτο κτλ, και πολύ πολύ βασικές γνώσεις για το πεντάγραμμο δεν έχω άλλη γνώση. Το θέμα μου λοιπόν είναι το εξής:
    Χρησιμοποιώ την EBGDAE ονοματολογία, με τις ταμπλατούρες κτλ, ή τον επίσημο συμβολισμό; Έχω βρει μερικούς καλούς οδηγούς και για τις δυο περιπτώσεις, αλλά φαντάζομαι δεν είναι και ότι καλύτερο να πηγαίνεις από το ένα στο άλλο.

    Αν κάποιος φίλος/η έχει να προτείνει κάποιο site, συμβουλές για το ποιά μέθοδο να επιλέξω, ή κάποια οικονομική μέθοδο εκμάθησης, είμαι όλος αφτιά (και μάτια)

  2. #2
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ξεκίνα απο εδώ.
    Έχει πολύ καλά παιδιά, και πρόθυμα να βοηθήσουν.
    Βέβαια, δεν υπάρχει η άμεση απόκριση όπως εδώ, αλλα, θα σ' αρέσει.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  3. #3
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    258
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    Thomson TG585 v7
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν είσαι ο μόνος!

    Το θέμα ωδείου ή δασκάλου, αν δεν σε "σκοτώνει" οικονομικά, θα πρότεινα να το επανεξετάσεις. Θα σε βοηθήσει πάρα πολύ και στη θεωρία και στην πράξη. Εγώ έκανα 1 φορά την εβδομάδα , συμπληρωματικά ενός βιβλίου εκμάθησης του Νίκου Θέρμου "Πως να παίζεται κιθάρα 1"

    http://www.skroutz.gr/books/152869.%...1%CE%B1-1.html. Υπάρχουν διάφορα βιβλία, απλά το θεώρησα καλογραμμένο και εύκολο για μένα.

    Προσωπικά, για απλή χρήση ακουστικής κιθάρας, ακολούθησα πρώτα την ονοματολογία (για τα ακόρντα) και μετά την ταμπλατούρα (για τα γεμίσματα). Με τον δάσκαλο λίγη θεωρία, κλίμακες, ασκήσεις για τα δάκτυλα και κάποια μοτίβα παιξίματος. Δεν είχα περισσότερο χρόνο και δυστυχώς το σταμάτησα... Το ξανασκέφτομαι όμως.

    Links υπάρχουν πολλά, ξεκίνα απο το clubs.pathfinder.gr/tetradiakitharas (διάφορα μαθήματα) και http://forum.kithara.gr. Στο kithara.gr θα βρείς πολλές και καλές συμβουλές/ασκήσεις/προτάσεις μαζί με στοιχεία θεωρίας.

    Επίσης, υπάρχουν και ξενόγλωσσοι οπτικοακουστικοί μέθοδοι (pc).

  4. #4
    Εγγραφή
    04-04-2006
    Περιοχή
    Άστεγος στο Παρίσι
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.184
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    ISP
    Κάποιος άλλος
    forum.kithara.gr.

    θα βρεις πολύ υλικό για αρχάριους.

  5. #5
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    tzelen, αν έχεις smart κινητό, κατέβασε για αρχή έναν free μετρονόμο. Είναι το α και το ω.

    Αν σε ενδιαφέρει να συνθέσεις, μαθαίνεις και θεωρία. Αν θες απλά να παίξεις, πάρε τα Beginning βιβλία του Troy Stetina (Rhythm + Lead), 1 βιβλίο με κλίμακες και το Guitar Pro 6. Ότι διαβάζεις στα βιβλία, τα ψάχνεις και στο youtube για να δεις πως εκτελούνται.

    Μεγειές η κιθαρίτσα, άριστη για την τιμή της.

  6. #6
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά. Αρκετές από τις προτάσεις σας τις είχα ήδη στα υπόψη, συν κάποια άλλα (πχ το justinguitar, που έχει και κανάλι στο youtube). Φαντάζομαι ότι αν έχεις διάθεση, μεράκι και επιμονή και μόνος σου μπορείς να κάνεις αρκετά πράγματα.
    Το πρόβλημά μου είναι πώς να τα οργανώσω σε ένα αρχικό πλαίσιο, πχ, πάω για νότες, να διαβάζω πεντάγραμμο, ή την ονοματολογία των γραμμάτων και ταμπλατούρες; Να μπορέσω να βάλω, έστω και απλούς, στόχους, ώστε να ξέρω που βρίσκομαι. Όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι πριν μπούμε στο '14 και λόγω υποχρεώσεων, δε νομίζω ότι θα μπορέσω να γραφτώ είτε σε ωδείο, είτε με κάποιον δάσκαλο, εκτός βέβαια και αν βρω κάτι προσιτό.
    Επίσης, δεδομένων των μουσικών προτιμήσεων (ροκ/μεταλ), ιδανικά θα ήθελα να εστιάσω σε τεχνικές που έχουν σχέση με αυτές.
    Ευχαριστώ και πάλι

  7. #7
    Εγγραφή
    01-04-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    841
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11.438 / 1.018
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    Τσέκαρε και αυτό αν θες που είναι και δωρεάν.

  8. #8
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzelen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά. Αρκετές από τις προτάσεις σας τις είχα ήδη στα υπόψη, συν κάποια άλλα (πχ το justinguitar, που έχει και κανάλι στο youtube). Φαντάζομαι ότι αν έχεις διάθεση, μεράκι και επιμονή και μόνος σου μπορείς να κάνεις αρκετά πράγματα.
    Το πρόβλημά μου είναι πώς να τα οργανώσω σε ένα αρχικό πλαίσιο, πχ, πάω για νότες, να διαβάζω πεντάγραμμο, ή την ονοματολογία των γραμμάτων και ταμπλατούρες; Να μπορέσω να βάλω, έστω και απλούς, στόχους, ώστε να ξέρω που βρίσκομαι. Όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι πριν μπούμε στο '14 και λόγω υποχρεώσεων, δε νομίζω ότι θα μπορέσω να γραφτώ είτε σε ωδείο, είτε με κάποιον δάσκαλο, εκτός βέβαια και αν βρω κάτι προσιτό.
    Επίσης, δεδομένων των μουσικών προτιμήσεων (ροκ/μεταλ), ιδανικά θα ήθελα να εστιάσω σε τεχνικές που έχουν σχέση με αυτές.
    Ευχαριστώ και πάλι
    Αν απλά θες να παίζεις, ταμπλατούρες. Το GuitarPro που σου ανέφερα, έχει ταυτόχρονα και πεντάγραμμο και ταμπλατούρες. Οπότε μπορείς διαβάζοντας να μάθεις και τι παίζει. Αυτό που θα πρέπει να κάνεις είναι να μην πας 'καρφωτά' σε κάτι. Δηλαδή μην εμμείνεις στον παπαγαλισμό. Άσε την φαντασία σου και το αυτί σου ελεύθερα ώστε να μάθεις, γνωρίζοντας ένα αριθμό συγχορδιών και κλιμάκων, να αυτοσχεδιάζεις.

  9. #9
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Η φαντασία και το αφτί μου μια χαρά δουλεύουν, στα δάχτυλα είναι το πρόβλημα

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 109
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-24, 00:28
  2. Online Μαθήματα Ξένων Γλωσσών??
    Από anasm στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-13, 04:50
  3. Free μαθήματα απο ξένα πανεπιστήμια
    Από xcyanx στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-13, 18:39
  4. Khanacademy.org δωρεάν μαθήματα για όλους.
    Από nikosl στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-13, 15:46

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας