Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    01-07-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Άλλο ένα θέμα σχετικά με παρόμοιου τύπου προβλήματα που όμως, εκτός του ότι προφανώς με ενδιαφέρει άμεσα, έχει και το ενδιαφέρον του.

    Για τον χ,ψ λόγο τέλοσπάντων αποφάσισα να αφήσω τη HOL και να το γυρίσω σε ΟΤΕ. Από τότε λοιπόν που ήρθε το παλικάρι να μου συνδέσει το τηλέφωνο, συγχρόνισα και κατευθείαν, αλλά δεν κοίταξα μέχρι που έφυγε την ταχύτητά μου. Από το 2007 λοιπόν που έχω αλλάξει 3 παρόχους ότι router και να είχα επάνω η ταχύτητά μου ήταν πάντα καρφωμένη στα 16mbps. Η απόσταση από το DSLAM μου είναι 700m περίπου, σταθερή και πάλι από το 2007.

    Ο πρώτος μου λοιπόν συγχρονισμός, με ένα router παλιό της forthnet, το siemens cl-110 ήταν απευθείας στα 14. Ε λέω δεν είναι δυνατόν, μια ζωή 16 γιατί με μία αλλαγή παρόχου και με αλλαγή ενός κυρίου καλωδίου στο ΚΦΑΟ (και όχι απερχομένου) να χάνω 2mbps. Φορτώνω dmt, ρίχνω το SNR ως και τα περίπου 3,5dB για να φτάσω στα 15,6mbps χωρίς αποσυνδέσεις, μια χαρά. Έλα όμως που δε μπορώ να κρατήσω και πολύ αυτό το router στη γραμμή γιατί παρόλο που το υπεραγαπώ δεν έχει ασύρματο και το χρειάζομαι...

    Έρχεται λοιπόν το ZTEH108NS του ΟΤΕ το οποίο με το που το βάζω στη θέση του Siemens βλέπω άμεσα συγχρονισμό στα 12,3. Έλα χριστέ και μπούκωνε, πάλι κατευθείαν το siemens στη γραμμή (αυτό που έπαιζε μέχρι να το βγάλω με dmt), 12 κι αυτό. Βλάβη λέω, τη δηλώνω, ζητάω αλλαγή σε καλύτερο ζεύγος.

    Έρχεται και πάλι ο ίδιος τεχνικός, ο οποίος ήταν φιλικότατος και με πήρε στο ΚΦΑΟ μαζί του να το δούμε. Στο παλιό κύριο δε μπορούσε να με βάλει γιατί είχε ξένο ρεύμα. Σε όποια άλλα κύρια και να δοκίμασε του έβγαζε στο argus του μέγιστο 15,5mbps. Τέσπα, το αφήνουμε κάπου εκεί ανεβαίνει σπίτι να μετρήσει, στην πρίζα μου βρίσκει και πάλι 14 και κάτι και με τα 2 router που έχω πάλι 12. Δε μπορώ να κάνω εγώ τίποτα παραπάνω λέει, φεύγει. Ξαναβάζω το siemens του δίνω για το γαμώτο dmt, φτάνει πάλι 15,8, ξαναβάζω το ZTE, έχει πέσει ακόμα χαμηλότερα στα 12mbps just. Πολύ φοβάμαι ότι κάθε φορά που τρέχω dmt πέφτει όλο και παραπάνω και κολώνω να το ξανακάνω. Μου είχε πει ο τεχνικός μάλλον το router είναι αλλά δεν βρίσκω εξήγηση.. Τα stats της γραμμής τώρα που μιλάμε είναι:

    Downstream Upstream
    SNR Margin
    :
    10.7 dB 14.4 dB
    Line Attenuation
    :
    22.4 dB 9.7 dB
    Data Rate
    :
    12069 kbps 861 kbps

    Η απόσταση είναι αστεία (700m) και το ΚΦΑΟ απ' ότι μου είπε έχει γενικά σκατά φορείς. Είναι εντυπωσιακό όμως που ενώ στην πρίζα μου ακόμα, δίπλα στο router ακριβώς, μετράει αυτός 14 κι εγώ παίρνω 12. Επίσης το 10,7dB σαν μεγαλούτσικο δεν είναι? Παίζει να είναι θέμα του router όντως? Να πάρω το netgear 2200 που έχει και ασύρματο και πάλι μπορείς να παίξεις με SNR για να δώσεις ταχύτητα? Να ξαναδηλώσω βλάβη και αν ναι τι ακριβώς να ζητήσω? Ιδέες?

  2. #2
    Εγγραφή
    16-11-2005
    Περιοχή
    Περισσός
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    18 Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    vigor 2700
    SNR / Attn
    9(dB) / 26(dB)
    Κάποιες διευκρινίσεις πρώτα :

    1)Γράφεις πως είσαι 700 μέτρα από τα κεντρικά. Το attenuation όμως δείχνει 22,4 = 1,5+ χλμ.

    2)Αναφέρεις πως σε 3 παρόχους είχες ίδια ταχύτητα. Εννοείς πχ πως είχες τα ίδια με forthnet που δίνει 6db margin με hol που δίνει 11db?


    Τώρα για τον ΟΤΕ θα σου παραθέσω κάποιες δικές μου εμπειρίες που μπορεί να μην σημαίνουν και τίποτα αλλά δεν παύει να έχουν συμβεί.

    Όσον αφορά το κλείδωμα : 'Οταν πρωτοσυνδέθηκα στον ΟΤΕ , το ZTE που δίνει κλείδωνε τα ίδια ή λίγο καλύτερα από το vigor 2700. Ύστερα απο 1 μήνα χωρίς κανένα πρόβλημα , το ΖΤΕ κλείδωσε 2Mbps λιγότερο με ίδιο SNR , και απο τότε δεν άλλαξε. Το δε vigor κλειδώνει αμετάβλητα στην αρχική ταχύτητα αλλά μαζεύει γενικά περισσότερα λάθη στη γραμμή.

    Όσον αφορά τα πειράγματα με το SNR : Αρχικά όταν έριχνα το snr στο ZTE κάτω απο 6 , πάντα αποσυνδεόταν και επανασυνδέοταν με 12αρι προφίλ. Με restart όμως κλείδωνε πάλι στα φυσιολογικά. Γενικά επειδή τις πρώτες μέρες γίνεται ψηφιακός έλεγχος , απόφυγε τα πειράματα. Τώρα βέβαια εσύ είσαι σε άλλο κέντρο και αυτά είναι θεωρητικά. Αν πάντως δεις πως το SNR margin συνεχίζει να δείχνει και στα 2 ρούτερ πάνω απο 10db , τσέκαρε μήπως σε έχουν κλειδώσει σε 12αρι προφίλ.(αν ίσχυε βέβαια αυτό δεν έπρεπε να πιάσει 14άρι το ARGUS , αλλά λέμε τώρα....)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mellodos : 17-09-13 στις 15:11.

  3. #3
    Εγγραφή
    01-07-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Δεν είμαι σίγουρα κλειδωμένος σε 12άρι προφίλ, το γνωρίζω αυτό. Και όμως είμαι σε τέτοια απόσταση, επιβεβαιωμένο και από ΟΤΕ τώρα αλλά το ήξερα και από παλιά, το DSLAM μου είναι σταθερό. Τόσο attenuation από τι μπορεί να είναι?

    Δεν ξέρω σε τι target SNR δουλεύει η HOL, για την forthnet το ήξερα για 6, αλλά το θέμα είναι στην άμεση αλλαγή από HOL σε ΟΤΕ έγινε όπως τα λέω, από 16 στα 12 (και κάτι). Υπάρχει τρόπος για πείραγμα SNR στα ZTE? Ενδιαφέρον, να έρθω πριβέ ή υπάρχει σχετικό thread?

    Γενικά δεν ξέρω, να δώσω ένα πενηντάρι για το netgear να κάνω τη δουλειά μου από τη στιγμή που και με 4dB είχα σταθερότατη σύνδεση ή δεν αξίζει τον κόπο?

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-13, 00:10
  2. [Other] πρόβλημα με repeater μετά απο αλλαγή router
    Από taniagi στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-13, 16:46
  3. Μαύρη οθόνη μετά από αλλαγή graphics mode
    Από nikospara στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-13, 03:02
  4. Χαμηλο σημα μετα απο αλλαγη καρτας δικτυου
    Από alkibiadhs στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-12, 16:44
  5. Πρόβλημα μετά από αλλαγή μητρικής σε acer aspire 5600 laptop
    Από chris54 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-12, 08:59

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας