Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    11-05-2010
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    199
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Καλησπερα! Μολις δεχτηκα ενα τηλεφωνημα απο ενα κυριο της Cyta και μου εκανε μια πολυ δελεαστικη προσφορα... Μενω στο Ηρακλειο Κρητης στην περιοχη κατω απο το Καπετανακειο για οσους ξερουν ( κοντα στα Mac Donalds). Ειμαι στον ΟΤΕ και πληρωνω 36.80€ το μηνα για 24αρι ιντερνετ και απεριοριστα τηλεφωνα.. Ο κυριος απο τη Cyta μου εκανε τις εξης 2 προσφορες:
    1)16€ μονο ιντερνετ 24mbps και τηλεφωνο αλλα με χρωνοχρεωση(δεν ξερω αν το διατυπωσα καλα)
    2)19€ ιντερνετ 24 mbps + 3.5 ωρες σταθερο τηλ

    Οι πρωτοι 3 μηνες επειδη ειμαι φοιτητης ειναι δωρεαν....


    Απο τον ΟΤΕ δεν ειμαι και τοσο ευχαριστημενος ( Αρκετες αποσυνδεσεις, δεν παινω πραγματικη ταχυτητα, πιανω μονο 7.2 mbps κτλ) συν το οτι δινω ενα καρο λεφτα.. απο την αλλη δεν ξερω αν η Cyta ειναι αξιοπιστη.. Και κατι αλλο, ας πουμε οτι παω στη Cyta το χρονικο διαστημα που θα γινεται η μεταφορα (OTE-->Cyta) εγω θα εχω ιντερνετ και τηλεφωνο???Τι μου προτεινεται να κανω..

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Γνωστός μου με Cyta, στην Αθήνα όμως, είναι ευχαριστημένος.
    Βέβαια η κάθε γραμμή έχει τα δικά της χαρακτηριστικά και αν η δικιά σου μέχρι τώρα δεν είχε ιδιαίτερα προβλήματα, κάτι αντίστοιχο θα είναι και με άλλον πάροχο.
    Υπόψη ότι η τηλεφωνία της Cyta είναι voip, δηλαδή το τηλέφωνο δουλεύει μόνο συνδεδεμένο επί του router, με ότι αυτό συνεπάγεται. Κατά τα άλλα δεν θα δεις άλλη διαφορά.

    Κανονικά η μετάβαση θα γίνει άμεσα από τον έναν στον άλλον και δεν θα καταλάβεις τίποτα, μα μερικές φορές έχουν παρουσιασθεί επιπλοκές στο Internet που επιλύθηκαν σε πολύ μικρό χρόνο (συνήθως ώρες).

    Τώρα η τιμή είναι καλή (αρκεί να ισχύει και μετά το12μηνο) και αντίστοιχη με του ανταγωνισμού.
    Για 24άρι Internet και τηλέφωνο με χρονοχρέωση, οι άλλοι δίνουν:
    HOL 16€ (μετά τον 1ο χρόνο 24,70€).
    Wind 17€ (μετά τον 1ο χρόνο 23,67€).
    Forthnet 19,90€ (μετά τον 1ο χρόνο 22,90€). Εδώ σταθερά και κινητά είναι με αστική χρέωση και επιπλέον δωρεάν προς σταθερά Forthnet.

  3. #3
    Εγγραφή
    11-05-2010
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    199
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    οπα! αυτο με το τηλεφωνο δεν το καταλαβα... Μπορεις να μου πεις τα υπερ και τα κατα???Συν επισης οτι με τον ΟΤΕ ειχα καποια προβληματα (και εχω δηλαδη) αυτα τα προβληματα (χαμηλη ταχυτητα και αποσυνδεσεις) θα μεινουν και μετα την αλλαγη???

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η παραδοσιακή PSTN τηλεφωνία έρχεται μαζί με το xDSL σήμα και "διαχωρίζεται" από το splitter.
    Η VOIP τηλεφωνία είναι "ενσωματωμένη" στο xDSL σήμα και δεν χρειαζόμαστε splitter. Όμως η τηλεφωνική συσκευή πρέπει απαραίτητα να συνδέεται στο router και φυσικά όταν έχουμε διακοπή ρεύματος ή αποσυγχρονισμό χάνεται και αυτή.

    Όσον αφορά τη γραμμή σου διάβασα και το άλλο θέμα που άνοιξες και αν έχεις εσωτερικό πρόβλημα ή καλωδιακό μέχρι το κέντρο, το ίδιο θα υφίσταται όπου και αν πας.
    Αν όμως είναι θέμα στο κέντρο του ΟΤΕ, πιθανόν να μην το έχεις και στον νέο πάροχο.

    Υπόψη επειδή βλέπω ότι συγχρονίζεις max 8Mbps, στην Cyta υπάρχει πρόγραμμα γι' αυτό με κανονική τιμή 19€.
    Το κανονικό 24άρι το έχει στα 23€ και στην προσφορά στο δίνει 19€.
    Ρώτα μήπως σου δώσει καλύτερη τιμή στο 8άρι.

  5. #5
    Εγγραφή
    11-05-2010
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    199
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    και ας πουμε οτι εχει πεσει το νετ και θελω να παρω το τεχνικο τμημα για καποια λυση... δεν θα μπορω σωστα??? fail πολυ... τωρα για την ταχυτητα μου που ειπες η περιοχη μου απο οσο ξερω πιανει στα 14-16 mbps αλλα εγω εχω καποιο προβλημα η ο ΟΤΕ, και αυτο θελω ακριβως να βρω....


    Υ.Γ δεν γινεται να μην εχω αυτο το συστημα VOiP???

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Στη Cyta Voip υποχρεωτικά.
    Το θέμα του ρεύματος λύνεται με ups. Του αποσυγχρονισμού όμως όχι.

    Πρέπει να κοιτάξεις, με ηλεκτρολόγο αν δεν γνωρίζεις εσύ, πρώτα την εσωτερική σου εγκατάσταση.

  7. #7
    Εγγραφή
    11-05-2010
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    199
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    ξερεις αν παρω το 13888 και τους το ζητησω αν μπορουν να μου στειλοουν καποιο τεχνικο??? και αν ναι θα μου ζητησουν χρηματα???

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ναι, μπορείς να το ζητήσεις καθώς είχες τόσες φορές δηλώσει βλάβη και επανερχόταν.
    Αν όμως το πρόβλημα είναι εσωτερικό δικό σου θα σου κοστίσει περίπου 50€ νομίζω, αρκεί να είναι και απλό και όχι πέρασμα καλωδίων κλπ.
    Ρώτα στο τηλέφωνο για το ακριβές κόστος και την διαδικασία.

  9. #9
    Εγγραφή
    21-09-2012
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωστός μου με Cyta, στην Αθήνα όμως, είναι ευχαριστημένος.
    Βέβαια η κάθε γραμμή έχει τα δικά της χαρακτηριστικά και αν η δικιά σου μέχρι τώρα δεν είχε ιδιαίτερα προβλήματα, κάτι αντίστοιχο θα είναι και με άλλον πάροχο.
    +1
    Στο 1ο μου σπιτι (θεσσαλονικη κεντρο) ημουν πολυ ευχαριστημενος με cyta. στο 2ο μου σπιτι, 200 μετρα αποσταση απο το 1ο, δεν ειμαι και πολυ ευχαριστημενος.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Forthnet 19,90€ (μετά τον 1ο χρόνο 22,90€). Εδώ σταθερά και κινητά είναι με αστική χρέωση και επιπλέον δωρεάν προς σταθερά Forthnet.
    17,90ε ή 15ε με προπληρωση για 1 χρονο και μετα γινεται 19.90. 24αρι + χρονοχρεωση


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manwlhs7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1)16€ μονο ιντερνετ 24mbps και τηλεφωνο αλλα με χρωνοχρεωση(δεν ξερω αν το διατυπωσα καλα)
    2)19€ ιντερνετ 24 mbps + 3.5 ωρες σταθερο τηλ




    Οι πρωτοι 3 μηνες επειδη ειμαι φοιτητης ειναι δωρεαν....




    εδώ άλλα λέει :/
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος andreas_h92 : 11-09-13 στις 04:28.

  10. #10
    Εγγραφή
    11-05-2010
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    199
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreas_h92 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εδώ άλλα λέει :/
    δεν ξερω θα παρω τηλ τον τυπα γτ μου αφησε το τηλεφωνο του και θα συνενοηθουμε... Κατι αλλο... η περιοχη που μενω, συμφωνα με το τεχνικο τμημα του ΟΤΕ που πηρα χτες τηλεφωνο, φτανει τα 11mbps και εγω συγχρωνιζω στα 10 .... αν βαλω Cyta η ταχυτητα μου θα ειναι η ιδια η θα πεσει???
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  internet.png 
Εμφανίσεις:  32 
Μέγεθος:  48,4 KB 
ID: 128559

  11. #11
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Συνήθως κατά την μετάβαση παραμένει το ίδιο ζευγάρι καλωδίων, άρα υπό φυσιολογικές συνθήκες θα έχεις τα ίδια στοιχεία.
    Μερικές φορές ωστόσο, για διάφορους λόγους, αλλάζει το ζευγάρι. Στην περίπτωση αυτή κανείς δεν γνωρίζει αν θα παρουσιασθούν προβλήματα ή θα καλυτερέψει ο συγχρονισμός.

  12. #12
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.850
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1020/13556kbps
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    16.2(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreas_h92 Εμφάνιση μηνυμάτων

    εδώ άλλα λέει :/
    Να ρωτήσω κι εγώ κάτι μιας και διάβασα το PDF. Εκεί που λέει ότι μπορείς να φτιάξεις το δικό σου 2play και μετά γράφει διάφορα προγράμματα χρόνου ομιλίας και δίπλα τιμές. Αυτές τις τιμές πού τις προσθέτεις για να βγάλεις ένα τελικό ποσό; Στα 16€, 19€ και 23€ που γράφουν από πάνω;

  13. #13
    Εγγραφή
    21-09-2012
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσω κι εγώ κάτι μιας και διάβασα το PDF. Εκεί που λέει ότι μπορείς να φτιάξεις το δικό σου 2play και μετά γράφει διάφορα προγράμματα χρόνου ομιλίας και δίπλα τιμές. Αυτές τις τιμές πού τις προσθέτεις για να βγάλεις ένα τελικό ποσό; Στα 16€, 19€ και 23€ που γράφουν από πάνω;
    ναι διοτι εγω με 8αρα πληρωνω 19ευρο και δεν εχω καποιο προγραμμα ομιλιας ενω φιλος μου με 8αρα και προγραμμα ομιλιας για κυπρο δινει 26(19+7)

  14. #14
    Εγγραφή
    25-06-2013
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Cyta Hellas
    Προσωπικά μεταφέρθηκα πρόσφατα στην Cyta αλλά σε άλλη πόλη. Πιο σταθερή αλλά λίγο πιο αργή από την forthnet που είχα προηγουμένως. Με το Voip είμαι απόλυτα ικανοποιημένος - πολύ καθαρότερο σήμα, χωρίς παράσιτα. Το αρνητικό στα Voip είναι ότι αν κοπεί το ρεύμα ή αν αποσυνδεθεί το Internet, δεν θα έχεις τηλέφωνο. Το θετικό ότι μπορείς να κάνεις απεριόριστες κλήσεις μέσω internet σε όποιο μέρος του κόσμου θες, με πολύ μικρό κόστος. (Το Communicator της Cyta είναι 5 ευρώ το μήνα αν δεν κάνω λάθος).

    - Το χρονικό διάστημα που θα γίνεται η μεταφορά θα έχεις ίντερνετ και τηλέφωνο κανονικά μέσω ΟΤΕ, εκτός και αν προκύψει κάποια μικροεπιπλοκή την μέρα που είναι προγραμματισμένη να γίνει η μετάβαση.
    - Η ταχύτητα λογικά θα είναι η ίδια γιατί και η Cyta από το δίκτυο του ΟΤΕ παίρνει (όπως όλοι σχεδόν).
    - 100% αξιόπιστη δεν τη λες, τουλάχιστον άμα κρίνω από την δική μου εμπειρία μέχρι στιγμής, αλλά τουλάχιστον σηκώνουν σχεδόν αμέσως το τηλέφωνο άμα τους καλέσεις (με την Forthnet μισή ώρα αναμονές και βάλε...) και επίσης άμα έχεις πρόβλημα δεν θα αδιαφορήσουν και θα σπεύσουν το συντομότερο δυνατόν.

    ΥΓ1. Δεν ξέρω στο Ηράκλειο τι παίζει αλλά εδώ που είμαι εγώ ο τεχνικός τους είναι εξυπηρετικότατος και ότι του ζητήσεις δεν χαλάει χατήρια...
    ΥΓ2. Άμα έχεις πάνω από μια τηλεφωνικές πρίζες που χρησιμοποιείς να ζητήσεις από τον τεχνικό της Cyta να στο ρυθμίσει για να έχεις τηλέφωνο σε όλα τα δωμάτια. (δεν θα σου πάρει λεφτά γι' αυτό)
    ΥΓ3. Να προτιμήσεις Router που να υποστηρίζει το πρωτόκολλο 802.11n (Είναι καλύτερα για το ασύρματο)
    ΥΓ4. Άμα θέλεις γρήγορο Ιντερνετ υπάρχει και το VDSL, το οποίο η Cyta προσφέρει σε αρκετά προσιτές τιμές, αλλά θα πρέπει να τους ρωτήσεις πρώτα άμα είναι διαθέσιμο στην περιοχή σου.

  15. #15
    Εγγραφή
    11-05-2010
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    199
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trelosfilosofos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά μεταφέρθηκα πρόσφατα στην Cyta αλλά σε άλλη πόλη. Πιο σταθερή αλλά λίγο πιο αργή από την forthnet που είχα προηγουμένως. Με το Voip είμαι απόλυτα ικανοποιημένος - πολύ καθαρότερο σήμα, χωρίς παράσιτα. Το αρνητικό στα Voip είναι ότι αν κοπεί το ρεύμα ή αν αποσυνδεθεί το Internet, δεν θα έχεις τηλέφωνο. Το θετικό ότι μπορείς να κάνεις απεριόριστες κλήσεις μέσω internet σε όποιο μέρος του κόσμου θες, με πολύ μικρό κόστος. (Το Communicator της Cyta είναι 5 ευρώ το μήνα αν δεν κάνω λάθος).

    - Το χρονικό διάστημα που θα γίνεται η μεταφορά θα έχεις ίντερνετ και τηλέφωνο κανονικά μέσω ΟΤΕ, εκτός και αν προκύψει κάποια μικροεπιπλοκή την μέρα που είναι προγραμματισμένη να γίνει η μετάβαση.
    - Η ταχύτητα λογικά θα είναι η ίδια γιατί και η Cyta από το δίκτυο του ΟΤΕ παίρνει (όπως όλοι σχεδόν).
    - 100% αξιόπιστη δεν τη λες, τουλάχιστον άμα κρίνω από την δική μου εμπειρία μέχρι στιγμής, αλλά τουλάχιστον σηκώνουν σχεδόν αμέσως το τηλέφωνο άμα τους καλέσεις (με την Forthnet μισή ώρα αναμονές και βάλε...) και επίσης άμα έχεις πρόβλημα δεν θα αδιαφορήσουν και θα σπεύσουν το συντομότερο δυνατόν.

    ΥΓ1. Δεν ξέρω στο Ηράκλειο τι παίζει αλλά εδώ που είμαι εγώ ο τεχνικός τους είναι εξυπηρετικότατος και ότι του ζητήσεις δεν χαλάει χατήρια...
    ΥΓ2. Άμα έχεις πάνω από μια τηλεφωνικές πρίζες που χρησιμοποιείς να ζητήσεις από τον τεχνικό της Cyta να στο ρυθμίσει για να έχεις τηλέφωνο σε όλα τα δωμάτια. (δεν θα σου πάρει λεφτά γι' αυτό)
    ΥΓ3. Να προτιμήσεις Router που να υποστηρίζει το πρωτόκολλο 802.11n (Είναι καλύτερα για το ασύρματο)
    ΥΓ4. Άμα θέλεις γρήγορο Ιντερνετ υπάρχει και το VDSL, το οποίο η Cyta προσφέρει σε αρκετά προσιτές τιμές, αλλά θα πρέπει να τους ρωτήσεις πρώτα άμα είναι διαθέσιμο στην περιοχή σου.
    σε ευχαριστω πολυ!! απο βδομαδας θα παω να βαλω Cyta.. δεν παλευεται αλλο η κατασταση με τον ΟΤΕ..... καθε μερα τρωω αποσυνδεσεις... και ποοοοτεεε να ερθει ο τεχνικος....

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-13, 09:47
  2. Αλλαγή από Forthnet σε Cyta
    Από gstekas7 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-13, 17:00
  3. αλλαγή από HOL σε ΟΤΕ, διακοπή HOL;
    Από kiriakk στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-13, 14:13
  4. ΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ WIND ΣΕ ΟΤΕ
    Από giannisrip στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-13, 23:57
  5. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-12, 00:41

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας