Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    12-03-2009
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    657
    Downloads
    35
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    1020 / 16184
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    SNR / Attn
    9(dB) / 13.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σας
    Ενεργοποιήθηκα στην cyta της 24/10/2013 ώρα 1 το μεσημέρι και απο τοτε ξεκινάει ο Γολγοθάς μου.
    Μου έκανε την εντύπωση βέβαια πως μέχρι τις 1 το μεσημέρι είχα κανονικά υπηρεσίες απο wind.
    Κάποια στιγμή άναψε κόκκινο το λαμπάκι της wind στο ίντερνετ και άρχισαν τα προβλήματα.
    Το μόντεμ της Cyta δεν έπαιρνε user name και password ενώ συγχρόνισε ως δια μαγείας ακριβώς στην ίδια τιμή πού είχα από την wind σαν να μην άλλαξε τίποτε.
    Μέχρι και την 25/10/2013 δεν είχα τηλέφωνο και ίντερνετ και φυσικά μου κατανάλωσε και την 10 ευρω κάρτα που είχα στο κινητό μου Voip βλέπεις τι το ήθελα.
    Της 26/10/2013 δεν άνοιγε σελίδες σε τηλεφωνική επικοινωνία με το τεχνικό τμήμα και σε έλεγχοι από cmd για τα ping στην σελίδα της google.gr μου έβγαζε min:470ms max:580ms το δηλώνουμε βλάβη.
    27/10/2013 ξανά καλώ γιατί το μόντεμ μου βγήκε κατά λάθος από την πρίζα και δεν μπορούσε να συνέρθει με τίποτε το έμαθα το κόλπο τους ζήτησα να με καλέσουν.
    28/10/2013 πάω κάνω αίτηση στην Forthnet λέω ως εδώ η δεν με θέλει η cyta η δεν την θέλω εγω κατι συμβαίνει πάντως.
    29/10/2013 Ανοίγω το torrent γιατί ήθελα να ανεβάσω μία ταινία και το άφησα στο foul upload και η μέγιστη τιμή ήταν 30kb/s.
    30/10/2013 Με καλεί τεχνικός να έρθει σπίτι να κάνει έλεγχο στην γραμμή και μου λέει το εξής αυτό που είχα παρατηρήσει και στην wind ως αναφορά στην συμπεριφορά της στο upload .... Πήραμε την γραμμή της wind και απλά αφαιρέσαμε το καλώδιο voice ... Δηλαδή του λέω εκεί που ήσασταν κουμπωμένος από την wind είστε και τώρα με cyta το ίδιο dslam και παθαίνω σοκ ...
    Να ενημερώσω πως με την wind δεν δούλευα με user name και Password και τώρα στην cyta αν δεν πάρει user-password το οποίο κάνει 10 λεπτά δεν δουλεύει τίποτε ...

    Ως εδώ την ξανά κάνω σε Forthnet που κάποτε έπιανα με την ίδια γραμμή 1020/18200 ας μην είναι και τόσο άλλα να ξέρω πως θα έχω υπηρεσίες ΚΟΥΡΆΣΤΗΚΑ
    Δες τι κατασκευή μπορεί να κάνει ο άλλος για free internet

  2. #2
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Αυτό το φτιάχνει ο ΟΤΕ γιατί πιθανότατα ο ΟΤΕ την έκανε όταν μετέφερε τη γραμμή απ το ένα DSLAM στο άλλο και προφανώς κάτι έγινε λάθος.
    Υπάρχει μόνο μια μικρή πιθανότητα να έχει πρόβλημα η πόρτα στο DSLAM που και πάλι ισχύει το από κάτω.

    Αλλά αυτά δε γίνονται μέσα στις αργίες. Μετράς 3 εργάσιμες για αποκατάσταση απ τη μέρα που θα δηλωθεί βλάβη.

    Κρίμα είναι πάλι φορητότητα και ξανά να πληρώνεις κλπ, λίγη υπομονή και όταν επιδιορθωθεί στείλε και email στο complaints@hq.cyta.gr εξήγησε τι έγινε και ζήτα πίστωση για τις μέρες που έμεινες εκτός τις οποίες δικαιούσαι (μη σου πω για όλο το τέλος ενεργοποίησης, γιατί μόνο ενεργοποίηση δεν ήταν αυτή).

  3. #3
    Εγγραφή
    12-03-2009
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    657
    Downloads
    35
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    1020 / 16184
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    SNR / Attn
    9(dB) / 13.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DSLaManiaC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το φτιάχνει ο ΟΤΕ γιατί πιθανότατα ο ΟΤΕ την έκανε όταν μετέφερε τη γραμμή απ το ένα DSLAM στο άλλο και προφανώς κάτι έγινε λάθος.
    Υπάρχει μόνο μια μικρή πιθανότητα να έχει πρόβλημα η πόρτα στο DSLAM που και πάλι ισχύει το από κάτω.

    Αλλά αυτά δε γίνονται μέσα στις αργίες. Μετράς 3 εργάσιμες για αποκατάσταση απ τη μέρα που θα δηλωθεί βλάβη.

    Κρίμα είναι πάλι φορητότητα και ξανά να πληρώνεις κλπ, λίγη υπομονή και όταν επιδιορθωθεί στείλε και email στο complaints@hq.cyta.gr εξήγησε τι έγινε και ζήτα πίστωση για τις μέρες που έμεινες εκτός τις οποίες δικαιούσαι (μη σου πω για όλο το τέλος ενεργοποίησης, γιατί μόνο ενεργοποίηση δεν ήταν αυτή).
    Το θέμα είναι ότι από την ημέρα που ενεργοποιήθηκα δεν πάει τίποτε σωστά +βεβαια οτι ολοι οι γνωστοί μου μέχρι να ενεργοποιηθώ μου έιχαν φαει τα αυτια οτι η Cyta είναι για τον @@@@@@ και φυσικά επιβεβαιώθηκαν ...Ενας συν προβληματισμός είναι οτι με Forthnet πριν ένα χρόνο είχα 1021/18200 ενώ τωρα με την cyta εχω 1021/12200.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος makis : 30-10-13 στις 18:43.
    Δες τι κατασκευή μπορεί να κάνει ο άλλος για free internet

  4. #4
    Εγγραφή
    29-01-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    108
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΥΛΗ
    Μην εκπλαγείς με αυτό που θα σου πώ αλλά και στην forthnet πάλι την γραμμή της cyta θα φέρεις που την πήρε από την wind κτλ...προσπάθησε να λύσεις το πρόβλημα αντί να το μεταφέρεις μαζί σου.

  5. #5
    Εγγραφή
    12-03-2009
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    657
    Downloads
    35
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    1020 / 16184
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    SNR / Attn
    9(dB) / 13.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από proktor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην εκπλαγείς με αυτό που θα σου πώ αλλά και στην forthnet πάλι την γραμμή της cyta θα φέρεις που την πήρε από την wind κτλ...προσπάθησε να λύσεις το πρόβλημα αντί να το μεταφέρεις μαζί σου.
    Επειδή είμαι απόλυτα σίγουρος ότι η βλάβη είναι στο dslam πόρτα ή στο όριο της cyta άλλα η cyta κάνει τα στραβά τα μάτια δεν ξέρω για ποιόν λόγο σου παραθέτω στατιστικά με cyta :

    Downstream Rate:12228 Kbps
    Upstream Rate:1021 Kbps
    Downstream Line Measured Values
    Maximum Attainable Rate:13364 Kbps
    Noise Margin:8.1 dB
    Line Attenuation:20.0 dB
    Power:0.0 dBmV
    Upstream Line Measured Values
    Maximum Attainable Rate:1256 Kbps
    Noise Margin:14.7 dB
    Line Attenuation:12.3 dB
    Power:12.6 dBmV

    και θα ξανά επανέλθω όταν ενεργοποιηθώ σε Forthnet
    Δες τι κατασκευή μπορεί να κάνει ο άλλος για free internet

  6. #6
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Σαλόνικα City - Αγ. Παύλος
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.728
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ZTE F6600P
    SNR / Attn
    ~(dB) / ~(dB)
    καποια @@ρια κανανε οταν σε αλλαξανε παροχο μεσα στο Α/Κ.

    οταν αλλαζεις παροχο,κανει την μικτονομηση στις ρεκλετες και το DSLAM της καινουριας εταιρειας,ο τεχνικος αυτης της εταιρειας. ο ΟΤΕ και κατ'επεκταση οι τεχνικοι του ΟΤΕ δεν βαζουν χερια στον εξοπλισμο των εναλλακτικων. απλα στελνουν την γραμμη στον χωρο που ειναι τα μηχανηματα των εναλλακτικων,και αυτοι κανουν τα υπολοιπα.

    τωρα,να εισαι συνδρομητης (ειδικα full LLU) της X εταιρειας αλλα με παροχη υπηρεσιας και συνδεδεμενος στο DSLAM της Υ εταιρειας,ειναι αδυνατο ως εκει που δεν παει. επρεπε να τους πεις επι λεξη,"να πατε στο Α/Κ,να ξεστραβωθειτε που εχετε παει την/τον γραμμη/βρογχο μου,να κανετε σωστα την μικτονομηση και να με κουμπωσετε σε ενα σωστο port!"

  7. #7
    Εγγραφή
    03-01-2011
    Μηνύματα
    517
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΕΛΟΠΑΣ
    Router
    Technicolor TD5136v2
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    οτι η cyta ειναι για τον @@@@ εισαι απ τους λιγους που το λεει...

  8. #8
    Εγγραφή
    12-03-2009
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    657
    Downloads
    35
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    1020 / 16184
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    SNR / Attn
    9(dB) / 13.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από a.libe Εμφάνιση μηνυμάτων
    οτι η cyta ειναι για τον @@@@ εισαι απ τους λιγους που το λεει...
    Αυτη είναι η εντύπωση μου από αυτήν την εταιρεία αυτό λέω ...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Artemius Εμφάνιση μηνυμάτων
    καποια @@ρια κανανε οταν σε αλλαξανε παροχο μεσα στο Α/Κ.

    οταν αλλαζεις παροχο,κανει την μικτονομηση στις ρεκλετες και το DSLAM της καινουριας εταιρειας,ο τεχνικος αυτης της εταιρειας. ο ΟΤΕ και κατ'επεκταση οι τεχνικοι του ΟΤΕ δεν βαζουν χερια στον εξοπλισμο των εναλλακτικων. απλα στελνουν την γραμμη στον χωρο που ειναι τα μηχανηματα των εναλλακτικων,και αυτοι κανουν τα υπολοιπα.

    τωρα,να εισαι συνδρομητης (ειδικα full LLU) της X εταιρειας αλλα με παροχη υπηρεσιας και συνδεδεμενος στο DSLAM της Υ εταιρειας,ειναι αδυνατο ως εκει που δεν παει. επρεπε να τους πεις επι λεξη,"να πατε στο Α/Κ,να ξεστραβωθειτε που εχετε παει την/τον γραμμη/βρογχο μου,να κανετε σωστα την μικτονομηση και να με κουμπωσετε σε ενα σωστο port!"
    Είμαι σε αναμονή
    31/10/2013 12:31:27 To αίτημά σας προωθήθηκε στον ΟΤΕ για υλοποίηση
    31/10/2013 12:31:27 Ολοκληρώθηκε η διαδικασία δέσμευσης καλωδίωσης από τον ΟΤΕ
    31/10/2013 22:25:39 Προωθήθηκε το αίτημα τηλεφωνικού σας αριθμού
    31/10/2013 23:12:20 Προωθήθηκε επιτυχώς το αίτημα του τηλεφωνικού σας αριθμού 05/11/2013 17:50:05 Η γραμμή σας βρίσκεται στη διαδικασία κατασκευής. Εκτιμώμενη ημερομηνία ενεργοποίησης: 14/11/2013 00:00:00

    Οταν το είδαν το αίτημα φορητότητας με πήρε ένας ευγενέστατος κύριος δεν μου ζήτησε να του πώ για πιο λόγω φεύγω γιατί όπως μου είπε "είδα το αρχείο κλήσεων για τις καταγραφές των βλαβών" μου ζήτησε απλά να του πω αν όντως εγώ έκανα την αίτηση στην άλλη εταιρεία δεν κατάλαβα γιατί, και με ενημέρωσε πως δεν θα χρεωθώ ούτε τέλη ενεργοποίησης ούτε τέλη απενεργοποίησης γιατί "κάθε άλλο παρα ενεργοποίηση ήταν αυτήν" έτσι μου είπε,μου τόνισε πως ξέρουμε σαν εταιρεία που πονάμε και πως ελπίζει στο μέλλον να υπάρξει μια πιο καλύτερη από μεριάς τους "άποψη γραμμής" συνεργασία.Με ευχαρίστησε τον ευχαρίστησα και αυτό ήταν όλο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από a.libe Εμφάνιση μηνυμάτων
    οτι η cyta ειναι για τον @@@@ εισαι απ τους λιγους που το λεει...
    Πάντως και εδώ δεν βλέπω ευχαριστημένους πελάτες http://www.adslgr.com/forum/threads/...3%CE%B7/page21

    Ο κόσμος φωνάζει αυτοί ξέρουνε που πονάνε και κάνουν την πάπια για εμένα ...
    Δες τι κατασκευή μπορεί να κάνει ο άλλος για free internet

  9. #9
    Εγγραφή
    29-01-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    108
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΥΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Artemius Εμφάνιση μηνυμάτων
    καποια @@ρια κανανε οταν σε αλλαξανε παροχο μεσα στο Α/Κ.

    οταν αλλαζεις παροχο,κανει την μικτονομηση στις ρεκλετες και το DSLAM της καινουριας εταιρειας,ο τεχνικος αυτης της εταιρειας. ο ΟΤΕ και κατ'επεκταση οι τεχνικοι του ΟΤΕ δεν βαζουν χερια στον εξοπλισμο των εναλλακτικων. απλα στελνουν την γραμμη στον χωρο που ειναι τα μηχανηματα των εναλλακτικων,και αυτοι κανουν τα υπολοιπα.

    τωρα,να εισαι συνδρομητης (ειδικα full LLU) της X εταιρειας αλλα με παροχη υπηρεσιας και συνδεδεμενος στο DSLAM της Υ εταιρειας,ειναι αδυνατο ως εκει που δεν παει. επρεπε να τους πεις επι λεξη,"να πατε στο Α/Κ,να ξεστραβωθειτε που εχετε παει την/τον γραμμη/βρογχο μου,να κανετε σωστα την μικτονομηση και να με κουμπωσετε σε ενα σωστο port!"
    Artemius είσαι ολίγον άσχετος...άκουσες δύο όρους από κάποιον και τα υπόλοιπα τα σύνθεσες εσύ.Μήν παραπληροφορείς τον κόσμο."στελνουν την γραμμη στον χωρο που ειναι τα μηχανηματα των εναλλακτικων" είναι το μοναδικό σωστό που έγραψες.

  10. #10
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Σαλόνικα City - Αγ. Παύλος
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.728
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ZTE F6600P
    SNR / Attn
    ~(dB) / ~(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από proktor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Artemius είσαι ολίγον άσχετος...άκουσες δύο όρους από κάποιον και τα υπόλοιπα τα σύνθεσες εσύ.Μήν παραπληροφορείς τον κόσμο."στελνουν την γραμμη στον χωρο που ειναι τα μηχανηματα των εναλλακτικων" είναι το μοναδικό σωστό που έγραψες.
    οτι πεις.

    υποχρεωσε μας ομως και πες μας πως εχουν τα πραματα.

    ποιος δηλαδη κανει εργασιες (συνδεσεις,μικτονομηση,συντηρηση,διαγνωστικα,αναβαθμιση,καλωδιω ση) στα μηχανηματα του καθε ISP και πως ειναι εφικτο να εισαι πελατης full LLU αλλα με παροχη υπηρεσιων απο 2 διαφορετικους ISP/2 διαφορετικα DSLAM κτλπ κτλπ γτ εγω αυτο καταλαβα απο τα αρχικα ποστ,οτι δηλαδη τα κανανε σαλατα εντος του Α/Κ κατα την μεταφορα του ζευγους/βρογχου.

  11. #11
    Εγγραφή
    12-03-2009
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    657
    Downloads
    35
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    1020 / 16184
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    SNR / Attn
    9(dB) / 13.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Artemius Εμφάνιση μηνυμάτων
    οτι πεις.

    υποχρεωσε μας ομως και πες μας πως εχουν τα πραματα.

    ποιος δηλαδη κανει εργασιες (συνδεσεις,μικτονομηση,συντηρηση,διαγνωστικα,αναβαθμιση,καλωδιω ση) στα μηχανηματα του καθε ISP και πως ειναι εφικτο να εισαι πελατης full LLU αλλα με παροχη υπηρεσιων απο 2 διαφορετικους ISP/2 διαφορετικα DSLAM κτλπ κτλπ γτ εγω αυτο καταλαβα απο τα αρχικα ποστ,οτι δηλαδη τα κανανε σαλατα εντος του Α/Κ κατα την μεταφορα του ζευγους/βρογχου.
    Παιδιά σας μεταφέρω λόγια του τεχνικού ... Δεν τα έβγαλα από το μυαλό μου ... Τώρα άν δεν ξέρει τι του γίνεται , αν τα έκανε σαλάτα δεν ευθύνομαι εγώ στην παρούσα ... Για έμενα είμαι ακόμα ένας δυσαρεστημένος πελάτης ...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος makis : 10-11-13 στις 03:18.
    Δες τι κατασκευή μπορεί να κάνει ο άλλος για free internet

  12. #12
    Εγγραφή
    29-01-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    108
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΥΛΗ
    Ο τεχνικός ΟΤΕ παίρνει το ζεύγος του πελάτη στο Γ/Κ και όχι στο Α/Κ και το μικτονομεί στο ήδη έτοιμο ζεύγος του παρόχου.Αν κάτι πάει στραβά στο "κάρφωμα" ο πελάτης ή δεν θα παίζει καθόλου ή θα έχει ελεεινές ταχύτητες του τύπου 6 down 400 up.Στην προκειμένη και δεδομένου ότι πρίν θεωρούμε ότι σίγουρα έπιανε 18-19 ή είχες την ατυχία να σε μεταφέρει δίπλα από ζεύγη έντονων παρεμβολών,ή στο μεταξύ ενεργοποιήθηκαν συνδέσεις δίπλα σου στο καφάω έντονων παρεμβολών και δεν το είχες καταλάβει γιατί πήγες και από wind νομίζω ή το μόντεμ σου δεν συνεργάζεται καλά με το DSLAM.Σε όλες αυτές τις περιπτώσεις ούτε ο ΟΤΕ ούτε η CYTA έκανε πατάτα ή σαλάτα αλλά τα πράγματα είναι όπως είναι από την στιγμή που δέχεσαι να έχεις υπηρεσίες μέσω χαλκού.Επίσης η ταχύτητα σου είναι άνω του μέσου όρου για την Ελλάδα αλλά η μόνη λύση αν θές παραπάνω είναι όντως η αλλαγή παρόχου μπάς και μεταφερθείς καλωδιακά κάπου καλύτερα.Θα μπορούσες επίσης να βάλεις προσωρινά το παλιό μόντεμ της forthnet για να δείς πόσο πιάνεις ώστε να εξαλείψεις ή να επιβεβαιώσεις την πιθανότητα ασυμφωνίας μόντεμ/DSLAM.

  13. #13
    Εγγραφή
    12-03-2009
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    657
    Downloads
    35
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    1020 / 16184
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    SNR / Attn
    9(dB) / 13.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από proktor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο τεχνικός ΟΤΕ παίρνει το ζεύγος του πελάτη στο Γ/Κ και όχι στο Α/Κ και το μικτονομεί στο ήδη έτοιμο ζεύγος του παρόχου.Αν κάτι πάει στραβά στο "κάρφωμα" ο πελάτης ή δεν θα παίζει καθόλου ή θα έχει ελεεινές ταχύτητες του τύπου 6 down 400 up.Στην προκειμένη και δεδομένου ότι πρίν θεωρούμε ότι σίγουρα έπιανε 18-19 ή είχες την ατυχία να σε μεταφέρει δίπλα από ζεύγη έντονων παρεμβολών,ή στο μεταξύ ενεργοποιήθηκαν συνδέσεις δίπλα σου στο καφάω έντονων παρεμβολών και δεν το είχες καταλάβει γιατί πήγες και από wind νομίζω ή το μόντεμ σου δεν συνεργάζεται καλά με το DSLAM.Σε όλες αυτές τις περιπτώσεις ούτε ο ΟΤΕ ούτε η CYTA έκανε πατάτα ή σαλάτα αλλά τα πράγματα είναι όπως είναι από την στιγμή που δέχεσαι να έχεις υπηρεσίες μέσω χαλκού.Επίσης η ταχύτητα σου είναι άνω του μέσου όρου για την Ελλάδα αλλά η μόνη λύση αν θές παραπάνω είναι όντως η αλλαγή παρόχου μπάς και μεταφερθείς καλωδιακά κάπου καλύτερα.Θα μπορούσες επίσης να βάλεις προσωρινά το παλιό μόντεμ της forthnet για να δείς πόσο πιάνεις ώστε να εξαλείψεις ή να επιβεβαιώσεις την πιθανότητα ασυμφωνίας μόντεμ/DSLAM.

    Καλημέρα σου με το V8 της Forthnet Κλειδώνει 8190/1021 και με πολλές επανεκκινήσεις πιάνει ακριβώς ότι και της Cyta καμία διαφορά .Ενα από τα πολλά τηλεφωνήματα που έκανα στο τεχνικό τμήμα μια κοπέλα μου είπε πως πρέπει να κλειδώνεται παραπάνω από αυτό που έχετε άλλα έχουμε την γραμμή σας κλειδωμένη πιο χαμηλά κανονικά φτάνετε μέχρι 15+ άλλα δεν το ανεβάζουμε για σταθερότητα γραμμής πράγμα που με παραξένεψε πολύ να σου πώ την αλήθεια, δεν ξέρω αν το λέω σωστά ώστε να γίνει κατανοητό . Κανονικά η Cyta δεν θα έπρεπε να δουλεύει με Alcatel dslam γιατι έμενα στο Vendor ID λέει TMMB/IFTN
    Δες τι κατασκευή μπορεί να κάνει ο άλλος για free internet

  14. #14
    Εγγραφή
    29-01-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    108
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΥΛΗ
    Συνεπώς ότι έγινε είναι καλωδιακό και δεν μπορείς να προσδιορίσεις σε ποιά εταιρεία έγινε η στραβή και πότε.Κάποιος ενεργοποιήθηκε κοντά σου που σου προκαλεί πρόβλημα,ακόμα και ΟΤΕ να είχες θα είχες το ίδιο θέμα.Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να τους πείς να σε βάλουν σε SNR 6 και αν ανέβει ικανοποιητικά να δείς τι αποσυνδέσεις έχεις.Αν δεν έχεις είσαι κομπλέ.Αν μετά την αλλαγή δεν ανέβει ιδιαίτερα η ταχύτητα ή έχεις αποσυνδέσεις σε σημείο ενοχλητικό θα ζητήσεις να δοθεί βλάβη αλλιώς αυτό το πράμα θα σε ακολουθεί σε όλες τις εταιρείες μέχρι να σταματήσουν οι παρεμβολές,μπορεί και ποτέ δηλαδή.Τώρα είσαι forthnet?

  15. #15
    Εγγραφή
    12-03-2009
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    657
    Downloads
    35
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    1020 / 16184
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    SNR / Attn
    9(dB) / 13.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από proktor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνεπώς ότι έγινε είναι καλωδιακό και δεν μπορείς να προσδιορίσεις σε ποιά εταιρεία έγινε η στραβή και πότε.Κάποιος ενεργοποιήθηκε κοντά σου που σου προκαλεί πρόβλημα,ακόμα και ΟΤΕ να είχες θα είχες το ίδιο θέμα.Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να τους πείς να σε βάλουν σε SNR 6 και αν ανέβει ικανοποιητικά να δείς τι αποσυνδέσεις έχεις.Αν δεν έχεις είσαι κομπλέ.Αν μετά την αλλαγή δεν ανέβει ιδιαίτερα η ταχύτητα ή έχεις αποσυνδέσεις σε σημείο ενοχλητικό θα ζητήσεις να δοθεί βλάβη αλλιώς αυτό το πράμα θα σε ακολουθεί σε όλες τις εταιρείες μέχρι να σταματήσουν οι παρεμβολές,μπορεί και ποτέ δηλαδή.Τώρα είσαι forthnet?
    14/11/2013 Γυρίζω σε Forthnet. Σε 6 αρι SNR μου λένε πως δεν μπορώ να γυρίσω δεν ξέρω για ποιόν λόγω ...

    - - - Updated - - -

    Η κατάσταση γίνεται πιο τραγική δείτε τα στατιστικά σήμερα το πρωϊ από 12170/1021 πήγε :

    Downstream Rate:8324 Kbps
    Upstream Rate:1021 Kbps
    Downstream Line Measured Values
    Maximum Attainable Rate:9036 Kbps
    Noise Margin:8.1 dB
    Line Attenuation:16.0 dB
    Power:0.0 dBmV
    Upstream Line Measured Values
    Maximum Attainable Rate:1260 Kbps
    Noise Margin:15.2 dB
    Line Attenuation:12.3 dB
    Power:12.6 dBmV

    Κυριολεκτικά ΚΡΑΤΙΈΜΑΙ 3 μέρες ακόμα να μην τους πάρω και γίνει χαμός
    Δες τι κατασκευή μπορεί να κάνει ο άλλος για free internet

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL από τη Wind και ZTE ZXDSL 931 WII
    Από stavrosa2 στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 63
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-14, 20:11
  2. Αστική χρέωση σε κινητά από τη Wind
    Από elephant στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-13, 17:05
  3. Φραγή εισερχόμενων κλήσεων από κινητό wind
    Από Basilhs23_ στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-13, 19:06
  4. Πρόταση εξαγοράς της Forthnet από τη Wind
    Από bilirius στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-12, 09:14

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας