Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-45 από 45
  1. #31
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα τελευταία βλέπω μόνιμα παρκαρισμένο ένα μαύρο βανάκι έξω από το σπίτι μου. Επίσης έχω παρατηρήσει μια αισθητή πτώση στην ταχύτητα της συνδεσής μου. Λέτε να πάρω τηλέφωνο τον ΟΤΕ ή μπορεί να φταίει κάτι άλλο;

    μηπως εχεις κανα συμβολαιο με τη μαφια?
    VAMOS ARIS

  2. #32
    Εγγραφή
    22-04-2002
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.819
    Downloads
    40
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ FTTH
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν αποτελεί είδηση ότι οι κωδικοί WiFi συμπεριλαμβάνονται στα δεδομένα που κρατάει backup. (Και όπως αναφέρθηκε το ίδιο κάνει και το IOS - και καλά κάνουν)
    Το δικό μου πρόβλημα είναι ότι στηρίχτηκα σε αυτό όταν έκανα ένα φλασάρισμα και δεν μου τα ανέκτησε ποτέ.

    Κατά τα άλλα, είναι πολύ προτιμότερο να είναι κλειδωμένο το WiFi λόγω της κρυπτογράφησης όλων των δεδομένων που ανταλλάζουμε ασύρματα.
    Η είδηση είναι ότι οι κωδικοί αποθηκεύονται ως απλό κείμενο (plain text) και όχι κρυπτογραφημένοι. Που σημαίνει ότι η google μπορεί να τους διαβάσει, που σημαίνει ότι άσχετα αν εμπιστεύεσαι την Google, μπορεί να υποχρεωθεί να δώσει τους κωδικούς εάν της ζητηθεί από την NSA.

  3. #33
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Καταλαβαίνω πώς το λες, και η παρατήρησή μου δεν ήταν μομφή για την είδηση.
    Στο δικό μου μυαλό δεν υπήρχε ποτέ αμφιβολία για αυτό, αφού και στην ίδια τη συσκευή αποθηκεύονται χωρίς κρυπτογράφηση (Γι' αυτό και μπορούν να λειτουργήσουν εφαρμογές όπως αυτή: https://play.google.com/store/apps/d...wifi.passwords) Επιπλέον, εάν ήταν κρυπτογραφημένα, δεν θα μπορούσες να τα ανακτήσεις εάν έχανες το τηλέφωνο και ξέχναγες το google κωδικό (κάτι που αποδεδειγμένα μπορείς).

    Προσωπικά δε με ενοχλεί, γιατί -σε σχέση με άλλες πληροφορίες που έχει η google- ο κωδικός μερικών WiFi είναι πιο ανώδυνος, ενώ και η ευκολία είναι σημαντική (όταν θυμάται να δουλέψει)

  4. #34
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Νεκτάριος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η είδηση είναι ότι οι κωδικοί αποθηκεύονται ως απλό κείμενο (plain text) και όχι κρυπτογραφημένοι. Που σημαίνει ότι η google μπορεί να τους διαβάσει, που σημαίνει ότι άσχετα αν εμπιστεύεσαι την Google, μπορεί να υποχρεωθεί να δώσει τους κωδικούς εάν της ζητηθεί από την NSA.
    Το δημοσίευμα δεν αναφέρει επί λέξει ότι η Google τους αποθηκεύει σε plaintext.
    Ο ισχυρισμός του αρθρογράφου στηρίζεται στο ότι η Google δεν ανέφερε κάτι σχετικό με κρυπτογράφηση στα κλειδιά.

    Απορώ βέβαια γιατί να θέλει τα κλειδιά η Google σε plaintext...τσιγκουνιά;...
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  5. #35
    Εγγραφή
    01-11-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    684
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Siemens CL-110
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gioannou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δημοσίευμα δεν αναφέρει επί λέξει ότι η Google τους αποθηκεύει σε plaintext.
    Ο ισχυρισμός του αρθρογράφου στηρίζεται στο ότι η Google δεν ανέφερε κάτι σχετικό με κρυπτογράφηση στα κλειδιά.

    Απορώ βέβαια γιατί να θέλει τα κλειδιά η Google σε plaintext...τσιγκουνιά;...
    σιγά μην είναι από τσιγκουνιά απλός πχ οποιοδήποτε της τα ζητήσει "κυβερνητικοί" πχ θα τους δώσει ότι χρειαζετε... φαντάσου να σε ονομάζουν "τρομοκράτη" γιατί απλός είπες κάπου ότι πόλεμος που κανουν είναι κακό και είσαι κατά και το είπες κάπως επιθετικά και να scannaroun όλη την κίνηση σου με το ετσι θέλω έχοντας τα κλειδιά σου
    ένα παράδειγμα ήταν αυτό

    + αυτό που λένε μερικοί δεν εχω να κρύψω κάτι δεν κάνω παρανομίες είναι λάθος σκεπτικό τελείως ποιος ξέρει τι θα θεωρούν μελλοντικά λάθος και τι σωστό μπορεί αν πεις πχ Obama είναι μα... να θεωρείτε τρομοκρατία

  6. #36
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Είμαι εντελώς εναντίον του cloud backup και κάθε τρεις και λίγο βγαίνουν ειδήσεις που επιβεβαιώνουν την επιλογή μου. Αναγνωρίζω οτι έχει πλεονεκτήματα, αλλά τα μειονεκτήματα (κυρίως στην ασφάλεια και ιδιωτικότητα των δεδομένων) είναι απείρως μεγαλύτερα.

  7. #37
    Εγγραφή
    19-06-2008
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    1.148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/700
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    cisco887va+sec-k9
    Path Level
    Fastpath
    Βρε παιδιά, θα παρέχει υπηρεσία wifi on the go (όπου πας να έχεις free wifi)...

  8. #38
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark Demis Εμφάνιση μηνυμάτων
    σιγά μην είναι από τσιγκουνιά απλός πχ οποιοδήποτε της τα ζητήσει "κυβερνητικοί" πχ θα τους δώσει ότι χρειαζετε... φαντάσου να σε ονομάζουν "τρομοκράτη" γιατί απλός είπες κάπου ότι πόλεμος που κανουν είναι κακό και είσαι κατά και το είπες κάπως επιθετικά και να scannaroun όλη την κίνηση σου με το ετσι θέλω έχοντας τα κλειδιά σου
    ένα παράδειγμα ήταν αυτό
    Και ο κυβερνητικός θα έρθει με ένα βανάκι έξω από το σπίτι σου για να πάρει πρόσβαση στο WiFi σου και έπειτα να αποκτήσει πρόσβαση στο σύστημά σου;
    Πιο εύκολο τρόπο δεν έχει;
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  9. #39
    Εγγραφή
    19-06-2008
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    1.148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/700
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    cisco887va+sec-k9
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι εντελώς εναντίον του cloud backup και κάθε τρεις και λίγο βγαίνουν ειδήσεις που επιβεβαιώνουν την επιλογή μου. Αναγνωρίζω οτι έχει πλεονεκτήματα, αλλά τα μειονεκτήματα (κυρίως στην ασφάλεια και ιδιωτικότητα των δεδομένων) είναι απείρως μεγαλύτερα.
    κάνε ένα προγραμματάκι να γεμίζει γιγαμπίτια με τυχαία δεδομένα και ανέβαζε τα μέχρι να γεμίσουν οι δίσκοι της NSA...
    Για ονόματα αρχείων βάζε ονόματα Αμερικάνικων πόλεων, κυβερνητών, προέδρων, αεροδρομίων κλπ...
    Να μην τους φτάνει η υπολογιστική ισχύς και να αναγκάζονται συνεχώς σε νέες αγορές.
    Να δουλέψει και ο "κλάδος" λίγο!

  10. #40
    Εγγραφή
    01-02-2006
    Μηνύματα
    1.421
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΔΑΦΝΗΣ
    Router
    Alcatel 780
    Εχω βαρεθεί να ακούω για φακέλωμα πια.
    Το κράτος ξέρει τα πάντα για εμάς, οι τράπεζες που έχουμε ή είχαμε λογαριασμούς επίσης, οι εταιρείες τηλεφωνίας και κινητής τλεφωνίας ξέρουν ένα κάρο στοιχεία μας και κολλάμε στο wifi password.
    Εδω το facebook ξέρει τοσα και τοσα για μας, τα cloud services με τις φωτό που ανεβάζουμε ξερουν που πηγαμε και με ποιους ήμασταν. Και στο κάτω κάτω αν ηθελημένα δωσεις σε κάποιον να αποθηκεύσει σε δικό του χώρο κάποια προσωπικά σου δεδομένα είναι αυτονόητο ότι αν αποφασίσει να τα ψάξει θα δει τι του έδωσες.
    Portable CD player

  11. #41
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gioannou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δημοσίευμα δεν αναφέρει επί λέξει ότι η Google τους αποθηκεύει σε plaintext.
    Ο ισχυρισμός του αρθρογράφου στηρίζεται στο ότι η Google δεν ανέφερε κάτι σχετικό με κρυπτογράφηση στα κλειδιά.

    Απορώ βέβαια γιατί να θέλει τα κλειδιά η Google σε plaintext...τσιγκουνιά;...
    Δεν είναι ακριβώς έτσι, και ο λόγος φαίνεται σε αυτό που έγραψα πριν από το μήνυμά σου:
    Για να μπορούν να ανακτηθούν (χωρίς 1. το τηλέφωνό σου 2. τον κωδικό σου) σημαίνει ότι ακόμα κι αν αποθηκεύονται με κρυπτογράφηση στους servers της google, αυτή είναι αναστρέψιμη και μόνο από τους ίδιους, χωρίς δική σου παρέμβαση. Εξάλλου αποδείξαμε ότι στο τηλέφωνο δεν είναι κρυπτογραφημένοι.
    Νομίζω περισσότερο το κάνουν για την ευκολία των χρηστών, παρά επειδή έχουν φετίχ με τα προσωπικά δεδομένα γενικότερα.

    Για όσους αμφισβητούν τη χρησιμότητά του για υπηρεσίες όπως η NSA, στα διάφορα άρθρα που κυκλοφορούν τον τελευταίο καιρό, αναφέρεται ότι η επιτόπου συλλογή δεδομένων παραμένει η πιο αποδοτική μέθοδος - το θέμα είναι ότι λογικά δεν θα ζήταγαν από τη google κωδικούς WiFi (αφού δεν είναι ο πάροχος της υπηρεσίας) και επίσης είναι σχετικά τετριμμένο για την NSA να σπάσει ακόμα και το WPA2 στα περισσότερα access points της αγοράς.

  12. #42
    Εγγραφή
    01-11-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    684
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Siemens CL-110
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gioannou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ο κυβερνητικός θα έρθει με ένα βανάκι έξω από το σπίτι σου για να πάρει πρόσβαση στο WiFi σου και έπειτα να αποκτήσει πρόσβαση στο σύστημά σου;
    Πιο εύκολο τρόπο δεν έχει;
    είναι ο ευκολότερος σε κάποιες χώρες...........

  13. #43
    Εγγραφή
    22-02-2007
    Μηνύματα
    4.271
    Downloads
    51
    Uploads
    21
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    HOL - ΦΟΙΝΙΚΑΣ
    Router
    Philips CGA5720N,ST 530v6
    SNR / Attn
    31(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Επιλέγουμε ποιος θα μας κατασκοπεύει...

  14. #44
    Εγγραφή
    02-04-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    550
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Και να' ταν τα μόνα που ξέρει...

  15. #45
    Εγγραφή
    23-08-2012
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Ρε παιδιά τι συζητάμε; Εδώ κατεβάζεις ια εφαρμογή για android για κάτι αθώο πχ για να παρακολουθείς τη φόρτιση της μπαταρίας και ζητάει άδεια για να βλέπει τις επαφές και τα μυνήματα και να έχει πρόσβαση στο διαδίκτυο, αφού πατήσεις να ακυρωθεί η εγκατάσταση πας και ελέγχεις την εφαρμογή και βλέπεις ότι την έχουν κάνει εγκατάσταση μερικά εκκατομύρια χρήστες.

    Με λίγα λόγια ο απλός ο κόσμος πατάει ναι σε ότι του πουν. Σε άλλο νήμα ένας συμφορουμίτης έγραψε "ας το δώσουν τσάμπα και ας με παρακολουθούν"!
    Μα ακόμα πιο απλά λόγια το παιχνίδι είναι χαμένο γιατί οι χρήστες δεν ξέρουν τι τους γίνεται και δεν έχουν την παιδεία ή την φαντασία να σκεφτούν ότι οι επιλογές τους έχουν και συνέπειες.

    Με 4 λέξεις: Το μέλλον είναι μαύρο...

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-13, 12:45
  2. Μηνύματα: 57
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-13, 16:02
  3. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-13, 14:45
  4. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-13, 10:52
  5. Μηνύματα: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-12, 11:08

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας