Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 22
  1. #1
    Εγγραφή
    23-11-2007
    Μηνύματα
    338
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13702/814
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Router
    cellpipe alcatel
    SNR / Attn
    11.1(dB) / 27(dB)
    Καλησπερα σας.
    Προ 2ημερων πραγματοποιηθηκε κατοπιν τεχνικου της hol συνδεση 24αρα και τηλεφωνο.Στο χαρτι το οποιο υπογραψα ο τεχνικος εγραψε οτι υπαρχει βλαβη ΟΤΕ και μου ειπε οτι θα διορθωθει μεσα σε 3εργασιμες μερες.

    Στις μετρησεις εγραψε Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  hol texniko.JPG 
Εμφανίσεις:  70 
Μέγεθος:  149,2 KB 
ID: 128978

    Mου ειχε πει επισης οτι μεχρι να διορθωθει δεν θα εχω τηλεφωνο(ενω ειχα...) και μετα απο μετρηση adsl την ιδια μερα σε διαφορα sites μου εβγαζε 8mbps.

    Σημερα,μετα απο 2μερες,μου ερχεται μηνυμα απο τη hol που μου λεει οτι η βλαβη εχει αποκατασταθει και οτι ενεργοποιηθηκε η συνδεση (2μερες που εμπαινα ιντερνετ και ειχα συνδεση απο που τα επαιρνα??!?)

    Σημερα με καποιες μετρησεις που εκανα μου εβγαζε 3.3-4mpbs (Μα ειναι δυνατον??)

    Το ρουτερ που εχω ειναι της cellpipe(αυτο που δινει η hol),εχω βαλει αυτοματη ληψη ρυθμισεων στο ip4(στις ρυθμισεις της τοπικης συνδεσης) αντι για αυτα που γραφει στο βιβλιαρακι χρησης και στα στατιστικα μου δινει
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  statistics1.jpg 
Εμφανίσεις:  65 
Μέγεθος:  45,6 KB 
ID: 128974Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  statistics2.jpg 
Εμφανίσεις:  43 
Μέγεθος:  56,7 KB 
ID: 128975Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  statistics3.jpg 
Εμφανίσεις:  43 
Μέγεθος:  57,3 KB 
ID: 128976

    ενω οταν παταω για να δω λεπτομερειες σε διαφορα λινκ(αριστερα ) στο router βγαζει συνεχεια 400 Bad Request No request found.
    To γεγονος οτι το κλεινω καθε φορα που δεν χρησιμοποιω ιντερνετ(το εχω στο ασυρματο λογω λαπτοπ) μπορει να δημιουργησει προβλημα στη συνδεση?

    Να προσθεσω οτι δεν υπαρχει καποιο αλλο τηλεφωνο σε πριζα εκτος αυτης που δινεται και το adsl.
    Καπου διαβασα οτι καλο θα ηταν να αλλαζα ρουτερ.Υπαρχουν διαθεσιμα τα thomson tg585 v7 και connex baudtec pstn/tw263r34-a2.Κανουν για adsl2+?


    Ριξτε τα φωτα σας επειγοντως (μιας και εχω μαυρη νυχτα πανω σε αυτα)γιατι αν δεν καταφερω να το διορθωσω θελω να αποχωρησω ευγενως(ποσες μερες εχω για αποχωρηση?) απο αυτο το βασανο....

  2. #2
    Εγγραφή
    12-12-2007
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    1.700
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11600/800
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ
    Router
    ZTE H367N (voip)
    SNR / Attn
    11,5(dB) / 28,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν πειράζει αν κλείνεις το ρούτερ.
    Από την 1η εικόνα φαίνεται ότι έχεις συνδεθεί με ταχύτητα 13702 down, 814 up, ενώ δε φαίνεται να έχει πολλά σφάλματα η γραμμή σου.
    Τι πρόβλημα αντιμετωπίζεις (πραγματικό, όχι μετρήσεις από τα διάφορα site που μετρούν ταχύτητες);

  3. #3
    Εγγραφή
    29-09-2007
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία- Αττική
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.097
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    5124/680
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    9(dB) / 40,6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγω θα σου συστηνα να επιδιωξεις να αλλαξεις ρουτερ. Το συγκεκριμενο ειναι γνωστό οτι τρωει mbps και γενικα οσοι γνωστοι μου το ειχανε, τελικα το αλλαξανε. Παρε την τεχνικη υποστηριξη και πες τους οτι το ασυρματο του ειναι αθλιο και οτι δεν πιανει εκει που το θελεις κι αν μπορουν να σου το αντικαταστησουν με ενα netfaster. Αυτο γι αρχή και μετα μας ξαναλες....δοκιμασε με τα ρουτερ που εχεις, νομιζω ισως χρειαζονται καποια αλλαγη στο PPoE ή στο Annex, δεν ειμαι σιγουρος

  4. #4
    Εγγραφή
    23-11-2007
    Μηνύματα
    338
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13702/814
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Router
    cellpipe alcatel
    SNR / Attn
    11.1(dB) / 27(dB)
    Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
    Σημερα παλευω να μπω στις ρυθμισεις του ρουτερ http://192.168.2.1/ αλλα μου βγαζει επανελημερα προβλημα φορτωσης της σελιδας...?!?
    Το προβλημα ειναι οτι κολλανε οι σελιδες και αργει πολυ το youtube ακομα και σε χαμηλη αναλυση.
    Σημερα δοκιμασα να κατεβασω με torrent και κατεβαζει με 70-120kb/s!Τα τορεντ που δοκιμασα να κατεβασω με φουλ ασυρματο σημα τα κατεβαζα την ιδια χρονικη στιγμη με ασυρματο δικτυο γειτονα με 2μπαρες στα 800-1100kb/s!!!(για να μην μπερδευτειτε απενεργοποιησα το δικο μου δικτυο και εβαλα του γειτονα)
    Τρελες διακυμανσεις...
    Ποιο τηλ να καλεσω για την αλλαγη του ρουτερ?Υπαρχει νουμερο χωρις χρεωση(εχω απεριοριστα αστικα υπεραστικα και δεν θελω 5ψηφιο γιατι υπαρχει χρεωση)?

  5. #5
    Εγγραφή
    29-03-2008
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.134
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    7974/ 1020
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    SNR / Attn
    9.0(dB) / 38(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Από σταθερό HOL το 13844 είναι δωρεάν. Είναι η εξυπηρέτηση γενικά της HOL. Δοκίμασε να δεις και με τα υπόλοιπα ρουτερ που έχεις, αν κάποιο σου κάθεται καλά, να κάνεις και τη δουλειά σου.
    CPU: AMD Phenom ΙΙ X4 955, CPU Fan: CoolerMaster Hyper T4, MoBo: ASUS M3A78-T, RAM: 2x2GB Kingston Hyper-X + 2x2GB 800MHz, GPU: Gigabyte GTX 750 TI 2GB Windforce, Case: CoolerMaster HAF 922, PSU: SEASONIC G-550 GOLD 550W

  6. #6
    Εγγραφή
    23-11-2007
    Μηνύματα
    338
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13702/814
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Router
    cellpipe alcatel
    SNR / Attn
    11.1(dB) / 27(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psylos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από σταθερό HOL το 13844 είναι δωρεάν. Είναι η εξυπηρέτηση γενικά της HOL. Δοκίμασε να δεις και με τα υπόλοιπα ρουτερ που έχεις, αν κάποιο σου κάθεται καλά, να κάνεις και τη δουλειά σου.
    Το θεμα ειναι και τι ρυθμισεις πρεπει να τους βαλω....

  7. #7
    Εγγραφή
    29-03-2008
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.134
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    7974/ 1020
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    SNR / Attn
    9.0(dB) / 38(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δοκίμασε απλά να το κουμπώσεις πάνω. Η πιθανότητες λένε ότι θα δουλέψει. Μια δοκιμή δεν είναι δύσκολη. Έτσι κι αλλιώς μόνο ρούτερ και τροφοδοσία ρεύματος αλλάζεις. Δεν θέλει πολύ ώρα το στήσιμο. Εγώ πάνω σε wind που είχα βάλει το netfaster πριν γίνει η μετατροπή απευθείας δούλεψε το ρούτερ, χωρίς κανένα πρόβλημα.
    CPU: AMD Phenom ΙΙ X4 955, CPU Fan: CoolerMaster Hyper T4, MoBo: ASUS M3A78-T, RAM: 2x2GB Kingston Hyper-X + 2x2GB 800MHz, GPU: Gigabyte GTX 750 TI 2GB Windforce, Case: CoolerMaster HAF 922, PSU: SEASONIC G-550 GOLD 550W

  8. #8
    Εγγραφή
    12-12-2007
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    1.700
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11600/800
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ
    Router
    ZTE H367N (voip)
    SNR / Attn
    11,5(dB) / 28,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anaksagoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
    Σημερα παλευω να μπω στις ρυθμισεις του ρουτερ http://192.168.2.1/ αλλα μου βγαζει επανελημερα προβλημα φορτωσης της σελιδας...?!?
    Το προβλημα ειναι οτι κολλανε οι σελιδες και αργει πολυ το youtube ακομα και σε χαμηλη αναλυση.
    Σημερα δοκιμασα να κατεβασω με torrent και κατεβαζει με 70-120kb/s!Τα τορεντ που δοκιμασα να κατεβασω με φουλ ασυρματο σημα τα κατεβαζα την ιδια χρονικη στιγμη με ασυρματο δικτυο γειτονα με 2μπαρες στα 800-1100kb/s!!!(για να μην μπερδευτειτε απενεργοποιησα το δικο μου δικτυο και εβαλα του γειτονα)
    Τρελες διακυμανσεις...
    Ποιο τηλ να καλεσω για την αλλαγη του ρουτερ?Υπαρχει νουμερο χωρις χρεωση(εχω απεριοριστα αστικα υπεραστικα και δεν θελω 5ψηφιο γιατι υπαρχει χρεωση)?
    Αφού δε μπορείς να συνδεθείς ούτε στο ρούτερ, μην περιμένεις να συνδεθείς στο internet ....
    Το πρόβλημά σου νομίζω ότι είναι στην ασύρματη σύνδεση με το ρούτερ. Για να βεβαιωθείς, συνδέσου με καλώδιο με το ρούτερ, κλείνοντας τελείως το ασύρματο (από το ρούτερ, όχι από το φορητό).
    Αν λειτουργήσει έτσι, χωρίς να ανοίξεις το ασύρματο στο ρούτερ, κατέβασε αυτό: http://www.nirsoft.net/utils/wirelessnetview.zip και εγκατέστησέ το στο φορητό σου. Θα σου δείξει όλα τα ασύρματα δίκτυα που εντοπίζονται στο χώρο σου. Σημείωσε σε ποιά κανάλια λειτουργούν (1-13), και διάλεξε κάποιο κανάλι στο οποίο δεν εντοπίζεται κάποιο ασύρματο δίκτυο. Το κανάλι αυτό καταχώρησέ το στις ρυθμίσεις του ρούτερ σου, ώστε να λειτουργεί χωρίς παρεμβολές από άλλα γειτονικά ασύρματα δίκτυα.
    Μετά από αυτά, άνοιξε το ασύρματο στο ρούτερ σου.
    Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα...

  9. #9
    Εγγραφή
    23-11-2007
    Μηνύματα
    338
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13702/814
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Router
    cellpipe alcatel
    SNR / Attn
    11.1(dB) / 27(dB)
    Λοιπον μπηκα με το thomson αυτη τη στιγμη.Δεν ηθελε τιποτα ρυθμισεις απλα μπηκα ασυρματα χωρις χρηση κωδικου(ισως να ηταν προρυθμισμενο).
    Μπαινω στο 198...... και μου βγαζει username και password.Eπειδη δεν εχω εγχειριδιο τι παταω για να μπω στις ρυθμισεις κ να δω τα χαρακτηριστικα της γραμμης μου ωστε να τα συγκρινω?

  10. #10
    Εγγραφή
    28-09-2012
    Μηνύματα
    860
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Forthnet
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anaksagoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπον μπηκα με το thomson αυτη τη στιγμη.Δεν ηθελε τιποτα ρυθμισεις απλα μπηκα ασυρματα χωρις χρηση κωδικου(ισως να ηταν προρυθμισμενο).
    Μπαινω στο 198...... και μου βγαζει username και password.Eπειδη δεν εχω εγχειριδιο τι παταω για να μπω στις ρυθμισεις κ να δω τα χαρακτηριστικα της γραμμης μου ωστε να τα συγκρινω?
    Αν δεν κάνω λάθος για thomson είναι
    Administrator (κεφαλαίο το πρώτο)

    Αφήνεις κενό το password
    None of our beliefs are quite true; all have at least a penumbra of vagueness and error.
    Bertrand Russell

  11. #11
    Εγγραφή
    29-09-2007
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία- Αττική
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.097
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    5124/680
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    9(dB) / 40,6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Username: admin
    Password: γυρνας αναποδα το ρουτερ και βαζεις το password που δινει. Θα αναρωτηθεις ποιό απ όλα....ενα απο αυτα θα δουλεψει, εκτός κι αν ειχες δωσει δικο σου

  12. #12
    Εγγραφή
    23-11-2007
    Μηνύματα
    338
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13702/814
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Router
    cellpipe alcatel
    SNR / Attn
    11.1(dB) / 27(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HackFreak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν κάνω λάθος για thomson είναι
    Administrator (κεφαλαίο το πρώτο)

    Αφήνεις κενό το password
    Επιασε

    Bρηκα και τα στατιστικα της γραμμης μου τελικα....
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  thomson dsl connection.jpg 
Εμφανίσεις:  60 
Μέγεθος:  60,2 KB 
ID: 129018
    Πως τα βλεπετε?

    Aυτο το wds να το ενεργοποιησω?Επισης εχει firmware 7.4.2.7.Nα κανω update?

    - - - Updated - - -

    Aυτη τη στιγμη υπαρχουν ανεβοκατεβασματα σε ληψη torrent (με κλειστα explorer και antivirus) της ταξεως 250kb/s-400kb/s...?!??
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails thomson dsl connection.jpg  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anaksagoras : 21-09-13 στις 23:02.

  13. #13
    Εγγραφή
    29-03-2008
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.134
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    7974/ 1020
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    SNR / Attn
    9.0(dB) / 38(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα torrents δεν είναι επαρκές τεστ για την γραμμή, γιατί επηρεάζει την απόδοσή σου η δυνατότητα να σου στέλνουν οι άλλοι δεδομένα και το κατά πόσο το ρούτερ μπορεί να διαχειριστεί τις πάρα πολλές συνδέσεις που ανοίγουν ταυτόχρονα.

    Αν θες δοκίμασε να κατεβάσεις ένα driver με κάποιο download manager από ΑΤΙ ή nVidia. Με βάση τα στατιστικά του Thomson πρέπει να πιάσεις κάτι σε 1,2-1,4 MB/s.
    CPU: AMD Phenom ΙΙ X4 955, CPU Fan: CoolerMaster Hyper T4, MoBo: ASUS M3A78-T, RAM: 2x2GB Kingston Hyper-X + 2x2GB 800MHz, GPU: Gigabyte GTX 750 TI 2GB Windforce, Case: CoolerMaster HAF 922, PSU: SEASONIC G-550 GOLD 550W

  14. #14
    Εγγραφή
    12-12-2007
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    1.700
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11600/800
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ
    Router
    ZTE H367N (voip)
    SNR / Attn
    11,5(dB) / 28,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παιδιά, αυτές όλες οι μετρήσεις που λέτε γίνονται έχοντας συνδέσει τον υπολογιστή και το ρούτερ με καλώδιο, και όχι ασύρματα ...

  15. #15
    Εγγραφή
    29-09-2007
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία- Αττική
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.097
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    5124/680
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    9(dB) / 40,6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν παρεις τη hol και ζητήσεις να σου ριξει το snr θα ανεβεις κι αλλο λογικα

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας