Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    01-12-2007
    Μηνύματα
    99
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Λογικά αρκετοί θα γνωρίζετε την πρόσφατη υπηρεσία (7 μηνών περίπου) που παρέχει η cyta. Αν όχι, η υπηρεσία αυτή προσφέρει εμφάνιση ονοματεπωνύμου (μαζί με τον αριθμό σας) σε οποιαδήποτε κλίση κάνετε εντός δικτύου cyta ασχέτως αν εκεί που καλείτε είναι γνωστό σας ή όχι. Αυτό που με χάλασε είναι πώς στο συμβόλαιο συμπλήρωσα να φαίνετε ο αριθμός όταν καλώ κάπου, ενώ τα στοιχεία της ταυτότητας μου να είναι απόρρητα στους τηλεφωνικούς καταλόγους.
    Η εταιρεία όμως για «Χ» λόγους έκρινε πως καλό είναι ένα στοιχείο της ταυτότητας μου να προβάλετε όπου κι αν καλέσω χωρείς να με ρωτήσουν και έτσι ενεργοποίησαν αυτή την υπηρεσία όπως σας περίγραψα πιο πάνω.
    Τι να πω;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος x9V3V8x : 01-10-13 στις 21:38.

  2. #2
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    1.037
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Vodafone / Cosmote
    Η παραπάνω λειτουργία είναι εξ' ορισμού ενεργοποιημένη, τουλάχιστον απο το '09 που είμαι συνδρομητής και απενεργοποιείται κατ' όπιν αιτήματος.
    Το απόρρητο που ζήτησες δεν έχει καμμία σχέση με την λειτουργία αυτή και αφορά τους έντυπους καταλόγους, όπως και τις πληροφορίες (118ΧΧ, κλπ.).Τώρα αφού το ζήτησες στο συμβόλαιο, προφανώς για κάποιο λόγο δεν απενεργοποιήθηκε.Τηλέφωνο στο 13877 και το ζητάς....

  3. #3
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NexTiN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το απόρρητο που ζήτησες δεν έχει καμμία σχέση με την λειτουργία αυτή και αφορά τους έντυπους καταλόγους, όπως και τις πληροφορίες (118ΧΧ, κλπ.).
    Γενικά μιλώντας, ως "απόρρητο", ειδικά στο μυαλό του κόσμου, ορίζεται η δυνατότητα της μη δημόσιας συσχέτισης του ονόματος ενός συνδρομητή με τον αριθμό και το αντίστροφο.

    Εφόσον λοιπόν υπάρχει αυτός ο (αρκετά λογικός) συσχετισμός, προσωπική μου άποψη είναι πως εφόσον ζητείται απόρρητο σε μια γραμμή, δε θα έπρεπε να αποστέλλεται αυτό το πεδίο στον καλούμενο.

    Ο λόγος που γίνεται εντός δικτύου μόνο είναι προφανής: SIP -> SIP.

  4. #4
    Εγγραφή
    01-03-2010
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μπορεις ευκολα να ενεργοποιησεις την αποκρυψη φιλε μου, με την εντολη *32#
    (η απενεργοποιηση της αποκρυψης ειναι #32#).
    Η παιρνεις ενα τηλ στο 13877 και το αναλαμβανουν απο εκει.

  5. #5
    Εγγραφή
    01-12-2007
    Μηνύματα
    99
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Σας ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις, αλλά ο προβληματισμός μου τέθηκε για το γεγονός ότι
    1. στο συμβόλαιο δεν είχε επιλογή για εμφάνιση ονοματεπωνύμου στις κλήσης αλά μόνο για εμφάνιση τηλεφωνικού αριθμού, όπου προσωπικά δέχτηκα να προβάλετε ο αριθμός μου (αλά μόνο ο αριθμός μου) .
    2. δε με ενημέρωσαν για την υπηρεσία αυτή και επειτα από 2 χρόνια το έμαθα τυχαία .
    Εεε αυτό με έβαλε στον παραπάνω προβληματισμό ότι μέχρι τώρα αποφάσισε προβολή ονοματεπώνυμου σε τηλεφωνική συσκευή μαζί με τον αριθμό και εγώ σας λέω αύριο αποφασίζει η cyta να προβάλει και διεύθυνση κατοικίας.
    Γιατί να το αποκλείσω αυτό το ενδεχόμενο ; δεν ενδέχεται να γίνει με την παραπάνω λογική που έχει εφαρμόσει ;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος x9V3V8x : 06-10-13 στις 14:32.

  6. #6
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Όσο το σκέφτομαι τόσο μου αρέσει η ιδέα να ρωτήσω γι αυτό (την -by default- αποστολή ονοματεπώνυμου σε απόρρητη γραμμή) τη ΑΠΔΠΧ αλλά δεν είμαι ενεργός συνδρομητής

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας