Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση 46-49 από 49
  1. #46
    Εγγραφή
    11-12-2009
    Μηνύματα
    1.849
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Ωπ ωπ.....πως τα φερνει ο διαολος.....!

    Για διαβασε λιγο εδώ!

    " Η Washington Post υποστηρίζει ότι η υπηρεσία συλλέγει τις λίστες επαφών εκατομμυρίων χρηστών που χρησιμοποιούν υπηρεσίες ηλεκτρονικού ταχυδρομίου και συνομιλιών chat. "

  2. #47
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    29
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    HOL
    Η αλήθεια είναι πως το email δεν έχει φτιαχτεί για άμεσα μηνύματα (chat) αλλά για να αντικαταστήσει τα γράμματα. Το ότι πλέον το email έχει γίνει γρήγορο, σαν chat, δεν λέει κάτι. Και μόνο που προσθέτει το Re: στον τίτλο κάθε απάντησης, είναι σαν να σου φωνάζει πως δεν είναι chat.

    Να πείτε για XMPP, να το συζητήσουμε. Αλλά κι εκεί υπάρχει πρόβλημα ιδιωτικότητας έτσι όπως το θέτετε. Δεν θα είναι το WhatsApp, δεν θα είναι το GMail, πάλι όμως θα είναι ένας που συντηρεί την εκάστοτε υπηρεσία.

    Το θέμα είναι η ευχρηστία! Εκεί έχουν πετύχει το WhatsApp και το Viber. Βάζεις την εφαρμογή δωρεάν, χωρίς κόπο και ξεκινάς την επικοινωνία σου ακαριαία. Ούτε δώσε μου τη διεύθυνσή σου, ούτε καν ρωτάς τον άλλον αν το χρησιμοποιεί. Το έχεις, το έχει; μιλάς . & -

    Όσοι εδώ μέσα το υποστηρίζουν, δεν υποστηρίζουν την WhatsApp, αλλά την πραγματικότητα. Δε το βάλανε επειδή τους άρεσε το όνομα, επειδή τους αρέσει να δεθούν σε μια εφαρμογή, ή επειδή βαριούνται να ρωτάνε κάποια διεύθυνση, αλλά γιατί το χρησιμοποιεί ο υπόλοιπος κόσμος. Αν θέλετε να αποξενωθείτε από τον υπόλοιπο κόσμο, κάντε το. Έτσι κι αλλιώς είστε λίγοι, οι υπόλοιποι δεν θέλουμε.

    Θέλετε να κάνετε κάτι; Σκεφτείτε μια εύχρηστη λύση. Κάτι σαν DNS θα είναι αυτό που θα κάνει το αρχαίο και δοκιμασμένο τηλεφωνικό αριθμό που έχουν ΟΛΟΙ, σε διεύθυνση; Κάτι άλλο κουφό; Δεν ξέρω, αλλά με ιδεολογίες μόνο δεν αλλάζει ο κόσμο. Μη το κάνετε σαν τον άλλον που λέει πως όλο το λογισμικό πρέπει να είναι κατά ανάγκη ελεύθερο και τίποτα άλλο δεν έχει σημασία. Αφήστε τις ουτοπίες και ελάτε στην πραγματικότητα.


  3. #48
    Εγγραφή
    05-02-2009
    Περιοχή
    In the Stargate Universe...
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16699/985
    ISP
    OTEnet
    Router
    Huawei EchoLife 520c
    SNR / Attn
    4.1(dB) / 20.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επί της ουσίας: Θα μπορούσες να αναφέρεις μερικές βασικές διαφορές ανάμεσα στο email και στο whatsapp; Έτσι όπως το βλέπω εγώ, και τα δύο είναι για να στέλνεις γραπτά μηνύματα σε κάποιον όταν είσαι συνδεδεμένος στο διαδίκτυο μόνο που στο ένα (email) δεν έχεις σχεδόν κανένα περιορισμό ενώ στο άλλο (whatsapp) έχεις μερικούς βασικούς περιορισμούς όπως για παράδειγμα: μπορείς να στέλνεις μόνο σε όσους είναι κι αυτοί στην ίδια εταιρία (whatsapp)
    Αντίστοιχα τα περισσότερα πακέτα κινητής (ειδικά καρτοκινητής) απευθύνονται αποκλειστικά στους συνδρομητές του ίδιου δικτύου (ή ακόμη χειρότερα του ίδιου πακέτου). Οπότε κι εκεί έχεις την επιλογή είτε να στέλνεις μόνο σε όσους είναι στην ίδια εταιρεία (εκτός φυσικά αν έχεις την άνεση του συμβολαίου...) είτε να χρησιμοποιήσεις κάποιο πρόγραμμα τύπου viber/whatsapp/skype ώστε να μπορείς να στέλνεις σε όλους ανεξαρτήτως δικτύου με μηδενικό κόστος μιας και πλέον όλα τα καρτοκινητά έχουν κάποια MB με κάθε ανανέωση χρόνου.

    πρέπει να δώσεις πρόσβαση στην εφαρμογή για να βλέπει διάφορα πράγματα στο κινητό σου όπως τις επαφές σου και άλλα.
    Αυτό ισχύει μόνο αν η εφαρμογή δεν έχει δικό της contact system όπως έχει το skype και χρησιμοποιεί τον τηλεφωνικό σου αριθμό σαν σημείο αναφοράς. Όσο για τα άλλα που "βλέπει", δεν υπάρχει καμία ένδειξη οτι οι συγκεκριμένες εφαρμογές αντέγραψαν ή υπέκλεψαν στοιχεία απο οποιονδήποτε εκτός αν έχεις κάποιο στοιχείο για το αντίθετο.

    Σίγουρα θα προτιμούσα μια ελεύθερη και open source λύση σε σχέση με το viber/whatsup/skype, αλλά αυτή τη στιγμή δεν μιλάμε για το "viber VS κάποιας ασφαλούς & open source εναλλακτικής λύσης" αλλά για το "viber και δωρεάν VS όχι viber και υπερχρέωσης απο τους παρόχους" και εκεί σαφώς κερδίζει το πρώτο.
    >> James Randi <<--- A man to admire, a man to respect

    Linux4Coffee
    You'll never know what you're missing until you try Arch

    "Next time you want to buy a computer, consider buying a mac (and installing Windows/Linux on it). Even after five years, when it's cheap chinese hardware is obsolete there will be someone ignorant enough to buy it for ten times the price."

  4. #49
    Εγγραφή
    29-10-2010
    Μηνύματα
    292
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Anasazi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπραβο,φοβερη παρομοιωση. Συγκρινεις κατι άυλο που ουτως ή αλλως γινεται παντου με την κλοπη υλικων αγαθων.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blade_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    οτι ναναι

    αντι να απαντησεις παρομοιαζεις το whatsapp με δωρεαν καθαριστρια

    εαν κ εφοσον το δοκιμασεις(λεμε τωρα) ξανα ελα και προτεινε μου το email
    Σου έβαλα ένα παράδειγμα για να καταλάβεις ότι δεν χρειάζεται πάντα να "δοκιμάσει" κανείς για να έχει άποψη αν θα τον κλέψουν ή όχι. Ξαναλέω ότι δεν είπα πουθενά αν είναι εύχρηστη η εφαρμογή ή αν είναι βολική. Δηλαδή σου απαντώ σε αυτό που με ρωτάς και μου απαντάς "άλλαντάλλων".

    Ξαναλέω ότι σου το δίνουν τσάμπα οπότε από κάπου πρέπει να βγάλουν λεφτά. Αν νομίζεις ότι είναι καλοί άνθρωποι και το κάνουν για την ψυχή της μανούλας τους τότε εμπιστεύσου τους. Είναι σαφές ότι δεν μπορώ να σε πείσω για κάτι που δεν θέλεις να δεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Anasazi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωπ ωπ.....πως τα φερνει ο διαολος.....!

    Για διαβασε λιγο εδώ!

    " Η Washington Post υποστηρίζει ότι η υπηρεσία συλλέγει τις λίστες επαφών εκατομμυρίων χρηστών που χρησιμοποιούν υπηρεσίες ηλεκτρονικού ταχυδρομίου και συνομιλιών chat. "
    Είπα εγώ πουθενά ότι το email είναι ασφαλές απέναντι στην προσπάθεια της NSA (και των υπολοίπων υπηρεσιών); Εγώ λέω ότι αντί να χρησιμοποιείτε μία τυποποιημένη παγκόσμια υπηρεσία που μπορούν να έχουν όλοι, χρησιμοποιείτε μία υπηρεσία που παρέχει μία εταιρία για να μιλάτε με άλλους μόνο στην ίδια εταιρία. Για παράδειγμα όσοι έχουν Facebook λένε ότι δεν χρειάζονται email γιατί στέλνουν τα μηνύματά τους στο Facebook: είναι το ίδιο πράγμα, αντί να χρησιμοποιήσουν ένα ανοικτό και παγκόσμιο πρότυπο (email) χρησιμοποιούν την υποδομή μίας εταιρίας.

    (μπορώ να σου πω επίσης ότι όπως η NSA παρακολουθεί τα email έτσι θα παρακολουθεί και τις υπηρεσίες μηνυμάτων τύπου whatsapp αλλά αυτό αν και ισχύει είναι άλλη συζήτηση)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από graphi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλήθεια είναι πως το email δεν έχει φτιαχτεί για άμεσα μηνύματα (chat) αλλά για να αντικαταστήσει τα γράμματα. Το ότι πλέον το email έχει γίνει γρήγορο, σαν chat, δεν λέει κάτι. Και μόνο που προσθέτει το Re: στον τίτλο κάθε απάντησης, είναι σαν να σου φωνάζει πως δεν είναι chat.

    Να πείτε για XMPP, να το συζητήσουμε. Αλλά κι εκεί υπάρχει πρόβλημα ιδιωτικότητας έτσι όπως το θέτετε. Δεν θα είναι το WhatsApp, δεν θα είναι το GMail, πάλι όμως θα είναι ένας που συντηρεί την εκάστοτε υπηρεσία.

    Το θέμα είναι η ευχρηστία! Εκεί έχουν πετύχει το WhatsApp και το Viber. Βάζεις την εφαρμογή δωρεάν, χωρίς κόπο και ξεκινάς την επικοινωνία σου ακαριαία. Ούτε δώσε μου τη διεύθυνσή σου, ούτε καν ρωτάς τον άλλον αν το χρησιμοποιεί. Το έχεις, το έχει; μιλάς . & -

    Όσοι εδώ μέσα το υποστηρίζουν, δεν υποστηρίζουν την WhatsApp, αλλά την πραγματικότητα. Δε το βάλανε επειδή τους άρεσε το όνομα, επειδή τους αρέσει να δεθούν σε μια εφαρμογή, ή επειδή βαριούνται να ρωτάνε κάποια διεύθυνση, αλλά γιατί το χρησιμοποιεί ο υπόλοιπος κόσμος. Αν θέλετε να αποξενωθείτε από τον υπόλοιπο κόσμο, κάντε το. Έτσι κι αλλιώς είστε λίγοι, οι υπόλοιποι δεν θέλουμε.

    Θέλετε να κάνετε κάτι; Σκεφτείτε μια εύχρηστη λύση. Κάτι σαν DNS θα είναι αυτό που θα κάνει το αρχαίο και δοκιμασμένο τηλεφωνικό αριθμό που έχουν ΟΛΟΙ, σε διεύθυνση; Κάτι άλλο κουφό; Δεν ξέρω, αλλά με ιδεολογίες μόνο δεν αλλάζει ο κόσμο. Μη το κάνετε σαν τον άλλον που λέει πως όλο το λογισμικό πρέπει να είναι κατά ανάγκη ελεύθερο και τίποτα άλλο δεν έχει σημασία. Αφήστε τις ουτοπίες και ελάτε στην πραγματικότητα.
    Έχεις δικιο σε κάποια σημεία και διαφωνώ σε άλλα. ΓΙα παράδειγμα το email δεν έχει γίνει "πιο γρήγορο", έτσι ήταν πάντα.

    Το XMPP είναι ένα ανοικτό πρότυπο (όπως το email) οπότε από αυτήν την άποψη μπορεί κανείς να το χρησιμοποιήσει χωρίς να έχει εξάρτηση από κάποιον πάροχο. Επειδή δεν έχει αρκετή διείσδηση είναι δύσκολο να το χρησιμοποιήσεις. Ενώ email έχουν όλοι.

    Σε αυτά που λες περί ευχρηστίας έχεις δίκιο. Αυτό που υποστηρίζω με όλα αυτά τα μηνύματα είναι ότι η ευχρηστία είναι το τυράκι για να μπεις στη φάκα. Επίσης δεν έχω και τόσο πρόβλημα όταν κάποιος πει "ναι δέχομαι ότι βγάζουν λεφτά στην πλάτη μου αλλά τι να κάνω το χρησιμοποιώ γιατί είναι της μόδας και γιατί δεν έχω όρεξη να πω στους γνωστούς μου περί ελευθερίας κλπ" αλλά να το παραδέχεσαι όχι να λες σε όλους ότι αυτό είναι το σωστό και όλοι οι άλλοι είναι παρωχημένοι και δεν ξέρω εγώ τι άλλο.

    Σε αυτό που λες περί αποξένωσης: εσύ πας σε μια εταιρία εγώ μιλάω με όλους.
    Τέλος και η φράση σου "με ιδεολογίες μόνο δεν αλλάζει ο κόσμο(ς)" είναι λάθος: προφανώς και με ιδεολογίες και μόνο αλλάζει ο κόσμος αλλά κι αυτή είναι άλλη συζήτηση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DreamAxe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντίστοιχα τα περισσότερα πακέτα κινητής (ειδικά καρτοκινητής) απευθύνονται αποκλειστικά στους συνδρομητές του ίδιου δικτύου (ή ακόμη χειρότερα του ίδιου πακέτου). Οπότε κι εκεί έχεις την επιλογή είτε να στέλνεις μόνο σε όσους είναι στην ίδια εταιρεία (εκτός φυσικά αν έχεις την άνεση του συμβολαίου...) είτε να χρησιμοποιήσεις κάποιο πρόγραμμα τύπου viber/whatsapp/skype ώστε να μπορείς να στέλνεις σε όλους ανεξαρτήτως δικτύου με μηδενικό κόστος μιας και πλέον όλα τα καρτοκινητά έχουν κάποια MB με κάθε ανανέωση χρόνου.



    Αυτό ισχύει μόνο αν η εφαρμογή δεν έχει δικό της contact system όπως έχει το skype και χρησιμοποιεί τον τηλεφωνικό σου αριθμό σαν σημείο αναφοράς. Όσο για τα άλλα που "βλέπει", δεν υπάρχει καμία ένδειξη οτι οι συγκεκριμένες εφαρμογές αντέγραψαν ή υπέκλεψαν στοιχεία απο οποιονδήποτε εκτός αν έχεις κάποιο στοιχείο για το αντίθετο.

    Σίγουρα θα προτιμούσα μια ελεύθερη και open source λύση σε σχέση με το viber/whatsup/skype, αλλά αυτή τη στιγμή δεν μιλάμε για το "viber VS κάποιας ασφαλούς & open source εναλλακτικής λύσης" αλλά για το "viber και δωρεάν VS όχι viber και υπερχρέωσης απο τους παρόχους" και εκεί σαφώς κερδίζει το πρώτο.
    Η κινητή τηλεφωνία και η τηλεφωνία γενικά λειτουργεί υπό το καθεστώς κάποιας νομοθεσίας. Τα πακέτα προσφορών της κάθε εταιρίας κινητής έχουν σκοπό να κάνουν το προϊόν ελκυστικό στους πελάτες τους. Καμία εταιρία δεν θα μπορούσε να κάνει αυτό που κάνει η κάθε whatsapp γιατί είναι παράνομο: απαγορεύονται οι παρακολουθήσεις τηλεπικοινωνιών. Κάποια στιγμή στο μέλλον θα υπάρχει νομοθεσία που θα καλύπτει και τις ιντερνετικές επικοινωνίες (μπορεί σε 2 μπορεί σε 22 χρόνια).

    Για το αν έχω στοιχεία θα ξαναπω το γνωστό: από κάπου πρέπει να βγάζουν λεφτά, δεν είσαι ο πελάτης τους είσαι το προϊόν που πουλάνε. Δεν το κάνουν από καλωσύνη.

    Από εμένα τέλος για το συγκεκριμένο νήμα, όποιος κατάλαβε κατάλαβε.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από graphi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλετε να κάνετε κάτι; Σκεφτείτε μια εύχρηστη λύση. Κάτι σαν DNS θα είναι αυτό που θα κάνει το αρχαίο και δοκιμασμένο τηλεφωνικό αριθμό που έχουν ΟΛΟΙ, σε διεύθυνση; Κάτι άλλο κουφό; Δεν ξέρω,[...]
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DreamAxe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα θα προτιμούσα μια ελεύθερη και open source λύση σε σχέση με το viber/whatsup/skype
    Με ένα γρήγορο ψάξιμο από περιέργεια (των τριών λεπτών) βρήκα αυτό:http://kontalk.org/

Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-13, 15:36
  2. Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-13, 04:15
  3. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-13, 00:22
  4. Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-13, 18:38
  5. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-13, 11:23

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας