Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 72
  1. #31
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikraven Εμφάνιση μηνυμάτων
    τώρα που η αίγλη του holywood έχει περάσει προ πολλού
    και οι low-budget σαβούρες πέφτουν σύννεφο
    και τα μεγάλα γλέντια για τα studios έχουν τελειώσει
    βρήκαν τρόπο τα μαστόρια να τα κονομήσουν.
    Σου λέει 5-10 αγωγές να πετάμε τον μήνα και τα βγάλαμε τα λεφτά μας ξεκούραστα.
    Ενα μεγάλο βήμα για την ανθρωπότητα.
    Βρε τι κακό είναι αυτό, να ήταν μόνο οι low-budget σαβούρες! Γεμίσαμε σαβούρες με υψηλότατους προϋπολογισμούς (κάτι Pacific Rim, κάτι After Earth πχ).

    Πάντως δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι έχουν πέσει τα κέρδη τους από αυτές, υπάρχουν πολλοί που τις βλέπουν και πληρώνουν γι αυτές, είτε επειδή δεν ξέρουν τι θα δουν - κι απογοητεύονται μετά - είτε κάποιοι που θα τις δουν έτσι κι αλλιώς, ιδιαίτερα άτομα εφηβικής ηλικίας που δεν χάνουν blockbuster όσο μλκια κι αν είναι.
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  2. #32
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzelen Εμφάνιση μηνυμάτων
    ..., γιατί οι κύριοι δεν πάνε να τα βάλουν και με την Google πχ για την μηχανή αναζήτησης; Η ίδια (ανόητη) λογική δεν είναι;
    Γιατί δε έχουν τα @@ τα κότσια.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  3. #33
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Η θέση μου στο όλο θέμα ειναι ξεκάθαρη :
    Sites που ως σκοπό έχουν το κέρδος, πρέπει να κλείνουν (ναι, καταδικάζω τη πειρατία == διάθεση copyrighted/trademarked υλικού με σκοπό το κέρδος)
    Sites που ως σκοπό δεν έχουν το κέρδος υπο καμία όμως μορφή (δωρεές κλπ), ειναι μια άλλη ιστορία.

    Τώρα, αν αυτός ο κύριος ειχε 110εκ , δεν βλέπω πως μπορεί να διαθέσει αυτά τα χρήματα εκτός και αν διεπραττε πειρατεία...


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  4. #34
    Εγγραφή
    11-12-2009
    Μηνύματα
    1.849
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η θέση μου στο όλο θέμα ειναι ξεκάθαρη :
    Sites που ως σκοπό έχουν το κέρδος, πρέπει να κλείνουν (ναι, καταδικάζω τη πειρατία == διάθεση copyrighted/trademarked υλικού με σκοπό το κέρδος)
    Sites που ως σκοπό δεν έχουν το κέρδος υπο καμία όμως μορφή (δωρεές κλπ), ειναι μια άλλη ιστορία.

    Τώρα, αν αυτός ο κύριος ειχε 110εκ , δεν βλέπω πως μπορεί να διαθέσει αυτά τα χρήματα εκτός και αν διεπραττε πειρατεία...
    Η δωρεα δεν ειναι σκοπος κερδους. Τοσοι οργανισμοι επιβιωνουν μονο με δωρεες.

  5. #35
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marcus1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    H βιομηχανία του χόλυγουντ πρέπει να καταλάβει αυτό που δεν ήθελε να καταλάβει, αλλά τελικά αποδέχτηκε, η μουσική βιομηχανία. Δεν θα επιβιώσουν με τις μηνύσεις αλλά στήνοντας ένα βιώσιμο σύστημα διανομής και πωλήσεων, συμβατό με τις ανάγκες της εποχής.

    Μπορώ να πειρατέψω όσα παιχνίδια θέλω (εννοώ υπάρχει η πανεύκολη δυνατότητα), αλλά προτιμώ να πληρώνω τους δημιουργούς, στις λογικές τιμές του steam.

    Μπορώ να ακούω μουσική και να κατεβάζω άλμπουμ από τα τορρεντς, αλλά βρίσκω ότι το spotify αξίζει τη συνδρομή των 7 ευρώ γι'αυτά που προσφέρει και τη δίνω με ευχαρίστηση.

    Στο Χόλυγουντ είναι οι.... τελευταίοι των μοϊκανών στην επιμονή τους ότι μέσω των δικαστηρίων θα διαιωνίσουν ένα ξεπερασμένο επιχειρηματικό μοντέλο.
    Μην ξεχνάμε και τη "δικιά μας" ΑΕΠΙ και τους λοιπούς νεοφώτιστους του χώρου στην Ελλάδα, που με τη βοήθεια των νομοθετών έχουν περιχαρακώσει ένα προσοδοφόρο χωραφάκι.
    Η παρανομία πρέπει να σταματήσει κι από τις δύο πλευρές, και ο τρόπος είναι ένας: Παροχή λογικά τιμολογημένης και διαφανούς υπηρεσίας. Αλλά έτσι εξαφανίζεται το ποσοστό κέρδους των νταβατζήδων...

  6. #36
    Εγγραφή
    07-01-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16214/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Router
    Fritz!Box 7330
    SNR / Attn
    9(dB) / 3(dB)
    Καλά η ΑΕΠΙ είναι άκρο ακόμα και για το Hollywood και ξένη μουσική.... Είναι η ελληνική μορφή του κυνηγητού....και είναι μακράν χειρότερη(και πιο άδικη)

  7. #37
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    5.628
    Downloads
    50
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    20370/935
    ISP
    Conn-X 24Mbit
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    level-one FBR-1416A
    1. Το isohunt είχε και σπάνια torrents, μερικά του demonoid που μείνανε στο DHT όταν έκλεισε, βιβλία, και πολλά ελεύθερα copyright όπως project gutemberg, web archive, τα συγγράμματα που διέρρευσε ο Aaron Swartz, κα. Επίσης έκανε index και private torrents, οπότε αν έψαχνες κάτι σπάνιο και το έβρισκες, σε παρέπεμπε στον private tracker για να γραφτείς.

    2. Το θέμα με τα sites διαμοιρασμού και ανταλλαγής αρχείων δεν είναι μόνο οικονομικό, δηλ. αν χάνει το hollywood ή η μουσική βιομηχανία λεφτά. Κατά τη γνώμη μου είμαστε υπερεκτεθειμένοι (over-exposed) σε αυτά και θα τα καταναλώσουμε ή έτσι ή αλλιώς. (youtube, τηλεόραση, ράδιο, διαφημίσεις, παράγωγα προϊόντα). Είναι (και) θέμα πρόσβασης στη γνώση και τον πολιτισμό. Κάθε site που κατεβάζουν (και μαζί πολλά άλλα που φοβούνται και κλείνουν μόνοι τους -αλήθεια τι απέγινε το bwgt-) κάνει την ελεύθερη διακίνηση της γνώσης και του πολιτισμού δυσκολότερη.


    3. Το πρόστιμο είναι εναντίον της εταιρίας του isohunt και όχι προσωπικά στον ιδιοκτήτη. 'Αρα θα πάρουν το.. Αυτό βέβαια το ξέρανε στην MPAA, αλλά επέμεναν να μπεί για την αποτρεπτική του αξία (βλ. παραπάνω).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giorgosts : 18-10-13 στις 17:18.

  8. #38
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Ξέρω που πουλάνε ναρκωτικά, άρα πρέπει να πάω φυλακή, γιατί δυνητικά θα μπορούσα να προμηθευτώ ή/και εμπορευθώ τέτοια, αφού γνωρίζω πού πωλούνται. Συγχωρέστε την απλοϊκό συνειρμό, αλλά το να κλείσεις το isohunt, ή οποιαδήποτε τέτοιου είδους μηχανή, προσωπικά μου ηχεί όπως στο (τραβηγμένο) παράδειγμα που ανέφερα πριν.
    Μήπως να κλείσουμε την wikipedia, τις search engines και να ξεμπερδεύουμε;

  9. #39
    Εγγραφή
    29-05-2005
    Μηνύματα
    1.291
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    d-link g624t
    SNR / Attn
    6(dB) / 22(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzelen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με την λογική του "ναι μεν το site δεν ειχε στους server του copyrighted υλικό, αλλά διευκόλυνε την εύρεσή του", γιατί οι κύριοι δεν πάνε να τα βάλουν και με την Google πχ για την μηχανή αναζήτησης; Η ίδια (ανόητη) λογική δεν είναι;
    Νομίζω οτι η Google αφαιρεί τα "πειρατικά" links από τα αποτελέσματα αναζήτησης, αν οι εταιρείες της το ζητήσουν. Το ίδιο και για το youtube.
    Time marches
    On and on and on, flies eternally

  10. #40
    Εγγραφή
    13-04-2006
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
    Router
    speedtouch 536
    http://torrentfreak.com/court-orders...-sites-131017/

    Αυτα στην Ιταλια χθες

    Αντε και στα δικα μας ..Μην ξεχνατε οτι τον Δεκεμβριο υπαρχει δικη της ΑΕΠΙ εναντιον των ελληνικων ISP για τον ιδιο λογο..

  11. #41
    Εγγραφή
    11-12-2009
    Μηνύματα
    1.849
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από polyv Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://torrentfreak.com/court-orders...-sites-131017/

    Αυτα στην Ιταλια χθες

    Αντε και στα δικα μας ..Μην ξεχνατε οτι τον Δεκεμβριο υπαρχει δικη της ΑΕΠΙ εναντιον των ελληνικων ISP για τον ιδιο λογο..
    Καλα και στην Αγγλια που εγινε το εχουν ξεφτυλισει τελειως. Ουτε μια μερα δεν εμποδισε τον κοσμο η απαγορευση....

  12. #42
    Εγγραφή
    20-04-2012
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    363
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Αν έχετε τα @@ κλείστε το thepiratebay....

  13. #43
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Nαί, κλείσανε το com, και βγήκαν δυό άλλα.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  14. #44
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzelen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με την λογική του "ναι μεν το site δεν ειχε στους server του copyrighted υλικό, αλλά διευκόλυνε την εύρεσή του", γιατί οι κύριοι δεν πάνε να τα βάλουν και με την Google πχ για την μηχανή αναζήτησης; Η ίδια (ανόητη) λογική δεν είναι;
    Στον αριθμό ρεκόρ των 21,5 εκατομμυρίων URLs έφτασαν οι αιτήσεις αφαίρεσης από τα αποτελέσματα αναζήτησης της Google


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzelen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρω που πουλάνε ναρκωτικά, άρα πρέπει να πάω φυλακή, γιατί δυνητικά θα μπορούσα να προμηθευτώ ή/και εμπορευθώ τέτοια, αφού γνωρίζω πού πωλούνται. Συγχωρέστε την απλοϊκό συνειρμό, αλλά το να κλείσεις το isohunt, ή οποιαδήποτε τέτοιου είδους μηχανή, προσωπικά μου ηχεί όπως στο (τραβηγμένο) παράδειγμα που ανέφερα πριν.
    Μήπως να κλείσουμε την wikipedia, τις search engines και να ξεμπερδεύουμε;
    Παραδειγματα τετοια ειναι ακυρα.

    Δηλαδη αν κατσω εγω στο κεντρο της Ομονοιας και κραταω ταμπελα "Στην Αλκιβιαδου 7 πουλανε φτηνη Κοκαινη 15χρονες" ειμαι παρανομος ή οχι;
    Αν οργανωσω μια ληστεια, αλλα δεν μπω εγω στην τραπεζα, ειμαι παρανομος ή οχι;
    Εδω στο adslgr.com γιατι απαγορευεται να μιλαμε για τρακερς με ονοματα;


    Και ρωταω σοβαρα τωρα, τοσοι Ελληνικοι τρακερς που χαθηκανε, με ποιο δικαιωμα τους εκλεισαν;

  15. #45
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    2.832
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    D-Link 2740-B
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 19.8(dB)
    Εγω πχ,που λογω ηλικιας,εχω κανει μεγαλες καταθεσεις στις Εταιριες,(πανω απο 1500 βινυλια,πανω απο 600 CD,πανω απο 250 DVD,καμια 50αριά LD,αρκετες κασετες και βιντεοκασετες),δεν εχω καμια διαθεση πια να δωσω κι αλλα.Ετσι,εχω κατεβασει αρκετα,κανα 2Τ τουλαχιστον,αλλα για να πω και την εμπειρια μου,τα περισσοτερα,ή μαλλον τα πολυ πολυ πολυ περισσοτερα,ουτε που ταχω ακουσει-δει.Μη σας πω οτι και απο τους δισκους βινυλιου,ειναι αρκετοι,που δεν τους εχω ακομα ακουσει.
    Αρα,κατα την ταπεινη μου γνωμη,μαλλον κατασκευασμα του μυαλου και του εμποροταδε συστηματος,ειναι ολη αυτη η τρελα με τα κατεβασματα,και νομιζω οτι αμα βρει καποιος καποιον καλο ραδιοσταθμο,που να παιζει συγκεκριμενη μουσικη online,μια χαρα καλυπτει τις αναγκες του.
    Ξεχαστε λοιπον τα κατεβασματα,και αρκεσθειτε στο δωρεαν απο τα ραδιοφωνα.Τοτε να δειτε πως θα μαραζωσει ολη αυτη η τρομοκρατια των Εταιριων.

Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-15, 19:56
  2. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-13, 18:39
  3. Μηνύματα: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-13, 17:05
  4. Μηνύματα: 88
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-13, 16:16

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας