Σελ. 1 από 11 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 160
  1. #1
    Καλησπέρα στην παρέα , θα ήθελα την γνώμη για την αγορά ενός air-condition inverter έως 400-500e. Αυτό που θέλω είναι ένα 9000btu για 12 m2 δωμάτιο με χαμηλή κατανάλωση στην θέρμανση(λόγω μωρού θα λειτουργεί πολλές ώρες την ημέρα). Ψάχνοντας στο διαδίκτυο βρήκα αυτό και αυτό. Ποιο κατά την γνώμη σας είναι καλύτερο?
    Στο Hitachi αναφέρει κατανάλωση 0.36kw, δηλαδή σύμφωνα με τους υπολογισμούς και λαμβάνοντας υπόψη ότι η δεη χρεώνει 0.15 την kw/h,πέφτει κάπου στα 0.15euro για 2 μιση ώρες χρήσης. Ισχύει μια τόσο μικρή κατανάλωση?
    Τέλος οποιαδήποτε άλλη πρόταση υπάρχει είναι ευπρόσδεκτη

  2. #2
    Εγγραφή
    30-08-2006
    Μηνύματα
    2.410
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    KV 50.000/5.000
    ISP
    FORTHNET circa 2006
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    14(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    To Hitachi για μενα ειναι καλυτερο
    Τωρα αν βρεις Daikin με τοσο μεγαλο COP στα ιδια λεφτα/οριο που εχεις θεσει τοτε παιρνεις το DAIKIN
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Collective_Soul : 18-10-13 στις 14:36.
    AMD FX-8320 | HYPER 212 EVO | 2X ARCTIC COOLING F12 PWM 120MM | CORSAIR CARBIDE 200R | ASUS M5A97 R2.0 | Kingston HyperX 1600MHZ@1866 9-10-9 2X4GB | ASUS 760 GTX OC DCUII @1300/7000 | THERMALTAKE SE SMART MODULAR 630W

  3. #3
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    Αμα βρεις Daikin σε τέτοια λεφτά πες και σε μας!! Αδύνατο το βλέπω... 12000btu daikin πήρε φίλος πέρυσι, 1200€... (το οποίο βέβαια σύμφωνα όχι μόνο με τον πωλητή αλλά και όλα τα reviews και χρήστες αντιστοιχεί ως δυναμη σε 18000btu..)
    Τέτοια κατανάλωση ΔΕ θα δεις που λες.. θα σου βγει τόσο την ώρα.. Έχε υπόψιν ότι
    α) αν περάσεις π.χ. τις 2000kwh, αλλάζει ΤΕΛΕΙΩΣ η χρέωση, και με 2001 kwh θα τις πληρώσεις ΟΛΕΣ με το αυξημένο τιμολόγιο, όχι τη μία που πέρασε το όριο
    β) το πόσες έκαψες επηρεάζει τις χρεώσεις που έχεις π.χ. για τη χρήση δικτύου της ΔΕΗ κτλ.. Δες αναλυτικές οδηγίες στο site της δεη, αλλά σε γενικές γραμμές (από όσο έχω μιλήσει και με άλλους) αν περάσεις 2.000Kwh/τετράμηνο τότε σου κοστίζει περίπου 0.18-0.2 η κάθε μία (άρα πες 0.5 τουλάχιστον για 2.5 ώρες), αν είσαι πιο κάτω τότε βγαίνει περιπου 0.15 η KWh..
    Επειδή κοιτάζω κι εγώ τώρα, σκέφτομαι κι αυτό , έχω ίδια μάρκα ήδη ένα (ουσιαστικά είναι Inventor), είναι αθόρυβο και αποδοτικό και είναι Α+++ αυτό εδώ, και είναι και ένα άλλο που δε θυμάμαι τώρα, της ίδιας εταιρίας, Α+ ενεργειακή κλάση ΑΛΛΑ έχει και ιονιστή. Το οποίο, εφόσον το θες για το δωμάτιο του παιδιού, είναι ίσως σημαντικό... Εγώ πάντως μεταξύ των δύο είμαι. Από όσο ρώτησα, το Α+++ θα καίει περίπου 30€/χρόνο λιγότερο από το άλλο...

  4. #4
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αμα βρεις Daikin σε τέτοια λεφτά πες και σε μας!! Αδύνατο το βλέπω... 12000btu daikin πήρε φίλος πέρυσι, 1200€... (το οποίο βέβαια σύμφωνα όχι μόνο με τον πωλητή αλλά και όλα τα reviews και χρήστες αντιστοιχεί ως δυναμη σε 18000btu..)
    Τέτοια κατανάλωση ΔΕ θα δεις που λες.. θα σου βγει τόσο την ώρα.. Έχε υπόψιν ότι
    α) αν περάσεις π.χ. τις 2000kwh, αλλάζει ΤΕΛΕΙΩΣ η χρέωση, και με 2001 kwh θα τις πληρώσεις ΟΛΕΣ με το αυξημένο τιμολόγιο, όχι τη μία που πέρασε το όριο
    β) το πόσες έκαψες επηρεάζει τις χρεώσεις που έχεις π.χ. για τη χρήση δικτύου της ΔΕΗ κτλ.. Δες αναλυτικές οδηγίες στο site της δεη, αλλά σε γενικές γραμμές (από όσο έχω μιλήσει και με άλλους) αν περάσεις 2.000Kwh/τετράμηνο τότε σου κοστίζει περίπου 0.18-0.2 η κάθε μία (άρα πες 0.5 τουλάχιστον για 2.5 ώρες), αν είσαι πιο κάτω τότε βγαίνει περιπου 0.15 η KWh..
    Επειδή κοιτάζω κι εγώ τώρα, σκέφτομαι κι αυτό , έχω ίδια μάρκα ήδη ένα (ουσιαστικά είναι Inventor), είναι αθόρυβο και αποδοτικό και είναι Α+++ αυτό εδώ, και είναι και ένα άλλο που δε θυμάμαι τώρα, της ίδιας εταιρίας, Α+ ενεργειακή κλάση ΑΛΛΑ έχει και ιονιστή. Το οποίο, εφόσον το θες για το δωμάτιο του παιδιού, είναι ίσως σημαντικό... Εγώ πάντως μεταξύ των δύο είμαι. Από όσο ρώτησα, το Α+++ θα καίει περίπου 30€/χρόνο λιγότερο από το άλλο...
    Κατ' αρχάς να σας ευχαριστώ και τους δυο για τις άμεσες απαντήσεις.
    Φίλε stefp, πέρα απο το οτι μετά απο κάποια κατανάλωση αλλάζει και η κατηγορία χρέωσης της ΔΕΗ, γιατί λες οτι δεν θα καίει τόσο την ώρα? Στα χαρακτηριστικα του, για μια χώρα οπως η Ελλάδα λεει 0.36 kw, αρα και με χρέωση 0.18ευρω να το υπολογίσουμε αντιστοιχεί σε 0.07ευρω η ώρα(Σύμφωνα με τις προδιαγραφές του). Έχεις κάποιο λόγο που αμφισβητείς αυτό που αναγράφει?

  5. #5
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    που ακριβώς το έχεις δει αυτό το 0.36? ψάχνω τη σελίδα και δε μπορώ να το βρω..
    Με τη λογική ότι αυτό είναι ας πούμε 900Watt (από τα 9άρια που είδα περίπου όλα είναι στα 800-1000, οπότε πες μ.ο. 900), άρα την ώρα καίει 0.9. Θα μου πεις δε θα λειτουργεί όλη την ώρα, αλλά 0.36 μου φαίνεται ότι με τίποτε (δηλαδή εσύ λες ότι στα 60' της ώρας, αυτό θα λειτουργεί τα 22-24' περίπου)..
    Μήπως το σκέφτεσαι ότι "360kwh/έτος, άρα αν το καίω 100 μέρες το χρόνο 3.6/μέρα άρα αν το καίω 10 ώρες την ημέρα 0.36/ώρα"?
    Δε νομίζω ότι πάει έτσι, και αυτοί περιγράφουν ιδανικές καταστάσεις, με τέλειες μονώσεις κτλ κτλ.. Εγώ πρακτικά βλέπω ότι στο ίδιο μέρος, ίδια πολυκατοικία, εγώ που είμαι τελευταίο όροφο/ταράτσα καίω σχεδόν διπλάσια από τον από κάτω που έχει πάνω/κάτω του διαμέρισμα..
    100% δε μπορώ να σου πω ότι είναι σωστά κι εγγυημένα τα νούμερα που λέω, αλλά το πόσο καίει π.χ. το δικό μου το A/C αλλά και με φίλους που έχω μιλήσει το έχουμε μετρήσει τσεκάροντας τα ρολόγια της ΔΕΗ μετά από κάποιες ώρες κάψιμο και συγκρίνοντας (και αφαιρώντας άλλες συσκευές), αλλά και ένας από όλους είχε πάρει κάτι πρίζες/μετρητές κατανάλωσεις που γράφαν πάνω KW που περάσαν και είχαμε κι αυτό ως κριτήριο.. Τέλος ΚΑΙ με έναν φίλο που έχει μαγαζί με κλιματιστικά μιλώντας, συμφωνεί με τα νούμερα που σου είπα..

  6. #6
    Εγγραφή
    24-08-2006
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    μακάρι να είχε κλιματιστικό με έξοδο 2500W είσοδο μόνο 360W. Τα 360W μπορεί να τα πιάσει μόνο όταν έχει φθάσει στην θερμοκρασία του όποτε μειώνει και την έξοδο

  7. #7
    To Tοyotomi που παρέθεσα αναφέρει
    Κατανάλωση Ψύξης (kw) 0.784
    Κατανάλωση Θέρμανσης (kw) 0.782
    Ετσι όπως το αντιλαμβανομε εγώ(μπορεί να κάνω και λάθος), μιλάει για κατανάλωση 0.782 ανά ωρα
    Αρα με 0.20ευρο που εχει κατά μέσο όρο η κιλοβατορα της ΔΕΗ. Μιλάμε για 0.15ευρο την ωρα καταναλωση.( 0.782kw*0.20ευρω)
    ----------------
    Για το Hitachi αναφέρει
    Κατανάλωση Ενέργειας σε Κw (Ψύξη/Θέρμανση) : 151kWh/έτος (ψύξη) / 823kWh/έτος (θέρμανση, μέση ζώνη), 358kWh/ έτος (θέρμανση, θερμή ζώνη)
    Η Ελλάδα και πόσο μάλλον η Αθήνα ανήκει στην θερμή ζώνη. Aρα 0.358*0.20ευρω= 0.07ευρω την ώρα.

    Ετσι τα υπολόγισα εγώ, δεν ξέρω αν στέκουν οι υπολογισμοί μου.

  8. #8
    Εγγραφή
    24-08-2006
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    εχει μπερδέψει την ισχύ (kW) με την ετήσια κατανάλωση ενέργειας (kWh), οι 358kWh είναι η ονομαστική ετήσια κατανάλωση ενέργειας δεν υπάρχει πουθενά 358W ισχύος

  9. #9
    Κατάλαβα! Κάποιος πρακτικός τρόπος να συγκρίνουμε την κατανάλωση τους? Δηλαδή πιο είναι πιο οικονομικό?
    Το Επίπεδο Θορύβου σε db (H/M/L) Εσωτερικής Μονάδας :40/33/24/22(SL) στο Ηitachi, το θεωρείται αθόρυβο?

  10. #10
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    έχω την εντύπωση ότι ναι, γιατί από πολλά που θυμάμαι βλέποντας διαφημιστικά είχαν η πλειοψηφία το χαμηλό στο 23-24 και το ψηλότερο 53-56. Αλλά χωρίς να έχω ο ίδιος πείρα να σου πω τι είναι (δηλαδή το δικό μου ούτε θυμάμαι τι έχει!)

  11. #11
    Εγγραφή
    07-10-2012
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από feelmedeep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατάλαβα! Κάποιος πρακτικός τρόπος να συγκρίνουμε την κατανάλωση τους? Δηλαδή πιο είναι πιο οικονομικό?
    Το Επίπεδο Θορύβου σε db (H/M/L) Εσωτερικής Μονάδας :40/33/24/22(SL) στο Ηitachi, το θεωρείται αθόρυβο?
    Με αυτά τα db, είναι από τα πιο ήσυχα.

  12. #12
    Οποτε δεν υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα? Να καταλήξω σε αυτό?

  13. #13
    Εγγραφή
    30-06-2007
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    822
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102397/10239
    ISP
    Wind
    Router
    ZTHN H268N
    SNR / Attn
    19.1(dB) / 1.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Collective_Soul Εμφάνιση μηνυμάτων
    To Hitachi για μενα ειναι καλυτερο
    Τωρα αν βρεις Daikin με τοσο μεγαλο COP στα ιδια λεφτα/οριο που εχεις θεσει τοτε παιρνεις το DAIKIN
    Καταρχάς δεν καίει στην καμία 0.36 kwh . Δεν αναφέρει πουθενά αυτή την κατανάλωση το hitachi . Αντιθέτως λέει 0.7 kwh ψύξη 0.88 kwh θέρμανση.
    Τα COP και EER του είναι καλά αλλά όχι κορυφαία.

    Μάρκες που αξίζει να κοιτάξεις είναι HITACHI Fujitsu Mitsubishi και απο value for money Gree Inventor .
    Λόγω μωρού δώσε μεγάλη βάση στα φίλτρα που φοράει το κλιματιστικό.
    Δώσε μεγάλη σιμασία στο θόρυβο της εσωτερικής μονάδας.
    Επίσης όσο πιο υψηλοί συντελεστες COP και EER τόσο πιο λίγο θα καίει . Ο συντελεστής COP αναφέρεται για την θέρμανση.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από feelmedeep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατάλαβα! Κάποιος πρακτικός τρόπος να συγκρίνουμε την κατανάλωση τους? Δηλαδή πιο είναι πιο οικονομικό?
    Το Επίπεδο Θορύβου σε db (H/M/L) Εσωτερικής Μονάδας :40/33/24/22(SL) στο Ηitachi, το θεωρείται αθόρυβο?
    Συγκρίνουμε με έναν απο τους δύο τρόπους:
    Εποχιακοί συντελεστές SCOP SEER
    και συντελεστές COP EER .
    SCOP / COP αναφέρονται στο πόσο οικονομικό είναι στη θέρμανση το κλιματιστικό . Όσο πιο μεγάλος ο συντελεστής τόσο το καλύτερο.
    SEER/ EER αντίστοιχα στη ψύξη.

    Ποτέ μην συγκρίνεις SEER / SCOP με EER / COP είναι λαθος.

  14. #14
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    Εγώ για Gree Inventor πάω, συμφωνώ με το "value for money" ότι είναι πολύ καλό σε αυτά, έχουν και 10 χρόνια εγγύηση, συν διάβαζα (σε κάτι διαφημιστικά τους βέβαια) ότι η Gree κατασκευάζει κλιματιστικά για τη Daikin (τα πουλάει στην Ιαπωνία η Daikin με τη δική της επωνυμία μετά..).
    Σκέφτομαι όπως έχω πει παραπάνω για αυτό , το οποίο έχει λίγο περισσότερο θόρυβο από αυτό που λέει ο feelmedeep (λέει το φυλλάδιο 41/39/34/28), αλλά λέει
    "Ενεργεική κλάση Θέρμανσης μέσης κλιματικής ζώνης Α
    Ενεργεική κλάση Θέρμανσης θερμότερης κλιματικής ζώνης Α+++ "
    . ΑΥΤΟ τι σημαίνει? Εμείς σε τι κλιμ. ζώνη είμαστε? (ή κάθε πόλη στην Ελλάδα έχει δική της?). Αυτό καίει λέει 900W (0.9kw)... Είδα ότι έχουν ίδια μάρκα, νεώτερο μοντέλο, αυτό εδώ το Gree Hansol το οποίο λέει σκέτο A+++ (χωρίς κλιματικές ζώνες κτλ), καίει όμως λέει 550W.. αλλά έχει και 280€ παραπάνω!! Αξίζει να πληρώσεις τη διαφορά (θα κάνεις δηλαδή απόσβεση μέσα σε 2π.χ. χρόνια, ή θες 7-8 για να σου βγει η διαφορά..?)
    Επίσης, στα ίδια λεφτά να προτιμήσω Α+++ ΧΩΡΙΣ ιονιστή, ή Α+ με ιονιστή? (για το δικό μας δωμάτιο αρχικά, όχι στο παιδί)

    Σημείωση : Βάζω τώρα και για δική μου αγορά ερωτήσεις με τη λογική ότι ψάχνουμε στην ίδια κατηγορία, με ίδια περίπου ερωτήματα, οπότε ας είναι συγκεντρωμένα εδώ, θα είναι πιο εύκολα και για άλλους να παρακολουθήσουν και να απαντήσουν. Αν υπάρχει θέμα πείτε μου κι ανοίγω ξεχωριστό thread!

  15. #15
    Εγγραφή
    30-06-2007
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    822
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102397/10239
    ISP
    Wind
    Router
    ZTHN H268N
    SNR / Attn
    19.1(dB) / 1.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ για Gree Inventor πάω, συμφωνώ με το "value for money" ότι είναι πολύ καλό σε αυτά, έχουν και 10 χρόνια εγγύηση, συν διάβαζα (σε κάτι διαφημιστικά τους βέβαια) ότι η Gree κατασκευάζει κλιματιστικά για τη Daikin (τα πουλάει στην Ιαπωνία η Daikin με τη δική της επωνυμία μετά..).
    Σκέφτομαι όπως έχω πει παραπάνω για αυτό , το οποίο έχει λίγο περισσότερο θόρυβο από αυτό που λέει ο feelmedeep (λέει το φυλλάδιο 41/39/34/28), αλλά λέει
    "Ενεργεική κλάση Θέρμανσης μέσης κλιματικής ζώνης Α
    Ενεργεική κλάση Θέρμανσης θερμότερης κλιματικής ζώνης Α+++ "
    . ΑΥΤΟ τι σημαίνει? Εμείς σε τι κλιμ. ζώνη είμαστε? (ή κάθε πόλη στην Ελλάδα έχει δική της?). Αυτό καίει λέει 900W (0.9kw)... Είδα ότι έχουν ίδια μάρκα, νεώτερο μοντέλο, αυτό εδώ το Gree Hansol το οποίο λέει σκέτο A+++ (χωρίς κλιματικές ζώνες κτλ), καίει όμως λέει 550W.. αλλά έχει και 280€ παραπάνω!! Αξίζει να πληρώσεις τη διαφορά (θα κάνεις δηλαδή απόσβεση μέσα σε 2π.χ. χρόνια, ή θες 7-8 για να σου βγει η διαφορά..?)
    Επίσης, στα ίδια λεφτά να προτιμήσω Α+++ ΧΩΡΙΣ ιονιστή, ή Α+ με ιονιστή? (για το δικό μας δωμάτιο αρχικά, όχι στο παιδί)

    Σημείωση : Βάζω τώρα και για δική μου αγορά ερωτήσεις με τη λογική ότι ψάχνουμε στην ίδια κατηγορία, με ίδια περίπου ερωτήματα, οπότε ας είναι συγκεντρωμένα εδώ, θα είναι πιο εύκολα και για άλλους να παρακολουθήσουν και να απαντήσουν. Αν υπάρχει θέμα πείτε μου κι ανοίγω ξεχωριστό thread!
    Το Gree Hansol το χω σε 9αρι στο δωμάτιο μου. Αξίζει τα λεφτά του. Σε δωμάτιο 13 τ.μ αμόνωτο με αλουμίνια και διπλά τζάμια καίει περίπου 0.5 kwh και σε ψύξη και σε θέρμανση.
    Είναι αθόρυβο πολλές σκάλες ανεμιστήρα και δυνατό μηχάνημα. Η εγγύηση ισχύει εφόσον γίνεται ετήσια συντήρηση απο το Service της εταιρίας. 10 χρόνια εγγύηση στον συμπιεστή και 5 χρόνια σε όλα τα υπόλοιπα μέρη του (πλακέτες κτλ )
    Σε αυτά τα λεφτά που κάνει το hansol μιας και το hansol δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο σε φίλτρα (ναι καλό είναι να έχει ιονιστή) θα σου πρότεινα ένα εξίσου καλό μηχάνημα το LG Prestige είτε του 2012 το μοντέλο είτε του 2013 είναι το ίδιο οικονομικό με το Hansol .

    https://www.skroutz.gr/s/3269165/LG-Prestige-H09AK.html

    https://www.skroutz.gr/s/442225/LG-Prestige-H09MW.html

    Όσον αφορά το Gree Cozy και τα άλλα gree γενικότερα είναι μέτρια μηχανήματα σε κατανάλωση.Τίποτα το ιδιαίτερο . Αν θες να πας λόγω εγγύησης σε gree και θές κάτι φθηνό κοίτα για το gree Change το οποίο έχει κατασκευαστεί απο κοινή τεχνολογία στο κοινό εργοστάσιο της Daikin και Gree . Η Daikin έχει ιδρύσει με την Gree κοινοπραξία έρευνας και παραγωγής εξαρτημάτων κλιματισμού και κλιματιστικές μονάδες στη Κίνα με το μεγαλύτερο ποσοστό της κοινοπραξίας να ανήκει στην Gree.

    Y.Γ Η νότια Ελλάδα και η κεντρική πρέπει να είναι στη θερμή ζώνη. Δες εδώ:http://www.inventoraircondition.gr/f...ka-eco-design/
    Για μένα σύντομη απόσβεση σε ακριβά κλιματιστικά θα κάνεις αν έχει σκοπό να το καις κάθε μέρα το χειμώνα για τουλάχιστον 6 ώρες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Bananas : 24-10-13 στις 14:25.

Σελ. 1 από 11 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. επιλογή κλιματιστικού
    Από kateriniotis στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-08-13, 08:39
  2. ΑΓΟΡΑ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟΥ
    Από slaughter12 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-13, 21:15
  3. Επιλογη Σωστου Κλιματιστικου
    Από skier282 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-13, 11:01
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-13, 16:38

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας