Σελ. 8 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 367891013 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 106-120 από 198
  1. #106
    Εγγραφή
    18-10-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    152
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE
    adsl μπορεις να εχεις για παντα καθως η hcn δεν μπλεκεται με τον χαλκο και τις καλωδιωσεις σου.
    τηλεφωνο νομιζω σου δινουν εξ αρχης...απλα αμα κανεις φορητοτητα θα παρεις το νουμερο που εχεις ηδη.
    ερχεται οπτικη μεχρη την εισοδο της οικοδομης σου.εκει μπαινει ενα κουτι (σαν αυτα απο το φυσικο αεριο) απο εκει φευγει ενα καλωδιο που ερχεται σπιτι σου οπου θες εσυ.
    δεν μπαινει τιποτα ΜΕΣΑ στην οικοδομη σου.ερχεται εξωτερικα το καλωδιο στο σπιτι σου απο καποιο μπαλκονι παραθυρο κλπ
    εκει μεσα στο σπιτι σου μπαινει ενα splitter που βγαζει ενα καλωδιο για το ρουτερ (ιντερνετ+τηλεφωνο) και ενα για την τηλεοραση

  2. #107
    Εγγραφή
    15-07-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.651
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13481/1020
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585v7
    Μετά από γροθοκλωτσοπατινάδα με τη Forthnet συνδέθηκα κι εγώ στην HCN από τις 25 Φλεβάρη...πολύ ευχαριστημένος μέχρι στιγμής, δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα αποσύνδεσης ή χαμηλής ταχύτητας όσο το χρησιμοποιώ, ενώ δεν έχω διαπιστώσει και κατώτερη ποιότητα ήχου με το VoIP.

    Μόνη φορά που αποσυνδέθηκε ήταν για κανά 20λεπτο όταν γινόταν η μεταφορά του τηλεφωνικού αριθμού και γι αυτό με είχαν πάρει τηλέφωνο καμιά ώρα νωρίτερα για ενημερωση.

    Το (πολύ) καλό είναι ότι το τηλεοπτικό σήμα της καλωδιακής αναγνωρίζεται μια χαρά και από αναλογική τηλεόραση και από dvbt στικάκι (αλλά με σημαντικά κατώτερη ποιότητα, για κάποιο λόγο)....ελπίζω να είναι αδυναμία του dvb-t συγκεκριμένα και να μην έχω πρόβλημα και με το dvb-c...

    Πάντως αν κάποιος ενδιαφέρεται μόνο για τα ελληνικά και μερικα ξένα (Russia Today, BBC κ.α.) μια χαρά θα τη βγάλει και με παλιά αναλογική κάρτα/τηλεόραση.
    Στην ψηφιακή πιάνει μόνο της Digea, της ΝΕΡΙΤ και μερικά άλλα
    ...με τη καλωδιακή λογικά θα πιάνει πολλά περισσότερα....αν και μάλλον θα μου έφταναν αυτά που πιάνει η αναλογική, αν περιλάμβαναν και το Al Jazeera.

    Θετική ψήφος από μενα.
    Cubby Cloud Sync
    Hubic Cloud Backup (aff. code: XLQTOJ)

    - Οδηγός GivingAssistant (CashBack)

  3. #108
    Εγώ έκανα πάντως αίτηση Σεπτέμβριο '14 και μέχρι τέλη Φεβρουαρίου '15 δεν με είχαν συνδέσει.. Όλο μου έλεγαν πως ο Δήμος δεν τους δίνει άδειες... Η καμπίνα τους με τις οπτικές ίνες ήταν ακριβώς στον απέναντι δρόμο και ήθελαν να σκάψουν κάθετα τον δρόμο και να βάλουν άλλη μια στην μεριά μου για να φέρουν το καλώδιο μέχρι το σπίτι από το μπαλκόνι. Φυσικά και έκανα διακοπή της αίτησης και λίγο μετά μου ζήτησαν τα 40€ τα οποία έπειτα από τηλεφωνική συννενόηση δεν τα πλήρωσα καθώς έκαναν λάθος.
    Όπως καταλαβαίνετε κακή εμπειρία με την εταιρεία..

  4. #109
    Εγγραφή
    29-03-2008
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.134
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    7974/ 1020
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    SNR / Attn
    9.0(dB) / 38(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γενικά πάντως για κάθε εκσκαφή χρειάζεται άδεια από τον εκάστωτε Δήμο. Αυτό προφανώς επηρεάζει το χρονικό ορίζοντα εκτέλεσης εργασιών και αντίστοιχα σύνδεσης. Το κακό είναι ότι οι διαδικασίες κλασικά πάνε με ρυθμούς απαράδεκτους...
    CPU: AMD Phenom ΙΙ X4 955, CPU Fan: CoolerMaster Hyper T4, MoBo: ASUS M3A78-T, RAM: 2x2GB Kingston Hyper-X + 2x2GB 800MHz, GPU: Gigabyte GTX 750 TI 2GB Windforce, Case: CoolerMaster HAF 922, PSU: SEASONIC G-550 GOLD 550W

  5. #110
    Εγγραφή
    05-01-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.580
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    35000/3000
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    TG788 / TP-LINK C7
    SNR / Attn
    10(dB) / 15.6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psylos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά πάντως για κάθε εκσκαφή χρειάζεται άδεια από τον εκάστωτε Δήμο. Αυτό προφανώς επηρεάζει το χρονικό ορίζοντα εκτέλεσης εργασιών και αντίστοιχα σύνδεσης. Το κακό είναι ότι οι διαδικασίες κλασικά πάνε με ρυθμούς απαράδεκτους...
    Εντάξει δε νομίζω να θέλουν και οι ίδιοι να χάνουν πελάτες.

    Λογικά η όλη διαδικασία πρέπει να είναι τραγικά αργή.

    Το σκέφτομαι πάντως και εγώ να κάνω μια αίτηση και όταν ενεργοποιηθεί να την έχω παράλληλα με τη cyta για κάποιους μήνες.
    مفاجأة

  6. #111
    Εγγραφή
    19-09-2006
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    143
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    20480/2048
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Thumbs down
    Καλησπέρα

    Έκανα αίτηση στης 27/10/14 βασισμένος στο χρόνο σύνδεσης 2 μηνων. τα παιδια ήρθαν σε μια εβδομάδα μου εβαλαν τον ρουτερ και απο τοτε έπεσε ξεραΐλα. Έκανα αρκετά τηλεφωνήματα συνήθως ανά μηνά. τα τελευταία που ηταν λιγες μέρες πριν τα Χριστούγεννα τα απαντούσε μια κοπέλα που ήταν αγενής και ειρωνική .
    Για παράδειγμα μου είπε μια φορά " αν βιάζεστε ακυρώστε την εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα...".
    Την απάντησα βεβαία οτι ποιος μπορει να κανει αν ειναι να φερω τον δημαρχο να σκαψει
    απο τότε το παράτησα και συνέχισα με την Forthnet και την τραγικη ADSL 7 Μβιτ της καλές μέρες

    Μαζί με μένα έκανε αίτηση ενας φιλος μου στην Σόλωνος και εχθές συνδέθηκε. Αυτο μου το θύμισε και κάλεσα παλι και ηταν μια πολυ ευγενική κοπέλα.
    Αφου πηρε τα στοιχεια μου με κάλεσε αυτη μετα απο λίγο και μου είπε οτι βγηκαν οι αδειες και αν δεν τους απαγορεύσουν μέσα στην μεγάλη εβδομάδα τις εργασίες θα γίνει αλλιώς την επόμενη.
    Ας ελπίσουμε οτι αυτή την φορά δεν ειναι παραμυθια
    Το ξερω οτι οταν είσαι Early adopter θα εχεις τετοια θέματα αλλα αυτοί το παρακανανε.

    η περιοχη μου ειναι Αγιος Ιωαννης-Καλαμαρια.

    θα σας πω αν δουμε φως πριν την Ανασταση του Κυρίου

  7. #112
    Εγγραφή
    29-03-2008
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.134
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    7974/ 1020
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    SNR / Attn
    9.0(dB) / 38(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η καθυστέρηση πάντα θα υπήρχε, καθώς πρέπει να βγάλουν άδεια εκσκαφής από το Δήμο για κάθε πελάτη, αφού η οπτική έρχεται μέχρι έξω από το σπίτι κάθε πελάτη. Το θέμα είναι ότι αν οι υπηρεσίες του δήμου καθυστερούν, αυτοί δεν μπορούν να κάνουν και πολλά και εκτίθενται απλά στον κάθε πελάτη, αφού υπάρχει μεγάλη αναμονή μέχρι τη σύνδεση. Το καλό είναι ότι αν όντως γίνει η σύνδεσή σου την άλλη εβδομάδα, μόνο καλό είναι για εσένα αυτό.
    CPU: AMD Phenom ΙΙ X4 955, CPU Fan: CoolerMaster Hyper T4, MoBo: ASUS M3A78-T, RAM: 2x2GB Kingston Hyper-X + 2x2GB 800MHz, GPU: Gigabyte GTX 750 TI 2GB Windforce, Case: CoolerMaster HAF 922, PSU: SEASONIC G-550 GOLD 550W

  8. #113
    Εγγραφή
    09-02-2010
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Υπάρχει άλλος εναλλακτικός πάροχος εκτός απο την HCN που να προσφέρει πρόσβαση στο internet με "όχι-DSL" τεχνολογία; thanks

  9. #114
    Εγγραφή
    23-08-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Hellenic Cable Network
    SNR / Attn
    11(dB) / 27.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από almounia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει άλλος εναλλακτικός πάροχος εκτός απο την HCN που να προσφέρει πρόσβαση στο internet με "όχι-DSL" τεχνολογία; thanks
    Εννοείς στη Θεσσαλονίκη ή σε όλη την Ελλάδα;
    Στη Θεσσαλονίκη σίγουρα όχι. Νομίζω στη Σέρρες είχε γίνει μια απόπειρα αλλά δε γνωρίζω λεπτομέρειες. Ισως κανα-δυο προσπαθιες σε διαφορες περιοχες, νομιζω και στην αθηνα αλλα εως τωρα σε μικρότερη κλίμακα.

  10. #115
    Εγγραφή
    15-07-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.651
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13481/1020
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585v7
    Ενεργοποίησα σήμερα δοκιμαστικά το πακέτο 120/8mpbs και τα έχω δει όλα...

    Δεν φορτώνουν τα βίντεο του youtube γρηγορότερα, περιέργως, αλλά κατεβαίνουν πολύ γρηγορότερα...

    ...τρελές ταχύτητες...τα τόρρεντ μετααφορτώνονται με τη ταχύτητα που τα κατέβαζα προηγουμενως...
    Cubby Cloud Sync
    Hubic Cloud Backup (aff. code: XLQTOJ)

    - Οδηγός GivingAssistant (CashBack)

  11. #116
    Εγγραφή
    19-03-2007
    Μηνύματα
    1.559
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    OTEnet
    Router
    USR9108
    SNR / Attn
    30(dB) / 28(dB)
    εφόσον λες ότι τα torrent είναι όπως πριν και στο youtube δε φορτώνουν γρηγορότερα τότε πως προκύπτουν οι τρελές ταχύτητες?

  12. #117
    Εγγραφή
    05-01-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.580
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    35000/3000
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    TG788 / TP-LINK C7
    SNR / Attn
    10(dB) / 15.6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τα torrent λέει ότι τα ανεβάζει με την ταχύτητα που τα έκανε download.

    Και για το YouTube λέει ότι από τη στιγμή που ξεκινάει το κατέβασμα συνεχίζει απίστευτα γρήγορα.

  13. #118
    Εγγραφή
    15-07-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.651
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13481/1020
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585v7
    H φόρτωση των βίντεο στο Youtube είναι όπως πριν, παραδόξως, αλλά αν τα κατεβάσω με video downloader, κατεβαίνουν με την αναμενόμενη ταχύτητα.

    για τα τόρρεντ λέω πως κατέβαζα με ταχύτητα περίπου 8mpbs, τώρα ανεβάζω με την ίδια ταχύτητα
    Cubby Cloud Sync
    Hubic Cloud Backup (aff. code: XLQTOJ)

    - Οδηγός GivingAssistant (CashBack)

  14. #119
    Εγγραφή
    19-03-2007
    Μηνύματα
    1.559
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    OTEnet
    Router
    USR9108
    SNR / Attn
    30(dB) / 28(dB)
    οκ εγώ κατάλαβα λάθος
    πολύ καλά τότε

  15. #120
    Εγγραφή
    17-04-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    7101/822
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    SNR / Attn
    14(dB) / 31(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα ping πως πηγαινουν τον τελευταιο καιρο?
    Ακουσα πως εγιναν κατι αναβαθμισεις προσφατα και αναρωτιεμαι αν ενδεικνυται για gaming η HCN.

Σελ. 8 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 367891013 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 2105
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-24, 08:13
  2. Μηνύματα: 325
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-20, 12:13
  3. World of Warcraft και HCN στη Θεσσαλονίκη
    Από Cyriano στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-13, 18:07
  4. Πρόβλημα με sony vaio vgn-a295hp touch pad cable
    Από kermas στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-13, 13:44

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας