Σελ. 35 από 79 ΠρώτηΠρώτη ... 1525303334353637404555 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 511-525 από 1174
  1. #511
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    AS3329
    Μηνύματα
    1.647
    Downloads
    9
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    γιατι δεν βαζεις το ρουτερ της vodafone σε bridge? ετσι θα εχεις το router vodafone μονο για την tv , και το δικο σου για το internet μαζι με το QoS που σου παρεχει.

  2. #512
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Το δοκίμασα και δε δουλεύει. Το κακό είναι οι "ομορφιές" που έκαναν οι δικοί μου με τον ηλεκτρολόγο. Στην κουζίνα που έχω το TV δεν έχω τηλέφωνο. Τώρα η διαδρομή του σήματος είναι

    Τοίχος => Hol Router => Powerline => Hol TV

    Σε κουβέντα με τον τεχνικό της HOL θα έπρεπε να είναι

    Τοίχος => Hol Router => Hol TV => Powerline => TP-Link

    Όπως μου εξήγησε θα πρέπει μετά το Router να μην υπάρχει τίποτα απολύτως παρά μόνο το TV ώστε να γίνεται η κρυπτογράφηση. Και από κει και πέρα να κάνω ότι θέλω. Αλλά θέλει απευθείας σύνδεση των 2 μηχανημάτων.

    @%5$@$&^ Τσάμπα σπούδαζα σαν μ@λ@κ@ς Ηλεκτρολόγος;;; Τους τα είχα δώσει γραπτώς τι να κάνουν. Και πήγαν και τα έκαναν σκατά. Στο σαλόνι δεν έχουμε τηλεόραση. Θέλω να φτιάξω Home Cinema και δεν μπορώ. Γιατί;;; Γιατί ήθελε η μάνα μου να κρεμάσει ένα πίνακα και σύμφωνα με τη λογική της δε θα ξεκρεμαστεί ποτέ από κει άρα η πρίζα είναι άχρηστη.

  3. #513
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    AS3329
    Μηνύματα
    1.647
    Downloads
    9
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    μαλλον μπερδεμενα στα ειπανε.
    Υπαρχουν δυο διαφορετικα VC για το Internet και το TV. Στον τοιχο θα βαλεις το vodafone router, το οποιο για το internet VC θα ειναι σε bridge, και θα ενεργοποιει κανονικα το VC για το TV . Οποτε συνδεεις πανω στο vodafone router ειτε με καλωδιο ειτε με powerline τον αποκωδικοποιητη της tv, και το tp link αναλαμβανει να κανει το ΡΡΡοΕ και ολα τα υπολοιπα.
    Το δευτερο παραδειγμα που αναφερεις δεν στεκει. Δεν ειναι δυνατον το hol tv να δωσει τιποτα στο tp link .

    και τα δυο , Tv και tp link θα συνδεονται πανω στο vodafone router.

  4. #514
    Εγγραφή
    05-01-2006
    Περιοχή
    Α. Πατήσια, Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.153
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13002/838
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΛΑΤΥ
    Router
    Alcatel-Lucent CellPipe
    SNR / Attn
    11(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δοκίμασα και δε δουλεύει. Το κακό είναι οι "ομορφιές" που έκαναν οι δικοί μου με τον ηλεκτρολόγο. Στην κουζίνα που έχω το TV δεν έχω τηλέφωνο. Τώρα η διαδρομή του σήματος είναι

    Τοίχος => Hol Router => Powerline => Hol TV

    Σε κουβέντα με τον τεχνικό της HOL θα έπρεπε να είναι

    Τοίχος => Hol Router => Hol TV => Powerline => TP-Link

    Όπως μου εξήγησε θα πρέπει μετά το Router να μην υπάρχει τίποτα απολύτως παρά μόνο το TV ώστε να γίνεται η κρυπτογράφηση. Και από κει και πέρα να κάνω ότι θέλω. Αλλά θέλει απευθείας σύνδεση των 2 μηχανημάτων.
    Και εγώ έχω στο modem της hol συνδεμένο σε μια πόρτα το tvbox και σε άλλη ένα tplink router. Το modem της hol έχει απενεργοποιημένο το wifi (καθώς είναι πολύ ασταθές, cellpipe modem) και από το tplink μοιράζω (σε άλλο subnet 192.168.1.1) το δίκτυο σε όλες τις άλλες συσκευές (και φυσικά wifi). Το δίκτυο είναι πολύ σταθερό και το tvbox παίζει χωρίς προβλήματα.
    Μετά από πολλές προσπάθειες, έχω την εντύπωση ότι αυτή είναι η ποιό φθηνή και αποτελεσματική λύση.
    no comment...

  5. #515
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την τιμη(9.90 ευρω) την ξεραμε απο καιρο απλα τωρα μας λεει οτι ολοι θα τιμολογειστε με βαση αυτην τιμη...
    Εμενα η αυξηση θα ειναι 0,95 ευρω δηλαδη 11,40 ευρω τον χρονο ε???ενταξει,αλλον του φαινονται πολλα αλλον λιγα...
    πρόσθεσε στο σύνολο αυτό και την αύξηση της φορολογίας για την συνδρομητική τηλεόραση που προβλέπει το νέο φορολογικό

  6. #516
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cnp5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ έχω στο modem της hol συνδεμένο σε μια πόρτα το tvbox και σε άλλη ένα tplink router. Το modem της hol έχει απενεργοποιημένο το wifi (καθώς είναι πολύ ασταθές, cellpipe modem) και από το tplink μοιράζω (σε άλλο subnet 192.168.1.1) το δίκτυο σε όλες τις άλλες συσκευές (και φυσικά wifi). Το δίκτυο είναι πολύ σταθερό και το tvbox παίζει χωρίς προβλήματα.
    Μετά από πολλές προσπάθειες, έχω την εντύπωση ότι αυτή είναι η ποιό φθηνή και αποτελεσματική λύση.
    Δυστυχώς δε μπορώ να το κάνω όπως έγραψα πιο πάνω. Αν δουλέψει με mikrotik που μου πρότειναν θα το δοκιμάσω.

  7. #517
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo Εμφάνιση μηνυμάτων
    πρόσθεσε στο σύνολο αυτό και την αύξηση της φορολογίας για την συνδρομητική τηλεόραση που προβλέπει το νέο φορολογικό
    Ποσο ειναι ξερεις???

  8. #518
    Εγγραφή
    19-09-2005
    Περιοχή
    Δήμος Αγίας Βαρβάρας
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    38 / 5
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    ZTE ZXHN H367N
    Question
    Παιδιά, έχει κανείς ιδέα για το κατά πόσο γίνεται να εγκατασταθούν και να δουλεύουν (ακόμα και ταυτόχρονα) δύο Vodafone TV Boxes στο δίκτυο του ίδιου modem - router, σε δύο διαφορετικές δηλαδή δικτυακές θέσεις και, φυσικά, με διαφορετική μεταξύ τους IP;;;

    Σκοπεύω βέβαια να ρωτήσω σχετικά κι επίσημα την Vodafone αλλά είπα να ρίξω κι από εδώ το ερώτημα μήπως υπάρχει καμιά χρήσιμη ιδέα!
    Θα μπορούσα να "πειραματιστώ" ακόμα και με εξοπλισμό εκτός Vodafone αν θα άξιζε τον κόπο.
    ..."So, so you think you can tell, Heaven from Hell"...

  9. #519
    Εγγραφή
    23-11-2006
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Vodafone H300s
    Path Level
    Interleaved
    Αντιμετωπίζει κανείς πρόβλημα στο Dinsey Jr? Το βλέπει συχνά η μικρή και έχω παρατηρήσει ότι σχετικά συχνά κάνει κολλήματα/σπασιματάκια κλπ. Είμαι με το router της HOL (H108N) και έχω ζητήσει να είμαι με 6 ΝΜ, αν αυτό παίζει ρόλο. Δεν το κάνει σε άλλα κανάλια.
    Κινητό: Samsung Galaxy A52s



    Νίκος Χανδόλιας

  10. #520
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Εγω εχω κολληματα στην ερτ1

  11. #521
    Εγγραφή
    09-04-2015
    Μηνύματα
    418
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CosmosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά, έχει κανείς ιδέα για το κατά πόσο γίνεται να εγκατασταθούν και να δουλεύουν (ακόμα και ταυτόχρονα) δύο Vodafone TV Boxes στο δίκτυο του ίδιου modem - router, σε δύο διαφορετικές δηλαδή δικτυακές θέσεις και, φυσικά, με διαφορετική μεταξύ τους IP;;;

    Σκοπεύω βέβαια να ρωτήσω σχετικά κι επίσημα την Vodafone αλλά είπα να ρίξω κι από εδώ το ερώτημα μήπως υπάρχει καμιά χρήσιμη ιδέα!
    Θα μπορούσα να "πειραματιστώ" ακόμα και με εξοπλισμό εκτός Vodafone αν θα άξιζε τον κόπο.
    Λογικά θα θέλει ένα Lan splitter και να το κανεις με καποιον τροπο να βλέπει την ίδια ip

  12. #522
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    Καλησπέρα. Μια των ημερών είχαν τσακώσει το τηλεκοντρόλ του αποκωδικοποιητή της HOL τα μικρά κι από τότε έχει γίνει άφαντο.. Πέραν του ότι μπορεί να είναι οπουδήποτε σπίτι αλλά έχω κάτι μέρες ψάχνω και δεν το
    χω βρει, μπορεί να είναι κι εκτός (καθώς άλλα παιχνίδια έχουν βρεθεί πεταμένα στο δρόμο από το μπαλκόνι-από τον 3ο..). Μια και δε βλέπω να το ξαναβρίσκω, έχει πετύχει κανείς άλλος να χάσει τηλεκοντρόλ να μου πει αν του στέλνει νέο η HOL δωρεάν?

  13. #523
    Εγγραφή
    06-11-2005
    Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ - ΚΑΡΑΒΟΣΤΑΜΟ
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.914
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    ΖΤΕ H367N
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Μια των ημερών είχαν τσακώσει το τηλεκοντρόλ του αποκωδικοποιητή της HOL τα μικρά κι από τότε έχει γίνει άφαντο.. Πέραν του ότι μπορεί να είναι οπουδήποτε σπίτι αλλά έχω κάτι μέρες ψάχνω και δεν το
    χω βρει, μπορεί να είναι κι εκτός (καθώς άλλα παιχνίδια έχουν βρεθεί πεταμένα στο δρόμο από το μπαλκόνι-από τον 3ο..). Μια και δε βλέπω να το ξαναβρίσκω, έχει πετύχει κανείς άλλος να χάσει τηλεκοντρόλ να μου πει αν του στέλνει νέο η HOL δωρεάν?
    Πάρε και πες τους ότι "εξαφανίστηκε" και θα σου στείλουν άλλο δωρεάν
    Σιφούνι μου στραβόραδο παλιά καταβολάδα,
    Κρασάκι μου που σ' έπινα όλη την εβδομάδα...

  14. #524
    Εγγραφή
    18-12-2015
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    πλέον έχουμε δωρεάν και την υπηρεσία Fox Play

  15. #525
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    4.577
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14/1
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΟΥΜΠΑ
    Πολύ καλή προσθήκη το fox play ! Η ποιότητα βέβαια είναι μέτρια ..

Σελ. 35 από 79 ΠρώτηΠρώτη ... 1525303334353637404555 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νέες ταινίες στο hol video club της hellas online
    Από nm96027 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-13, 14:59
  2. hellas online: Επτά νέα δωρεάν κανάλια στο hol my tv
    Από nm96027 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-13, 22:30
  3. Hol + hol my tv + wifi προβληματα
    Από vstratis στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-13, 11:03
  4. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-12, 10:07

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας