Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-22 από 22
  1. #16
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από biggeo65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eπιθμένεις και είσαι λάθος. Και μάλιστα αναφέρεις το χειρότερο παράδειγμα. WAV to ΜP3.
    Έχεις αναλογικό ήχο από 0-20KHz και τον μετατρέπεις σε ψηφιακό 100Hz-16KHz.
    Που σημαίνει ότι πληροφορίες υπάρχουν από 0-100Hz και από 16-20ΚΗz απλά τις πετάς (χάνεις).
    Εξηγησέ μου λοιποόν πως έχεις τον ίδιο ήχο;

    Τις περισσότερες πληροφορίες και συνεπώς την καλύτερη πιστότητα την έχει η αναλογική εικόνα.
    Οτιδήποτε μετατρέπεται από αναλογικό σε ψηφιακό χάνει πληροφορίες ,άρα χάνει σε πιστότητα.
    Το WAV (ή WAVE) είναι μια πρότυπη μορφή αποθήκευσης ψηφιακών αρχείων ήχου στον υπολογιστή. To WAV λοιπόν είναι ψηφιακή μορφή. Αναλογική ειναι το βυνίλιο. Οι πρώτοι λοιπόν κωδικοποιητές που βγήκαν για να κάνουν το WAV > MP3 ήταν ελεεινοί και ο ήχος για κλάματα. Οσο περνούσαν τα χρόνια η εξέλιξη των κωδικοποιητών βελτίωσε τόσο τον ήχο ωστε η διαφορά του MP3 με το WAV να είναι τόσο μικρή που να την αντιλαμβάνεσαι μόνο αν έχεις ''εκπαιδευμένο'' αυτί και φυσικά HI-FI σύστημα. Όσοι ακούγαμε από βινύλιο και ακούσαμε τα πρώτα CD, εκεί κοντά στο ΄85 νομίζω, πεθάναμε στα γέλια. Τώρα με ένα σοβαρό CD player έχεις αξιοπρεπέστατο ήχο. Μόνο ένα θέμα υπάρχει. Τον ήχο από ένα πικάπ των 200 ευρώ θα τον ‘’πιάσει’’CD player από 3000 ευρώ και πάνω. Οι τιμές είναι ενδεικτικές για να δείξω την διαφορά. Το θέμα μας βέβαια δεν είναι το χρηματικό αλλά ότι πλέον η τεχνολογία έχει φτάσει εκεί που μπορώ πλέον να μπω σε ένα μαγαζί και να αγοράσω ψηφιακό προϊόν εφάμιλλο του αναλογικού. Το ίδιο λοιπόν συμβαίνει και στην εικόνα. Το software υπάρχει και μπορείς να το αγοράσεις για άψογες συμπιέσεις. Δοκίμασα το sony vegas το edius και κράτησα το Pinnacle Studio 16 γιατί με βόλευε σαν μενού. Μπορείς να κατεβάσεις ένα από αυτά και να τα συγκρίνεις με τα freemake, any video converter κ.λ.π. ώστε να καταλάβεις την διαφορά. είναι το ίδιο που έπαθα στον ήχο όταν από το foobar πήγα στο jRiver και μετά στο MAGIX Samplitude Pro. Έμεινα με το στόμα ανοιχτό τι μπορεί να κάνει ένα software. Έχουμε περάσει σε άλλη διάσταση πλέον πηγαίνοντας στην σύνθεση εικόνας υψηλής ανάλυσης από εικόνες χαμηλότερης ανάλυσης. Ρίξε μια ματιά εδώ. Θα κλείσω λέγοντας ότι την υψηλή τεχνολογία θα πρέπει να την πληρώσεις. Θα πρέπει να πληρωθούν αυτοί που βγάζουν τα μάτια τους στην έρευνα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  2. #17
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Δεν θα κάνουμε μάθημα ιστορίας τώρα. Για να ξε΄κινήσεις από τα βασικά δες:
    Waveform Audio File Format (WAVE)
    for raw and typically uncompressed audio.
    Με λίγα λόγια ότι άκουγαν αυτό κατέγραφαν. Όπως γινόταν η ηχογράφηση σε μια κασσέτα,
    ακριβώς το ίδιο γίνεται η ηχογράφηση σε μορφή WAV.

    Και το ξαναγράφω: Για μένα δεν υπάρχει ψηφιακό προϊόν εφάμιλλο του αναλογικού.
    Από την στιγμή που το ψηφιακό προϊόν κόβει πληροφορία σαν άχρηστη, παύει να είναι εφάμιλλο.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  3. #18
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από biggeo65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα κάνουμε μάθημα ιστορίας τώρα. Για να ξε΄κινήσεις από τα βασικά δες:
    Waveform Audio File Format (WAVE)


    Με λίγα λόγια ότι άκουγαν αυτό κατέγραφαν. Όπως γινόταν η ηχογράφηση σε μια κασσέτα,
    ακριβώς το ίδιο γίνεται η ηχογράφηση σε μορφή WAV.

    Και το ξαναγράφω: Για μένα δεν υπάρχει ψηφιακό προϊόν εφάμιλλο του αναλογικού.
    Από την στιγμή που το ψηφιακό προϊόν κόβει πληροφορία σαν άχρηστη, παύει να είναι εφάμιλλο.
    Δεν χρειάζεται να διαβάσω τι είναι το WAV. Το ξέρω απο το '80. παρεπιπτόντως εχω το πρώτο τεύχος του ''ηχου''. Το WAV ειναι η ακριβής αποτύπωση της αναλογικής πληροφορίας σε ΨΗΦΙΑΚΗ. Οταν λοιπόν εγω συμπιέσω ενα αρχείο WAV με το κατάλληλο software και hardware τι θα χάσω απο πληροφορία;;;;
    Η περιοχή συχνοτήτων που ακουει ο άνθρωπος τυπικά, γιατί δεν φτάνει κανένας εκει, ειναι 20-20.000 hz. Αν εγω κόψω πάνω και κάτω απο εκει τι θα γίνει;;;; Θα χάσει την πληροφορία ο σκύλος μου;;;;;;!!!!!!! Κάτι ανάλογο λοιπόν γίνεται και στην εικόνα.

    Υ.Γ. Πειράζει που εκτός απο αυτά που εχω διαβάσει καταθέτω και προσωπικές εμπειρίες;;;;; είναι κακό;;;; Που κολλάει λοιπόν το ''δεν θα κάνουμε μάθημα ιστορίας τώρα''.........τέλος πάντων, δεν πειράζει.... καλό βράδυ.

    Υ.Γ.2 Λεγοντάς μου, μετά απο όλα όσα σου έγραψα ποιο πάνω, οτι δεν ξέρω τι ειναι το WAV δεν με αναγκάζεις να γράψω και γω για το τεύχος του ''ηχου''........
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #19
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    ΄Εβαλα λινκ διάβασε το. Κάτι θα μάθεις.
    Και το ξαναλέω ,όταν το MP3 κόβει την περιοχή από 16-20KHz, είναι χαμένη πληροφορία,
    από τις υψηλές συχνότητες, όπως και από 20-120Ηz, από τις χαμηλές.

    Ότι hardware και software να έχεις ,αν κάνεις συμπίεση σε MP3 χάνεις πληροφορίες.
    Εσύ κι εγώ μπορεί να μην το ακούμε, να μην μας ενδιαφέρει,κάποιους άλλους τους ενδιαφέρει.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  5. #20
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από biggeo65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΄Εβαλα λινκ διάβασε το. Κάτι θα μάθεις.
    Και το ξαναλέω ,όταν το MP3 κόβει την περιοχή από 16-20KHz, είναι χαμένη πληροφορία,
    από τις υψηλές συχνότητες, όπως και από 20-120Ηz, από τις χαμηλές.

    Ότι hardware και software να έχεις ,αν κάνεις συμπίεση σε MP3 χάνεις πληροφορίες.
    Εσύ κι εγώ μπορεί να μην το ακούμε, να μην μας ενδιαφέρει,κάποιους άλλους τους ενδιαφέρει.
    ευχαριστώ, έμαθα και κατάλαβα κυρίως πολλά ..........
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #21
    Εγγραφή
    21-10-2003
    Περιοχή
    Στο κέλυφος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    241
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12220/830
    ISP
    HOL
    Router
    ΖΤΕ ZXHN H108N
    SNR / Attn
    6,1(dB) / 27,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ.jpg 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  54,4 KB 
ID: 130650

    Μπράβο στα παιδιά που μας διαθέτουν το χρόνο τους για να φωτίσουν κάποιες εξειδικευμένες πτυχές που αφορούν την μετατροπή βίντεο.
    Σίγουρα μαθαίνω και καταλαβαίνω αρκετά από αυτά, ωστόσο η καθημερινότητά μου και ο τρόπος ζωής μου δεν μου επιτρέπουν τόσο ενδελεχή ενασχόληση με το είδος. Πέραν αυτού, οφείλω να ομολογήσω ότι καλόμαθα και με τις ευκολίες του εξελιγμένου software στις μέρες μας που μας λύνει τα χέρια και μας γλυτώνει κόπο και χρόνο. Όλα είναι θέμα λίγων κλικ και το μόνο που με απασχολεί εμένα- και αρκετών σαν εμένα- είναι το ποιές ρυθμίσεις να επιλέξω, αφήνοντας τη θεωρία στους χομπίστες που και επιθυμούν και διαθέτουν χρόνο για ξόδεμα.

    Τα μέχρι τώρα πειράματά μου με φέρνουν στο MP4 το οποίο προσφέρει πολύ καλό λόγο ποιότητας/χωρητικότητας. Απομένουν κάποιες επιμέρους ρυθμίσεις (συνημμένη εικόνα) για την αποπεράτωση του όλου εγχειρήματος.
    Ζούμε σε κοινωνία παρακμής & σήψης.
    Οι εταιρείες βυσσοδομούν στους γυάλινους πύργους τους για να μας αρπάξουν τα πορτοφόλια.
    Έξαρση, ανανέωση, μιμητισμός. Ω αγελαίοι ταγοί. Γιατί πρέπει διαρκώς να ανάγουμε τις ιδιοτροπίες κάποιων σε ανάγκες για όλους;
    Να "τρως" καλά & να "σκεπάζεσαι".


  7. #22
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas_1966 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ.jpg 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  54,4 KB 
ID: 130650

    Μπράβο στα παιδιά που μας διαθέτουν το χρόνο τους για να φωτίσουν κάποιες εξειδικευμένες πτυχές που αφορούν την μετατροπή βίντεο.
    Σίγουρα μαθαίνω και καταλαβαίνω αρκετά από αυτά, ωστόσο η καθημερινότητά μου και ο τρόπος ζωής μου δεν μου επιτρέπουν τόσο ενδελεχή ενασχόληση με το είδος. Πέραν αυτού, οφείλω να ομολογήσω ότι καλόμαθα και με τις ευκολίες του εξελιγμένου software στις μέρες μας που μας λύνει τα χέρια και μας γλυτώνει κόπο και χρόνο. Όλα είναι θέμα λίγων κλικ και το μόνο που με απασχολεί εμένα- και αρκετών σαν εμένα- είναι το ποιές ρυθμίσεις να επιλέξω, αφήνοντας τη θεωρία στους χομπίστες που και επιθυμούν και διαθέτουν χρόνο για ξόδεμα.

    Τα μέχρι τώρα πειράματά μου με φέρνουν στο MP4 το οποίο προσφέρει πολύ καλό λόγο ποιότητας/χωρητικότητας. Απομένουν κάποιες επιμέρους ρυθμίσεις (συνημμένη εικόνα) για την αποπεράτωση του όλου εγχειρήματος.
    Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Οι περισσότεροι καλομαθημένοι είμαστε με τα software πλέον, οπότε μην αισθάνεσαι μοναξιά. Τώρα όσον αφορά τις μετατροπές, ο κανόνας σε τέτοιες περιπτώσεις, οπως γράφω και ποιο πάνω, είναι να μην πειράζεις τίποτα απο τις ρυθμίσεις που εχει προεπιλεγμένες το πρόγραμμα. Διαλέγεις απλά το φορμά που θέλεις και είσαι ΟΚ. Διαφορετικοί κωδικοποιητές θα δώσουν διαφορετικά αποτελέσματα. Αν έχεις πειράξει τις ρυθμίσεις γύρνα σε default settings και είσαι εντάξει. Αλλωστε η μετατροπή σου αφορά παλιές εγγραφές οπότε δεν θα βελτιώσεις την ηδη χαμηλής ποιότητας εικόνα. Μην ασχολείσαι με πειράματα και διέθεσε τον χρόνο σου αλλού. Δεν είπαμε οτι ολα θα τα αναθέτουμε στα software.............
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-19, 01:04
  2. Paypal, προπληρωμένη και μετατροπή σε δολλάρια(USD)
    Από hammered στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-12, 22:06
  3. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-12, 21:04
  4. AVM 7140 (μετατροπή σε 7170) υποστηρίξει ANNEX-M
    Από ZhenXlogic στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-12, 13:18

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας